איך זה Lenovo K3 Note K50-t3s? עיצוב מיושן, אבל המחיר מאוד משתלם

האמת שברגעים הראשונים בהם החזקנו את המכשיר נשוא הבחינה הזו לא ממש הבנו מה קורה פה. האם זה דור חדש של K3 Note? הרי בכל זאת יש לו קידוד אחר, K50-t3s לעומת K50-5t. אבל ככל שהפכנו לא מצאנו שינוי של ממש. זה נראה בדיוק כמו הטלפון הקודם, זה שהפך לזמן מה לאחד הלהיטים של ‘הסינים הישראלים’, ולפי מירב הבנתנו השינוי הוא משהו קטן שהחברה חויבה לבצע בגלל הרגולציה הסינית. כך או כך, בשבילנו זו הייתה הזדמנות לבדוק מקרוב את המכשיר הזה, שכמו רבים מבחריו הסינים קיבל את הציון Note כדי לסמן גודל מסך של… בהמשך.

מראה ועיצוב

הטלפון שקיבלנו לבדיקה נהנה מגב צהוב. זה צעיר, זה נחמד, זה בהחלט שונה בדרך כלל ממה שמוצאים בסביבה בטלפונים יקרים וזולים כאחד, כשרוב היצרניות חושבות שמתכת זה טוב, פלסטיק זה נורא, ואז בעצם קצת מוגבלים בצבעים. אבל בסך הכל מדובר בעיצוב שנראה מיושן משהו, גם אם בהחלט אפשר לומר שהוא פרקטי: חוץ מפינות מעוגלות, כשמתסכלים על המכשיר מקדימה, כל השאר בקווים כמעט ישרים לגמרי.

גב הפלסטיק הצבעוני, שיש לציין שהוא מאוד מאוד דק, נפתח ממש בקלות. כן, נפתח, לא אחוד, וזה דווקא נחמד שאפשר לראות את הסוללה מקרוב ואפילו להוציא אותה. יכול להיות שבקרוב יותר מאשר רחוק כבר נשכח איך זה היה. מעל הסוללה נמצאים התושבות של שני הסימים ושל כרטיס הרחבת הזיכרון, ועושים את זה ממש בקלות וממש בנוח – וזו נקודת זכות גדולה למדי שרשמנו למכשיר הזה.

אבל לא אהבנו את ההיבטים הבאים. קודם כל, כפתורי השליטה בעוצמת הקול והדלקת/כיבוי המכשיר הם חלק ממעטפת הפלסטיק של ה-K3 Note. במכשיר עצמו יש רק שני חיישני מגע, וזה בטווח הרחוק יכול לגרום לבעיות. שנית, אולי כחלק מהעיצוב המיושן, הרמקול זרוק ימינה בצד במיקום אחד המוזרים ביותר שראינו אי פעם במכשיר, שגם מבטיח ירידה בעוצמת הקול החזקה בסך הכל ברגע שמניחים את המכשיר על גבו. גם המיקום של המצלמה, ממש בפינה השמאלית העליונה במבט מאחור כמו שהיו פעם במכשירים הראשונים שאפילו לא היה להם מבזק, במעין משבצת מרובעת כזו ומוזרה למדי. כאן דווקא יש מבזק, אבל בטון כפול.

עוד דבר כבר קצת מוזר הוא שבאופן טבעי, כשרצינו לחבר את כבל ה-USB להטענת הסוללה, הפכנו את המכשיר כדי לראות את הצד התחתון שלו, רק כדי לגלות שהוא חלק לגמרי. חיבור ה-USB במכשיר הזה נמצא למעלה. אולי לא נורא, אבל מעט מוזר כבר בימינו.

