בדיקת ניידות: Lenovo YOGA Book C930 – עוד מאותו תרגיל עם כמה שיפורים קלים

כשלנובו (Lenovo) הציגה לעולם את ה-YOGA Book הראשון שלה, לא היה ספק שזה סוג של גימיק, ואם לא באופן מוצהר, לפחות במידה מסוימת. החברה רצתה להראות, יותר מהכל, שהיא יכולה להציע לשוק משהו אחר ושונה. בזמן שעבר מאז – קצת יותר משנה וחצי – YOGA Book היה ונותר ייחודי. אף חברה לא הציעה משהו דומה למחשב הזה של לנובו, ולא משנה מה הסיבות לכך. לאחרונה התברר שבכל את יש לו תחרות. טוב, לא ממש תחרות – יש לו דור המשך בדמות YOGA Book C930 שמביא אל השולחן יותר משיפור אחד.

העובדה שלנובו החליטה להשיק עוד מחשב YOGA Book, גם אם הפעם היא וויתרה על גרסת האנדרואיד שלו, אומרת בעצם שהיא כבר לא חושבת שזה גימיק, אלא סדרה חדשה ששווה להשקיע בה. הסימון של המחשב החדש – ובעצם שניים, ועד רגע זה יוסבר – כ-C930 מראה לאן משויך המחשב הזה מבחינת לנובו: לצמרת הגבוהה של הדור הנוכחי. גם נייד ה-YOGA המוביל שלה מסומן כ-C930.

הזכרתי בפסקה לעיל שיש שתי גרסאות למחשב החדש. אחת מבוססת על Core-m3 של אינטל (Intel), שכמו בדור הראשון של המחשב, הוא בעתם סוג של מעבד Atom. אז נכון שזה כבר מעבד דור שביעי, או Kaby Lake, אבל עדיין מדובר במעבד חלש מאוד. זו הייתה מנקודות החולשה של ה-YOGA Book הראשון, וזו כנראה הסיבה שיש גרסה חזקה יותר. כן, עכשיו זה באמת בא: הסקירה יוצאת לדרך.

אז מה יש לנו מתחת למכסה?

לא אחזיק אתכם במתח, ואספר לכם שהמחשב שאני קיבלתי לסקירה הגיע בתצורה גבוהה יותר, וזה קודם, וכמעט רק, הכל המעבד. זה מעבד Core i5. אמנם הוא שייך למשפחת ה-Y שמיועדת לשימוש במחשבים ששמים דגש על צריכת כוח וזמן עבודה, גם אם זה בא על חשבון ביצועים, אבל זה עדיין מעבד Core i5.

גם כאן זה מעבד מדור ה-Kaby Lake, השביעי לספירת ה-Core לפי הלוח של אינטל, ומדובר ב-Core i5-7Y54. המעבד מציע 2 ליבות פיזיות שתומכות בעבודה בריבוי נימים. הוא פועל במהירות של 1.2 גיגה-הרץ בבסיס, אך יכול להגביר את התדר עד 3.20 גיגה-הרץ במצב טורבו. נקודת המכירה שלו, כפי שצפוי כאמור ממעבד ממשפחת ה-Y לדורותיה, היא ה-TDP שלו שעומד על 4.5 וואט בלבד. הוא גם מגיע, כמו רוב מעבדי אינטל, עם השבב הגרפי HD Graphics 615 שפועם במהירות בסיסית של 300 מגה-הרץ בלבד.

המעבד המסוים הזה יכול לתמוך בעד 16 גיגה-ביט של הזיכרון החסכני LPDDR3-1866, אך בלנובו בחרו לשבץ במחשב 4 גיגה-בייט בלבד של זיכרון RAM. לצד זה היא הציבה כונן SSD של טושיבה בנפח 256 גיגה-בייט. בצד שמאל יש מגירה לכרטיסי microSD שיכול לארח לחברה זיכרון בנפח של 512 גיגה-בייט לכל היותר. בדגמים תומכים המגירה גם מכילה מקום לסים LTE. יש גם סוללת 35,800 מילי-וואט/שעה.

