סקירת נייד: Asus VivoBook 15 X512FB – מחשב מיינסטרים סטנדרטי למדי, אבל חינני

יש הנחה מסוימת שאומרת שיצרניות המחשבים לא משקיעות יותר מדי זמן ומחשבה במחשבים שהן מייעדות לשוק המיינסטרים. הסיבה לכך, נטען, שגם כל זהו שוק מוטה הוצאה שרוב הרוכשים שלו מסתכלים קודם כל על תגית המחיר שמודבקת על המחשב ולא על הביצועים שהוא מציע, וגם לא ממש איך הוא נראה – והנה בא ה-VivoBook 15 החדש של אסוס (Asus) ומראה שאפשר להתייחס לתחום הזה קצת אחרת, ואולי מצביע על מגמה חדשה.

אולי זה קצת מצחיק לומר זאת בהקשר הכללי של המחשוב המודרני, אבל כנראה שיש סיבה לכך והוא שוק הטלפונים שמשפיע על הסביבה הקרובה ומעבר. אחד הדברים הבולטים כיום בשוק המסוים הזה הוא שתכונות חדשות, גם אם הן מוצגות בדרך כלל קודם כל בטלפוני הדגל של היצרניות השונות, מגיעות כיום מהר מאוד גם למכשירי שוק הביניים, ולפעמים גולשות אף יותר יותר נמוך, עד לשוק הכניסה.

באסוס הבינו כנראה שמכיוון שאנשים מסתכלים כיום לא מעט על העיצוב של הטלפון החדש שהם עומדים לרכוש, אולי כדי להחיל עיצוב מופקד גם למחשבים שהם שולחים לשוק המחשבים מכיוון שייתכן שגם למראה תהיה השפעה על החלטת הרכישה, ו-VivoBook 15 הוא כאמור דוגמה מצוינת לכך.

העיצוב של VivoBook 15

הדגם שהגיע לבדיקה הוא X512FB, אם עוד לא הובן מהכותרת, וכפי שהוזכר לעיל VivoBook, בלי תוספת אחרי השם, היא סדרת המיינסרטים של אסוס. זהו מחשב שמיועד לאנשים, אם אפשר לומר זאת, מהשורה, אנשים שמחפשים מחשב אחד בודד שיענה על כל הצרכים היום יומיים שלהם. עם גודל מסך של 15.6 אינץ’ – שנותר גודל המסך הפופולרי ביותר בשוק המחשבים הניידים – הוא מתאים על הנייר בדיוק לאמצע הדרך במיוחד בעוד היבט חשוב: מחשב לאנשים שדורשים מהמחשב שלהם שימושיות שלא תעלה להם יותר מדי.

אבל כאמור זה לא בא על חשבון העיצוב. זה בולט במיוחד קודם כל, עם פתיחת המכסה, באזור המקלדת שזכה לעיצוב שונה ודי מיוחד. הקצוות של אזור המקלדת משתפלים פנימה בעדינות ובעגלגלות מעניינת שמקנה מראה מיוחד שמתחזק עם החרירים הקטנים שמשובצים באזור, ובכל באופן זורם שמשתלב גם עם משטח השליטה הגדול מאוד שיושב מתחת למקלדת.

עם הפתיחה של המחשב מגלים, אולי קצת במפתיע, שאסוס הביאה אל ה-VivoBook 15 תכונות שלכאורה אמורות היו להישאר בתחום הקצה העליון של מחשביה: האחת היא NanoEdge – מסגרת דקיקה במיוחד מסביב, ופחות מלמטה, שאמנם לא צרה כמו המסגרת מסביב ל-ZenBook 13 הנפלא למראה, אבל היא לא רחוקה משם. התכונה הבולטת השנייה היא ErgoLift שאסוס משלבת ביותר ויותר מחשבים מתוצרתה – תכונה זו גורמת עם פתיחת המסך להתרוממות קלה של המקלדת. במקרה של VivoBook 15 היא יוצרת זווית קלה של 2 מעלות, לפי החברה, כדי שיהיה נוח יותר להקליד, אבל גם לא מזיק שנכנס קצת אוויר מלמטה כדי לעזור בקירור כשמניחים את המחשב על השולחן.

