איך זה Lenovo Legion Y25f-10? מסך משחקים גמיש

השאלה האם שוק המחשבים חייב לשוק המשחקים את החיים שלו היא אולי שאלה גדולה שצריך להשקיע בה דיון מעמיק ומיוחד, אבל אין ספק שהוא מאוד עוזר, ואפילו בלשון המעטה, ליצרניות המחשבים למכור קצת יותר בשנתיים האחרונות פחות או יותר. כבר כמעט שנתיים. למעשה כבר לכל יצרנית מחשוב שמעריכה את עצמה יש מותג משחקים מוכר, לחלקן כמו אסוס (Asus) עם Republic of Gamers יש אפילו וותק ארוך יומין, וביניהן גם ללנובו (Lenovo) יש מותג בשם Legion שאולי הצטרף יחסית מאוחר לקלחת אבל בהחלט מצא לו שם ומקום לא רע משלו – גם בזכות השקעות שיווקיות בתחום המתעורר ועובר לתאוצה מהירה של ה-eSports.

לנובו כמו יצרניות אחרות שמציעות את כל מה שצריך לשוק המחשוב, מציעה גם מסכים, וזה נכון גם למותג המשחקים שלה. אחד החדשים שבהם הוא Legion Y25f-10 שהגיע לסקירה כמסך שאחד הדברים שהוא מציע, במיוחד לשוק המשחקים, הוא תמיכה בטכנולוגיית FreeSync של AMD, עליה יורחב מעט בהמשך, לצד תמיכה בקצב רענון מהיר שיכול להגיע בשיאו ל-144 הרץ אם כרטיס התצוגה תומך, קצב רענון שאמור לעזור לעדכן את התמונה המוצגת יותר מהר מאשר בתדר רגיל של 60 הרץ, ובעצם לתרום כך לאיכות התמונה המוצגת.

מעבר לכך מציע המסך מראה מעודכן שאפשר לומר ששואב במידה מסוימת את התהליך שחל בשוק הטלפונים והוא דילול השוליים ככל האפשר. למעשה, במראה מקדימה כמעט ולא ניתן להבחין בשוליים בכלל הוציא החלק התחתון של המסך. בשלושת הצדדים האחרים המסגרת היא מסוג של שם, רואים שהיא שם, אבל עם עובי של מילימטר ועוד חצי לכל היותר אפשר גם להתעלם.

אבל עיצוב בצד, ושימושיות בעיקר, והשאלה היא כמובן שאלת האם כדאי להשקיע את סכום הכסף הנדרש, כ-1,150 שקלים במונחי שוק, במסך משחקים בגודל 24.5 אינץ’ וברזולוציית FHD אם אתם שחקני מחשב.

עיצוב חיצוני

מבחינה חיצונית אין ספק שניכרת השקעה ומחשבה בעיצוב של Legion Y25f-10. מדובר בעיצוב שמנסה לשלב, במידה רבה, בין שימושיות ונוחות עבודה, וגם לא לשכוח בדרך שמדובר במסך שאמור להקרין ולהתריס אל כל מול מי שעובר בסביבה שהוא מסך משחקי מחשב.

כאמור, השוליים ממש דקיקים מהצדדים ולמעלה. המסך אבל אינו דקיק כמו מסכים אחרים רגילים שמוצגים בשוק, וכן בלנובו בחרו באופן מודע להשאיר למטה הרבה אלומיניום כדי שניתן יהיה לשלב במסגרת מקדימה כפתורי שליטה, וזו כנראה בחירה נכונה כי במקרה של משחקי מחשב, הפרקטיקה לא פחות חשובה. מי רוצה להתחיל לגשש מהצד או מאחור כדי לחפש את הכפתורים הנכונים ללחוץ עליהם כדי לשנות הגדרה רגע לפני שמתחילים משחק ברשת?

מספרים שאחד האלמנטים הכי חשובים, וגם הקלסיים, בעיצוב בעולם משחקי המחשב הוא שילוב צבע שחור עם אדום, או צבעים בגוונים דומים. גם ב-Legion Y25f-10 זה בא לידי ביטוי. המסך עצמו הוא בצבע אפור קליל עד שחור, ואת הצבע האדום שמרה החברה עבור פס שמשולב ברגל מאחור, וגם לקצה של ידית קטנה שנפתחת מצד שמאל של המסך ומיועדת עבור מי שרוצה להניח אוזניות משחק במקום נגיש מאוד, וגם קרוב לתיבת יציאות ה-USB וחיבור ה-3.5 מ”מ שמציע המסך אם משתמשים בו גם כרכזת USB.

