איך זה AMOI N828? טלפון סביר בשוק הכניסה הנמוך

אני לא חושב שיש מישהו במקומותינו שמכיר את רשימת כל היצרניות הסיניות בתחום הסלולר והטאבלטים. בכל פעם ששמעת על אחת, מגיעה עוד אחת. כך או כך, השוק הישראלי, לפי מה שקרה כאן לאחרונה, נראה להן יותר ויותר מפתה, במיוחד בתחום המחירים הנמוך בו התמורה לעתים מפתיעה.

אז הנה עוד חברה שמגיעה לארץ, ולמרות ששמה אולי לא מוכר לכולם, היא בהחלט מוכרת בעולם, במיוחד בין אלה שרוכשים את המכשירים שלהם לבד בחנויות מקוונת בחו”ל. קוראים לה AMOI, ומכשיריה מיובאים לארץ בידי ‘פמילי לינק’.

המכשיר הראשון שהיא משחררת לשוק המקומי, ובמפתיע למכירה בסניפי דואר ישראל בלבד, הוא ה-N828. מדובר במכשיר עם תג מחיר של 990 ש”ח. אם להאמין לחברה, מדובר רק בסנונית ראשונה, ובאתר המקומי כבר מוצגים לא מעט טלפונים ופאבלטים מתקדמים יותר.

כך או כך, ה-N828 מכוון, לפי תג המחיר שלו, למגזר הנמוך של השוק, עבור אלו שרוצים מכשיר שלא עולה יותר מדי אך מספק את הצרכים שלהם, בתקווה שזה אכן כך, כמובן. אז לא נבדוק?

AMOI N828: סיבוב בעיניים

אין לצפות ממכשיר שמחירו מכוון אל המגזר הנמוך של השוק להתחרות בתחרות מלכות היופי. ה-N828 הוא לא מכשיר גדול מדי, לא כבד מדי, ולא שמן מדי ובטח לא דק מדי. הוא בדיוק במידות (ראו בפירוט בהמשך) הצפויות מטלפון כמוהו. הוא יושב בנוחות ביד, וזה אולי יותר חשוב מהכל, והא יחסית מאוזן היטב לשימוש ביד אחת.

עם זאת, מה שקצת מפריע לשימוש ביד אחת הוא מיקום כפתור ההפעלה/כיבוי של המכשיר שממוקם למעלה ולא באחד הצדדים ומקשה על ההגעה. מכיוון שזו הדרך היחידה להעיר אותו ממצב שינה, זה קצת מפריע לשימוש השוטף. כפתור עוצמת הקול נמצא בצד שמאל והוא מספיק גדול ונוח לשימוש. למטה, מקדימה, מוצאים שלושה כפתורים פיזיים, והם סטנדרטיים לחלוטין: חזרה, בית ותפריט.

מאחור מוצאים את המצלמה, והיא נמצאת בתוך מען חרוט קטן שבולט מהטלפון החוצה. אנחנו לא אוהבים את סגנון העיצוב הזה. יש אמנם מגרעת קטנה של פחות ממ”מ מקצה הבליטה אל העדשה עצמה, אך זה לא ממש מגן עליה בעת שמניחים את הטלפון על גבו. הטלה חזקה מדי יכולה לפגוע בה.

רמקול המונו ממוקם מאחור למטה, אך לא ממש בקצה. המיקום יחסית מוצלח. לא הצלחנו ‘להשתיק’ אותו תוך כדי שימוש אלא אם ממש כיוונו לכך, וגם בהנחה על השולחן הוא נשמע מספיק ברור. מבחינת מוזיקה, אל תעמיסו יותר מדי בס וגם אל תגיעו לקצה עוצמת הקול, כי אז תשמעו מעט ‘לכלוך’.

ה-N828 מגיע עם הסוללה בחוץ, וזה אומר שיש צורך להסיר את גב הפלסטיק עמו מגיע המכשיר, וזאת בעזרת חריץ קטן שנמצא משמאל למטה (כשהגב אל המשתמש). המכסה תפוס חזק למדי בשלדת המכשיר, וצריך להפעיל כוח מתון כדי לשחרר אותו. מצד שני אולי זה טוב שכך. כך או כך, הפתעה, שני חריצי הסים הממוקמים זה מעל זה בצד שמאל למעלה הם בגודל של סים רגיל, וצריך לקחת את זה בחשבון. ייתכן ויהיה צורך במתאם אם אתם עוברים ממכשיר אחר. בכל מקרה, המיקום שלהם אחד מעל השני לא ממש נוח, במיוחד בעת הכנסת הסים התחתון.