קידוח מבחוץ פנימה

ה-K3 Note הוא מכשיר דקיק יחסית. אולי הוא לא יכול להתחרות על תואר מלך הרזון, אבל עם 7.99 מ”מ עובי הוא בהחלט סביר ואפילו יותר מכך, וגם המשקל שהוא 150 גרם, במיוחד שבכל זאת יש בפנים סוללה נאה, לפחות על הנייר – פרטים בביצועי הזמן של המכשיר בהמשך. בנוסף, בזכות שימוש נכון בצבעי שחור, נראה שהמסך שלו נמתח מצד לצד. טפיחה כפולה על המסך להדליקו, או כל דרך אחרת, מגלה שיש שוליים ברי הבחנה, אבל הם דקים. מסך ה-IPS עצמו הוא בגודל של 5.5 אינץ’ – הגודל שאפשר לקרוא לו סטנדרטי בחודשים האחרונים, והרזולוציה המוצעת היא FHD וזה עדיין יפה במכשירים שהמחיר שלהם לא מגיע לאלף ש”ח.

המעבד, או המערכת על שבב, הוא/היא MT6752 של מדיה-טק (MediaTek), ואם הוא נראה לכם מוכר זה בגלל שהוא היה במשך תקופה אחד הכי שכיחים בתחום הזה של מכשירי ביניים שמגיעים מסין. המעבד הזה, רק נזכיר, מורכב משמונה ליבות Cortex-A53 שפועלות במהירות 1.7 ג’יגה-הרץ. השבב הגרפי הוא Mali-T760 MP2 שמורכב משתי ליבות ופועל במהירות 700 הרץ. השילוב של שניהם, יחד עם זיכרון עבודה של 2 ג’יגה-בייט, מוביל לביצועים יחסית סבירים, כפי שתראו בהמשך, שדי מתאימים למה שאפשר לצפות ממכשיר ביניים בשנה האחרונה – כלומר אלו שנמצאים בחלק הנמוך של שוק הביניים.

את התמונה משלימים זיכרון אחסון בנפח של 16 ג’יגה-בייט שניתן להרחבה, כפי שבטח כבר הבנתם כשקראתם את אחת הפסקאות הקודמות, קישוריות WiFi 802.11n ומטה וגם בלוטות’ 4.1. יש גם כמובן תמיכה ב-GPS, וחיבור ה-microUSB הוא מדור ה-2.0.

מצלמה מצלמת צילומים

המצלמה האחורית של המכשיר מצוידת בחיישן 13 מגה-פיקסל במפתח f/2.0 והיא יכולה לצלם תמונות בגודל מרבי של 4160×3120 פיקסלים. היא גם מלווה בלד כפול, כפי שקראתם קודם. לקדמית יש חיישן 5 מגה-פיקסלים עם מפתח f/2.4, אבל יש לה גם טריק קטן, שמוגדר כברירת מחדל בטלפון, וזה אפשרות לצילום על ידי שמסמנים למצלמה את האות V, מנופפים לה או קורצים. בהצלחה בכל האפשרויות. קשה לומר שזה הקטין את הרעידות באופן משמעותי.

ממשק המצלמה די פשוט, אבל ברור מאוד וקל לבצע הגדרות ידניות כמו איזון לבן, ISO או מצב צילום כשהרשימה במקרה הזו די מוגבלת. לחיצה על הכפתור שנראה כמו כפתור ‘התחל’ של Windows 10 מציעה עוד כמה אפשרויות צילום בודדות: צילום רגיל, צילום פנורמה, סריקת קוד QR ואפקטים כשתחת הכפתור הזה מסתתרים מסננים כמו נגטיב, חום ספיה וכיוצא בכך.

המצלמה האחורית מגיבה די מהר יחסית, במיוחד בעת צילום מספר תמונות ברציפות, אבל האיכות, אפילו באור יום, לא מדהימה, ומה שתקראו עכשיו פחות או יותר נכון גם לגבי צילומי וידאו. הטווח הדינמי די מצומצם והתוצאה הפרדה לא מספיק טובה, לעיתים, בין גוונים בצבעים קרובים, ויש אפילו קצת הרגשה של מריחה, במיוחד כשמצלמים תמונות נוף שהמוקד בהן קצת מרוחק. יש גם תופעה של ‘שריפת לבן’, ולא צריך שטחים גדולים בצבע בהיר כדי שזה יקרה, מספיק גם נקודות אור בין עלים כדי שזה יראה לבן לגמרי תוך אובדן פרטים.