פס הפלסטיק האדום מאחור הוא לא רק צבעוני ויש לו היבט מעשי מאוד: הוא סוגר על מגרעת ברגל כך שנוצר מעבר שמאפשר למשתמשים להעביר את הכבלים המשמשים את המסך באופן מסודר ומאורגן.

מאחור כמובן שגם אי אפשר להתעלם מתיבת החיבור הראשית מאחור שמחולקת לשניים. השמאלית מיועדת לחיבור המטען הקטן יחסית שמגיע עם כבל שבקצהו חיבור בסגנון USB וכן לחיבור כבל HDMI 1.4 או כבל DisplayPort 1.2. הצד הימני של התיבה מיועד לחיבורי המידע למחשב עם חיבור USB 3.0 רגיל לצד חיבור שמאפשר להפוך את המסך, כמוזכר לעיל, לרכזת USB לטובת תיבת חיבורי ה-USB הצדדית. בהיבט הזה אפשר לזקוף נקודה ויותר לטובתה של לנובו שצירפה למארז של המסך את כל הכבלים האפשריים כדי שהמשתמש לא יזדקק לרכישת השלמה וכן כדי שלא יתרחש מצב בו ברגע האמת פתאום מגלים שחסר בדיוק את הכבל שזקוקים לו – דבר שיכול לתסכל מאוד כמובן את הרוכשים הפוטנציאליים במיוחד אם מדובר במסך שאינו מוגדר כזול.

הרגל הראשית של המסך מתחלקת לשניים: חלק אחד שמחברים ישירות אל המסך עצמו אל פתח מתוכנן היטב ליציבות ממש מעל החיבורים הראשיים, כפי שניתן לראות בתמונה לעיל, וחלק שני שהוא הבסיס שמתחבר באמצעות הברגה וקל למקם אותו בדיוק במקום על ידי שימוש בברגים שמחייבים דיוק בהצבה. במקום לקבל ניתן לחבר את המסך, כמו טלוויזיה, אל מתאם VESA שמחובר לקיר.

המסך מאפשר תזוזה על כל ציר אפשרי, ואחד ההיבטים של הסיבובים האפשריים הוא סיבוב על הציר האופקי ב-90 מעלות כדי לעבוד עליו לאורך. היבט זה מוציא אותו במקצת מעולם המשחקים ומכניס אותו גם לעולם של מעצבים גרפיים לסוגיהם, מפתחי אתרים ואפילו מתכנתים שזקוקים ליותר מאשר מקרה אחד של תצוגה בתצורה כזו במהלך העבודה שלהם. על הציר האנכי מסתובב המסך בטווח שבין 30 מעלות שמאלה עד 30 מעלות ימינה, ועל אותו ציר אפשר להזיז אותו 1.1 מטר מהקצה העליון עד התחתון של הרגל. מבחינת הטיה אופקית טווח התנועה הוא בין 5 מעלות קדימה עד 22 מעלות לאחור. או בקיצור, קל מאוד לכוון את ה-Legion Y25f-10 בדיוק לתצורת העבודה בה מעוניינים בה, ולעשות זאת בלי ממש להתאמץ כי התנועה על כל הצירים חלקה ויציבה.

על תצורה ועל תצוגה

Legion Y25f-10, כפי שהוזכר כאן מוקדם יותר, הוא מסך 24.5 אינץ’ ברזולוציית 1920×1080 פיקסלים ביחס היבט סטנדרטי של 16:9. החברה בחרה בפאנל TN עבור Legion Y25f-10 מתוך מחשב העל מהירות תגובה שבמקרה שלו עומדת על אלפית השנייה. מהירות תגובה היא כמובן גם הסיבה שלנובו בחרה שלא לחצות את קו ה-FHD ברזולוציה. רוב המשחקים נראים מספיק טוב גם ברזולוציה זו, ומכיוון שמאחור נמצאת כל הזמן המחשבה על שוק ה-eSports, כולל החובבני שהוא בעצם משחקי הרשת שאנחנו כבר מכירים היטב שנים, אז המהירות קצת חשובה יותר מרזולוציה של 2K ו-4K – זוכרים? שימושיות חשובה יותר, מבלי להזניח לגמרי את העיצוב ושאר ההיבטים.

