משחקי האוזן: Lenovo Legion H500 Pro 7.1 – אוזניות למשחק שמציעות קול היקפי בחיבור חוטי

כמו כל יצרניות המחשבים כיום, גם לנובו (Lenovo) החלה לפני מספר שנים לפתח מותג משחקים משלה. באופן דומה, אחרי שקודם כל עשתה את מה שהיא יודעת לעשות הכי טוב מבחינתה וזה להציע מחשבים מותאמים לשוק התוסס הזה תחת המותג Legion, וגם במקרה הזה שוב כמו כל היצרניות האחרות, פנתה אל תחום האבזור שכמובן לא פחות חשוב לשחקני מחשב מהמחשבים שלהם. ואבזור משחקים זה אומר הכל, כולל גם אוזניות משחק, בדיוק כמו ה-Legion H500 Pro 7.1 שהן הנושא של הסקירה הזו.

זו לא הפעם הראשונה שלנובו משיקה אוזניות משחק, ועם זאת נראה שהיא מתקדמת לאט לאט אל עבר וכבר מביטה קדימה אל השוק המקצועי – למרות שמבחינת מחיר Legion H500 Pro 7.1 עדיין נגישות מאוד, ולפחות בהיבט הזה הן ממש לא מתחרה באוזניות שמציעות חברות שיותר מבוססות וידועות בתחום, כמו ה-G Pro וה-G Pro X של לוג’יטק (Logitech) או ה-Arctis 7 של סטילסיירס (SteelSeires).

אז מה הצעד שלנובו עשתה הפעם כדי להפוך את האוזניות הללו למה שהיא מכנה “הכלי האולטימטיבי לשחקנים מקצועניים”? האם הן מתאימות לכל אחד לשימוש? האם הן מציעות תמורה טובה לכסף? שאלות ראויות שאנסה לתת להן תשובות עד סוף הסקירה.

Legion H500: קודם כל חיבור קווי

Lenovo H500 pro 7.1

האוזניות הן קודם כל ולפני בכל אוזניות שעוטפות את האוזניים באופן מלא ומתחברות למחשב באמצעות כבל. למה להעדיף אוזניות חוטיות על פני אוזניות אלחוטיות? כל מי שהשתמש אי פעם באוזניות בלוטות’ מכיר את ההשהיה שיש במשחקים, ולעיתים קרובות גם בסרטים, בין היווצרות הקול המסוים ועד שהוא מגיע לאוזן – וזה ממש בולט. הבעיה הזו לא קיימת באוזניות חוטיות ולשחקני מחשב, במיוחד במשחקים בהם יש חשיבות לפס הקול ולאודיו, זה יכול להיות מאוד משמעותי – אף אחד לא רוצה לשמוע שנייה מאוחר מדי את המתנקש מגיע מאחוריו.

למעשה Legion H500 כברירת מחדל, היישר מהקופסה, מגיעות עם כבל מסוכך באורך מטר יחיד שבקצהו מחבר 3.5 מ”מ כך שהן מתאימות לחיבור לא רק למחשבי משחק אלא גם לטלפונים, טאבלטים, קונסולות משחק ולצורך העניין אפילו נגני MP3 ישנים – כל עוד יש להם יציאת 3.5 מ”מ, כן, סטנדרטית. במצב הזה הן פשוט מעבירות לאוזניים את מה שכרטיס הקול פולט בלי שינויים, בלי תיקונים ובסטריאו. במצב הזה מה שהן מביאות אל הראש זה בעיקר יכולת לבודד את המשתמש מהסביבה שלו והאפשרות להתרכז לחלוטין.

קצת בהגזמה, הן עושות את העבודה היטב כך שאפילו אם מישהו יחצצר בקרבות מיש ששם על ראשו את Legion H500, רוב הסיכויים שזה ישמע רעש קלוש ולא יותר. טוב אולי לא, אבל גם בסלון רועש, עם טלוויזיה שעובדת בעוצמת קול ראויה למדי, לא תתקשו להתבודד בתוך עולם המשחק. הכריות יושבות היטב ומכסות באופן מצוין את האוזניים והבידוד כאמור כמעט מושלם.

מבחינת היענות קול, הן מספקות בפני עצמן דגש קל לכיוון הבס על חשבון הטרבל, וזה נחמד עבור מי שחובב מוזיקת רוק, לדוגמה, ופחות למי שאוהב את המוזיקה שלו אלקטרונית נקייה – בוודאי בסגנון שנות ה-1980.

אבל יש גם כרטיס קול חיצוני

אבל מה שיותר מעניין הוא לחבר למחשב כבל שבקצהו כרטיס קול חיצוני שאולי לא מציע הגברה, אבל מציע את האפשרות להפוך חיבור סטריאו פשוט לחיבור קול היקפי בתקן 7.1, וזה כבר מביא עולם חדש של שמע לאוזניים. יש הרבה מאוד משחקים שנבנים על השימוש בקול כדי להוסיף אלמנטים שונים של משחקיות לעלילה, ואין כמו משחקי אימה כדי לנצל היטב את האפשרות להשמיע צליל של עץ מתנפץ מצד שמאל כשלא רואים כלום בחשכה.

ההתקן/כרטיס הקול הזה מתחבר למחשב באמצעות כבל USB באורך של 1.3 מטרים ובדרך גם גורם לכך שהאורך הכללי של הכבל בשילוב הזה קצת יותר נוח מהמטר בלבד שמציע הכבל הבסיסי. ההתקן מצויד גם בקליפס שמאפשר להצמיד אותו לדש החולצה או לכל מקום אחר שרוצים.

