איך זה מקרוב: Helio P60 – המערכת על שבב שצריכה להחזיר את מדיה-טק לעניינים

קשה לומר ש-2017 הייתה שנה טובה עבור מדיה-טק (MediaTek). אחרי כמה שנים בהם הצליחה, לפחות במידה מסוימת, לבנות לעצמה מעמד ואפילו מוניטין חזק עם מערכות על שבב לטלפונים בחלק הגבוה של שוק הביניים, היא כשלה לחלוטין עם מערכות סדרת ה-X עם עשרת המעבדים, עם שוק שסירב לאמץ את Helio X35 כמעט לחלוטין. הכישלון הזה גרם לחברה להחליט להפסיק להשקיע בפיתוח מעבדים נוספים עם עשר ליבות עיבוד. עכשיו היא חוזרת עם ערכת שבבים חדשה מתומנת ליבות בשם Helio P60, ובמדיה-טק שמים הרבה מאוד על הכתפיים של המערכת על שבב המסוימת הזו שאמורה לאשש את מעמדם בשוק הביניים, וגם לאושש את ההכנסות. למעשה, לפי דיווחים שונים ברשת, הרבה מאוד מההכנסות שלה ברבעון השני של 2018 יהיו תלויות במערכת המסוימת הזו.

כדי שהיא תצליח היא זקוקה לשכנע את היצרניות שמדובר במערכת ראויה שיכולה להתחרות עם המערכות ששולחת לשוק כמעט בלי הפסקה מתחרתה הגדולה קוואלקום (Qualcomm). במקרה המסוים של Helio P60 הכיוון ברור: היא צריכה להתמודד עם Snapdragon 660, המערכת המובילה של קוואלקום נכון להיום מתחת לרמת ה-Snapdragon 8xx, והיא צריכה להראות זאת בשני היבטים: ביצועים ומחיר, ואם מבחינת המחיר כנראה שאין בעיה, מבחינת ביצועים יש כמובן סימן שאלה.

מה מכילה Helio P60 – ישר ולעניין

המערכת אמנם הוכרזה ב-MWC 2018, אבל מדיה-טק השיקה באופן רשמי את Hekio P60 באירוע שערכה בבייג’ינג רק לפני כשבועיים, ב-15 במרץ. מבחינת נתונים יבשים מדובר במערכת על שבב שמכילה שמונה ליבות עיבוד במערך big.LITTLE קלאסי. ארבע הליבות המהירות מבוססות על Cortex-A73 של ARM במהירות מרבית של 2.0 גיגה-הרץ. זו גם המהירות של ארבע הליבות האחרות, אבל אלו כבר מבוססות על Cortex-A53, והן אלו שיפעלו בפעילות השוטפת של המערכת. במשחקים, בעיקר, ייכנס לעבודה מלאה השבב הגרפי Mali-G72 בגרסת שלוש ליבות ובמהירות מרבית של 800 מגה-הרץ.

המערכת תומכת בשילוב של עד 8 גיגה-בייט זיכרון עבודה מסוג LPDDR4x ובמהירות של 1,800 מגה-הרץ, ובהיבט של אחסון אפשר להשתמש בזיכרונות בתקן UFC 2.1 או eMCC 5.1 וזה משאיר עוד קצת מקום למשחק עבור היצרניות שיכולות להציע משהו יוקרתי מעט יותר או ממוצע. מבחינת תצוגה יכולה Helio P60 לתמוך במסך ביחס היבט מרבי של 20:9 ברזולוציית +FHD, וזה מתאים באופן חלק למגמה בשוק שעדיין לא עובר באמת, אלא במקרים חריגים וממש בקצה העליון, לרזולוציות גבוהות יותר.

מבחינת קישוריות יש תמיכה ב-LTE באופן גלובלי, ב-WiFi 802.11ac ובבלוטות 4.2 לכל היותר – וטוב, נו, אם כבר מזכירים הכל אז גם ברדיו FM וב-GPS לצורותיו השונות בהתאם לאזורים בעולם. בהיבט של המצלמות ניתן לשלב מאחור מצלמה יחידה בגודל של עד 32 מגה-פיקסל או אם בוחרים בשילוב של שתי מצלמות, וכנראה שכן, אז החיישנים הגדולים ביותר שניתן לשלב ביחד הם 24 ו-16 מגה-פיקסל, ובלשון המעטה, זה די והותר.

ועכשיו כמה דברים בפירוט

Helio P60 מיוצרת בפועל ב-TSMC בטייוון והיא מיוצרת בתהליך ייצור FinFET של 12 ננו-מטר. כאמור, היא מורכבת משילוב של ליבות Cortex-A73 וליבות Cortex-A53. במדיה-טק משווים אותו אל ה-P23, שמורכב משמונה ליבות Cortex-A53, כדי לספר שהוא מספק ביצועים גבוהים יותר ב-70%, ובמקביל מספק גם צריכת כוח נמוכה יותר ב-25% במצבי עבודה קשים, משחקים בעיקר, ובסך הכל, בממוצע, חסכון של כ-12% בהיבט של צריכת כוח. בדומה למערכת הקודמת גם ה-P60 משתמשת בטכנולוגיית CorePilot 4.0 הקניינית בכדי לשלו במשאבי המחשוב שמציעה המערכת על שבב, ואחד הדברים שהיא עושה היא להקצות את המטלות באופן חכם לליבות השונות של המערכת בתדר ובצריכת כוח שמתאימים למטלה וזאת במטרה למזער ככל האפשר את צריכת הכוח הכוללת.

