איך זה Lenovo Yoga 920 Star Wars Edition? ההפיך הגיקי הכי חזק בסביבה

כבר בטח נתקלתם יותר מפעם אחת בתיאור של טלפון חכם שבו משתפכים הסוקרים על העיצוב המיוחד והזורם, ואפילו הסקסי שלו. אבל אל תחשבו לרגע, גם אם אתם מהדור שחושבים שטאבלט זה מחשב או שלא צריך בכלל מחשב אם יש טלפון חכם עם מסך מספיק גדול, שזו המצאה של הדור הנוכחי.

מרגע שמחשבים ניידים הפכו למוצר מדף צרכני, וזה קרה פחות או יותר שהתחילו לשבץ בהם שבב WiFi, הייתה תחרות בריאה גם על העיצוב והמראה. אפקט הוואו? יצרניות מחשבי הנטבוק (Netbook) לדורותיו יכולים לספק לכם כמה שיעורים על בחירת צבעים, עיגולים, קימורים ועוד כדי למשוך את תשומת הלב. ולא רק צבעים, חברות כמו HP ודל (Dell) אפילו שכרו מדי פעם את שירותיהם של מעצבים מיוחדים כדי להוציא דגמים במהדורה מוגבלת בהם הגב היה מעין ציור מודרני ברמה כזו או אחרת.

אבל כנראה שתצטרכו להסכים שכנראה אין דבר יותר גיקי ויותר מתאים לעכברי מחשבים מאשר מעטפת שמתייחסת לסדרת מדע בדיוני אהודה, ובמקרה של לנובו (Lenovo) הבחירה הייתה במלחמת הכוכבים (Star Wars), כחלק מפרויקט גדול יותר שכלל גם את מעין סיף אור שמתבססת על מציאות וירטואלית/רבודה. השילוב הזה התרחש לקראת צאת ‘מלחמת הכוכבים: אחרוני הג’דיי’ (Star Wars: The Last Jedi), הפרק השמיני בסדרת הסרטים הכל כך אהודה, והתוצאה שלו היא שני מחשבים: אחד עם גב זכוכיתי לבן עליו משורטט הסמל של המחתרת באדום, והשני עם גב שחור מבהיק שנושא את הסמל של המסדר הראשון ‘המרושע’.

וזה עובד?

העיצובים הללו הודבקו לגב של מחשב חדש בסדרת ה-Yoga הקניינית שזכה למספר כ-920. המחשב שנבדק, כפי שאתם יכולים לראות בתמונות, הגיע עם העיצוב של המחתרת, ואולי טוב שכך – נו, הרי ברור את מי קל יותר לאהוד, ועזבו את האיכות של הסרט, לזה לא תמצאו כאן התייחסות.

אבל כן תמצאו התייחסות לשאלה האם העיצוב משיג את האפקט שהוא מתיימר אליו. חד משמעית, כן, אבל רק אם מדובר בחובבי סדרת הסרטים. במבחן השטח ניגשו לא מעט בני עשרה לשאול לבחון, ואפילו היו כמה ששלפו טלפון חכם כדי לצלם. היה גם כמה מבוגרים יותר. אבל באופן כללי קשה לומר שהכמות הייתה היסטרית למרות שאחת מהנקודות הבדיקה הייתה במיקום מרכזי למדי בקניון עמוס במיוחד. התביישו לגשת? הרוב בכל זאת עברו בלי ממש להציץ. טוב, הרוב הם לא גיקים.

אבל עבור מי שהעיצוב חשוב לו, והוא מוכן לשלם קצת יותר, זה עובד. המחשב נראה טוב מאוד, והתוספת הנדרשת ממחשב ‘רגיל’ למחשב עם גב של מלחמת הכוכבים הייתה נכון לכתיבת שורות אלו, בתצורה בה הוא נבדק, כ-300 שקלים בלבד. מכיוון שהוא לא זול במיוחד, מדובר בהפרש לא ממש משמעותי, ולכן לחובבי הסדרה שיכולים להרשות אותו לעצמם באופן כללי כדאי להשקיע עוד קצת. זה כן עושה רושם, למרות שאפשר להבין מדוע הרוב כנראה יוותרו על המעטפת השחורה.

ואיך העיצוב של Yoga 920 Star Wars Edition?

יש הרגשה של משהו חד ומאוד זוויתי בעיצוב של ה-Yoga 920, ואפילו הקצה הקדמי שלו מרגיש די ‘עוקצני’ אם אפשר לומר זאת. הפינות אמנם עבור תהליך קעור עדין, אבל הן עדיין יחסית קצת חדות כמו השוליים של כל החלק התחתון של המחשב בו ממוקמת המקלדת. יש מרווח נאה בין הקצה למקלדת, ויש מספיק מקום לשים את הידיים בנוחות בזמן הקלדה, ויש גם בקצה התחתון של המקלדת חיישן טביעות אצבע מרובע וקצת שקוע שהתגלה ככזה שעובד מהר והיטב.

