איך זה HP Zbook 14u G5? מחשב עסקי מוצק ונוח לעבודה, אבל אפשר לדרוש ממנו יותר

מבחינות רבות דומה Zbook 14u G5 ל-EliteBook 840 G5, מחשב עסקי ממשפחה בעלת שם אחר של HP. אי אפשר לטעות במראה החיצוני של שניהם. למעשה זה אותו עיצוב נאה ומסוגנן אך מאופק וגם מרשים אותו מציעה החברה עבור כל המחשבים שהיא מפנה לשוק הארגונים בשניים האחרונות, אם לא קצת יותר, עם אותה סכימת עיצוב המבוססת על צבעי אפור בגוונים שונים שכל כך הפכה למזוהה עמה. ואם למישהו יש ספק שמדובר במחשב עסקי, מספיק שירים את המכסה ויראה את ערכת השליטה נוספת, עם הידית הקטנה באמצע המקלדת ושני כפתורי העכבר מעל משטח השליטה כדי להבין זאת. וזה עוד לפני שמסתכלים סביב ומגלים עוד כמה דברים שדי עוברים כמו חוט השני בין המחשבים העסקיים של HP מדור לדור.

אבל Zbook 14u, שלפי שמו אפשר להבין שהוא מגיע עם מסך 14 אינץ’, הוא יותר ממחשב עסקי. יש בו רכיב מסוים שאין למצוא בסדרת ה-EliteBook שהופך אותו לתחנת עבודה – כרטיס התצוגה Radeon Pro WX 3100 של AMD שמוצע בכל הגרסאות ש-HP מציעה עבור המחשב המסוים הזה, והוא נמצא לצד השבב הגרפי שמגיע כברירת מחדל במעבד הראשי של המחשב.

עד כמה כרטיס התצוגה הזה משפיע על העבודה השוטפת? האם הוא מתאים לאנשים שהמחשב מכוון אליהם – מעצבים, מתכנתים, בוני אתרים וכדומה? וכן, גם כתבי מחשב.

סיבוב קצר מסביב

ל-Zbook 14u יש גוף מתכתי קשיח עם מכסה שמיוצר מפלסטיק. השילוב הזה מציע משקל נוח יחסית של 1.48 ק”ג – נוח עבור אולטרה-בוק עם מסך בגודל 14 אינץ’. העובי, 17.9 מ”מ, נוח גם הוא כך שלמרות שלא מדובר במחשב ‘דק וקל’ (Thin and Light) מדובר במחשב שלא מעמיס יותר מדי על המשתמש שרוצה לנייד אותו ממקום למקום.

HP, כמו רוב יצרניות המחשבים, מציעה גם את Zbook 14u, בכל דור ודור, עם מגוון אפשרויות בחירה למשתמש, כולל בהיבט של המסך. המחשב המסוים שהגיע לבדיקה צויד במסך IPS ברזולוציית FHD מסוג מאט שנוח מאוד לעיניים, במיוחד לאלו שמרבים לשהות מול המסך. אבל הבהירות של המסך המסוים הזה יחסית נמוכה, אז לא בטוח שכדאי לנסות לעבוד באור שמש מלא. המסך תומך מגע, ואולי היה כדאי ל-HP להציע אותו גם בלי האפשרות הזו שעבור רבים יכולה להיות מיותרת במחשב שאינו נייד הפיך.

ועוד כמה מילים שקשורות למסך, או יותר נכון לציר שלו. זהו ציר ארוך וחזק שמאפר את פתיחת המסך עד כ-140 מעלות, והוא ממש חזק. נגיעות מקריות במסך בזמן הקלדה לא יגרמו לו לזוז, וטוב שכך.

התצורה והעיצוב של המחשב, כפי שהוזכר בפסקת הפתיחה, סטנדרטיים למה שה-HP בוחרת להציע לשוק העסקי/ארגוני. בדור הנוכחי זה אומר שאין מאחור חריץ ליציאת האוויר החם אלא רק מצד שמאל, וקצת גם מלמעלה מעל המקלדת עצמה. כינוס האוויר לקירור המערכת הוא מלמטה, ולמרות שיש רגליות ששומרות שגוף המחשב לא ייגע ישירות במשטח העבודה, מעט מאוד אוויר נכנס, והתוצאה היא התחממות יותר מקלה בצד שמאל של המחשב היכן שהאוויר נפלט וגם רעש קל של המאוורר נשמע מדי פעם.

