תחת ביקורת: Lenovo YOGA 530 – כשמותג היוקרה רוצה להגיע אל העם

המותג YOGA של לנובו (Lenovo) הפך עם הזמן למותג שבדרך כלל מתחבר למחשבים ניידים יוקרתיים יותר מאשר לא, מאלהשהחברה שולחת לשוק כדי להראות את הטוב ביותר שיש לה להציע בשוק המחשבים ההפיכים.למעשה, במידה רבה – למרות יש יצרניות מחשבים שכמובן לא יסכימו עם כך – YOGA הפךלסמל של חיקוי מכיוון שהיה מהראשונים בשוק שהוצמד לסדרה רציפה של מחשבי 2-ב-1 הפיכים עם הדגשה על ארבעה מצבי עבודה, ממחשב נייד ועד מצב טאבלט מלא,  וברמת הפרימיום. בהיבט הזה, YOGA 530 שייך מאוד למשפחה אליה הוא הצטרף, אבל גם מאוד שונה.

למעשה YOGA 530 מזכיר יותר מחשב מסדרת ה-IdeaPad ממוקדת הצרכנות של לנובו, אבל אחד שהחליטו להוסיף לו את יכולות סיבוב המסך של משפחת ה-YOGA, אבל לא יותר. אם תרצו, במיוחד בדגם שנמצא בלב הסקירה הזו, מדובר בניסיון של לנובו להביא את המותג לקהל רחב יותר של לקוחות פוטנציאליים. מדובר בלקוחות שמגדירים את רכישת המחשב הנייד שלהם קודם כל בסכום שהם מוכנים להוציא מהכיס לפני שהם מתחילים לבדוק מה אפשר להוציא מהמוכר במחיר הזה – ובמקרה של לקוח ישראלי בדרך כלל רמה אחת יותר, אבל זה כבר נושא לדיון אחר. לקוחות אלו בדרך כלל, או לפחות חלק גדול מהם, לא הסתכלו לכיוון של מחשבי ה-YOGA בגלל המחיר הממוצע הגבוה.

האם השילוב של המותג הידוע במחשב יחסית זול, לפחות בהשוואה אליו עצמו, יעזור ללנובו במכירות? עד סוף הסקירה כנראה שיהיו כמה תשובות מעניינות.

מבט מסביב ל-YOGA 530

איך גורמים למחשב להיראות יוקרתי? אפילו אם רוב החלקים שלו מיוצרים מפלסטיק, מעניקים לו צבע מעט שונה ומתכתי, וגם מוסיפים פה ושם גימור מוברש. ה-YOGA 530 ששימש לצורך הסקירה הזו נצבע בצבע תכלת אפרפר יוצא דופן ובולט, וגם אם זה לא בדיוק צבע עסקי, הוא בהחלט מושך עין ובולט בשטח. לפי לנובו, דרך אגב, קוראים לצבע הזה כחול נוזלי, ושני הצבעים האחרים הם אפור מינרלים ושחור אבן שוהם.

הלוגו של הסדרה מופיע, במבט על המחשב מקדימה כשהמכסה סגור, בקצה הימני התחתון. הוא שקוע במקצת ומבריק, ובאור שמש הוא מנצנץ, אבל בהחלט מצליח לספר שהמחשב הזה הוא YOGA ולא משנה מה חושבים עליו.

כשפותחים אותו מגלים מקלדת צ’יקלט טיפוסית שמוכרת היטב לכל מי שכנראה רכש מחשב IdeaPad בשנתיים שלוש האחרונות, ובדיוק עם אותו עיצוב מקשים. התייחסות מלאה אליה תמצאו בהמשך, כמו גם למשטח השליטה הגדול יחסית שמתחתיה ושאר האלמנטים בסביבה המיידית.

אחד ההבדלים בין ה-YOGA 530 למחשבים בחלק העליון שבסדרה בא לידי ביטוי בצירים מתחת למסך ה-14 אינץ’ שלו. לא מוצאים כאן את הציר דמוי חוליות השעון המורכב והיציב להפליא שמוכר, לדוגמה, מ-YOGA 920. מה שיש הוא שני צירים סטנדרטיים שבגדול מאפשרים תנועה רציפה ונוחה על כל 360 המעלות של ציר התנועה, וגם מחזיקים את המסך במקומו. מגע קל לא גורם לשינוי המיקום של המסך – צריך יותר מנגיעה מקרית כדי לעשות זאת.

