איך זה Asus ZenBook S UX391UA? דקיק להפליא, מעוצב להפליא, מושך פחות זמן מהמצופה

אחד הדברים שבולטים כיום בשוק הטלפונים הוא ניסיון של היצרניות ליצור מכשירים בהם יש, לפחות מבחינה חיצונית, משהו שונה שימשוך את העין. התוצאה בסופו של דבר היא שכמעט כולן מעתיקות מכולן, וגם אם יש מכשיר אחד שמצליח להתבלט ולהיראות לרגע יוצא דופן, תוך זמן קצר כמעט כל היצרניות מציעות טלפון ששואל ממנו – ברשות או שלא – את האלמנט המסוים שהצליח לבדל אותו מאחרים בערך לשש דקות ומחצה.

למעשה, לא בטוח שהשוק מעתיק רק את הדברים הטובים. לא תמיד אפשר להבין מה יוצר מגמה. אנחנו בתקופה שהעניקה את הדוגמה הכי טובה לכך: הרי עד עכשיו לא כולם ממש משוכנעים, לבשון המעטה, שהמגרעת הזו במעלה המסך היא דבר יפה. גם לא כולם ממש משוכנעים שהחריגה ממסכים ביחס היבט 16:9 זה נכון וטוב למשתמשים. אבל ברגע שאחד ועוד אחד ועוד מכשיר אמצו את זה, זה כבר הפך, וסליחה על השימוש במילה, לסוג של מגיפה.

אבל כן רגע, סליחה, מה בדיוק הקשר בין טלפונים לנשוא הסקירה הזו, המחשב הנייד החדש של אסוס (Asus) שנושא את השם ZenBook S UX391UA? כי עוד לפני שיצרניות טלפונים חכמים חשבו שהן גם צריכות להראות משהו מיוחד בעיצוב של המוצרים שלהן, וכשהטלפונים הישנים של נוקיה (Nokia) הציעו החלפת פאנלים יחד עם כפתורי הלחיצה מפלסטיק, כבר הבינו בשוק המחשבים שאי אפשר להציע לצרכנים רק פלסטיק אפור. כלומר, אפשר, אבל במעבר מהשימוש בתחום העסקי באופן כמעט בלעדי למוצר צרכני הבינו היצרניות אפילו די מהר שעיצוב וצבע מוכרים.

לפעמים זה בא לידי ביטוי בצבע גוף ראשי אחר, מבורדו עמוק ועד ירוק בגוון כזה או אחר, לפעמים זה בא לידי ביטוי בגרסאות מיוחדות בהן אמן כזה או אחר מצרף למכסה יצירה מושכת עין, ועם הזמן זה הגיע לכדי מבנים מיוחדים ושילובי צבעים שגם כשהם מתכתיים הם נראים מאוד יוקרתיים. ובהיבט הזה של המראה UX391UA בהחלט עושה את העבודה, אפילו מעל למצופה. הוא פשוט נראה נהדר, והעיצוב שלו מאוד ייחודי.

UX391UA הוא מחשב מושקע מכל הכיוונים

דרך אגב, יש הרגשה של טלפוניזציה גם ברגע שמוציאים את המחשב מהקופסה שלו ומגלים שהיא מעוצבת בצבעי אפור עם קצת זהב שמשתלבים יפה אחד עם השני, וגם מזכירים את צבע המחשב עצמו. המטען מגיע בקופסה משלו, שמעוצבת בדיוק באותה צורה, וכמו בקופסה של מכשיר טלפון, מרימים את החוצץ כדי למצוא למטה עוד קופסה קטנה שמכילה מפצל – שיזכה להתייחסות עוד כמה משפטים מעכשיו. למעשה, אפשר אפילו לפספס אותו אם לא מחפשים ‘עד הסוף’. באריזה מקבלים גם תיק שמיועד יותר לשמירה על המכשיר מאשר על נשיאה שלו ממקום למקום.

הצבע השולט של המחשב הוא שחור, או יותר נכון אולי לומר אפור מאוד כהה, אבל הו אמוצע בגימור מבריק עם שילוב של צבע זהב במסגרת התוחמת את הגב, בצבע של הלוגו ושל האותיות שבמקשים, והשילוב הזה נראה נהדר הרבה יותר ממה שאפשר להעביר בכתב.