באופן כללי המחשב הוא אולטרה-בוק טיפוסי מבחינת העיצוב וההגשה, ואפילו כאמור פשוט למדי עם מסך שאינו הפיך ואינו תומך במגע ואפילו לי חיישן טביעות אצבע בסמוך למקלדת כדי לחסוך עוד כמה שקלים בדרך לקופה. בעובי של 19.9 מ”מ הוא ממש על גבול הסטנדרט, אבל המשקל, 1.75 ק”ג, סביר בהחלט כשנתון כאמור שזה מכשיר עם מסך 15.6 אינץ’ – שדרך אגב מציע רזולוציית 1920×0180 פיקסלים תקנית לחלוטין.

בצד שמאל יש שתי יציאות USB 2.0 ואילו בצד ימין יש שתי יציאות USB 3.1 Gen 1, אחת Type A והשנייה Type C. יש גם חיבור HDMI וחריץ לכרטיסי microSD. הסוללה בעוצמתה המלאה מציעה 37 וואט/שעה , והמחשב מגיע עם מטען מהיר יחסית שמציע הספק של 45 וואט

על מקלדת ושימושיות כללית

משטח השליטה, כפי שהוזכר לעיל, גדול מאוד עד ענק והוא מוגש כמשטח אחד שאינו מציג את כפתורי העכבר, כמקובל אצל אסוס ובעצם ברוב המחשבים שמוצעים כיום לשוק הצרכני. אבל הבעיה ב-VivoBook 15, וגם במחשבים אחרים של אסוס, היא שלא ממש ברור איפה האמצע, והרבה פעמים כשרוצים לבצע לחיצה שמאלית מבצעים דווקא לחיצה ימנית – הפול זה כמעט ולא קורה, אבל כנראה בגלל שאני ימני. ייתכן שאצל איטרי יד ימינם זה ההפך.

המקלדת עצמה היא מקלדת צ’יקלט מהסוג המודרני. זה אומר שהמקשים ממוקמים מעל קפיץ גבוה יחסית שאמור לגרום לה להרגיש יותר כמו מקלדית מסורתית, אבל להוציא הרעש שזה מוסיף להקלדה, במיוחד אם היא מהירה, הירידה קצת נוקשה בפועל. אפשר להתרגל, כמובן, אבל זו לא המקלדת הטובה ביותר שאסוס הציעה עד היום. כנראה שהיה חשוב יותר שהאור מסביב ומאחורי המקשים ייראה היטב בעת שהם נמצאים למעלה?

המרחק בין המקשים מצוין, אבל חבל שהחברה בחרה להכניס בכוח לכאורה את לוח המקשים המספריים. זה כבר מזמן די מיותר עבור הרוב המכריע של המשתמשים.

תכונה מעניינית שמציעה המקלדת היא שאפשר ללחוץ על שילוב המקשים Fn + Esc כדי לשנות את תפקוד ברירת המחדל של מקשי הפונקציה. נורית שנמצאת במקש ה-Fn נדלקת כשעוברים למצב פונקציות, והיא נכבית שעוברים למצב מקשים חמים. יש כמובן גם הודעה על המסך, כברירת מחדל.

אסוס שילבה ב-VivoBook 15 X512FB צמד רמקולים של SonicMaster, והם קצת מאכזבים. העוצמה המרבית שלהם יחסית נמוכה, ובעוצמה מרבית הם גם קצת מהדהדים, ולעיתים יש גם הרגשה שצלילי הבס הולכים קצת לאיבוד. אלו לא רמקולים שמיועדים לחובבי מוזיקה, והם מתאימים יותר לאלו שפשוט רוצים לשמוע משהו ברקע. הם לא נוראיים, ממש לא, אבל הם לא מספקים חוויה יוצאת דופן באיכותה.