במקביל לליבות העיבוד, כאמור, שולב השבב הגרפי Mali-G72 שהוכרז במאי שנה שבעברה. לפחות ברמת היישום, כלומר שבבים שנמצאים בשימוש, Mali-G72 הוא השבב הגרפי המוביל מבחינת הקניין הרוחני שמציעה ARM. הוא מציע יעילות מבחינת שימוש באנרגיה ברמה של 25% לעומת Mali-G71, ביצועים שגבוהים יותר ב-20% בבחינת הביצועים בגודל הסיליקון הנדרש, והוא מתוכנן להתמודד עם המשחקים המודרניים של שוק המובייל שהופכים ליותר ויותר תובעניים מבחינת משאבים. זו המערכת על שבב הראשונה של מדיה-טק שמשתמשת בשבב הגרפי הזה. ניתן למצוא גם ב-Kirin 970 של היי-סיליקון (HiSilicon) וגם ב-Exynos 9 Series 9810 של סמסונג (Samsung), לפחות בתצורת הקניין הרוחני הבסיסית שלו.

בינה לי, בינה לי, בינה מלאכותית

ואיך אפשר בלי בינה מלאכותית? גם ב-Helio P60 יש שבב בינה מלאכותית מרובה ליבות. גם במקרה הזה הוא מציע יכולות זיהוי פנים, זיהוי חפצים וסצנות וכן תמיכה ביישומי בינה מלאכותית ומציאות רבודה שנכתבים בידי צד שלישי, כולל לימוד צורת השימוש של המשתמש במכשיר. מעבר לכך, לפי מדיה-טק, השילוב של אלגוריתם בינה מלאכותית משפר את צריכת הכוח בתרחישי שמריצים יישומים כאלה בהשוואה למערכת על שבב שאינה מכילה את התוספת הזו. החברה גם מציעה פלטפורמת AI בשם NeuroPilot שכוללת SDK ועם תאימות מלאה ל-Android Neural Network API של גוגל (Google) ועם תמיכה לתבניות AI פופולריות בשוק כמו TensorFlow, ו-Caffe.

ביצועים ראשונים וגם השוואה קטנה

במהלך פברואר הוצגו מבחנים ראשונים של Helio P60, ואחד מהם בוצע במהלך תערוכת MWC 2018 עצמה, והגיע לרשת דרך מאגר המבחנים של Geekbench. המכשיר בו השתמשו כדי לבצע את המבחן הכיל 4 גיגה-בייט זיכרון עבודה, והמספרים מדברים בפני עצמם – מערכת על שבב שמיועדת לשוק הביניים ולא יכולה להתמודד עם הביצועים של מכשירים המבוססים על Snapdragon 835 ומעלה.

אבל עם מה היא כן יכולה להתמודד? למשל עם מעבד שמונת הליבות של סמסונג (Samsung) לשוק הביניים Exynos 7785 שממוקם בליבו של ה-+Galaxy A8 של החברה והוציא במבחן הזה ציונים 1,523 לליבה יחידה אבל 4,373 נקודות במבחן ריבוי הליבות (לחצו כאן לפירוט).

והכי חשוב, היא בהחלט יכולה להתמודד עם ‘היריבה הגדולה’, Snapdragon 660. במהלך הבדיקות שבוצעו לקראת הסקירה המקיפה של Elephone U Pro – הטלפון היפה להדהים, כפי שאתם יודעים אם כבר הצצתם בפתיחת הקופסה – המערכת הזו נבדקה לראשונה במסגרת הזו, והתוצאות מראות באופן חד משמעי שיש ל-Helio P60 כלים להתמודדות, לפחות מבחינת ביצועים נקיים – 1,624 נקודות במבחן הליבה היחידה, 5,816 נקודות במבחן ריבוי הליבות, אבל עם 6 גיגה-בייט זיכרון (לחצו כאן לפירוט).

מי כבר ברשימת האימוץ של Helio P60?

OPPO R15

במדיה-טק (MediaTek) מקווים שהמספרים הללו, בתוספת מחיר יותר נוח, ישכנעו את החברות לחזור אליהן במדיה מסוימת לפחות. איך זה בא לידי ביטוי בשוק? בינתיים אופו (Oppo) באה לעזרת מדיה-טק עם R15 מעורר הסקרנות שהושק לאחרונה, אם כי הדגם ‘המשובח’ יותר שלו מבוסס על המערכת המתחרה. בימים האחרונים הופיעו ברשת הערכות כי גם שאומי (Xiaomi), שנראה היה שנטשה לחלוטין את מדיה-טק, תציע ברבעון השני מכשיר אחד לפחות שיהיה מבוסס על Helio P60 (כאן, כאן) וזה אחד הדברים הכי חשובים שיכולים לקרות למדיה-טק. ההערכות הן שגם לוויוו (Vivo) יש מכשיר בדרך, אבל בינתיים, מעבר לזה, אין עוד מידע.

מדיה-טק תציע בהמשך גם את Helio P40 ואת Helio P70, אבל ייתכן שהיא מחכה עם ההכרזות הרשמיות כדי לראות מה יקרה עם Helio P60. וכפי שנאמר בהתחלה, היא ממש צריכה שזה יצליח לה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.