ניידות כללית בסקירה: EliteBook 1050 G1 – עסקי איכותי שמטשטש גבולות

כמו אצל רוב יצרניות המחשבים, לפחות כיום, החלוקה הכללית של המחשבים מבית HP די ברורה. אם החברה החליטה למתג מחשב כך שהוא ישויך לסדרת EliteBook הוא מיועד לשוק העסקי, ובעיקר לארגוני. אז קודם כל, ולפני הכל, מושא הסקירה הזו, EliteBook 1050 G1, הוא מחשב עסקי ולא צרכני, או לפחות מתיימר להיות כזה.

למה מתיימר? כבר אגיע לשם, אבל יש עוד כמה מיני הסברים בדרך שצריך לעשות. קודם כל אזכיר למי ששכח ואספר למי שלא ידע, שאצל HP בשנים האחרונות המחשבים נושאים בסוף שמם את האות G ומספר צמוד לה. אם זה G5, אז מדובר בדור החמישי של אותו מחשב, על כל המשתמע מכך. הווה אומר: Generation 5. פשוט? אכן. אז, אם בוחנים את המחשב המסוים הזה מתברר ששמו מכיל בגאון את הסיומת G1, וזה אומר שמדובר במחשב הראשון מדורו.

אז עוד פעם אחת: מדוע התיימרות? כי ב-EliteBook 1050 G1 החליטה HP לחצות את הקו הברור שהפריד על הנייר בין מחשבים לשימוש ביתי כולל ובין מחשבים עסקיים – הוא כולל כחלק מהמפרט שלו כרטיס תצוגה שמגיע היישר מהתצורות שבדרך כלל שמורות לניידי משחקים או לפחות למחשבים ששמים על השולחן בחדר, וכמו ששמו של המחשב מרמז, מדובר ב-GeForce GTX 1050 של NVIDIA.

אז נכון, אמנם מדובר בכרטיס הנמוך ביותר בסדרת ה-GTX 1xxx, שכבר מתחלפת ל-RTX, והוא גם מוגש בגרסת ה-Max Q שלו כדי לחסוך בצריכת חשמל, אבל זה עדיין כרטיס בתצורה מספיק גבוהה כדי שאפשר יהיה לשחק איתה באיכות יותר ממספקת כל משחק שיש בשוק כיום. כל משחק.

אז אולי זה ה-G1 של המחשבים העסקיים עם כרטיסי מסך למשחקנים של HP? כנראה, כי בשילוב הזה הוא מחשב לשימוש כללי בכל היבט שלו.

עיצוב חיצוני, בעיקר

ל-EliteBook 1050 G1 יש מסך 15.6 אינץ’ והוא מוצע בתצורות רזולוציה שונות ועם מספר שילובים של מצלמות/אמצעי הגנה, ובכל מקרה ללא תמיכה מגע. לסקירה הזו הגיע המחשב עם רזולוציית מסך 4K כשבמסגרת העליונה שלו משולבים חיישן תאורה סביבתית למניעת סינוור ככל האפשר, שעוזר רק במידת מה, מצלמת רשת באיכות HD ולצידה חיישן אינפרא-אדום, וכן מכסה הגנה שהוא חלק ממערכת האבטחה שמציעה החברה – קוראים לו Sure View והוא מאפשר, בקלות רבה שמסתכמת בתזוזה קלילה של המכסה אל מעל המצלמות כדי למנוע הצצה לא רצויה של האקרים, במקרה ואם היה, בעת שהמצלמות לא בשימוש לצורך שיחות וידאו.

המסך מציע תצוגה איכותית כצפוי, כי הרי ל-HP יש גם מושג או שניים בתחום המסכים, עם זוויות צפייה בהחלט סבירות במיוחד עבור מחשב נייד בו בדרך כלל מביטים מקדימה בלבד, ישירות אל המסך. הצבעים חדים ומלאי חיים, ובסרטי 4K אפשר בהחלט להבחין בניגודיות טובה, אם כי במחיר של היחידה הזו אולי ניתן היה לספק ללקוחות בהירות מעט יותר גבוהה מ-400, ולו בגלל השימוש האפשרי והצפוי למדי במחשב גם כפינת מדיה.

לגבי העיצוב החיצוני כנראה שאפשר לומר משהו בסגנון של “ראית מחשב עסקי אחד של HP ראית כנראה את כולם”. קשה לומר שהמעצבים של החברה עבדו קשה כדי להקנות ל-EliteBook 1050 G1 את המראה החיצוני עמו הוא נחשף לקהל, עם התאמה לדור הנוכחי כמובן.

