איך זה לשחק בייסבול במכשירי מובייל?

במהלך מרץ ‘רעשה’ הארץ וגעשה לאור ההצלחה היחסית ענקית של נבחרת ישראל בבייסבול באליפות העולם 2017. עד אז הייתה האהדה למשחק הזה, שזוכה לאהדה אדירה גם ביפן, קוריאה, קובה ועוד הרבה מקומות אחרים מעבר לארצות הברית ולליגת ה-MLB שלה, שמורה אך ורק כמעט רק לעולים מארצו של הדוד סם, כאלו שעבדו שנים ארוכות שם, ועוד כמה משוגעים שאף אחד לא ממש הבין אותם. החשיפה שניתנה בתקשורת, גם אם בלגלוג משהו וגם עם הרבה וויכוח עד כמה נבחרת שמורכבת ב-95% משחקנים אמריקאיים שזכאים לאזרחות ישראלית על פי חוק השיבה באמת מייצגת את המדינה, בכל זאת הצליחה להציג את הענף בפני עוד כמה וכמה שלא ממש הכירו אותו לפני כן.

בעבר היו ניסיון לקיים ליגה ישראלית בשם ILB, אבל הוא לא צלח. אולי עכשיו זה יצליח? אולי. בכל מקרה עדיין בטוח יותר שמעו על ה-MLB שהיא, בסופו של דבר כמו ה-NBA בתחום הכדורסל וכמו ה-NHL בתחום ההוקי, ליגת הבייסבול המובילה בעולם עם כל ההיסטוריה המטורפת שלה.

סדרת הגמר של 2016, בין ה-Cubs משקיגו שזכתה אחרי 108 שנה שוב בתואר לבין ה-Indians מקליבלנד שקיוו לזכות לראשונה ואף הובילו כבר 1:3 בסדרה, הייתה מדהימה, ואת סיכום העונה הזו תוכלו לקרוא בכתבה המצוינת של אור בן יעקב באתר הישראלי Hoops. העונה החדשה התחילה כמו כל שנה בתחילת אפריל ואנחנו חיכינו קצת כדי להביא בפעם הראשונה בישראל סקירה קצרה של שלושה משחקי בייסבול לאנדרואיד ו-iOS שגם כן פתחו עונה חדשה ואולי יעזרו לכם, אם תרצו, להתקרב לספורט הזה.

MLB Tap Sports Baseball 2017 – בנגיעה אחת

אומרים שגם אם המגישים עובדים ממש קשה, את הפרסום והתהילה, במיוחד במקומות שפחות מכירים את המשחק, לוקחים החובטים. כנראה שהאמת היכן שהוא באמצע, אבל אם תחשבו על זה, יותר קל לחבוט מאשר להגיש ואולי אפילו יותר מהנה. ב-Tap Sports Baseball 2017 אפילו חושבים שמספיקה אצבע אחת קטנה לעשות את זה, וזה משחק שמתרכז אך ורק בתהליכים שמתרחשים בעת שחובט מתייצב לצד בסיס הבית כדי לעשות את העבודה שלו מול המגיש.

אין כאן משחקי ליגה, אבל יש משחקים מול שחקנים אמיתיים בשיטה שכל שחקן משחק את החלק שלו בסיבוב ומעביר את התור לחברו, עד לסיום המשחק. יש גם משחקים מיידים יותר מול קבוצות שונות ומשונות, ויש גם דבר ייחודי שקוראים לו מועדונים בו נאבקים יחד עם שחקנים אחרים כדי לקדם את המועדון וכדי לבצע משימות משותפות שונות.

המשחק הזה שונה משני האחרים שמוצגים כאן גם באוריינטציה שלו: הוא היחיד שמשוחק לאורך ומתאים באופן מושלם לטלפונים עם מסך רגיל. השניים האחרים יותר או פחות מתאימים לטאבלטים או לטלפונים עם מסך גדול באמת, אפילו 6 אינץ’ וצפונה. אבל זה לא רק הכיוון, הוא הרבה יותר קז’ואלי כי הוא לא עוסק במשחקי ליגה אלא במשחקים מול שחקנים מכל העולם, והלב והנשמה שלו הוא משחקים בהם כל שחקן מבצע את התור שלו, ומעביר את זכויות החבטה לשחקן השני, ומחכה שזה יקרה, וחוזר חלילה עד סוף תשעת הסיבובים או יותר אם יש צורך. יש גם משחקים נוספים שעבורם צריכים כרטיסים שזוכים בהם בצורה כזו או אחרת ובהם משחקים משחק מלא מיד, אבל אז למרות שהקבוצה יכולה להיות של שחקן אחר, המעבד הוא שזה שמשחק עבורה. ב-Tap Sports Baseball 2017 יש גם אפשרות לשחק משחקי Home Run Derby בהם מחליפים חבטות מול קבוצה אחרת במטרה להעיף את הכדור אל מחוץ לשדה המשחק כמה שיותר פעמים. יש גם טורנירים מיוחדים שהפרס בהם לפעמים יכול להיות שחקן ממש טוב.