סיבוב טכנולוגי

כמו הרבה מאוד טלפונים שמגיעים אלינו ממדינת הענק ששוטפת את העולם בטלפוניה, במיוחד אלו ששייכים לשכבת המחיר הזו, גם ה-N828 מבוסס על מערכת על שבב שמיוצרת על ידי מדיה-טק (MediaTek). במקרה שלנו מדובר ב-MT6582, מהמערכות על שבב מרובעות הליבות היותר פופולריות של מתכננת השבבים מטייוון. המערכת על שבב הזו, המיוצרת בליטוגרפיה יחסית מיושנת של 28 ננו-מטר, מבוססת על ליבות ARM Cortex-A7 ומציעה מהירות מרבית של 1.3 ג’יגה-הרץ, אבל מצד שני המהירות המינימלית שלה יחסית גבוהה ועומדת על כ-600 הרץ, וזאת לעומת מערכות על שבב טובות יותר שיודעות להוריד את המעבדים שלהן, כשעומס העבודה נמוך, עד ל-200 ואפילו 100 הרץ. זה אומר שצריכת האנרגיה של המערכת על שבב הזו יחסית גבוהה.

השבב הגרפי הוא מהפשוטים שיש ל-ARM להציע, ה-Mali-400 MP, אבל כאמור לעיל, לא מדובר במשהו יוצא דופן לרע במכשירים בטווח המחירים של ה-N828. גם רזולוציית מסך ה-IPS בגודל 4.5 יחסית סבירה והיא עומדת על 960×540 פיקסלים. זיכרון העבודה הוא 1 ג’יגה-בייט, ונפח האחסון קטן מאוד ועומד על 4 ג’יגה-בייט – אך על כך היא מצליחה איכשהו לפצות (הסבר בפסקה הבאה).

המצלמה האחורית היא מצלמת 8 מגה-פיקסלים עם מירוד אוטומטי ועם מבזק LED, ואילו הקדמית היא ברמה של 2 מגה-פיקסלים. מבחינת תקשורתיות תומך המכשיר ב-WiFi עד תקן n ובבלוטות’ 4.0, וזה החלט מספק בנקודת המחיר הזו. הסוללה היא בנפח של 2,050mAh, ולפי החברה זה אמור להספיק לעד 10 שעות עבודה בדיבור, ועד 200 שעות בהמתנה. בפועל זה יותר נמוך אם הטלפון נמצא במצב עבודה שכולל משחק פה ושם, הרבה גלישה ובדיקת דואר, וגם צפייה בסרטונים תוך מעקב שוטף אחר מספר רשתות חברתיות – מעין פרופיל שימוש שלדעתנו שכיח. במצב כזבה לא עוברים את קו 7 שעות העבודה.

המידות של המכשיר הן 132x68x10.8 מ”מ, ומשקלו 155 גרם. לא מדהים כמובן, אבל גם ממש לא נורא.

מה בקופסה

בדרך כלל אנחנו לא ממש מוצאים לנכון לתאר את מה שמקבלים בקופסאות של הטלפונים החכמים. הסיבה היא שבדרך כלל מקבלים כמה דברים סטנדרטיים כמו מטען, אוזניות פשוטות ואת הסוללה שצריך להתקין במכשיר, אם הוא בעל גב פתוח ולא גב אחוד. כשאנחנו כבר כן עושים זאת אנחנו בדרך כלל עושים זאת בהתחלת הסקירה ולא אחרי התיאור הטכני של המכשיר.

הסיבה שאתם מוצאים כאן, במיקום הזה, את תיאור התכולה של הקופסה, וגם לא את כולו, הוא שמדובר במשהו מעט שונה במחוזותינו, שגם מציע פיצוי מסוים ברמה הטכנית. היבואנית צירפה חבילה נאה של תוספות למכשיר ולשאר אביזרי המינימום הצפויים. קודם כל, בקופסה עצמה מוצאים גב פלסטיק לבן, כך שאפשר לבחור האם להיצמד למכסה הפלסטיק בתערובת גומי השחור שמגיע כברירת מחדל צמוד לגב המכשיר, או לבחור, מכיוון שגם כך צריך לפתוח את הגב כדי להכניס את האביזרים הפנימיים למקומם, לחבר דווקא את הגב הלבן. הגב הלבן אכן נראה טוב יותר, אבל הוא מעט חלקלק. האחיזה של גב ברירת המחדל השחור טובה יותר, בגלל שכאמור מדובר בשילוב של פלסטיק עם מעט גומי שמצמיד טוב יותר את היד למכשיר.