למה הכוונה? מבחוץ הוא דומה כמעט לחלוטין ל-Zbook Studio X360 G5 שסקרתי לפני מספר חודשים עבור ‘אנשים ומחשבים’. לא סתם דומה, ממש תאום. אבל בעוד שה-Studio הוא מחשב 2-ב-1 הפיך, למחשב הזה יש עיצוב ‘רגיל’ עם צירי מסך חזקים במיוחד המאפשרים לכל היותר פתיחה עד לזווית של כ-135 מעלות. הנה – בדיוק אותן זוויות חדות וחותכות מכל הכיוונים, חיתוך אלכסוני בשוליים האחורים של המסך שנראה די נוקשה ואפילו קצת אכזרי, שוליים צדדיים שכאילו עבור ליטוש אלכסוני ונראים חדים כמו סכין, ואפילו שם המותג מאחור. גם משטח השליטה הענקי והמקלדת בצבע השחור מגיעים מאותה מחשבה עיצובית מדויקת. אין ספק, זה עיצוב כולל שאומר עסקים ועבודה ולא בילויים.

אבל בכל זאת יש הבדל אחד בעיצוב: ב-HP שמרו עבור המחשב הזה על הצבע הכסוף הבהיר שמלווה את המשפחה המסוימת של מחשביה, וזאת לעומת הצבע האפור הכהה יותר של סדרת ה-Studio.

המחשב מגיע עם שתי כניסות USB Type-A 3.0 מצד שמאל, כשאחת תומכת בהטענה, שתי כניסות 3.1 USB Type-C מצד ימין עם תמיכה ב-Thunderbolt, לצד חיבור HDMI 2.0 בגין השימוש בכרטיס מסך ייעודי, וכן חריץ הרחבה לכרטיס SD בגודל מלא ברמה של עד SDXC. הוא מציע גם מערך רמקולים של Bang & Olufsen ברמה סבירה בהחלט שמתאימה לצפייה בסרטים, מצגות וגלישה באינטרנט, אבל קצת פחות לחובבי מוזיקה באיכות נקיה וגבוהה. יש גם צמד מיקרופונים רגישים לביצוע שיחות נוחות ונקיות.

זו מקלדתו וזו שימושיותו

המקלדת של EliteBook 1050 G1 נוחה בסך הכל לשימוש, עם ירידה מספקת ויציבה, למרות רכות מסוימת במרכז. הריווח בין המקשים נהדר ואפילו ניתן לומר שהוא מהגדולים שאפשר למצוא במקלדות הניידים בשוק כיום. למרות זאת אין הרגשה שהמקשים קטנים מהרגיל, כמובן שהעיקריים בהם. כרגיל כיום יש לה תאורת לד לבן מאחורי המקשים ובשלוש רמות – אחת מהן היא כמובן ללא.

מעל למקלדת בצד שמאל נמצא כפתור ההפעלה שהוא צר ואפור, וקל להבחין בו גם בחושך מוחלט או במקרה של מישוש, ומתחת מצד ימין נמצא חיישן טביעות האצבע שעובד, נו, כצפוי לחלוטין מההגדרה ועד לשימושיות – ועושה את זה בסדר גמור.

במקלדת אפשר לציין מקש בשם fn Lock שמאפשר למשתמשים לבחור את התפקודיות של מקשי הפונקציות מ-F1 ועד בכלל. כברירת מחדל הם משמשים לפקודות ייעודיות, אבל אם צריכים אותם לתפקידיהם המקוריים והעתיקים, כך ניתן לאפשר זאת מבלי שצריך ללחוץ במקביל על המקש fn. נורית במקש הזה מאפשרת לזהות שמצב הפונקציות הוא זה שפעיל.

HP מביאה גם למחשב הזה את חבילת התוכנה העסקית שלה. זה בא לידי ביטוי במה שהיא מכנה מקלדת חכמה והיא למעשה מספר כפתורים לשימושים עסקיים – חיוג או ניתוק שיחות Skype בין השאר, וכן תכונות שמאפשרות להסתיר את המסך בעת הצורך, ולקבל אזהרה שמישהו נמצא מאחור.

למשטח השליטה הענקי שמתחת למקלדת יש ציפוי זכוכית דק, והוא מאוד מאוד נוח לשליטה. לפניו יש מעין שיפוע קל שמטרתו לסייע בפתיחה של המכסה.

בהיבט של אבטחת המחשב וכניסה ללא סיסמה באמצעות Windows Hello, חיישן טביעות האצבע עשה את שלו היטב וכראוי, בדיוק כמו צמד המצלמות למעלה. אמנם פה ושם היו מקרים בהם הן לא זיהו את פרצופי, אבל הם היו מעטים, והן גם תפקדו היטב בחושך כמעט מוחלט, וגם אחרי שהורדתי את הזקן זוהיתי בהצלחה. אני ולא הוא, אני ולא אחר. גם לא תמונה רגילה שלי.