כל המשחקים שמשחקים מצטרפים במטרה לעלות ברמות. בכל פעם שמנצחים את כמות המשחקים הנדרשת יש ‘סדרת משחקי פלייאוף’ שבהתחלה מורכבים ממשחק אחד. מנצחים, משתפרים ברמה, משתפרים במשחקים וכדומה.

ואיך משפרים שחקנים? מתפטרים משחקנים שלא צריך ומקבלים את נקודות הניסיון שלהם בהן ניתן להשתמש כדי לשדרג את השחקנים שכן חפצים ביקרם. והאם לשפר רק את החובטים? ממש לא. אם רוצים לנצח משחקים צריכים גם מגישים טובים שיעשו את העבודה בתור שלהם. ודרך אגב: גם אם מחלפים שחקנים בסגל, משחק שנמצא באמצע משוחק עד סופו עם השחקנים שהתחילו אותו.

יש גם לא מעט רגעי חסד קטנים. המשחק עוצר באמצע המשחק בפועל כדי לשאול שאלות חשובות כמו: האם לבצע ‘חבטת הקרבה קטנה’ (Bunt) כדי לקדם שחקנים שנמצאים כבר בבסיס הראשון או השני, או האם לנסות לגנוב בסיס וכדומה. עוד משהו שעובד לטובת מתחילים, והשאלות הללו מופיעות כמובן רק שהמצב דורש זאת.

בשורה התחתונה: דרך נחמדה להיכנס לעולם הבייסבול.

הורדה: אנדרואיד | iOS

MLB 9 Innings 17 – ונעבור בשידור חי

מבין השלושה MLB 9 Innings 17 הוא ככל הנראה המשחק שיכניס אתכם הכי טוב לאווירה. הוא אמנם לא מעניק כברירת מחדל שליטה מלאה על שחקני השדה בחלק של הסיבוב שמתרכז בהגנה, להבדיל מהמשחק הבא בתור, אבל יש לו כמה נקודות ייחודיות ששתיים מהן אינן דווקא ייחודיות אבל הן מבוצעות באופן פשוט מצוין, וזה מעבר לכך שהוא נראה טוב מאוד בכל היבט, כשאי אפשר שלא להתאהב בכך שהוא מראה ריצות לאחר חבטות בתוך היהלום של הבסיסים, ואם מדובר בריצות מיוחדות, הוא גם פותח מעין PIP – תמונה בתוך תמונה וזה חמוד מאוד.

הנקודה הבולטת הראשונה היא ההגשה של הנתונים הסטטיסטיים. לפני כל דו קרב בין מגיש לחובט רואים על המסך נתונים מלאים על השחקנים, ובמיוחד נתונים מלאים ומדויקים לגבי המשחק הנוכחי, כולל מה קרה, בהיבט של החובט, בכל פעם שהוא הגיע לבסיס לעשות את העבודה שלו: האם הוא השיג חבטה שהביאה אותו לבסיס הראשון, האם הוא נפסל בכדור שנתפס באוויר (Fly Out) או שהוא חבט כדור צמוד קרקע שנתפס ונשלח לבסיס הראשון לפני שהגיע אליו (Groudner). מהצד של המגיש אפשר לראות כבר כמה זריקות הוא ביצע, כמה פסילות מלאות (Strikeouts) הוא השיג, וגם לכמה הולכות הוא גרם בהגשות לא טובות (Base on Balls).

מעבר לכך, שזה רלבנטי, גם מופיעות סטטיסטיקות מיוחדות שקשורות לביצועים על המסך כשהמגיש או החובט ניגשים למלאכה. לדוגמה, לגבי מגיש, אם הוא אחד המובילים בהיבט של פסילות מלאות. אם חובט נמצא על הבסיס הראשון יכול להופיע מידע לגבי כך שהוא אחד מגנבי הבסיסים הטובים שיש, וכדומה.