עוד דבר בולט מבחינת המראה החיצוני, ולגב בעיצוב השיש של מלחמת הכוכבים הרי כבר התייחסנו לעיל, הוא שבצד שמאל יש שני מחברי USB Type-C ששניהם יכולים לשמש להטענת המחשב וכן שניהם יכולים לשמש להטענה של מכשירים אחרים. מעבר לכך יש בצד הזה גם מחבר משולב לאוזניות/מיקרופון בגודל סטנדרטי של 3.5 מ”מ. בצד ימין יש יציאת USB Type A 3.0 רגילה ואת כפתור ההפעלה/כיבוי. למרות שזה נחמד לגלות שיש יציאות USB מודרניות יותר מישנות, ולמרות שנחמד שלא משנה לאיזה מהן מחברים את המטען, חסרה עוד יציאת USB ‘מיושנת’ אחת. נכון להיום יש עדיין יותר מכשירים עם חיבורי USB רגיל מאשר חדש, ואם הבחירה הייתה תלויה בוויתור על Type-C אחת, זה אולי היה עדיף על השילוב הנוכחי, ובטח יותר פרקטי.

כמו כן אי אפשר להתעלם ממסך ה-13.9 אינץ’ המרהיב. בדגם שנבדק לצורך הסקירה הזו הוא הציע רזולוציה של 4K בצבעים נהדרים וחמים ועם זוויות צפייה שטוחות למדי. מה שבולט בעיצוב של המסך הזה, מעבר לכך שהוא בגודל מאוד לא סטנדרטי, הוא השוליים המאוד דקים שלו מלמעלה ומהצדדים. זה בולט במיוחד כשהוא כבוי אז השוליים המתכתיות שלו נראות כל כך דקות שממש לא בא לבכות. כשהמסך פעיל יש אמנם הילה שחורה מסביבה אבל היא ממש דקיקה מהצדדים, למטה, לכיוון הציר, היא כמובן עבה יותר.

והנה הגענו לציר, אחד הדברים הבולטים במחשבי ה-Yoga בדורות האחרונים. ב-Yoga 920 נראה כי לנובו הצליחה להביא אותו לשיאו. למרות גמישותו הרבה, שמאפשרת לעצור את המסך בדיוק איפה שרוצים אותו בזמן שהופכים אותו לכיוון זה או אחר, הוא קשיח וחזק כך שהמסך לא נע ולא זע, גם כשנוגעים בו קלות. זה בדיוק מה שצריך בכדי לעבוד בנוחות גם עם התן לאצבעות לעשות את העבודה בשבילך. בנוסף, ציר רצועת השעון מסתיר את פולטי החום של המחשב שנמצאים מאחור, כך שרואים אותם רק כשפותחים את המסך לצורך עבודה, ומעבר לכך הם לא מורגשים ולא מראים לעין. החלטת עיצוב טובה מאוד.

למטה יש שני רמקולים של JBL, אחד בכל צד, והם מספקים שמע מלא עוצמה, אבל קצת חסר בבס למרות התמיכה ב-Dolby Atmos.

ואי אפשר שלא להתייחס לממדים הפיזיים של המחשב. אולי כבר התרגלנו, אבל מחשבי האולטרה-בוק הם עדיין סוג של פלא הנדסי, וה-Yoga 920 Star Wars Edition אינו שונה בכך. למרות המסך הגדול יחסית הוא מגיע עם עובי של 13.9 מ”מ בלבד במשקל של 1.4 ק”ג

את הריצ’רץ’ נפתח ונגלה מה בפנים

לוקח קצת זמן מרגע ההכרזה על מעבדים חדשים ועד שהם מגיעים לשוק הישראלי המצומצם משהו בפועל, וה-Yoga 920 הנבדק כאן הוא הראשון על שולחן זה שמצויד ב-Core i7-8550U מהדור השמיני של מעבדי ה-Core של אינטל (Intel). זהו מעבד, כפי שאפשר להבין מהסיומת שלו, שמיועד למחשבי אולטרה-בוק, ובהתאם לכך ה-TDP שלו הוא 15 וואט בלבד. 4 הליבות שלו, שתומכות בעבודה בריבוי נימים, מציעות מהירות בסיסית של 1.8 גיגה-הרץ, אבל במצב טורבו הן יכולות להגיע עד למהירות מרשימה של 4.0 גיגה-הרץ, לפחות בתרחישים של ליבה אחת בלבד. מבחינה גרפית הסתפקה לנובו במחשב הזה בשבב הגרפי שמשובץ במעבד, ובמקרה הזה מדובר ב-UHD Graphics 620 עם מהירות בסיסית של 300 מגה-הרץ ומהירות דינמית מרבית של 1.15 גיגה-הרץ. וכן, אם אתם חושבים שזה טוב לסרטים ורע למשחקים אז אתם צודקים, אינטל, שוב מתברר, עדיין לא שם בהיבט הזה.

