איך זה Galaxy J7 2016? שדרוגון שסמסונג הייתה יכולה לוותר עליו

כשסמסונג (Samsung) הכריזה בבירת דרום קוריאה על הדור החדש של מכשירי ה-Galaxy J, כשהיא בוחרת להצמיד להם שנת ייצור במקום לשנות את מספר הטלפון, השדרוג של ה-Galaxy J7 2016 נראה טוב ואפילו קצת יותר: זיכרון העבודה הוכפל מהגרסה הראשונה ל-3 ג’יגה-בייט והרזולוציה שופרה מ-HD ל-FHD. גם הסוללה הוגדלה ל-3,300 מילי-אמפר/שעה, אבל לאור הגידול ברזולוציה לא ציפינו ליותר מדי. גם מערכת ההפעלה שודרגה לאנדרואיד 6.0.1, ושוב כצפוי, אבל יש לציין שגם המכשיר הקודם שהושק עם אנדרואיד 5.1.1 קיבל, או לפחות היה אמור לקבל, שדרוג למרשמלו.

כמובן שגם המעבד שודרג, מ-Exynos 7580 ל-Exynos 7870, אבל בקשר לזה יש סיפור שיסביר מדוע לא מדובר בשדרוג ‘של ממש’. בימי מעבדי ה-486 של אינטל (Intel) ובמעבר למעבדי הפנטיום הראשונים היו חנויות וחברות שנתנו אחריות לכל החיים על המעבד. אירע לפעמים שאחרי שנה וקצת יותר מהמכירה המעבד היה זקוק להחלפה. הבעיה שהמעבד המסוים כבר לא היה קיים בשוק. האחריות אכן מומשה, אבל בתוספת מחיר כדי לקבל את המעבד שכן היה להציע לחנות למכירה.

מה זה אומר? שגם אם תרצו לקבל מכשיר חדש עם מעבד Exynos 7580 לא תוכלו הרי. והשיפור? מבחינת מהירות ליבה האצה קלה מ-1.4 ג’יגה-הרץ ל-1.6 ג’יגה-הרץ של אותן ליבות Cortex-A53, שיפור סביר של השבב הגרפי ותוספת NFC, חיישן שכבר היה צריך להיות בגרסה הקודמת של המכשיר, וכבר שולב במהדורה עם ה-Snapdragon 615.

ההפתעה לרעה

אבל באמת שאין לנו בעיה עם השדרוג הקל בלבד של המעבד. הבעיה שלנו הייתה שהתגלה שהגרסה שמגיעה לארץ לא בדיוק עומדת בהכרזה הגלובלית. סמסונג אמנם סיפרה במסיבת העיתונאים שלה על טלפון מסוים, אבל הדגם שהיא הציגה יועד לאסיה, כולל סין, בלבד. כל שאר העולם מקבל פחות.

היו לנו לא מעט תהיות וגירודי ראש סביב המכשיר במהלך הבדיקות שלו. אבל האמת צריכה להיאמר: מדובר בהפתעה רעה מצידה של סמסונג. ב-Galaxy J7 2016 שנמכר בארץ יש רק 2 ג’יגה-בייט זיכרון, הרזולוציה של מסך ה-5.5 אינץ’ נותרה על כנה, קרי 1280×720 פיקסלים, והסוללה אכן הוגדלה. לא ממש מובן לאור זאת מה מיהרו כל כך בסמסונג להוציא גרסה חדשה של ה-J7 בהפרש של פחות מתשעה חודשים.

עוד הפתעה לרעה היה תג המחיר המבוקש. המחיר המומלץ בארץ של המכשיר צמח מ-1,499 ל-1,549 שקלים. זו לא עליה גדולה, אבל למה בכלל יש עליה במחיר? בכל זאת עברו כמה חודשים טובים והמצב בשוק כבר השתנה, ויש הרבה יותר מכשירים ברצועת המחיר המרכזית של שוק הביניים.

מעט במראה ובעיצוב

הדגם החדש נראה מעט יוקרתי יותר מהקודם וזאת בזכות פס האלומיניום שמקיף אותו מכל עבר. אבל כל השאר נותר אותו פלסטיק שמוכר היטב למשתמשי העבר של סדרת ה-Galaxy לדורותיה, כולל הגב שנפתח בקלילות ומציג סוללה אחרת. כן. זו כבר סוללה ארוכה וצרה יותר שתופסת את החלק השמאלי של המכשיר, מהמצלמה והמבזקים ומטה, כך שחריצי הסים והרחבת הזיכרון הועברו ימינה, מאמצע המכשיר ומטה. המכשיר שמגיע לישראל תומך בסים יחיד, אבל רואים מאחור שיש הכנה למכשירים עם סים כפול, כנהוג בדרום מזרח אסיה. חריץ ההרחבה תומך בכרטיסי microSD בנפח מרבי של 256 ג’יגה-בייט.