מאחור, לכל האורך, נמצאים חריצי פליטת האוויר החם, אבל זה לא ממש בעיה. המחשב לא ממש מתחמם, והנה כבר חלק ראשון של הביקורת עצמה. בצד ימין מוצאים את כפתור ההפעלה שבולט במעט החוצה כך שקל למצוא אותו גם במישוש. אחריו יש חריץ לכרטיסי זיכרון בגודל SD מלא, חיבור USB 3.0 ואפשרות לחיבור מנעול. בצד שמאל מוצאים עוד יציאת USB 3.0 והיא שוכנת בין מחבר HDMI בגודל מלא לבין חיבור USB Type-C. בקצה אחד מוצאים את חיבור המטען העגול ומצד שני בשורה מוצאים את חיבור המיקרופון/אוזניות בגודל 3.5 מ”מ.

בחלק התחתון של המחשב מוצאים קרוב לחלק הקדמי שלו שתי יציאות רמקולים שמבוססים על טכנולוגיה של הרמן (Harman) עם עוצמה של 3 וואט ועם תמיכה ב-Dolby Audio Premium. באמצע, עם קרבה לחלק האחורי, יש עוד חריצי אוויר לצורך קירור – למעשה, מבחינת מראה לפחות, מלמטה יהיה קשה מאוד לזהות איזה מחשב זה ואפילו של איזו חברה.

אחד הדברים הבולטים במחשב הוא הגודל שלו. אם תניחו אותו על מחשב עם מסך 13.3 אינץ’ של לפני שנתיים בערך הוא יהיה אפילו קטן במעט לידו. התופעה של הגדלת המסך לגודל נתון אינה חדשה במחשבים, והיא אפילו הקדימה את התופעה המוכרת כל כך היום משוק הטלפונים החכמים, וזה נחמד לראות זאת.

עם זאת, המחשב אינו מציע מידות צנועות. העובי שלו סביר ולא יותר עם 17.9 מ”מוהמשקל 1.6 ק”ג.

ונעבור לתצורה

ומה הדרך הכי בטוחה להגיע מהקצה העליון של השוק והמחירים אל תחילת המתחם הבינוני, פחות או יותר, אל השוק המתואר בפסקאות הפתיחה של הסקירה? קודם כל מעבד. ה-YOGA 530 המסוים שהגיע לבדיקה המתוארת פה מצויד במעבד Core i3-8130U של אינטל (Intel), ואין סימן טוב מכך למחשב ששורת המחיר חשובה לו מאוד.

מדובר במעבד שהסיומת שלו, U, מעידה על כך שמדובר במעבד עם מעטפת צריכה כוח נמוכה של 15 וואט, שניתנת דרך אגב באמצעות תכנות להורדה גם ל-10 וואט על חשבון ביצועים. הוא הושק בינואר השנה, והוא מציע 2 ליבות פיזיות עם תמיכה בעבודה בריבוי נימים. המהירות הבסיסית שלו היא 2.2 גיגה-הרץ, והיא יכולה להגיע לכל היותר ל-3.4 גיגה-הרץ בשימוש בהאצה המובנית. מבחינת תצוגה צריך להסתפק בשבב הגרפי המשובץ במעבד, UHD Graphics 620.

לנובו ציידה את YOGA 530 ב-8 גיגה-בייט זיכרון RAM מסוג DDR4 במהירות של 2,666 מגה-הרץ, ולצד זה אפשר למצוא כונן SSD של סמסונג (Samsung) בנפח יחסית נמוך של 128 גיגה-בייט. כבר נאמר כאן, בצורה כזו או אחרת, שזה מחשב מוטה מחיר, אז זה הוזכר כעת בפעם האחרונה, אבל ככה עושים את זה.

מסך ה-14 אינץ’ שהוזכר לעיל יש רזולוציית 1920×1080 פיקסלים והוא מתגאה בשוליים יחסית צרים מהצדדים ולמעלה, אבל השול התחתון יחסית עבה שמכיל את הלוגו של החברה. כשהמסך כבוי השחור עמוק ומשתלב באופן מלא עם השוליים, וזה נחמד. כשהוא דלוק, הוא מציע צבעים עם נטייה לטמפרטורה חמימה, וזוויות הצפייה טובות.

דרך אגב, המחשב מציע תמיכה ב-Active Pen, העט האלקטרוני של לנובו עצמה, אבל הוא לא חלק מהחבילה. אם רוצים צריך לרכוש אותו בנפרד.

מעבר לכך מציע המחשב מצלמת HD באבחנה של 720p, הוא תומך בבלוטות’ 4.1 וכן ב-WiFi 802.11ac אבל בערוץ 1×1 בלבד. לפי החברה המטען, שמציע עוצמת טעינה של 65 וואט דרך אגב, הוא מטען מהיר וזה אמור לבוא לידי ביטוי ב-15 דקות טעינה כדי להשיג שעתיים עבודה.