הסטטיסטיקה משתמשת גם את השדר, ואיכות השידור של המשחק הזה היא לא פחות ממופלאה. כן כזאת מילה גדולה. השדר מלווה באופן מדויק את המשחק עם השמות המלאים של השחקנים, עם סטטיסטיקות מדויקות – “זה היה ההום ראן” השני שלו העונה או “איוון לונגוריה עומד שוב לנסות את מזלו אחרי שנפסל בסיבוב הקודם שלו” – ובלי להתלהם יותר מדי, בדיוק כמו ששדר ספורט אמריקאי טוב עושה את העבודה שלו. תענוג שמוסיף המון לאותנטיות ולאווירה של המשחק.

MLB 9 Innings 17 הוא כבר משחק ‘מלא’ שבאופן עקרוני דורש מכם גם להגיש שלא כמו במקרה של MLB Tap Sports Baseball 2017 לעיל. אבל כברירת מחדל ההגשה די קלה, יחסית – ניתן להפוך אותה ועוד דברים אחרי במשחק לאותנטיים יותר בהגדרות שלו. מצד שני היא מאפשרת ללמוד כיצד הכדור ‘זז’ בזמן הגשה, כלומר בהתאם לסוג ההגשה. לכל מגיש יש מספר סוגי הגשות אפשריים, באיכויות שונות בהתאם לרמת השחקן. בוחרים סוג הגשה, בוחרים להיכן לשגר את הכדור, ופוף הוא בדרך. לא קשה מדי בתיאוריה, יותר קשה להשיג תוצאות טובות ומעלה בפועל.

מה שיפה הוא שככל שהמגיש הולך ומתעייף – וקשה מאוד להגיע למצב שהוא יחזיק מעמד משחק שלם בהיבט הפיזי – כך איכות ההגשות מתדרדרת, אבל לא רק. ייתכן לפעמים שבגלל כמה זריקות לא מוצלחות אחד הסוגים ירד ברמה. במקרה כזה, כמה הגשות מוצלחות יכולות להחזיר את סוג ההגשה לרמה המקורית שלה. נחמד

מה עוד מיוחד? בעיקר שבמהלך המשחק ביצוע של דברים טובים, ולפעמים גם קצת פחות טובים, מזכה בכסף בגי ביצוע משימות וגם בכל מיני קופסאות הפתעה שיכולות להכיל דברים שונים. שיש אביזרים שהשחקנים יכולים ללבוש. שיש הרבה פעילות חברתית מסביב כולל ניסיון לנחש תוצאות של משחקי ליגה אמיתיים במטרה לקבל פרסים נוספים. ויש עוד הרבה דברים נוספים שהיריעה הנוכחית קצרה מלתאר אותם, ובשורה התחתונה פשוט אחלה משחק ספורט, אחלה משחק בייסבול.

בשורה התחתונה: אזהרת התמכרות חריפה, ועדיף על Candy Crash.

להורדה אנדרואיד | iOS

MLB Perfect Inning Live – פשוט מדהים למראה

אם אמרתי על MLB 9 Innings 17 שהוא נראה פשוט טוב, אז על MLB Perfect Inning Live אני חייב לומר שהוא נראה פשוט מצוין. למעשה, זה ככל הנראה משחק הספורט הכי יפה לעין בו נתקלתי. מגוון האנימציות השונות פשוט ענק, וניכר כי האנימטורים עבדו מול צילומים של שחקני MLB בפעולה או צילמו שחקנים באמת מבצעים את הפעולות . ההשקעה באנימציות בהחלט נראית ברמה של משחקי AAA, ולכך יש להוסיף קווי חבטות רבים מספור כמעט, כך שנראה שבאמת כל חבטה יכולה ללכת למקום אחר למרות שברור שלא כך.

הרגע שקנה אותי: לא כששחקן הגנה שלי זינק אל מעבר לחומה כדי לתפוס כדור ולמנוע הום ראן, אלא שני סיבובים אחר כך שהוא ביצע קפיצה מעט שונה מבחינה גרפית, ופספס את הכדור. אם אתם ממש אוהבים בייסבול זה המשחק ששווה בשבילו לקנות טאבלט טוב.