הכיסוי בצבע שונה הוא רק ההתחלה. יחד עם הקופסה מקבלים גם שתי חבילות של מעטי מגן מגומי, בשני צבעים שונים, שכל אחד מהם מלווה גם בשתי מדבקות מגן למסך. בנוסף, מוצאים בקופסה גם כרטיס microSD פשוט בנפח של 8 ג’יגה-בייט והוא בהחלט מפצה על זיכרון האחסון המועט יחסית כמו מגיע המכשיר – אם תרצו תוכלו לומר שהוא מגיע עם 12 ג’יגה-בייט זיכרון אחסון. בקופסה מוצאים גם חוברת הפעלה קטנה אך מהודרת למדי, וזה לא דבר שתמיד מוצאים במכשירים שקונים בישראל, במיוחד לא במכשירי הקצה העליון, ויפה שהשקיעו בכך.

החבילה הזו מוסיפה ערך נוסף משמעותי לחבילה הכוללת, וצריך לקחת אותה בחשבון שבודקים טלפונים שונים ברמת המחיר/איכות של ה-N828. מעבר לכסף שהיא חוסכת, היא גם מאפשרת לרוכשים להגן על הטלפון שלהם עוד לפני רגע ההפעלה הראשוני, ואסור לזלזל בכך ולו לרגע.

מערכת הפעלה וממשק

ה-N828 מגיע עם מערכת ההפעלה אנדרואיד בגרסה 4.2.2. היבואנית, פמילי לנק, מבטיחה עדכוני FOTA לתוכנה, אך לא ממש ברור מה זה אומר. אולי לממשק, ולכמה יישומים כנראה. עדכונים למערכת ההפעלה? קצת קשה לנו להאמין שחברה סינית, טובה ככל שתהיה, תשקיע בעדכוני אנדרואיד למכשירים שנמכרים בארץ בפחות מאלפיית שקלים.

מערכת ההפעלה נקייה כמעט לחלוטין, אבל רק כמעט. ממשק ה-AMOI UI מכניס מספר שינויים קלים. כך למשל אפשר לקבוע אפרקטים של מעבר בין דפי הבית מתוך רשימת בחירה מגוונת, ואותו רשימה יכולה לשמש גם כדי לבחור אפקטים של מעבר בין דפי האפליקציות במגירת היישומים. כמו כן, לחיצה על כפתור התפריט הפיזי לא פותח את תפריט ההגדרות של אנדרואיד, אלא תפריט צלמיות שמאפשר לבצע עוד כמה דברים, כמו קביעת האפקטים המוזכרים לעיל (תחת העדפות).

השינוי בא ליד ביטוי גם בעת משיכת התפריט העליון. למעשה יש שני תפריטים: משיכה בצד ימין מגלה את היישומים הפעילים ברקע ומאפשרים התייחסות ישירה משורת ההתראות. לחיצה על הצלמית המרובעת שמופיעה מציגה את רשימת השירותים שניתן להפעיל/לכבות/לעקוב אחריהם, החל ממצב הסוללה והגדרת מצב טיסה, ועד קביעת בהירות וגם צילום מסך. גרירה מצד שמאל מציגה נתונים אחרים במקרה בו יש הודעות נכנסות מאפליקציות דואר אלקטרוני, רשתות חברתיות, מסרונים וכדומה. גם מבחינת תוספות של אפליקציות אין יותר מדי העמסה, והבולטת היא זו של ווייז (Waze). יש גם תוכנית קטנה בשם GpsFIX שמטרתה לסדר את הבעיות המוכרות במערכות על שבב של מדיה-טק.

ההתערבות של AMOI במערכת ההפעלה באה לידי ביטוי גם בשינויים קלים בדרך העבודה השוטפת. אחד הדברים בהם הבחנו, ולא אהבנו, הוא מחיקת יישומים. בכל פעם שרוצים להסיר אפליקציה צריך לבחור את האפשרות המתאימה מהתפריט, במקום שהיא תישאר פעילה עד שנסיים את מחיקת כל האפליקציות שרוצים להסיר. קדימה, AMOI, נראה תיקון באמצעות מנגנון ה-FOTA?

שימושיות

למרות שמדובר במסך IPS ברזולוציה סבירה, אי אפשר להימנע מהרגשה, בעת שמסתכלים על הטלפון ממרחק שימוש קרוב ורגיל, שתמונה המסך נראית קצת מפוקסלת, ואם תרצו, אפילו מעט חסרת מיקוד. זה לא ממש מפריע לשימושיות הכוללת של המכשיר, אבל זה שם. מבחינת זוויות צפייה, אין שום בעיה, חדות כמובטח ללא שינויי צבעים בקצוות הרחוקים, וארם יש בעיה, זה בדרך כלל בתנאי חוץ בהם המסך הופך לרוב למראה, כמו בטלפונים רבים אחרים.