וגם קצת מסביב

כמו בדור הקודם גם ה-YOGA Book משלב שני מסכים. הראשי הוא מסך IPS בגודל 10.8 אינץ’ במציע רזולוציה גבוהה יחסית של 2K, וכן זו אולי אפילו רזולוציה גבוהה מדי בשביל מסך בגודל כזה. המסך השני הוא מסך מבוסס טכנולוגיית E-Ink בגודל זהה וברזולוציית FHD.

שני המסכים תומכים בעט האקטיבית שבלנובו מכנים Presicion Pen שמציעה אבחנה של עד 4,096 רמות לחץ. העט צורפה למארז של המחשב שהגיע לבדיקה. לא אהבתי שאין מקום ייעודי לשמירה שלו. האפשרות היחידה היא ל-‘מגנט’ אותו לחלק הקדמי מתחת למקלדת. אבל, תסכימו איתי שזה פתרון לא ממש מוצלח לעיתות בהם צריך לנייד את ה-YOGA Book ממקום למקום. בנוסף העט זקוק לסוללת AAAA זעירה במיוחד. אחת כזו מגיעה בקופסה של העט שנמצאת בתוך המארז המסוגנן של המחשב, אבל אני לא יודע לכמה זמן היא מספיקה. קיבלתי את המחשב אחרי כמה וכמה בודקים, ואצלי היא מיהרה להגיע לסוף חייה. בנוסף, זו לא סוללה שמוצאים בכל מכולת ובכל סופר מרקט.

מעל מסך הדיו האלקטרוני יש חיישן טביעות אצבע עגול. הצורה אולי קצת משונה, לאור העובדה שברוב המכריע של המחשבים בהם יש חיישן כזה צורתו רבועה, אבל התפקוד זהה – כולל תהליך הגדרה. התגובה מספיק מהירה. ההחלטה בסוג של מחשב מעין זה לשים את חיישן טביעת האצבע בין המסכים, ממש מתחת לציר רצועות השעון הקנייני של לנובו, נכונה מאוד.

בצד ימין של המחשב יש מחבר USB C, כפתור הפעלה וכפתור שליטה בעוצמת הקול, מצד ובצד שמאל יש עוד USB C אחד ואת מגירת כרטיס הזיכרון/סים. בשני הצדדים יש גם חריצי קירור קצרים.

הבחירה להשתמש ביציאות USB C 3.1 Gen 1 בלבד במחשב כזה, שעוביו 9.9 מ”מ, כנראה נכונה אבל זה יוצר בעיה לשימוש עם התקני USB קיימים. מעבר לכך שיש צורך בממיר מ-USB A ל-USB C, רוב הממירים הללו גם גורמים לכך שהחלק האחורי של המחשב מתרומם מעט מפני המשטח עליו מניחים אותו. נכון שזה רק מילימטר או שניים, אבל עדיין.

יתרון נוסף הופך מיד לברור כשרואים את המטען עמו מגיע המחשב. הוא נראה ומתנהג כמו מטען טלפון רגיל, אם כי הוא מציע עוצמה יחסית גבוהה של 27 וואט.

משקלו של המחשב עומד על כ-775 גרם בלבד, אם כבר נכנסו המידות לתמונה, עם אורך של כ-26 ס”מ ורוחב של כ-18 ס”מ. המטען שוקל כ-100 גרם.

יש גם שני רמקולים שמציעים תמיכה ב-Dolby Atmos. עוצמהת הקול סבירה ולא יותר, ויחסית נקייה. זה מספיק כדי להעביר את הזמן עם סרט ולשמוע קצת מוזיקה ברקע, אבל הם לא יספקו אודיופילים.