קצת על המפרט של VivoBook 15 X512FB

מבחינת תצורה VivoBook 15 הוא כאמור אולטרה-בוק קלאסי, כזה שהגיע לשוק בסוף עידן מעבדי ה-Core מהדור השמיני של אינטל (Intel). המחשב שהגיע לצורך הסקירה הזו צויד במעבד Core i7-8565U ממשפחת ה-Whiskey Lake שהדבר הכי חשוב בו הוא מעטפת הכוח המרבית שעומדת על 15 וואט בלבד, כמו כל מעבדי המשפחה המסוימת הזו שמיועדים מראש למחשבי אולטרה-בוק.

שאר פרטי התצורה הם 8 גיגה-בייט זיכרון DDR4 וכונן SSD בנפח של 256 גיגה-בייט. באסוס גם הוסיפו ל-vivoBook 15 X512FB את השבב הגרפי GeForce MX110 של NVIDIA. השילוב של השבב הזה, לצד השבב HD 620 שמגיע כחלק מהמעבד, אינו הופך את המחשב הזה לכזה שמיועד למשחקים יותר מפשוטים. גם אם במשחקים הוא מציע קצת יותר, זה לא ממש רלבנטי.

המחשב תומך ב-WiFi 5, השם החדש של תקן 802.11ac, ובבלוטות’ 4.1, וכמובן שיש גם מצלמת רשת בחלק העליון של המסגרת, והיא באיכות HD.

יאללה מבחנים

כפי שמי שעוקב אחרי המבחנים שלי באתר יודע, בדרך כלל אני מתייחס קודם כל לזמן העבודה שאפשר להוציא מכל מחשב מסוים. ב-VivoBook 15 המסוים הזה, בדיקת זמן העבודה הקציף של המחשב ב-PCMark 8 הסתיימה אחרי 3:38 שעות, וזה בהחלט סביר, וזה אומר שאין שום בעיה לסיים יום עבודה רגיל עם המחשב בלי צורך לחבר מטען.

מבחנית ביצועים כלליים הוא השיג ב-PCMark 10 את הציון המצופה פחות או יותר ממחשב שמבוסס על המעבד המסוים שלו מהדור השמיני, ממשפחת מעבדי ה-U, והוא אף היה טוב במקצת ממה שהשיג במבחן הזה ה-EliteBook 1050 G1 של HP שהגיע ל-3,604 נקודות.

מבחינה גרפית מדובר, די כצפוי, במחשב בינוני למדי. השבב הגרפי GeForce MX110 אולי שם אותו במרחק של חצי צעד מבחינת משחקים לעומת מחשבים שמצוידים רק בשבב הגרפי של אינטל שמשובץ במעבד, אבל לא יותר. במבחן Valley הוא הגיע ל-447 נקודות וזאת לדוגמה מול 376 נקודות של ה-YOGA Book C930 של לנובו (Lenovo) שהמיקוד שלו, כזכור, שונה לחלוטין בשלון המעטה. עם זאת, לא בטוח שעבור כל תרחיש השימוש ב-MX110 עדיף על השבב הפנימי HD620. במבחן Compute של GeekBench זה הוכח: השבב המובנה סיים את המבחן עם ציון של 26,060 נקודות לעומת 22,586 של השבב הגרפי של NVIDIA. מוזר? לא בטוח, ובכל מקרה, כך או כך זה ממש לא מחשב למשחקים כבדים.

סיכום

בסופו של דבר ה-VivoBook 15 X512FB מספק בדיוק את מה שהוא מבטיח: מחשב גדל מידות יחסי שאינו כבד במיוחד, ואפילו מעוצב למדי, שמתאים לשימושים של כל יושבי הבית, של כל סטודנט באוניברסיטה, והוא גם אינו מעיק על הכיס יותר מדי וזאת מבלי לוותר אפילו יותר מדי על ביצועים – הם סבירים לחלוטין בכל קנה מידה. עם תג מחיר שעומד כיום על כ-3,300 שקלים מדובר בהחלט במחשב שמציע תמורה נאה לכסף, וזה בדיוק מה שמחפשים בדרך שרוצים מחשב מיינסטרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.