ליד יציאת האוויר החם יש מחבר USB 3.0 וכן קורא כרטיסי חכמים. בצד ימין יש בין השאר חיבור לעמדת עגינה של HP, מחבר USB Type-C עם תמיכה ב-Thunderbolt, מחבר HDMI בגודל מלא ועוד מחבר USB 3.1 בגודל מלא. יש גם חיבור לרשת מקומית וחרית לשילוב סים כדי לאפשר חיבור לאינטרנט גם במקומות שאין WiFi.

המקלדת ומשטח העכבר

המקלדת של Zbook 14u רחבה ונוחה יחסית, ולפי החברה היא עמידה בפני זליגות של מים. מדובר במקלדת נוחה למדי עם ירידה קצת שטוחה ועם שקיעה במרכזה כשעובדים במהירות ומכים במקשים קצת חזק מהרגיל.

ב-HP מכנים את המקלדת הזו ‘מקלדת שיתופית’. בפועל זה אומר שהיא מציעה כמה מקשים לעבודה בשיתוף פעולה. מעבר לסיסמאות אלו למעשה מקשי קיצור דרך לפעולות שמשתמשים עסקיים זקוקים להם, לפחות לדעת HP: כפתור למענה מהיר לשיחות Skype לצד כפתור שני לניתוק מהיר של שיחה, כפתור שמאפשר מעבר מהיר ללוח הפגישות המבוסס על Outlook של מיקרוסופט (Microsoft), כפתור שמאפשר להכהות את המסך באופן מיידי כדי למנוע ככל האפשר הצצות מהצדדים ומאחור, וגם תאורת לד אחורית בארבע רמות, כשבלי תאורה זו אחת מהארבע הללו.

משטח השליטה גדול מספיק בכדי שניתן יהיה לעבוד בנוחות גם בלי עכבר. הוא מעט שקוע מפני השטח, וכך מוצבים גבולות ואי אפשר ‘לצאת בטעות’ מהשטח, ואם כן אז להרגיש זאת. המשטח עצמו מיוצר מפלסטיק נוח למגע, והוא חלק ומגיב מהר. ומי שרוצה יכול כמובן להשתמש בערכת השליטה והניווט הישנה, ולא ממש בטוח שגם הטובה. אבל כמוזכר, היא שם.

וזו התצורה של Zbook 14u

Zbook 14u Hardware

המחשב המסוים שהגיע למבחן צויד ב-Core i7-8650U. נכון להיום, או נכון יותר לכתיבת שורות אלו, מדובר במעבד החזק ביותר שמציעה החברה עם המחשב הזה, למרות שהוא עצמו הוצע לשוק לראשונה בידי אינטל (Intel) כבר לפני כשנה. זהו מעבד 4 ליבות פיזיות שתומך בעבודה בריבוי נימים ששייך למשפחת ה-Kaby Lake של של החברה – ואין צורך להזכיר שהוא מיוצר בליטוגרפיה של 14 ננו-מטר. מהירות העבודה הבסיסית שלו היא 1.9 גיגה-הרץ והוא יכול לרוץ במהירות טורבו מרבית של 4.2 גיגה-הרץ. כמו כל מעבד במשפחת המעבדי ה-U של אינטל, גם מעבד זה מציע צריכת כוח נמוכה יחסית של 15 וואט לכל היותר.

הוא הגיע עם 32 גיגה-ביט זיכרון DDR4 במהירות של 2,666 מגה-הרץ, וזה זיכרון ה-RAM המרבי שניתן להתקין ב-HP Zbook 14u G5. מבחינת אחסון הוא הכיל בכרטיס SSD של סמסונג (Samsung) מסוג NVMe בנפח גדול יחסית של 512 גיגה-בייט.

כמוזכר לעיל מגיע המחשב עם כרטיס עיבוד גרפי ייעודי, או למעשה בתצורת שבב גרפי כפול. כחלק מהמעבד הוא מצויד בשבב UHD Graphics 620 שנחשב לאחד החזקים יחסית שאינטל מצוידה. הכרטיס הייעודי, Radeon Pro WX 3100 שהוזכר מוקדם, הוא אולי כרטיס תצוגה מקצועי מבוסס ארכיטקטורת Polaris אבל ברמת הכניסה ולא הרבה יותר. יש לו עם 8 יחידות עיבוד ראשיות בלבד, הוא מגיע רק 2 גיגה-בייט זיכרון תצוגה מסוג GDDR5 (למרות שהוא תומך גם ב-4 גיגה-בייט) והמטרה הראשית שלו היא לעזור להאיץ עבודה גרפית שוטפת. בלשון שאולי תובן יותר – לא, אבל ממש לא כרטיס שמיועד למשחקים מודרניים וגם לא לדור אחד אחורה, אלא אם מוותרים על ביצועים ועל איכות תצוגה ולא במעט.