הפואנטה: מסך ה-E-Ink

אחד הדברים שאהבתי מיד במסך הדיו האלקטרוני היה שכל ההגדרות הרלבנטיות שלו נמצאות בו עצמו. פשוט צריך ללחוץ על צלמית ההגדרות בתפריט הגרפי. אחת האפשרויות החדשות היא היכולת לבחור תמונה שמוצגת כל הזמן, גם בעת שהמחשב כבוי. אל תדאגו למן העבודה. זו תמונת שחור לבן בסופו של דבר שמנצלת את צריכת הכוח הכמעט אפסית של התצוגה הזו.

בהגדרות אפשרות לקבוע את עוצמת הקול של המקשים הווירטואליים, ואפילו את מידת המשוב/רטט שלהם. אפשר גם לבטל אותם לחלוטין. אפשרות מעניינת אחרת היא להגדיר שנקישה כפולה קלה על מכסה המחשב תפתח אותו. באופן פיזי הכוונה. יופי של פתרון לפתיחת מכסה מחשב, במיוחד דקיק כזה.

ויש עוד הגדרה מעניינת וזו אפשרות בחירה בין מצב מקלדת קלאסי למודרני. במצב הקלאסי משטח העכבר, על שני כפתוריו מימין ומשמאל, מוצג באופן קבוע יחד עם מקש הרווח של המקלדת. במצב המודרני מקש הרווח מוצג כברירת מחדל באופן מלא, כשמתחתיו נקודה קטנה. לחיצה על הנקודה הזו מעלימה את מקש הרווח ומציגה את משטח השליטה – האם צריך לציין שבמקרה הזה או גבוה ונוח יותר לשימוש במידה ניכרת לעומת השיטה הקלאסית? נגיעה במקש כדי לחזור להקלדה מחזירה את מצב מקש הרווח/נקודה. בכל מקרה, הבחירה בידי המשתמש.

מקלדת וירטואלית בעבודה

השאלה המיידית היא כמובן איך זה לעבוד עם מקלדת ווירטואלית? זו הייתה גם השאלה בדור הראשון של ה-YOGA Book והתשובה נותרה זהה: אחרי שמתרגלים יחסית נוח. אלו שכבר מקלידים במהירות על מסכי הטלפונים שלהם, ואלו כנראה כמעט כל אנשי דור ה-Y ואולי Z ואולי לא ממש משנה, לא צריכים לסבול מבעיית המרה. מה שחסר זה אולי המגע הפיזי של קצות האצבעות בכתרים של המקשים הפיזיים, והקפיציות שלהם. מקשי האותיות משורטטים בגודל רגיל, אבל חלק גדול ממקשי השליטה קצת קטנים מדי. מתרגלים. בכל מקרה, בלנובו טוענים שהמקלדת הנוכחית מגיבה ביותר מ-20% טוב יותר מאשר זו של הדור הראשון. טוב. קיבלתם עוד מספר.

גם למשטח השליטה ניתן להתרגל, במיוחד בעבודה במצב המודרני שלו, שהוא דרך אגב מצב ברירת המחדל. הבעיה, אם בכלל, אינה במשטח עצמו אלא העובדה שצריך ללחוץ על כפתורים מצד ימין ומצד שמאל. מתרגלים. כן, גם לזה.

בצד ימין למעלה יש משבצת קטנה שמציגה את מצב העבודה. לחיצה עליה פורסת את תפריט מצבי העבודה ומאפשרת לעבור למצבים האחרים, אחד מהם הוא מסך ההגדרות כמוזכר לעיל. אחד מהם הוא מצב הקריאה, אבל תרשו לי לנחש שהוא לא ממש יהיה בשימוש במחשב הזה.

המצב המורכב יותר, בו אמורים להכניס לשימוש את העט האלקטרוני, הוא המצב בו מסך ה-E-Ink הופך למשטח ציור/שרטוט/רישום. במצב זה מופיע תפריע ייעודי שמציג כמה אפשרויות בחירה שונות. אחת מהן היא להשתמש באצבע במקום בעט, וזו אפשרות חשובה.