חוץ מזה ניכר שניסיון השנים הקודמות בא לידי ביטוי. יש הרבה דברים חדשים ומוצלחים מסביב למשחק עצמו, בכל מה שקשור לניהול הקבוצה ומשחקים נוספים שהם כמובן הצד הקהילתי של המשחק, ו-‘הקרב החי’ הוא כנראה הציפוי המתוק של העוגה בהיבט הזה בעת שמשחקים מול יריבים חיים מרחבי הגלובוס בזמן באמת שפירושו שלרשות המגיש/חובט יש בדיוק 5 שניות לביצוע המהלך שלו. באמת שאין לי מילה אחרת חוץ ממגניב.

בחירת רמת השליטה בשחקנים נקבעת במקרה של MLB Perfect Inning Live בכל תחילת משחק, ומומלץ כאן לבחור בהכל, כשבמשחק עצמו גם אפשר לקחת שליטה מלאה גם על הזזת המחבט וזה מאוד קשה גם ברמות ההתחלתיות. ואז, כשמגיע התור להגיש מתגלה מנגנון מרשים ואולי הכי מדויק שאפשר במשחק, מנגנון שמושפע לחלוטין מרמת המגיש, מהכושר הגופני שלו במהלך המשחק ומאירועים שמתרחשים במשחק. יש אמנם סיכוי להשיג הרבה יותר פסילות של חובטים, אבל יש גם סיכוי רב יותר לשלוח כדורים לא ממש מוצלחים, ולגרום להולכה.

גם הסטטיסטיקה המוצגת תוך כדי משחק טובה, אבל לא איכותית כמו במקרה של MLB 9 Innings 17, והשידור החי לא מתקרב לקרסוליים של המשחק המוזכר לעיל.

מעבר לכך משתמש המשחק גם במנגנון חוזים כדי לנהל את סגל השחקנים, ויש אימונים שלוקחים זמן רב, ויש עוד דבר מאוד ייחודי: שוק העברות אמיתי בין המשתמשים שמציעים שחקנים שהם לא זקוקים להם תמורת מטבעות משחק. אפשרות מצוינת למי שרוצה לבנות את הסגל האמיתי של הקבוצה שהוא אוהד.

בשורה התחתונה: אחד המשחקים הראשונים שיש לו דרישות מינימום, וטוב שכך. מרהיב עין.

להורדה: אנדרואיד | iOS

סיכומון

בכל שלושת המשחקים יש עוד הרבה מה לחקור ולגלות לבד. במסגרת הנוכחית אי אפשר היה להביא סקירה מלאה של כל משחק ומשחק, אז אם תרצו, ומה שנכתב לעיל מושך אתכם, אז תבדקו ושתפו בחוויות שלכם.

ומה אני ממליץ לכם? אם אתם מחפשים משהו בסגנון יותר אקראי ופחות מחייב, במיוחד אם אתם לא ממש מכירים את הענף, אין ספק ש-MLB Tap Sports Baseball 2017 הוא המשחק בשבילכם כשהחולשות שלו הם גם החוזקות שלו.

בין שני האחרים אני מתקשה להחליט, אבל בסופו של דבר זה מתחלק ככה: איכות סטטיסטית ושידור יוצא מן הכלל מול הגרפיקה הכי איכותית שיש ושוק שחקנים אמיתי. בכל מקרה, ההנאה מובטחת בשני המקרים לשחקנים שמכירים היטב את הענף.

ויש עוד כמה דברים שחשוב לציין באופן כללי: שלושת המשחקים הם בחינם, והם גם מעניקים לא מעט מתנות בלי כסף, אבל מי שרוצה לבזבז כסף אמיתי יימצא הרבה מאוד הזדמנויות לעשות כן, והרבה כסף – אבל באמת שלא חייבים.

הדבר השני שהוא ששלושת המשחקים מתבססים בצורה כזו או אחרת, כמו הרבה מאוד משחקי ספורט שדה, על קלפי משחק של השחקנים ועל השיפור שלהם באמצעות כרטיסים אחרים, ואת הכרטיסים הללו אפשר להשיג בדרכים שונות, כולל, נכון ניחשתם, רכישה בכסף.

הדבר השלישי: אם עוד לא הבנתם מכל התמונות אני אוהד את Tampa Bay Rays. למה? סיפור ארוך מדי.