אבל זה לא רק בחירת הצבעים. זה בהחלט גם העיצוב. מדובר במחשב שמביא כמעט עד לקצה את הדקיקות עליה חשבו באינטל (Intel) כשהתחילו לדבר לראשונה על מחשבי אולטרה-בוק. זה גם בא לידי ביטוי בבחירת החיבורים של המחשב. מה שמוצאים משני הצדדים זה רק מחברי USB-C דקיקים במיוחד כי מחבר USB מהסוג הישן, ולדעת כותב שורות אלו גם הטוב, הוא כבר עבה מדי מכדי להגיע אל העובי או יותר נכון הדקיקות המבוקשים. אפילו מחבר האוזניות/מיקרופון הוזז ממקומו המסורתי אל הקצה התחתון הימני של המסך – וזה דווקא מיקום נחמד ומתאים למדי אם חושבים על זה.

דרך אגב, ועוד לפני שתספיקו לשאול כנראה מה עושים עם כל התקני ה-USB הקיימים במלאי, זכרו שלפני כמה משפטים סופר לכם שבקופסת המטען של המחשב יש גם מתאם. באסוס קוראים לו mini Dock, אבל זה שם קצת יומרני מדי – זה פשוט מפצל שמכיל יציאת USB ישנה, HDMI בגודל מלא, ויציאת Type C נוספת. זה נחמד, אבל זה לא פותר את הבעיה לחלוטין וטוב היה אם היו מוותרים על יציאת ה-USB-C לטובת עוד יציאת USB-A. בנוסף, הנה עוד משהו שצריך לזכור לקחת בתיק כשיוצאים לדרך.

כפי שכבר ניתן להבין, המטען של UX391U מצויד בחיבור Type C, וזה דווקא טוב. בדיוק כמו בטלפונים זה אומר שההטענה של המחשב מהירה יחסית. כמו כן, כמובן שגם לא ממש משנה לאיזה מבין היציאות מחברים אותו. זה נוח וזה גם מייתר את הצורך בעוד יציאה ייעודית לחיבור מטען, כפי שנהוג עדיין ברוב המחשבים הניידים בימינו.

עוד קצת עיצוב  – אבל שימושי

ZenBook S UX391UA מצויד במסך לא תומך מגע בגודל של 13.3 אינץ’ ברזולוציית FHD. למסך יש שוליים דקיקות במיוחד במיוחד כך שבאופן כללי נראה כי לכאורה המחשב מצויד במסך קטן מזה האמיתי. כמו במחשבים אחרים בתקופה האחרונה, כשמביטים מסביב לא מגלים את חורי האוורור. רק כשפותחים את המסך הם מתגלים מאחור, ומכיוון שמדובר במחשב מאוד דק, הם קטנים יחסית. מנגנון פתיחת המסך כאן מאוד ייחודי. הפתיחה שלו גורמת להעלאה של המקלדת כלפי מעלה כך שהמסך יוצר מאחור מעין רגלית כשבין המקלדת לשולחן נותר מרווח די גדול שכמובן עוזר במידה מסוימת למעבר אוויר ולתוספת קטנה של קירור טבעי. זה גם אמור ליצור זווית שנוחה יחסית לעבודה ולהקלדה, גם במקומות צפופים משהו. בכל מקרה הציר של המסך מאוד חזק, כך שיש מידה מסוימת של משחק בזווית שאפשר ליצור.

המקלדת מתחת רחבה יחסית, מרווחת מספיק, ולמרות חשש מסוים בגין דקיקות המכשיר, היא מספיק נוחה לעבודה. למעשה, למרות שלכאורה אין בכלל מרחק מבסיס המקלדת למשטח העבודה, המקשים יורדים אפילו מספיק עמוק – בכל מקרה מספיק עמוק כדי להרגיש מסופקים בזמן ההקלדה. 