מעבר לכפתור הראשי שמאפשר להמיר את השמע המופק באמצעות המחשב לקול היקפי ברמה של 7.1 יש גם כפתור שמאפשר לבחור אחד משלושה מצבי אקולייזר מוגדרים מראש. כפתור זה גם מאפשר לבטל בכלל את השימוש בכרטיס הקול הזה, כך שבפועל אלה אותן אוזניות בסיסיות עם כבל ארוך יותר שאורכו קצת יותר מ-2.3 מטרים. שלושת המצבים האלו לא מיועדים למשחקים אלא בעיקר לשימושי מולטימדיה כמו צפייה בסרטים או בהאזנה למוזיקה, אבל לכל אחד עם הטעם שלו. בצד הימני של ההתקן יש שני כפתורים ששולטים בעוצמת הקול, ובצד השני יש שני כפתורים שממאפשרים השתקה של המיקרופון המסתתר בתוך האוזנייה הימנית.

לדבר אל העולם

בעולם המשחקים המודרני כנראה אי אפשר להציע אוזניות שאינן מצוידות במיקרופון. במקרה של Legion H500 בחרה לנובו ‘להסתיר’ את המיקרופון בתוך האוזניה השמאלית. כדי להשתמש בו צריך למשוך אותו קלות החוצה בעזרת ראשו הבולט ולהתאים אותו כך שהוא יהיה נוח לשימוש וסמוך לפה ככל שרוצים. ברגע שלא צריכים אותו דוחפים אותו פנימה בחזרה בפשטות. עד כמה המנגנון הנה יחזיק מעמד? קשה מאוד להעריך כרגע.

המיקרופון מצויד במנגנון השתקת רעשי רקע, ובבדיקות הקלות שביצעתי עמו הוא עבד היטב כנראה כי בצד השני השחקנים לא התלוננו על רעשי רקע שהגיעו מהכיוון שלי, גם כשהטלוויזיה עבדה ברקע עם קול שיכול בהחלט להפריע. איכות הדיבור הייתה סבירה בהחלט, וגם בעת צילום סרטון משחק איכות ההקלטה הייתה טובה בהחלט.

האם מיקרופון מסתתר יותר טוב ממדונה קבועה? קשה לי להעריך.

על עיצוב, נוחיות שימוש וקצת תצורה

Lenovo H500 pro 7.1

למרות שמשקלן של האוזניות עומד על 350 גרם, וזה נחשב למעט כבד, הן יושבות בנוחות מרשימה על הראש והן נוחות מאוד לשימוש גם לאורך שעות רבות – ואם אתם גיימרים מקצועיים, או כאלה שאוהבים לשחק שעות, זה אחד האלמנטים החשובים. הן משיגות זאת באמצעות שימוש במערכת שמורכבת למעשה משתי קשתות. העליונה היא קשת מתכת דקה וגמישה מאוד כשהחרירים בחלקה העליון עוד מוספים לגמישות שלה ולסגירה הטובה של הכריות מסביב לאוזניים.

הקשת השנייה מעט קשיחה אפילו והיא דואגת להתאמה הדקה יותר, וגם משמשמת כמקום בו המליל של Legion פרוש לראווה: היא מתחברת לקשת הראשית עם מרחק תזוזה קל של כסנטימטר וחצי ועם קפיצים בקצה שממספקים כוונון ממש עדין והתאמה לכ ראש כמעט – למעשה נדמה שבכלי ראש קטן יתקשו להתאים אותן לראש שלהם. לכיוון השני זה הפוך.

הכריות עצמן מתחברות אל הכיסוי החיצוני המתכתי שלהן באמצעות ציר קצר וקטן שמעניק להן חופש תנועה של כמה מעלות, והנה עוד יכולת התאמה קלה. התוצאה הסופית כאמור היא ש-Legion H500 מאוד נוחות לשימוש לאורך זמן. הטענה היחידה שלי היא אל כיסוי האוזניות עצמו: הוא מוצר מספוג בעל יכולת זיכרון, כפי שמספרים, הוא אבל ההרגשה היא קצת של פלסטיק, ובסופו של דבר, גם בחדר ממוזג היטב, מתחילים להרגיש לאחר זמן מה את הזיעה שנצברת על האוזניים ויש צורך בניגוב קל לפני שממשיכים.

האוזניות מצוידות בדרייבים בגודל 50 מ”מ עם עכבה של 32 אוהם והן מציעות טווח היענות מלא של האוזן האנושית, מ-20 הרץ ועד 20 קילו-הרץ.

ולסיכום

Legion H500 אינן מתקפלות, והן לא מגיעות עם שק נשיאה ייעודי, וזה אולי עוד חסרון קטן, אבל זה לא כל כך משנה למי שמחפש אוזניות לשימוש ביתי בלבד. הן לא מציעות גימיקים מיוחדים, מעבר להתקן שהופך צלילי שבב מחשב רגילים לקול היקפי ב-7.1 ערוצים ואינו ייחודי רק לאוזניות הללו מבית לנובו, ואולי זה הדבר הכי טוב בהן כי זה גם מלווה במחיר שוק נוח מאוד שעומד על 345 שקלים. אם תרצו, זה אולי בדיוק האוזניות עבור אלו שרוצים לעשות את המעבר מרמקולים פשוטים לאוזניות שגם מציעות רמה איכותית ביותר עם יכולת בידוד מצוינת מהסביבה – והעובדה שהמיקרופון מוסתר בתוך האוזניה תורמת למי שלא אוהב לשחק משחקים מקוונים בדרך כלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.