YOGA 530 במבחן השימושיות

לא ברור אם זה בגלל השכבה שמוסיפים כדי לאפשר למסך להפוך למגע, או סתם בגלל סוג הפאנל, אבל כמו שניתן לראות בחלק מהתמונות, המסך הופך למראה כמעט בכל תאורה. כשעובדים מול המחשב ישירות אין בעיה, אבל ברגע שאור ישיר נופל עליו, הבעיה מגיעה. גם בשמש התוצאה דומה, למרות שבבהירות מסך מלאה עוד איך שהוא אפשר מה מוצג על המסך אם כי בהחלטיש אובדן פרטים.

במאמר מוסגר, או שלא, חבל שעד היום עדיין לא הצליחו למצוא פתרון לבעיה הזו. מחשב נייד אמור להיות נייד לכל מקום. טוב, לפחות זה כמעט.

כמחשב שנושא, בהנחה שלא לשווא, את השם YOGA הצפי היה שהמעבר בין מצבי העבודה שלו תהיה קלה ונוחה – והיא אכן כזו. כפי שהוזכר לעיל הצירים חזקים מספיק כדי להחזיק את המסך במקומו בלי תנודות מיותרות ובמקומו, והתזוזה חלקה לחלוטין כשאפשר לבחור כל זווית עבודה ברדיוס התנועה. ואין שום בעיה לעבוד עם המחשב גם במצב בו המקלדת למטה – מעבר לזווית של 180 מעלות היא ‘ננעלת’ כך שאין לחשוש שאיזה מקש יחליט פתאום לקבל החלטה ולבצע לחיצה עצמונית.

המקלדת סטנדרטית. המרווח בין המקשים מצוין, ולמרות הקימור מלמטה – IdeaPad או לא, כלומר YOGA – הם גדולים אף מעט ממקשי מקלדת רגילה ואין כל בעיה בהיבט הזה. עם זאת, הירידה שלהם שטוחה מעט. כמו בכל ביקורת מחשב, גם זו נכתבה בחלקה הגדולה במחשב הנבדק, ואי אפשר היה להתעלם מההרגשה שהמקשים לא יורדים מספיק. אולי אצל אנשי מקלדת זה מודגש יותר, אבל בהיבט הזה יש מעט אכזבה.

שורת מקשי הפונקציות סטנדרטית למדי, אבל יש מקש אחד שבכל זאת מעט בולט, במיוחד ביקום הנוכחי שלנו שבו גם מי שרוצה לשמור על פרטיות יהיה מישהו שינסה לקחת את זה ממנו. מקש זה מאפשר לכבות את מצלמה הווידאו באופן פעיל. טוב אפילו לשיחות ועידה אם רוצים לרגע לקחת הפסקה.

משטח השליטה מתחת למקלדת גדול מאוד, שלא לומר אפילו ענק. הוא נוח מאוד, הוא מדויק והוא מגיב היטב לכל לחיצה קטנה, בין אם לדמות לחיצה על הכפתור הימני או בין אם מדובר בכפתור השמאלי של העכבר. הוא מספיק גדול כדי להגיע בקלות עם הסמן מקצה לקצה הנגדי של המסך, והוא גם תומך במחוות בסיסיות – אם כי באמת, עם מסך מגע, זה לא ממש משנה.

מימין, ממש מתחת לקצה המקלדת, ממקום חיישן טביעת אצבע. כמו משטח השליטה הוא שקוע מעט מטה, כנהוג, והוא עובד היטב עם תגובה כמעט מיידית. תהליך ההגדרה ב-YOGA 530 זהה כמעט לחלוטין לזה הנהוג בטלפונים חכמים מודרניים, והוא גם נמשך בערך אותו זמן. אז אם רוצים להשתמש ב-Windows Hello, יש אפשרות גם באמצעות האצבע.

על זמן עבודה ועוד (כמה) מבחנים

עם זמן עבודה של קצת יותר משלוש שעות וחצי במבחן הסוללה במצב Work של PC Mark 8, המחשב הזה מבית לנובו סיפק תוצאה סבירה בהחלט שמוכיחה שהוא יכול להתמודד עם עבודה יום יומית שוטפת בקלות. בבדיקה בשטח, ביום עבודה רגיל, החזיק YOGA 530 אף כמחצית יום עבודה נוסף מעבר לראשון. אמנם העומס לא היה כבד, אבל הוא הוכיח שלא צריך לרוץ לחפש שקע באמצע היום – וגם אם כן, כזכור, הוא תומך בטעינה יחסית מהירה כך שאפשר לחזור בזריזות לעבודה.