למה? כפי שנכתב לעיל, אין בדיוק היכן לשמור את העט צמוד למחשב, אז יש סיכוי שהעט לא יימצא בדיוק כשצריכים אותו, שלא לומר ילך לטייל במחוזות לא לו. מעבר לכך יש בהחלט עקומת לימוד נדרשת ולא לגמרי חדה כדי ללמוד להשתמש היטב בעט, במיוחד עבור עבודות עדינות ומדויקות יותר. בכל מקרה אחרי שמתרגלים העט כמובן זמינה לעבודה גם עם מסך ה-IPS של ה-YOGA Book, כולל פעולות ריחוף שמדמות שימוש בעכבר. עוד תהליך לימוד, ועוד מקום שלא בטוח שהאצבע היא פתרון טוב יותר, אבל זה שם.

עוד דבר שצריך להתרגל אליו הוא זמן התגובה של המסך. צריך להתרגל שיש כמה פעולות שדורשות סבלנות עד לביצוע – כמו מחיקה, לדוגמה. אם לא מתרגלים לקצב, טעויות יכולות להתרחש.

אחד הכפתורים מאפשר להעתיק מהמסך הראשי את תמונת המסך, וזו יכולת פשוט נהדרת. לדוגמת, תמונה של מצגת שרוצים לכתוב לה הערות. כותבים מה שרוצים, עם רישומים לפי הצורך, ולאחר מכן משתמשים בפונקציות ההעתקה כדי להעביר אותן לכל יישום תומך במחשב, שמבוסס על Windows 10 Home.

יש גם אפשרות לבחור שמה ששורטט על הלוח יפוענח לזיכרון כטקסט. המחשב התמודד יפה מאוד עם זיהוי של משפטים/מילים באנגלית. ברוב המקרים היה צורך, במקרה הגרוע ביותר, בתיקונים קלילים. בעברית? יוק. שפה קשה מדי, ולא רק עבור מיקרוסופט (Microsoft).

בשורה התחתונה אני בטוח שבידיים מוכשרות הגימיק של מסך ה-E-Ink יכול להפוך לשימושי ביותר, במיוחד עבור מי שיודע לנצל את העט האלקטרוני במיטבו. הציורים שאפשר לבחור לתצוגה גורמים, והנה קצת הגזמה, לסוג של הזלת ריר במחשבה לגבי מה שאפשר לעשות עם הדבר הזה.

למבחנים ולמלאכה

מבחני הביצועים של ה-YOGA Book C930 נראו בתחילה יחסית די מיותרים. למה? כי נו, הרי ברור שזה לא מחשב שמישהו ירכוש אם הוא מחפש ביצועים. זה מחשב עבור אלו שמחפשים ניידות גבוהה במיוחד, זמן עבודה, ורוב העבודה שלהם מתרכזת בטקסטים – וטוב, אולי צפייה בסרט באחד משירותי הזרמת הווידאו שממלאים כיום את העולם.

אבל במחשבה שנייה הבנתי שחשוב בכל זאת להבין היכן ממוקם המחשב הזה בשרשרת המזון של המחשבים הניידים, על כל ההיבטים שלה, כולל כמובן החשוב מכל: זמן עבודה.

בלנובו, בדף המוצר הרשמי באתר שלה, מדברים על זמן עבודה של כ-9 שעות במצב עבודה רגיל. המבחן שאני מעביר את המחשבים משתמש כיום ב-PC Mark Work 2.0 כדי למדוד את זמן העבודה, וזה זמן עבודה רציף שהוא כמובן הרבה יותר מעמיס מאשר השימוש המוגדר ‘רגיל’. הוא גם מסתיים כשבסוללה נותרים כ-20%, ומי שעוקב אחרי הסקירות שלי כבר מכיר את ההיבטים הללו. בכל מקרה, לצורך הקיצור וכפי שניתן לראות בתמונה לעיל, המבחן הסתיים אחרי 5 שעות ו-17 דקות מה שאומר שבלנובו כנראה יודעים על מה הם מדברים במקרה הזה. במילים אחרות, YOGA Book לא יזדקק למאמצים מיוחדים כדי לסיים יום עבודה מלא – הוא אפילו ישאיר עודף.