דווקא מבחינת איכון ה-GPS היינו מרוצים. גם ללא שימוש ביישום התיקון המצורף, התמונה שקיבלנו הייתה מדויקת למדי, גם בהשוואה למכשירים הרבה יותר יקרים נמצאים בקצה העליון של השוק. גם אם היה מרחק מסוים למיקום המדויק, הוא היה שולי ולא עלה על 25 מטרים פחות או יותר, לפי העיניים של לי מייג’ורס.

המסך הגיב בצורה חלק לנגיעות וביצע בדיוק את המצופה ממנו. אבל, כפתורי התפעול הפיזיים, שבתחתית המסך, בתוך המסגרת, לא תמיד הגיבו ללחיצות שלא היו מספיק חזקות לטעמם. לפחות לגבי כפתור הבית, זה קצת עיצבן לפעמים.

יישום המצלמה מספק את הדברים האלמנטריים שיש לצפות להם, כולל האפשרות לשים את האצבע על צלמית הצילום ולצלם ברצף כמה וכמה תמונות, אבל התוצאות לא היו מבריקות. הבעיה בעיקר הייתה שעתוק צבעים לא מדויק: הצבעים בתוצאה הסופית נראו מעט דהויים מדי, ובאותו הפרש כמעט בכל המקרים, ובדרך כלל בצבעים החמים. בנוסף, אין לצפות לקצב צילום ‘רצחני’.

ביצועים

להשוות את הביצועים של ה-N828 לאלו של מכשירי הקצה העליון הוא אינו דבר שנכון לעשות מעטים הם המקרים, אם בכלל, בהם מכשירים בתמחור הזה יכולים להתמודד עם הביצועים של מכשירי דגל. אולי במחיר כפול, פחות או יותר, אבל בלא במחיר כזה. רק כדי להבהיר לכם מהם הפערים, נציין שבמבחן Basemark OS II הגיע ה-N828 לציון של 328 נקודות בלבד, מול ה-1,124 נקודות של ה-Galaxy S5 של סמסונג (Samsung). עם זאת, הוא הוציא יותר מ-Grand 2 של סמסונג שהגיע ל-239 נקודות בלבד, ואפילו מכשיר הדגל הקודם של וואווי (Huawei), ה-Ascend P6, שהגיע ל-141 נקודות. החולשה העיקרית הייתה בסעיף הגרפיקה, והתייחסנו לכך מוקדם יותר.

ב-Quardant Standard Edition הוא הגיע לציון של 5,511 נקודות בלבד, וזה נמוך מאוד, גם התוצאות במבחנים הגרפיים היו נמוכות, ושוב נאמר, אפילו כצפוי: 2,871 נקודות ב-3DMark Unlimited, שאפילו ה-Grand 2 עולה עליו בהרבה עם 4,524 נקודות. במבחן Epic Citadel הוא הגיע לקצב של 53.3 פריימים לשנייה, אבל אסור לשכוח שהרזולוציה שלו אינה מגיעה ל-HD, ה-Note 3 Neo, לדוגמה, הגיע אמנם ל-48.6 פריימים לשנייה, אבל ברזולוציה של 1,280×720 פיקסלים. מעט שונה.

מבחינת זמן עבודה, הסוללה מעט חלשה, כפי שכבר הוזכר לעיל, 2,050mAh בלבד נפח עבודה, ואם לא תשחקו בכלל ולא תשתמשו כמעט ברשתות חברתיות, ככל הנראה ניתן יהיה לצאת מהבית ולחזור אליו אחרי סיום העבודה בדיוק כדי לרוץ למטען. בעצם, עדיף שיהיה מוכן תיק ליתר בטחון. הרי לא תוכל ו להתאפק לחלוטין, נכון?

שורה תחתונה

אם תחום המחיר אליו אתם מגבילים את ההוצאה הבאה שלכם הוא בקצה הגבוה אלפיית שקלים, ואם אתם פחות מהמשחקים והגולשים לאתרים החברתיים, ויותר משתמשים בטלפון לפעולות מדיה ושיחה, וגם דואר אלקטרוני, ה-N828 הוא פתרון לא רע עבורכם, וכן החבילה הנאה מסביב אכן מוסיפה למסקנה הזו שלנו.

חוץ מזה היבואנית, פמילי לינק, מתחייבת ל-10 תחנות שירות ברחבי הארץ ושירות תיקונים מסודר. אם היא אכן מתכוונת לעמוד מאחורי המותג כפי שהיא מציינת, צריך לקחת את זה גם בחשבון. רק שיוציאו את זה לעוד נקודות מכירה מחוץ לדואר, לא בדיוק מקום שמתקשר עם מכירת מכשירים וגם לא ממש עם תודעת שירות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.