כפתור ההפעלה/כיבוי של המחשב ממוקם במקלדת בקצה הימני של השורה העליונה של מקשי המקלדת, וזה נחמד. מה שעוד נחמד במחשב הזה, בהיבט של המקלדת, הוא כפתור שמאפשר לבחור כיצד מקשי הפונקציות יתנהגו בעת שלוחצים עליהם בלי להשתמש במקש Fn – האם כמקשי פונקציה או כמקשי פעולות מיוחדות מוגדרות מראש. אחת ההגדרות הללו היא, כמקובל במחשבים עם ניחוח עסקי משהו, קביעת עוצמת התאורה האחורית של המקשים – מכבוי ודרך שלוש רמות לעוצמה מלאה.

משטח השליטה, למרות שהוא אולי נראה מאוד גדול בתמונה, יחסית קטן. למעשה, במהלך הבדיקות צצה לה שגיאת שימוש שחזרה על עצמה רבות: למרות שלכאורה הייתה הרגשה שלוחצים על הצד השמאלי כדי לבצע פקודות כפתור עכבר שמאלי, הלחיצה בפועל הייתה בצד ימין. אולי זו בעיה של פרספקטיבה, אולי יש בעיה בחלוקה לא נכונה של מפענח הלחיצה מתחת למשטח. קשה לדעת כמובן, אבל זו בעיה שחזרה על עצמה לא מעט, במיוחד כשהעיניים היו על המסך.

אבל מה שמעניין בו הוא כמובן ה-‘משטח הקטן’, המשטח שמתחתיו נמצא חיישן טביעות האצבע של המחשב. למרות שהוא ממוקם בתוך משטח השליטה עצמו אין בכך כל בעיה. כדי שהוא יפעל, צריך להניח את האצבע באופן מכוון על החיישן. אמנם לוקח למחשב כעשירית שנייה בלבד לזהות את טביעת האצבע, ובזיהוי ב-360 מעלות, אבל זה לא יקרה בנגיעה מקרית. התפקוד, כאמור, איכותי ומדויק.

ועכשיו לפירוט החומרה

באסוס ציידו את ZenBook S UX391UA, באופן לא מפתיע, במעבד ממשפחת מעבדי ה-U של מעבדי ה-Kaby Lake ב-TDP נמוך של 15 וואט במטרה כמובן לחסוך צריכת אנרגיה וגם למנוע התחממות מיותרת של המחשב. הבחירה במחשב הזה הייתה במעבד ה-Core i7-8550U שמציע ארבע ליבות עם תמיכה בעבודה בריבוי נימים, עם מהירות בסיסית קצת נמוכה של 1.8 גיגה-הרץ אבל עם מהירות מרבית לליבה אחת של 4 גיגה-הרץ. באסוס הסתפקו במחשב הזה בשבב הגרפי המובנה ובמקרה שלו מדובר ב-UHD Graphics 620 שבהחלט מספיק למחשב שמטרתו בעיקר לאפשר לבעליו לעבוד בדרכים, ולא לשחק.

UX391UA מגיע עם 16 גיגה-בייט זיכרון RAM ועם כרטיס SSD לאחסון של סמסונג (Samsung) בנפח נאה של 1 טרה-בייט וזה בפני עצמו מוסיף למחיר הסופי שלו לא מעט. מעבר לכך מצויד המחשב במצלמת רשת באיכות HD, הוא מציע תמיכה בקישוריות אלחוטית בתקן 802.11ac בערוץ כפול ובבלוטות’ 4.2, והוא גם מציע רמקולי סטריאו שקיבלו רישוי מ-Harman Kardon ומביאים טכנולוגיה שאסוס מכנה SonicMaster שלפי החברה מספקת קול היקפי איכותי. העוצמה של הרמקולים עצמם סבירה והקול, גם בעוצמה הגבוהה ביותר, נקי מרעשים אבל גם לא מציע יותר מדי בס.

המידות של המחשב, כפי שכבר נרמז לפני כמה פסקאות, מרשימות למדי. עוביו המרבי עומד על 12.9 מ”מ בלבד וגם אורכו, 311 מ”מ, בהחלט סביר. המשקל, בדיוק כמו שחזו גדולי התומכים במחשבי האולטרה-בוק – במיוחד אלו שמקושרים כיום לאוניברסיטת חיפה – עומד על כקילו בלבד, וזה למחשב עם מסך בגודל 13.3 אינץ’ ועם מקלדת מלאה.