הוא מציע בהירות מוצעת של 400 ניטים, ובהמשך העבודה התגלה שהיא פחות או יותר ברמה זהה בכל חלקי המסך, ואם יש חוסר אחידות בבהירות הוא לא ממש נקלט בעין. יחס הניגודיות המוצג עבור המסך הוא 1,000:1 ומדובר ביחס קבוע יחסית גבוה שבא לידי ביטוי בשחור ממש נקי בתצוגת הבדיקה. המסך תומך גם במצב OverDrive שאמור לזרז עוד יותר את קצב השתנות הצבע, אבל במקרים מסוימים אפשר להיתקל בתופעה המלווה שהיא בהירות יתר של הצבע המוצג לרגע קצר וקצת מבלבל. לא ממש חובה להשתמש.

כאמור אחת מנקודות המפתח של המסך היא התמיכה בטכנולוגיית Radeon FreeSync של AMD. טכנולוגיה זו מסנכרנת את קצב הרענון של המסך לקצב הפריימים של המשחק, כשתדר הרענון יכול לנוע בין 33 ל-144 הרץ, אם כי ברוב המקרים, אלא אם מדובר בכרטיסי תצוגה מהדור האחרון ממש, כנראה שקצב הרענון לא יעבור את קו ה-120 הרץ. ההתאמה הזו בין שני הצדדים אמורה למנוע תופעות של גמגום שנראות כמו קפיצות פריימים במהלך משחקים וכן בעיות של ‘קריעת תצוגה’ בהן נראה כאילו חלקים בתמונה הכוללת אינם מוצגים במקום הנכון.

קשה לומר עד כמה זה עובד באמת ברזולוציה של 1920×1080 פיקסלים, אבל במשחקים שנבדקו, גם בהגדרות התצוגה הגבוהות ביותר האפשרויות ברזולוציה כזו, בהחלט לא הייתה שום בעיה.

התמיכה ב-FreeSync כבר נמצאת ברוב כרטיס התצוגה ורוב המעבדים המשולבים של AMD, בוודאי אם הם נרכשו בשנתיים האחרונות. במחשב הנבדק, ולאחר התקנה של הגרסה האחרונה של מנהל ההתקנים של AMD, בוצע זוהה Legion Y25f-10 באופן אוטומטי כתומך ב-FreeSync והאפשרות הפכה לפעילה כברירת מחדל.

התצוגה בסך הכל הייתה איכותית במשחקים וגם בסרטים והיכולת להגדיר במדויק את הבהירות ואת הניגודיות לצרכים, כפי שיפורט עוד מעט, בהחלט עזרה בכך פעם מחדש למצוא את התצוגה שמתאימה בדיוק לצרכים ולא משנה אם מדובר במשחק כזה או אחר או עבודה שוטפת.

אז איך זה עובד באמת – בחומרה וגם בתוכנה

כבר סופר כאן שהמסך Legion Y25f-10 מציע מערכת שליטה מבוססת כפתורים פיזיים. מעבר לכך יש גם אפשרות להשתמש בפתרון תוכנה שמציעה החברה עבור מסכים באשר הם בכלל ונקראת Lenovo Artery, ועוד רגע תהיה אליה ההתייחסות הראויה.

הצבת הכפתורים בחלק הקדמי של המסך מקלה כפי שנטען כאן על הגישה לתפריטים. הכפתור השמאלי ביותר מבין השישה, כשהימני ביותר הוא כפתור ההדלקה/כיבוי הפיזי, מעביר את המשתמשים לתפריט הכי חשוב כנראה: בחירת הגדרה מוכנה מראש עבור מצבי משחק שונים כמו יריות בגוף ראשון, אסטרטגיה בזמן אמת, מרוצים ועוד. למעשה כל מצב כזה מציע שילוב של הגדרות בהירות, חדות, רוויית צבע והאם להפעיל OverDrive או לא.