המשקל נותר כמות שהוא, אבל המכשיר החדש קצת צר וקצר יותר מקודמו, וגם מעט עבה יותר. מידותיו הן 151.7x76x7.8 מ”מ לעומת 152.2×78.7×7.5 מ”מ בגרסת 2015 של ה-J7.

המצלמות נותרו כמות שהן, 13 מגה-פיקסל עם מפתח f/1.9 ועדשת 28 מ”מ מאחור, ו-5 מגה-פיקסל, מפתח f/2.2 ועדשת 23 מ”מ מקדימה עם מבזק להשגת צילומי סלפי איכותיים יותר. מה חשבנו על המצלמות הללו תוכלו כמובן לקרוא בביקורת הקודמת.

ביצועים וכמעט גמרנו

כצפוי המכשיר החדש מעט חזק יותר מקודמו כי בכל זאת מדובר במעבד עם ליבות מהירות יותר, ובכל זאת שבב התצוגה עבור שדרוג. כך, לדוגמה, במבחן Basemark OS II קיבל המכשיר של 2016 ציון של 1,030 נקודות לעומת 771 נקודות של המכשיר מ-2015. גם ב-Antutu הקפיצה הייתה יפה, מ-38,333 ל-47,720 נקודות.

השיפור הגרפי היה ברמה קצת נמוכה יותר. ב-Epic Citadel הגיע המכשיר החדש לציון לקצב של 48.5 פריימים/לשנייה וזאת לעומת 47.9 פריימים/לשנייה של ה-Galaxy J7 מ-2015. בכל מקרה, מדובר בתוצאה יחסית נמוכה לעומת מכשירי ביניים אחרים מסביב, ודי אם נזכיר את ה-Xperia XA של סוני (Sony) שבדקנו ממש לאחרונה, והגיע לציון ל-60.2 פריימים/לשנייה.

ומה עם PCmark for Android? כמו תמיד נבדק המכשיר בשני תרחישים: אחד כדי לקבל ציון עוצמה יחסי, בו הוא הגיע ל-4,867 נקודות שהן שיפור של קצת פחות מ-5% לעומת הדור הקודם. אבל במבחן הסוללה הופתענו קצת כשהמכשיר הגיע הפעם לפחות זמן למרות הגדלת הסוללה, ולמרות שחזרנו על הבדיקה מספר פעמים. הזמן המרבי אליו הגענו היה 10:42 שעות וזאת לעומת 11:43 שעות של ה-Galaxy J7 הראשון, וזאת למרות הגידול בסוללה. קשה לנו להסביר זאת, ובכל מקרה מדובר בתוצאה גבוהה מאוד שמשאירה את המכשיר עמוק בתוך החמישייה המובילה בהיבט הזה.

סיכום

מצטערים לומר שבסופו של דבר אנחנו מתקשים להבין מה עבר בראש של אנשי סמסונג כשהם שלחו את המכשיר הזה לישראל בתור הצעת שדרוג. כלומר, אם לא החלפתם מכשיר מזה זמן מה, הוא מספק בהחלט למרות שהוא יקר מול מה שדורשות יצרניות סיניות עבור התצורה שהוא מציע, פחות או יותר – הרבה פעמים יותר, אבל בהחלט אפשר לקחת אותו בחשבון.

כפי שציינו בשנה שעברה: “גם בתחום הביניים מכשיר של סמסונג זה מכשיר של סמסונג מהרבה בחינות. העיצוב הוא אותו עיצוב, ואנחנו לא חושבים שזה רע, הצורה אותה צורה וגם מערכת ההפעלה היא אותה אחת, כלומר באופן יחסי כמובן לתקופה. גם הרגשת האמינות והבטחון זהים, וכן, זה גם חלק מהצורה הקבועה של המכשיר”.

אבל מול המכשיר של שנה שעברה, ומול מה שהיא מוכרת באסיה תחת אותו שם, יש הרגשה מסוימת של אכזבה. במקרה הטוב מדובר בשדרוגון, בגרסה שנמכרת בישראל, כשגם המחיר קצת גבוה מדי לטעמנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.