ונעבור לביצועים

המחשב מגיע עם סוללה בנפח עבודה של 50 וואט/שעה ולפי החברה היא אמורה להספיק לזמן עבודה שיכול להגיע עד 13.5 שעות. במבחנים המספר הזה היה רחוק מהגשמה. אמנם מבחן הזמן, שמבוצע באמצעות PC Mark 8, מדמה עבודה רציפה ללא הפסקה שכוללת גם פעילות גרפית ולא עבודה ‘רגילה’ שמבוססת בעיקר על אינטרנט, מסמכים ואולי קצת רשתות חברתיות עם סרטון וידאו מקרי פה ושם, אבל בכל זאת מדובר אמצעי להשוואה מול מחשבים אחרים – ועם זמן מבחן של 3:29 שעות אין ל-ZenBook S UX391UA יותר מדי במה להתגאות.

למעשה זה אחד הזמנים החלשים ביותר שהושגו בין המחשבים שנבחנו כאן במהלך השנה האחרונה. ה-Yoga 920 גדול המידות, באופן יחסי, של לנובו (Lenovo) השיג תוצאה של 4:06 שעות, ואילו UX331UA של אסוס עצמה השיג תוצאה של 4:33 שעות עבודה. הפרשים מאוד משמעותיים שמראים שיש כנראה מחיר שצריך לשלם עבור דקיקות, עיצוב ויכולת ניוד ממקום למקום.

מבחינת ביצועים סינתטיים הוציא המחשב 361 נקודת במבחן ריבוי הליבות של Cinebench R15 שזה פחות או יותר מה שאפשר לצפות לו בכל מחשב המבוסס על המעבד שנמצא בליבת הפעילות שלו. במבחן ה-OpenGL הוא הגיע לקצב של 36.13 פריימים/לשנייה וזה סביר למחשב שמתספק מבחינה גרפית בשבב המגיע במעבד, גם אם הוא יחסית גבוה ברשימה הפנימית של אינטל. זה אמור להספיק למשחקים בסיסיים, אפילו למשחקים מדור או שניים אחורה, וזה גם בא לידי ביטוי במבחנים ב-3DMark עם תוצאות שדומות מאוד לאלו של ה-Yoga 920 שהוזכר לעיל.

לסיכום ולעניין

עם יד על הלב, ואם נתון שכסף זה לא משתנה שצריך להתייחס אליו, מי לא היה רוצה מחשב שיגרום לו להרגיש קצת אחרת? טוב, לא רק מחשב, אבל מכיוון שהסקירה הזו מתייחסת ל-ZenBook S UX391UA שהוא כפי שבטח כבר הבנתם מחשב, אז אפשר להסתפק בזה. בהיבט הזה אסוס הצליחה מעל ומעבר בשילוב הצבעים, הדקיקות, המראה ואפילו במבנה ששונה מאלו של אחרים ברגע שפותחים את המסך ומתחילים לעבוד. לאורך הדרך הם גם הצליחו לשלב כמה הברקות קטנות וחמודות, וגם נתנו מבט אל עבר העתיד כנראה בו התקנים מבוססים על חיבור UAB Type-A יתחילו להיעלם מהשוק.

עם תצוגה יפה, נוחות עבודה שאפילו מפתיעה לטובה זה היה יכול להיות אחד ממחשבי האולטרה-בוק הכי טובים שיש כיום בשוק – אם משאירים כמובן את מחשבי ה-2-ב-1 מחוץ לתמונה. אבל המחיר שצריך לשלם בזמן סוללה מעט כבד מדי. המחיר ירד לאחרונה ועומד על כ-7,000 שקלים, וזה בהחלט סביר למחשב מהסוג הזה ולמאמץ האדיר שהחברה השקיעה בעיצוב שלו.

אם אתם מחפשים משהו קצת שונה בנוף, ואינכם נוסעים למרחקים גדולים מדי בלי להיות קרובים לשקע חשמלי, המחשב הזה בהחלט יוכל לעניין אתכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.