מעבר לכך שיש שני מצבים ‘פתוחים’ למשתמשים בשם Game1 ו-Game2, בכל מצב ובכל מקרה אפשר לשנות לב את ההגדרות הללו, והן יישארו קבועות עד לשינוי הבא או עד שעושים למסך אתחול להגדרות מפעל שזו אפשרות שמוצאים בתפריט ההגדרות הכללי. ובכל מקרה, אפשר בתפריט הראשי לשנות באופן נקודתי את הגדרות התצוגה הנוכחיות דרך תפריט הבהירות, ניגודיות ושאר הדברים הכלליים.

יש בתפריט עוד כמה הגדרות כלליות כמו שפה, מיקום שקיפות וכדומה, אבל אלו כבר פחות חשובות. הניווט מוסבר היטב בכל עם שפותחים את התפריט וכמובן כל כפתור מוביל באופן ישיר למסך מסוים בתפריט ההגדרות שממנו אפשר בקלות להגיע לכל מסך אחר.

אחד הדברים שקצת הורגש בחסרונם היה מנהל התקן. אמנם התקליטור שמגיע עם המסך הכיל את קובץ האפיון, לכאורה, אבל Windows 10 לא מצאה אותו. גם באתר התמיכה, נכון לכתיבת שורות אלו, לא נמצא מנהל התקן שאפשר להוריד. המערכת אמנם זיהתה את המסך בשמו, אבל עדיין הייתה קצת הרגשה שייתכן שהתיאום אינו מלא לחלוטין, גם אם לא נמצאה הוכחה שזה אכן כך.

Lenovo Artery בכל מקרה אמורה להתגבר על הבעיה של חוסר במנהל התקן כי היא מאפשרת לקבוע, בדומה לשימוש בכפתורים, הגדרות שונות למסך החל בבהירות וניגודיות הקלסיים, דרך קצב רענון ועד התאמות שונות לתצוגה כולל מצב לילה. היא גם מאפשרת לשמור מספר פרופילים לטעינה ושינוי מהיר של התצוגה, אבל מהר מאוד מגלים שהשימוש בכפתורים הפיזיים עדיף.

השימוש בדרך כלל ענה על הציפיות, אם כי בעת ניסיון לחבר את Legion Y25f-10 במקביל למסך ‘רגיל’ של חברה אחרת, התברר שהזמן שלוקח לו להגיע למצב עבודה ארוך יחסית. כמו כן נתגלתה תופעה מוזרה והיא שלמרות שהבחירה הייתה לעבוד במצב ‘הרחבת מסך’, Legion Y25f-10 ‘גנב’ אליו את כל החלונות כולל אלו שהיו אמורים להיות מוצגים במסך השני. זה בכלל לא שינה אם הוא עלה קודם או אחרי. ברגע שנדלק, החלונות עברו אליו. לא יכולנו לבדוק כמובן מה יקרה אם יחוברו זה לצד זה שני מסכים כאלה.

אז כן או לא?

אם השאלה היחידה ששואלים האם המסך מציע תמורה טובה לכסף, אז התשובה היא כן. תצוגה טובה וחדה, צבעים איכותיים ורוויים במידה מדויקת ולא מוגזמת, יכולת התאמה גבוהה ובקלות יחסית וזה עוד לפני שמדברים על עיצוב מוצלח שמתאים עד מאוד לשולחן של שחקני מחשב. וכן, גם האפשרות לסובב אותו על צירו האנכי מוסיפה כמה נקודות.

אבל החיים לא כל כך פשוטים. קודם כל אם אין לכם כרטיס תצוגה של AMD, או אם הוא כל כך ישן שהוא לא תומך ב-FreeSync, אז כנראה שאין טעם. כלומר אפשר להשתמש בו עם כל כרטיס מסך אבל לא עד כדי מיצוי.

שנית הגודל והצורה הישרה שלו הם עניין טעם וריח, והוא עומד בהשוואה למסכי ענק קעורים בהם התחיל להיות השוק מוצף. כמו כן הוא לא מיועד לאלו שהשקיעו אלפי שקלים בכרטיס תצוגה כדי לשחק משחקים ב-4K, אבל הוא ממש בשביל כל האחרים שרזולוציית FHD מספיקה להם – והיא בהחלט מספיקה – לטובת מהירות תגובה, ואת זה בהחלט יש לו.

ואם עברתם את כל האולי הללו וכן הגעתם בחזרה באלגוריתם לשורה הראשונה של הסיכום, אז תכניסו אותו לרשימה הקצרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.