אחת השאלות שנשאלות היא האם מעבד Core i3, לדורותיו, יכול לנפק ביצועים עליהם אפשר לומר שהם מספקים. ובכן השאלה היא בעצם מהי רמת הציפיות. הרי בשוק נמכרים הרבה מאוד מחשבים גם מעבדי Pentium ו-Celeron. מודרניים, אבל לא סתם השמות שלהם עדיין נושאים את שמות מעבדי העבר של החברה, וברמה מסוימת גם הם מספקים. אז נכון, Core i3, גם אם הוא Kaby Lake מרוענן, לא ממש יכול להתמודד עם הביצועים שמציעים אחיו הגבוהים ממנו ברשימה – בעיקר מעבד שמציע שתי ליבות פיזיות בלבד – אבל כמחשב שמיועד לסטודנטים מצד אחד או למשרדים קטנים מצד שני, הוא מספק ביצועים מספקים.

זה הוכח לאורך כל המבחנים שעבר המחשב. כך, לדוגמה, עם ציון של 3,095 נקודות ב-PC Mark 10 הוא נמצא בסביבה של כל מחשבי האולטרה-בוק שעברו את אותה בדיקה לאחרונה במסגרת הזו, והו אממש צמוד ל-Zenbook UX391U של אסוס (Asus) – מחשב האולטרה בוק היוקרתי משהו שנבחן כאן לפני מספר חודשים. הוא הגיע ל-3,157 נקודות. אבל, מבחינת סוללה הניצחון של YOGA 530 ברור, אם כבר משווים.

כמו במעבדי Core i3 רבים אחרים, גם ל-Core i3-8130U יש מהירות ליבה בסיסית יחסית גבוהה, וזה בא לידי ביטוי במבחן כמו Cinebench R15 בו הוא הוגיע לציון של 138 נקודות במבחן הליבה היחידה שקרוב יחסית ל-157 שקיבל המחשב המוזכר לעיל מבית אסוס, ואפילו ל-149 נקודות שהשיג במבחן הזה ROG Zephyrus M, מחשב המשחקים של אסוס. אבל ברגע שעוברים למבחן ריבוי הליבות האיכות ומספר הליבות באים לידי ביטוי: 307 מול 362 ו-653 נקודות בהתאמה.

והנקודה הזו מקבלת חיזוק נוסף משמעותי בבדיקה ב-Geekbench 4 בו הגיע ה-YOGA 530 לציון של 3,789 נקודות במבחן הליבה היחידה מול 3,328 נקודות למחשב תחנת העבודה Zbook 14u G5 של HP, אבל במבחן ריבוי הליבות הוא הגיע רק ל-7,593 נקודות מול 11,104 נקודות.

ומה עם ביצועים גרפיים? לא הייתה ציפיה לשום דבר מיוחד במינו לאור השילוב בין המעבד לשבב הגרפי של אינטל עצמה שמשולב בו, ועם ציון של 3,740 במבחן Sky Diver של 3DMark, לדוגמה, זה הוכח היטב – זה הציון הכי נמוך שהתקבל השנה במבחן המסוים הזה במחשבים שנבדקו כאן.

אז לאן זה מוביל?

קודם כל תשובה לשאלה המתבקשת: כמה זה עולה? נכון לעכשיו כ-3,190 שקלים באופן רשמי אבל אפשר להשיג כבר בפחות. זו רמת מחירים שלא ממש הייתה מוכרת עבור המותג YOGA עד לאחרונה, וכמו שנאמר בתחילת הסקירה, המטרה היא להגיע לציבור רחב יותר, ועם קריצה חזקה מאוד אל עבר קהל הסטונדטים שחזר לאחרונה ללמוד באמת אחרי תקופת החגים.

וחהמחיר בהחלט סביר עבור מחשב הפיך עם מסך 14 אינץ’ ועם מספיק זיכרון RAM כדי לפעול היטב למרות שהמעבד לא עוצמתי במיוחד. איכות הבנייה טובה, והוא לא מתחמם גם בעבודה קשה, והמסך מספיק גדול ומספיק איכותי כדי להשתמש בו לעת צורך גם כתחנת מדיה מעבר למחשב להקלדה ולגלישה וכיוצא בכך.

השאלה היחידה שצריך לשאול שייכת ללנובו עצמה: האם היה כדאי לחבר את המותג YOGA למחשבים ברמת מחירים זו – ואם בודקים מגלים שיש אחד יותר זול ויותר קטן אפילו. מבחינת הצרכנים, בהחלט אפשר לשים את המחשב הזה ברשימה הקצרה כל עוד מבינים בדיוק את רמת הביצועים והיכולות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.