מעבד, קירור וחיות אחרות

המחשב, כמחשב נייד, מציע תצורה יחסית גבוהה לפחות במודל שהגיע לסקירה. היא באה לידי ביטוי בכך שהוא מצויד במעבד מהחזקים ביותר ביותר במשפחת מעבדי ה-H בדור השמיני של מעבדי ה-Core של אינטל, או Coffee Lake. למעשה Core i7-8850H, אם מוציאים מהתמונה את מעבד ה-Core i9 של המשפחה המסוימת הזו, הוא החזק ביותר שאינטל מציעה במשפחה הזו.

הוא מכיל 6 ליבות פיזיות, ועם תמיכה בעבודה בריבוי נימים, הוא למעשה מציע 12 ליבות לוגיות עם מהירות מרבית נאה של 2.6 גיגה-הרץ בעבודה רגילה, ובמהירות מרבית של 4.3 גיגה-הרץ – טוב, בעצם המהירות המרבית אליה יכולה להגיע ליבה יחידה, אבל עדיין זה מראה שמדובר במחשב שמציע הרבה עוצמה בסיסית למרות ניידותו.

למעבד זה יש אמנם TDP יחסית גבוה של 45 וואט, כמו כל חבריו למשפחה ובהתאם לכך שמדובר במשפחה ששמה ביצועים לפני זמן עבודה, אבל למרות זאת EliteBook 1050 G1 גילה מהר מאוד שהוא די מסרב להתחמם למרות שלכאורה מבנה מתכתי משהו אמור עוד להוסיף להתחממות.

מערכת קירור טובה? כנראה, אבל כנראה גם קצת הנדסת אנוש נכונה: בחלק התחתון יש מעין שתי סוללות לאורך כל המחשב, או רגליים אם תרצו, שגם עוזרות ליציבות אבל גם מגביהות אותו בכמה מילימטרים מעל פני האדמה ומעניקות מקום למעבר אוויר ועוד קצת קירור גם מלמטה. יחד עם שני חריצי פליטת אוויר משני הצדדים של המחשב, בינוניים בגודלם, זה מתברר כמספיק בהחלט כך שכמו בכל הדגמים העסקיים שלה כיום – שמוצעים בעיצוב די זהה – גם המחשב הזה של HP לא מתחמם וגם נשאר שקט, ויש מקום על הצד האחורי לרשום את שם המשפחה. כדי לוודא שכולם יודעים.

Core i7-8850H תומך בעד 64 גיגה-בייט זיכרון מסוג DDR4 במהירות של 2,666 מגה-הרץ או זיכרון LPDDR3 במהירות 2,33 מגה-הרץ, ובמחשב המסוים שהגיע אלי לבדיקה, היו 32 גיגה-בייט מהסוג הראשון והמהיר יותר. באופן טבעי, כמו רוב המעבדים של אינטל שלא מסומנים ב-F, יש שבב גרפי פנימי והוא UHD Graphics 630 שבהיבט של יצרנית השבבים, הוא מהטובים יותר תוצרתה שהיא משלבת בתוך המעבדים עם תמיכה בוידאו 4K בקצב של 60 הרץ. האחסון מגיע בדמות כרטיס SSD מסוג NVMe בתצורת M.2 של טושיבה (Toshiba) בנפח של 1 טרה-בייט.

על כרטיס של NVIDIA וביצועים

כאמור המחשב בתצורתו הבסיסית, שהקנתה לו את שמו, מגיע עם כרטיס התצוגה הייעודי
GeForce GTX 1050 של NVIDIA בתצורת Max Q שאולי נמוכה משהו לשוק המשחקנים הנמוכים, וגם זה באופן יחסי בלבד, אבל בהחלט גבוהה עבור מחשבים שמגדירים את עצמם עסקיים והם לא תחנות עבודה – מחשבים אלו מצוידים בכרטיס תצוגה מקצועי, מעט חזק יותר בכל דור מסוים מכרטיסי משחקים.

הכרטיס מגיע עם 4 גיגה-בייט זיכרון DDR5 ייעודי, והתוצאות במבחנים? בהתאם לתצורה המוצעת, ובכל מבחן גרפי שעבר ה-EliteBook 1050 G1. כך, לדוגמה, במבחן Valley של Unigine הוא הגיע ברזולוציית 4K לקצב פרייימים לשנייה של 13.1 לשנייה. אולי לא ממש ניתן למשחק באיכות זו, אבל תוצאה מכובדת שלא מוצאים בדרך כלל במחשב עסקי. כשמורידים את הרזולוציה ל-FHD, הקצב כבר מזנק ל-47.9 פריימים/לשנייה – שועל למשחקנים, אריה לעסקנים.