אבל אם מתעלמים מהנקודות הללו, בסך הכל המצלמה מוציאה מקרביה את מה שמצפים ממנה, ולפחות תמונות הסלפי בסדר גמור ואף למעלה מכך.

שימושיות

מבנה המכשיר, הדקיקות היחסית שלו והמשקל הסביר גורמים לכך שהוא מרגיש טוב ויציב ביד, וגם מאוזן אפילו אם מחזיקים אותו בחלק התחתון בלבד. הממשק הוא יחסית די גוגלי בנשמתו, למרות שמדובר ב-Vibe 2.1 שיושב מעל Android 5.1, וזה בא לידי ביטוי בעיקר באפקטים של מעברים בין מסכי הבית ואפשרות נרחבת לבחור תמונות רקע. בכלל יש לא מעט אפליקציות מיותרות במכשיר הזה, וכדאי לעבור ולהסיר מה שאפשר, ולא הכל אפשר, ומכיוון שזה טלפון שמגיע מסין, רמת העברית שלו לא מדהימה וגם הרבה מאוד אפשרויות במסכי ההגדרות נותרו באנגלית.

בכלל מבחינת שפה יש קצת בלבול. באפליקציות מסוימות, בעיקר של הורדות אפשרויות של כל מיני דברים לא מובנים, הסינית עדיין חוגגת. במקומות אחרים זה דווקא ערבית. אפשר לחיות עם זה? כן. זה מפריע? לפעמים, בעיקר כשפותחים את תפריט ההתראות מלמעלה כדי לגלות חדשות על טורקיה בעיקר ופס כלי עזר בערבית.

מעבר לכך פתיחה מלאה של התפריט העליון מגלה שהרבה מאוד אפשרויות חשובות נמצאות ממש מתחת ליד, במרחק גלילה ולחיצה אחת בלבד כאמור, כולל מצב ראית לילה בו יש הפחתה מסיבית של הצבע הכחול והתאורה, הגדרת מצב העברת נתונים, הפעלת מצב סופר חסכון בסוללה וכדומה. הכל מאוד ברור. אפשר לשלב גם כיבוי מהיר של המכשיר, מעבר למצב שינה, בחירה במצב רעידה או לא ועוד. נחמד בסך הכל, רק חבל שלא השקיעו פעם אחת עד הסוף בהיבט של העברית.

עוד נקודה נחמדה שכדאי להתייחס אליה היא אפשרות שמכונה Wide Touch שהפעלתה גורמת להופעת נקודה בצד הימני של המסך, כברירת מחדל, שלחיצה עליה מאפשרת לבצע פעולות שונות, וגם תלוי במשך הלחיצה. לחיצה רגילה פותחת תפריט מהיר, כולל גישה מהירה לאפליקציות פתוחות או כאלה שהיו בשימוש לאחרונה, וכן לאפשרות שמכונה Switcher שמאפשרת בקלות רבה מאוד להפעיל/לבטל אפשרויות קישוריות, תפעול ועוד בחירות רבות.

ביצועים

מוקד ההשוואה שלנו במבחנים היה ברור: מכשירי אלף ש”ח ומטה שהושקו במהלך תריסר החודשים האחרונים ואף יותר, וכמובן מכשיריה של מייזו בראשיתם. עם זאת יש לציין שלאחר כמה דקות שמנו לב שככל שהטלפון מתחמם יש ירידה בביצועים שלו, לעיתים אפילו משמעותית למדי, וכפי שאולי כבר הבנתם מהמשפט הקודם, המכשיר בהחלט מתחמם לכן אפשר לומר שבמידה מסוימת התוצאות שיוזכרו כאן הן התוצאות הטובות ביותר שניתן להשיג עם המכשיר, או יותר נכון, התוצאות הכי טובות שהשגנו עמו בזמן הבדיקות שלנו ולאו דווקא הממוצע שלו.