המחשב הגיע עם שתי מצלמות, שתיהן באיכות של 720p, ואם תרצו מדובר בעוד היבט שמוסיף למיצוב שלו כמחשב נייד עסקי. מצלמת הרשת מציעה זווית רחבה כדי לאפשר לקלוט גם מספר משתמשים בו זמנית מעבר למשתמש עצמו, והשנייה מציעה חיישן אינפרא אדום כדי לאפשר לראות תמונה טובה גם בחדרי ישיבות או התוועדות שאינם מוארים היטב.

יש גם שני רמקולים של Bang & Olufsen שמציעים איכות טובה יחסית וצליל נקי גם בנמוכים, אבל בעוצמה שאינה גבוהה במיוחד. הם מלווי בשני מיקרופונים אחד מהם ממש מקדימה.

על (הרבה מאוד) תוכנה והגנה

Zbook 14u Keyboard

קשה מאוד לעקוב ולשים לב לכל היישומים שמציעה HP יחד עם המחשב. אמנם כולן מתמקדות בשימושיות ובאבטחה עבור המשתמש – וכן, גם עבור מנהלי ה-IT שלו שרוצים כמובן שליטה וראש שקט – אבל במהלך הבדיקות הייתה הרגשה שזה קצת יותר מדי, ואפילו יכול לגרום לבעיות פה ושם.

בכל מקרה, כמו בסדרת ה-EliteBook המעודכנת לדור החמישי שלה, גם Zbook 14u מציע כמה וכמה טכנולוגיות שמנהלי ה-IT שלהם בעיקר מאוד יאהבו. אחת החשובות שבהן היא HP Sure Start שנכנסת לעבודה ברגע שמפעילים את המחשב, שומרת על ה-BIOS, וגם יכולה לבצע תיקון עצמי במקרה של זיהוי פגיעה.

שכבת הגנה נוספת מקבלים המשתמשים בדמות HP Workwise המאפשרת להשתמש בטלפון החכם ובאפליקציה הייעודית כדי להעביר את המחשב למצב שינה ברגע שמתרחקים ממנו, ויותר מכך, חזרה מיידית לעבודה כשמתקרבים אליו שוב. האפליקציה מספקת בנוסף תובנות לגבי מצבו של המחשב כמו ניצול הזיכרון, טמפרטורה, מצב כונני האחסון, מצב תקינות הסוללה ועוד, כך שבלחיצת כפתור אחד אפשר לקבל תמונת מצב מעודכנת של המערכת עצמה.

ואם זה לא מספיק, יש גם את HP Multi Authenticate, תוכנה המשתמשת ברכיב חומרה בשם HP endpoint security controller, כדי לאפשר כניסה לאתרים ותוכנות בהם נדרשת סיסמה בצורה הבטוחה ביותר, ולא משנה אם מדובר בהקלדת סיסמה, שימוש באמצעי זיהוי ביומטרי או כל אמצעי זיהוי אחר.

ויש גם חיישן טביעות אצבע אותו ניתן להגדיר בקלות בדיוק כמו בטלפון, כולל באמצעות אפליקציית אבטחה כוללת שכדאי להריץ לאחר ההפעלה הראשונית של המחשב – ובסביבה ארגונית, כנראה שב-IT גם יחייב אתכם לעשות זאת. יש גם מקש ייעודי שעוזר בלחיצת כפתור להחשיך את המסך כמעט לחלוטין כדי למנוע צפייה לא רצויה מהצד ומרחוק, ויש גם את פלטפורמת vPro של אינטל.

וזה עוד לא הכל – אפשר גם למנוע חיבור של כונני USB, ואם רוצים לאפשר את החיבור שלהם אז צריך להקליד את הסיסמה הראשית של המחשב, כך שעובר אורח לא יוכל לנצל את עזיבת המכשיר לרגע כדי לשאוב מידע. ויש גם יישומים שעוזרים לקבוע רמת ביצועים ושימוש בסוללה, וכבר הבנתם שאולי יש קצת יותר מדי. או שלא.