גם במבחן Time Spy של 3DMark הוא הגיע לציון נאה שעמד על 1,795 ששוב ממצב אותו כמחשב כניסה, אם אתם רוצים להגדיר אותו כך, לשוק המשחקים ומחשב עם ביצועים גרפיים חזקים לשוק העסקי.

גם בבדיקות ה-OpenGL של Cinebench R15 הוא הגיע לתוצאות יפות מאוד של 94.52 פריימים/לשנייה. מחשבים שאינם מצוידים בכרטיס ייעודי אינם יכולים להגיע למספרים כאלה. ה-YOGA 530 של לנובו (Lenovo), לדוגמה, הגיע במבחן הזה ל-34.89 פריימים/לשנייה. לעומת זאת, Zbook Studio X360 G5 המוזכר לעיל עם כרטיס התצוגה המקצועי שלו, היע במבחן הזה ל-20.96 פריימים/לשנייה – עוד סוג של נתונים שעוזר למצב את מיקומו בתפאורה הכללית של ה-EliteBook 1050 G1 עם כרטיסי ה-NVIDIA שלו.

גם במבחנים השונים של GeekBench, בגרסה 4.3.3, המחשב המסוים הזה הביא תוצאות טובות כשהוא כמובן נהנה מכך שיש לו גם ביצועי ליבה אחת טובים במיוחד. גם בבדיקות ה-Compute, בעת שימוש ב-GeForce GTX 1050, הגיע המחשב לתוצאות יפות שבשיאן הגיעו ל-60,286 נקודות שזה פשוט גבוה עבור מחשב עסקי. ב-PCMark 10, בבדיקה הבסיסית שלו, עם ציון כללי של 3,604 נקודות, הוא היה הכי טוב שבדקתי לאחרונה, להוציא מחשב המשחקים TUF Gaming FX705G של אסוס (Asus).

וכמובן שאי אפשר בלי להתייחס לסוללה. ברור. המחשב שוקל כ-2.06 ק”ג, וזה משקל סביר בהחלט למחשב עם מסך 15.6 אינץ’ ושלדה שיש בה מסיביות, ועם עובי מרבי של 18.8 מ”מ, יש בו מקום לסוללה יחסית גדולה בת 6 תאים בנפח עבודה של 95.6 וואט/שעה. לפי HP היא אמורה להספיק לעד 16 שעות עבודה, שאפשר להתייחס אליהן כאל יומיים עבודה. בבדיקה הרציפה של PCMark 8 הצליח המחשב להחזיק מעמד 5:25 שעות וזו תוצאה יפה מאוד למחשב גדול יחסית שכמוהו. רק לדוגמה, ה-YOGA C930 היוקרתי של לנובו הגיע במבחן הזה ל-3:21 שעות בלבד.

אז מה התוצאה?

כמו בכל סיכום צריך להכניס לתמונה גם את גורם המחיר, וכשבודקים אותו מתברר ש-EliteBook 1050 G1 הוא מחשב לא זול. בעצם, אם לדייק, זהו מחשב יקר. אם תחפשו אותו בחנויות, בוודאי בתצורה עמה הוא הגיע לבדיקה, הוא ילווה בתווית מחיר שכתוב עליה 11,000 שקלים ואולי יותר.

אז כן, זה אכן יקר, וכן זהו מחשב שאולי HP הייתה צריכה מעט להשקיע יותר בעיצוב שלו, גם בגלל העובדה שהוא מהווה מחשב דור ראשון של ניידים עסקיים, אבל בהיבט של תצורה וביצועים מדובר במחשב זהו מחשב איכותי שמתחיל לנסוע מהר ומשם רק מגביר מהירות. מעבר לכך שהוא מציע עוצמה יוצאת מן הכלל עבור מי שזקוק לנייד עסקי, זהו למעשה מחשב שמציע פתרון שלם כבר עבור מי שרוצה שהמחשב העסקי שלו ישמש אותו לשימושים ביתיים מלאים – כולל משחקים באיכות מספיק גבוהה כדי שממש אפשר יהיה ליהנות מהם.

אז בשורה התחתונה, מדובר אמנם בהשקעה, אבל עבור עסקים רבים, ובוודאי ארגונים, זה בהחלט נייד שיכול להציע החזר מהיר להשקעה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.