המעבד הזה תומך בעד 32 גיגה-בייט זיכרון, ומשתי האפשרויות שזמינות, אחת LPDDR3 במהירות 2,133 מגה-הרץ שדורש פחות כוח, והשנייה DDR4 במהירות 2,400 מגה-הרץ, נבחר עבור ה-Yoga 920 המסוים הזה 16 גיגה-בייט מהסוג השני, וטוב שכך. במחשב שלא ממש סובל מבעיות חימום, וכפי שתראו בהמשך לא מדהים מבחינת זמן עבודה, עדיף לקבל את תוספת המשאבים הקטנה הזו. מבחינת אחסון מציע המחשב כונן SSD של סמסונג (Samsung) בנפח של 512 גיגה-בייט. עדיין אין תחליף, למי שמחפש נפח אחסון משמעותי, לכוננים מגנטיים – לפחות בלי לקחת משכנתה.

המחשב תומך ב-WiFi 802.11ac בשני ערוצים כפולים וגם בבלוטות’ 4.1. חיבור לרשת מקומית דווקא אין, אבל כנראה שאפשר למצוא מתאם או ממיר לחיבור USB.

קצת על הפעלה ושימושיות

לנובו הייתה ידועה פעם, ולא בהיבט היפה של המילה, כחברה שמשלבת קצת יותר מדי יישומים ואפליקציות מראש. כיום המחשבים שלה די נקיים, ו-Yoga 920 לא יוצא דופן. עם זאת יש שני יישומים ראשיים שעדיין מובחנים היטב עם הפעלת המחשב לאחר הגדרתו, אחד שעוזר לקבוע את הגדרות המחשב ועונה לשם Lenovo Settings ואחד שאחר כך מלווה ועדיין מכונה Lenovo Vantage. עם זאת, ולמרות שלנובו עדיין מציעה להתקין את האפליקציה שמקדמת התקנות של יישומים אחרים, מדובר ביישומים שמציעים עזרה נאה ודרך קלה למשתמשים להתאים את המחשב קצת יותר לצרכים המדויקים שלהם ויותר חשוב, לדאוג שהוא יעודכן היטב בשני הקצוות החשובים – של מיקרוסופט (Microsoft) עבור ה-Windows 10 שלה וכמובן עדכוני קושחה של לנובו עצמה.

המקלדת, פחות או יותר, היא אותה מקלדת צ’יקלט מוכרת ממחשבים אחרים של לנובו בסדרת ה-Yoga וגם ה-IdeaPad שלה. היא ממש לא רעה, כפי שיודע מי שכבר הכיר אותה מקרוב פעם אחת, והיא עדיפה על המקלדות של רוב המחשבים בשוק עם מספיק ירידה וקפיציות כדי להרגיש בנוח גם בהקלדות ארוכות. היא גם מציעה ריווח מוצלח בין המקשים, וכמו מקלדות אחרות בשוק, היא מציעה גם תאורת לד אחורית בשלוש רמות עוצמה שנשלטת על ידי שימוש במקש ה-Fn+מקש הרווח. שום דבר מיוחד, אבל למה לגעת משהו שפשוט עובד? באמת שאין סיבה. עוד משהו חיובי ביותר הקשור למקלדת הוא שבמקרה של ה-Yoga 920 השלדה התחתונה יחסית יציבה וחזקה, כך שלא הורגשה בדרך כלל שקיעה בזמן הקלדה והמשוב מהמקשים איכותי גם בחלק המרכזי של המקלדת.

משטח העכבר גדול אבל הוא היה יכול להיות מעט יותר רחב כדי שיהיה ממש נוח לשימוש. אפשר להגיע מצד לצד, אבל ההרגשה שזה קורה ממש בשנייה האחרונה, כשממש מגיעים לקצה של המשטח. כמו כן המשטח קצת חלק מדי ולפעמים צריך מעט לחץ כדי להביא את הסמן בדיוק לאן שרוצים. כפתורי העכבר מגיבים מצוין וגם נכון. אזור התגובה שלהם מקביל בדיוק לקצה שמסומן בפס הקטן באמצע שמבדיל בין ימין לשמאל.