כל הבדיקות (שבוצעו) כולן

Zbook 14u PCmark 8 Work Time Results

כמו בכל מערך בדיקות שמבוצעות עבור מחשבים ניידים, ולמעשה גם לטלפונים למרות שזה לא בדיוק המקום שלהם כעת, אחת החשובות ביותר הן של זמן העבודה. מבחן הזמן בו נעשה שימוש הוא בתרחיש Work של PC Mark 8 ללא האצה, ו-Zbook 14U G5, מושא מבחן זה, צלח אותו עם זמן סביר של דקה אחת יותר משלוש שעות – אבל גם לא יותר מסביר. זה אומר שבפועל, ביום עבודה רגיל, הוא יצליח לחצות אותו בשלום אם הוא יתחיל את הבוקר עם סוללה מלאה, אבל ידרוש טעינה ממש כשחוזרים הביתה או לחדר במלון. בכל מקרה, כדאי בכל זאת לא לשכוח את המטען.

ב-HP, על הנייר, טוענים שסוללת הפולמר ליתיום-יון של המחשב, שמציעה נפח עבודה של 50 וואט/שעה, יכולה להספיק עד 10 שעות עבודה.

את המבחן עצמו הוא סיים עם ניקוד של 3,499 נקודות ללא האצה ו-5,164 נקודות עם האצה, ואלו הן תוצאות נאות עבור מחשב אולטרה-בוק שמביאות לידי ביטוי את המעבד, Core i7-8650U להזכיר. מדובר בתוצאות טובות יותר מאלו שהשיג, לדוגמה,  ZenBook S UX391U הדקיק במיוחד של אסוס (Asus) שהגיע ל-3,203 נקודות במבחן ללא האצה – אבל גם ל-3:23 שעות במבחן הזמן.

ב-Geekbench, במבחן ריבוי הליבות, הגיע המחשב ל-11,104 נקודות שזה בהחלט בסדר עבור מחשבים המבוססים על מעבדי U של אינטל, אבל גם ממש לא מדהים.

Zbook 14u Cinebench R15 Resukts

גם ב-Cinebench R15 הוא הגיע לתוצאות בהחלט נאות בכל הבדיקות, כולל קצב הצגת מסגרות גרפיות של 35.65 פריימים/לשנייה שבהחלט רומזים שאפשר לשחק בו משחקים שאינם תובעניים במיוחד לעוצמה גרפית. בכל מקרה, מדובר בתוצאה שמראה שהכרטיס הגרפי מספק את העבודה הנדרשת ממנו, ועוזר להאיץ תהליכים.

Zbook 14u Valley Results

מבחן Valley רק חיזק את המסקנה ש-Radeon Pro WX 3100 לא ממש מתאים למשחקים מודרניים עם קצב של 18.1 פריימים/לשנייה ותוצאה של 758 נקודות, אבל שוב מדובר בתוצאות טובות יותר משל ניידי 2-ב-1 או מחשבים דקים שלא מצוידים בכרטיס תצוגה ייעודי. ה-Yoga 920 של לנובו (Lenovo) הגיע במבחן הזה, ברזולוציה של FHD, לקצב של 13.9 פריימים/לשנייה וציון של 582 נקודות.

גם המבחנים ב-3DMark הוכיחו לכל אורכם שהכרטיס הגרפי הייעודי שם את המחשב הזה ברמה אחת מעל הביצועים הגרפיים של מחשבי אולטרה-בוק בהם יש רק את השבב הגרפי המשובץ של אינטל. עם זאת, לא מעבר לכך. אם תרצו, דחיפה קלה בעלייה.

השורה התחתונה של Zenbook 14U

אנשי עסקים שצריכים תחנת עבודה עם תוספת של עוצמה גרפית יקבלו כאן את התשובה שהם מחפשים מבחינת ביצועים, ואם לא יש פתרונות דומים קצת זולים יותר, כולל של HP עצמה. מנהלני IT יאהבו את מעטפת האבטחה, למרות שהמשתמשים עצמם יכולים להרגיש שהיא חונקת מדי. יש ב-Zbook 14u G5 הרבה סיבות שמתאימות לאנשי עסקים שמחפשים חבר ממוחשב לחיים, וכן אפשר גם לכלול את העיצוב הסולידי אך היוקרתי משהו. יש גם כמה סיבות שלא, כמו התחממות קצת גבוהה מדי, זמן עבודה שלא ממש יכול לספק משתמשים שיוצאים למסעות ארוכים הרחק מהמשרד, וגם תג מחיר יחסית גבוה של כ-8,500 שקלים. אבל את העבודה הוא עושה, וזאת השורה התחתונה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.