תוצאות מבחני הביצועים נראו שעם כל השיפור במעבד, זה עדיין לא הופך אותו, ואמור מאוד כצפוי, למכונת ביצועים. זה בא לידי ביטוי בכל מבחן ביצועים שעבר המחשב במהלך הכנת הסקירה הזו, כולל כמובן ב-Geelbench בה התברר עד כמה צמד הליבות של המעבד שלו חלשות, לחוד וגם ביחד – וזה מה שיש למעבדי משפחת ה-Y לתת כל הנראה. השבב הגרפי קצת מציל את המצב. במבחן ה-Compute של Geekbench הוא הגיע לציון של 23,364 נקודות, וזו ברמה של מחשבי אולטרה-בוק נמוכים. ה-YOGA 530 הגיע רק ל-17,008 נקודות במבחן הזה.

טוב, כמובן שמציל באופן יחסי בלבד כמובן. לא התאמצתי במיוחד להריץ מבחנים גרפיים במחשב הזה. היחיד היה Valley של Unigine שברזולוציה של 2K סיים את הבדיקה שלו עם 5.1 פריימים/לשנייה וזה קצב בלתי ניתן למשחק לחלוטין. גם בבדיקה ב-FHD התוצאה הייתה דומה. מעט טובה, אבל בלתי ניתן למשחק רציני – 9 פריימים/לשנייה.

וכדי לעגל פינות בא המבחן של Cinebench R15 והביא עמו ציון של 239 נקודות עבור ריבוי ליבות ו-110 נקודות עבור הרצה בבדיקת ליבה יחידה, ואלו התוצאות הכי נמוכות שקיבלתי במחשב נייד מזה שנה, אם לא יותר.

אז קל להבין כנראה כיצד המחשב הזה מביא את חזון זמן העבודה על חשבון ביצועים לידי מימוש כמעט מושלם.

פסקת סיום וסיכום

כמעט ולא התייחסתי בסקירה הזו ה-YOGA Book C930 לתפקוד שלו כמחשב רגיל בהיבט של השימושיות, ואני חושב שברור למה. ובכל זאת, לפני סיום, כמה מילים.

קודם כל מדובר במחשב. זה לא טאבלט עם מקלדת. זה מחשב 2-ב-1 הפיך, וו הסיבה שקודם כל קוראים לו YOGA. הציר מאפשר תזוזה חופשית וסיבוב המסך בעד 360 מעלות עם עצירה בכל זווית רצויה. בוא קצת רך מהצפוי, אבל משב רוח לא יגרום למסך לזוז.

הבהירות של המסך אינה מספקת בכדי לעבוד איתו באור יום מלא, וחבל. זה בדיוק סוג המחשב שהייתי זורק לתיק כדי לקחת לסיבוב בפארק/בגינה, וכמובן בזכות המשקל שלו.

ובכל זאת, למי הוא מיועד? כפי שציינתי בתחילת הכתבה, YOGA Book C930 הוא לא גימיק, וזה מחשב שאולי מתבקש בדור מסכי הטלפון. המשקל שלו, לעומת פתרונות דומים אחרים, אכן מאפשר להשתמש בו בקלות גם במצב טאבלט, עבור אלו שלא מכורים לאנדרואיד, והמקלדת הווירטואלית שלו בהחלט שימושית מאוד, במיוחד אם לא צריכים להקליד כמויות של מלל.

ובכל את, זהו מחשב נישה, שהמחיר הנוכחי שלו, 5,390 שקלים, שם אותו במקום בו הוא כבר לא ממש נגיש, במיוחד שזה מחיר גבוה מאוד לעומת הקודם. אם בלנובו יצליחו בדגם הבא, אם יהיה, להוריד את רמת המחיר באופן חד, הוא אפילו יכול להפוך ללהיט בקרב אלו שיוצאים הרבה לדרכים – טוב, כל עוד מסך 10.8 אינץ’ מספיק להם מבחינת העיניים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.