כך או כך זה אולי המקום לומר שהתאכזבנו מאוד מאחת הבחינות החשובות ביותר, וזה בדיקת זמן העבודה שאנחנו מבצעים עם PCMark for Android. הדגם המסוים הזה של ה-K3 Note הגיע לזמן עבודה רציף של 6 שעות ו-12 דקות בלבד. וזה ממש בלבד. ה-M2 Note של מייזו, שבדקנו באוגוסט שנה שעברה, הגיע ל-9:04 שעות וה-LG G5 שהיה המכשיר עם התוצאה הנמוכה ביותר מתחילת השנה, בהיבט הזה בלבד, הגיע ל-7:48 שעות. בהחלט מאכזב בעיקר כשמדובר בסוללה של 3,000 מילי-אמפר/שעה שכבר הפכה למשהו שכיח לחלוטין במכשירים ומחשבה עד לאחרונה לממש גדולה.

מבחינת ביצועים כלליים הוציא המכשיר ציון של 808 נקודות במבחן הליבה האחת של GeekBench 3, קצת יותר טוב ה-m1 Note שהגיע ל-801, ול-4,039 נקודות במבחן ריבוי הליבות כשפה הפער מול המתחרה הפוטנציאלי, על הנייר בלבד כזכור, היה כבר משמעותי יותר כי האחרון הגיע ל-3,161 נקודות בלבד. עם זאת, ב-Basemark OS II התוצאה הייתה פחות מחמיאה עם 805 נקודות, פחות אפילו מה-m2 Note שהגיע ל-843 נקודות, ולמעשה גם פחות מכל מכשיר אחר שעבר את הבדיקה הזו בעת האחרונה, אם כי המרחק לא ממש מהותי. ומה עם התוצאה של PCMark מבחן העבודה? תוצאה יפה של 4,805 נקודות, בהיבט של תחום הביניים כמובן.

במבחן הגרפי Epic Citadel הוא הגיע ל-36.6 פריימים/לשנייה ברזולוציית ה-FHD שלו, וגם אם זו תוצאה יחסית נמוכה לכלל המכשירים שבדקנו בעת האחרונה, זו עדיין תוצאה סבירה לתחום הביניים, אבל ממש לא יותר מסבירה. תוצאה של 10,520 נקודות במבחן Ice Storm Unlimited של 3DMark רק חיזקה את המעמד שלו כסביר ולא יותר לשוק הביניים. כלומר אפשר לשחק בהחלט, אבל אי אפשר לצפות לביצועים יותר מבינוניים, וכשהמכשיר מתחמם, כפי שהזכרנו לעיל, גם לפחות מכך.

שורה תחתונה

בסופו של דבר אפשר להבין למה במשך תקופה מסוימת היה ה-K3 Note טלפון מבוקש יחסית. הוא נותן תמורה יפה לכסף, ורוב האנשים כנראה לא ממש ירגישו בבעיות התחממות שגורמות לפגיעה בביצועים כפי שעלה בזמן הבדיקות שלנו, שהן מאומצות הרבה יותר מאשר שימוש יום יומי. המסך שלו איכותי יחסית והמראה שלו צבעוני וקליל, במיוחד במקרה של הצבע הצהוב. שום דבר אצלו לא נמצא בטופ, אבל גם לא בתחתית המרתף, ואם משהו אכזב אותנו זה בעיקר זמן העבודה של הסוללה. אבל במחיר של פחות מ-130 דולר? קשה לנו להאמין שיש משהו הרבה יותר טוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.