במצבים בהם המסך היה זה שהיה המוביל בכל מה שקשור לפעולות ניווט הוא התגלה ככזה שמגיב היטב ללחיצות ומאוד מדויק, וגם לא נשארו יותר מדי כתמים על המסך שזה כבר טוב.

מה אומרים המבחנים?

באופן לא מפתיע, וכפי שכבר נרמז לעיל, בכל מה שקשור למבחנים גרפיים ישירים, שבוחנים את השבב הגרפי של המחשב, ה-Yoga 920 מציג את השיפור הנדרש מול מחשבים דומים קודמים. עם זאת, זה לא ברמה שיכולה להתחרות במה שיש להציע גם לניידים פשוטים עם שבב גרפי שהוא יותר ממה שמשובץ במעבד, ובטח לא של מחשבי משחקים. ציון של 582 נקודות במבחן Valley, ברזולוציה של 1920×1080 פיקסלים, הוכיח זאת זאת היטב, ובאופן טבעי אף היה קצת גבוה יותר ממה שקיבל ה-Zenbook UX331UA של אסוס (Asus) שמצויד במעבד Core i5. מבחן זה גם סיפק את האפשרות לראות כיצד ברזולוציה גבוהה הרבה יותר ‘המצערת פשוט נחנקת’ בכל מה שקשור למשחקים. ברזולוציה של 2K התוצאה כבר ירדה ל-307 נקודות, וב-4K היא כבר הייתה 146 נקודות עם קצב פריימים ממוצע של 3.5 לשנייה. ככה אי אפשר באמת לשחק. לראות סרט? כן. לא לשחק במשחקים, אלא אם הם משחקים גרפיים פשוטים בסגנון קז’ואלי שגם טלפון פשוט יכול להריץ. גם המבחנים ב-3D Mark הוכיחו זאת – טוב מכל האולטרה בוקים בשנה האחרונה, לא מדגדג מחשב משחקים.

אבל ברגע שמגיעים לבדיקה של המעבד, התוצאות בהחלט משקפות את קפיצת הדור, ומבחני Cinebench 15 הוכיחו זאת עם ציון של 540 נקודות במבחן ריבוי הליבות, ואפילו בציון של 168 במבחן הליבה היחידה שהוא בפני עצמו הגבוה ביותר שהושג במסגרת המבחן הזה בתקופה האחרונה במבחנים שבוצעו למחשבים שונים.

וכן, כמובן שלא שכחנו את הסוללה. את מבחן הזמן של PC Mark 8 סיים המכשיר עם 4:06 דקות. כזכור, לא מדובר במבחן שבודק כמה זמן המכשיר עובד בתרחיש עבודה רגיל, אלא בניסיון לראות כמה זמן הוא מצליח להחזיק מעמד כשהוא עובד ברצף, ללא הפסקה קלה, ומריץ תרחישי עבודה משרדיים שוב ושוב ושוב, כולל חיבור WiFi. זה כלי להשוות מול מחשבים אחרים, וזו התוצאה הכי נמוכה שהתקבלה במבחנים שלנו בחצי השנה האחרונה, ונמוכה בכמעט חצי שעה מזו שהשיג החבר האחרון המוזכר לעיל של אסוס.

והנה הסיכום

Yoga 920, עוד לפני שבכלל מתייחסים לעיצוב ‘מלחמת הכוכבים’ שלו הוא אינו מחשב זול, במיוחד בתצורה הגבוהה ביותר בה הוא נבחן כאן. בצורתו ‘הנקייה’ הוא עולה כ-7,800 ש”ח במונחי שוק, ולמעשה כמו קודמיו הוא אחד היקרים בשוק, אבל גם היוקרתיים ביותר בתחום הזה של מחשבים הפיכים עם מסך מגע יחסית גדול שמציע איכות יוצאת מן הכלל ברזולוציית 4K. אם כבר מגיעים לנקודת המחיר הזו ומוכנים להוציא את הכסף, ההפרש ממנו אל Yoga 920 Star Wars Edition עומד על כ-500 שקלים. עבור גיק אמיתי, זה הפרש ששווה את הכסף. אין מה לעשות, על אפקט וואו, ועוד אחד שמבוצע בצורה כזו מרשימה ומגיע בקופסה שהיא בפני עצמה פריט אספנים, משלמים כסף.

אבל גם בצורה הבסיסית, ולמרות האכזבה המסוימת מזמן הסוללה, ה-Yoga 920 הוא מחשב ממשיך לשים את הסדרה הזו בקו החזית של מחשבי ה-2-ב-1 בצורה ההפיכה שלהם, והוא כמעט ולא מתפשר בדרך. מעבר לאפקט הוואו של העטיפה, הוא גם מספק חוויית שימוש נהדרת, ומי שיכול להרשות לעצמו את העלות, לא יתאכזב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.