איך זה Samsung Galaxy J6? מכשיר שוק כניסה אמין, יציב, אבל גם מעט יקר מדי

לפני מספר שנים אמר מי שהיה אז מנכ”ל סמסונג (Samsung) ישראל בראיון שנתן לאתר ‘החתול הטכני’ כי לסמסונג יש מטרה להציע מכשיר לכל נקודת מחיר. המנכ”ל אולי השתנה מאז, אבל לא סמסונג.

כמו החברות המובילות האחרות בשוק האנדרואיד היא יודעת שמכשירים שעולים, במנוחים ישראליים של ימינו, יותר מ-3,000 שקלים לצרכן הסופי ביום ההשקה, זה טוב זה נחמד וזה מוכר וזה הכי מאפיין את החברה. אבל מה שהכי עוזר לשורת הרווחים בספרים שמוגשים לבעלי המניות ולמס הכנסה זה מכירה של הרבה יותר מכשירים הרבה יותר זולים. ה-Galaxy J6 החדש הוא דוגמה טוב לטלפון ייעודי כזה. טוב, הוא ממש חדש ואולי עוד לא מכר הרבה, בוודאי לא במונחים של מובילת השוק, אבל הוא בהחלט מייצג.

לפחות כיום פחות או יותר יש סדר בדברים. סדרת ה-Galaxy S היא לשוק הגבוה, סדרת ה-Galaxy A היא לשוק הביניים הגבוה, ואילו סדרת ה-Galaxy J היא לשוק הביניים התחתון ושוק הכניסה. ולא ששכחנו את Galaxy Note, אבל היא ביקום משל עצמה. בעוד שסדרת ה-S בעצם מורכבת ממכשיר אחד בכל שנה במספר גרסאות דומות, במשפחת ה-A וה-J יש לא מעט מכשירים והעיקרון פשוט למדי: מספר גדול יותר אומר מכשיר טוב יותר, ובדרך כלל, גם מסך גדול יותר.

זה אומר, במפורש, ש-J6 שהוכרז יחד עם ה-J8 – כשמדובר במספרים בהם לא נעשה שימוש עד היום בסדרה הזו – פחות איכותי מאחיו להכרזה ויותר קטן ממנו. הוא גם יותר זול ממנו.

Galaxy J6 מול השוק כולו

בדרך כלל המנהג הוא לשמור את ההתייחסות למחיר ולתמורה לסוף הסקירה ולחלק של הסקת המסקנות. אבל במקרה של מכשירי שוק הכניסה עד שוק הביניים הנמוך חשוב להבהיר משהו מאוד חשוב לגבי הטלפונים של סמסומג בסביבת השוק הזו. המחיר המומלץ לצרכן של ה-Galaxy J6 הוא 999 שקלים. זה לא אומר שהוא מתחרה מול מכשירים אחרים שעולים בסביבות האלף שקל, עם 100 שקל לכאן ולכאן.

המכשירים של סמסונג ‘מסתירים’ במחיר שלהם פרמיית מותג של כ-200 שקלים פחות או יותר, ואולי אפילו קצת יותר. אם זה נעשה בצדק או לא זו כבר החלטה של הקניינים. ה-Galaxy J6 מתחרה בפועל עם מכשירים של יצרניות קטנות שנמכרים ב-800 שקלים, עם סטייה של 50 שקלים לכאן או לכאן, וזה אומר שאלו הם המכשירים אליהם צריך להשוות את התצורה ואת הביצועים של המכשיר המסוים הזה של סמסונג. כן, בדיוק, רוצים סמסונג שלמו פרמיה. החברה יכולה להרשות לעצמה לדרוש יותר ולא רק בגלל שהמכשירים שלה נחשבים לאמינים יותר – למרות התרחשויות היסטוריות כאלה או אחרות שכבר נשארו מאחור.

אז מה מציע ה-Galaxy J6?

המערכת על שבב שנמצאת בטלפון הזה מגיעה מבית סמסונג עצמה, ומדובר ב-Exynos 7870 המבוססת על שמונה ליבות Cortex-A53 במהירות מרבית של 1.6 גיגה-הרץ שמיוצרת בתהליך הייצור הוותיק של 14 ננו-מטר, ומלווה בשבב הגרפי Mali T830. בסמסונג, אולי בגלל שמדובר במכשיר לשוק הכניסה, ציידו את הטלפון, לפחות בדגם שהגיע לסקירה, ב-3 גיגה-בייט זיכרון עבודה וב-32 גיגה-בייט זיכרון אחסון מובנה ועם אפשרות הרחבה באמצעות כרטיס שיש לו תושבת ייעודית בצד המכשיר ולא במגירת הסים. בהיבט הזה החלטה טובה, כי מבחינת עיצוב זה לא ממש מפריע. על הקו של מכשירים שמוצעים במחיר לצרכן של כ-1,000 שקלים וקצת יותר, מדובר בכמות זיכרון נמוכה, אבל בקו הנמוך יותר, שכפי שנכתב לעיל אליו יש להשוות את Galaxy J6 בעצם, זה נוהג שמוכר ביותר מאשר מכשיר אחד.

המסך הוא בגודל 5.6 אינץ’. מדובר במסך sAMOLED שמתאים מבחינת עיצוב לעולם המודרני עם יחס היבט של 18.5:9, וגם עם יחס מסך לגוף סביר בהחלט של כ-76%, אבל מצד שני גם מתאים מאוד לשוק הכניסה עם רזולוציה של 1480×720 פיקסלים בלבד. הצבעים חמים כמו בכל מסך sAMOLED, אבל עדיין מדובר במסך HD. למעשה זה לא משהו ממש חדש אצל סמסונג. מהיום בו הושקה סדרת ה-J החברה לא ממש התאמצה להציע רזולוציות מעבר ל-HD, וגם הפעם למרות העיצוב המודרני, הרזולוציה נשארה מיושנת. מבחינת שימוש יום יומי, דרך אגב, זה לא ממש מפריע – בטח לא לשימושי WhatsApp או Facebook וכדומה.

גוף הפלסטיק מעוצב היטב וסולידי למראה. הוא גם נוח להחזקה ביד. Galaxy J6 בהחלט פונה גם לאלו שממש לא רוצים את מכשירי הענק השוטפים כיום את השוק עם מסכי 5.99 אינץ’ וצפונה. עם מידות של 149.3×70.2×8.2 מ”מ ועם משקל של 154 גרם המכשיר יושב טוב ביד ואין סיבה בעולם לא להרגיש איתו בנוח.

מה שפחות מוצלח בהיבט של העיצוב הוא הקרבה הלא חכמה – ושוב זה קורה – של חיישן טביעות האצבע האליפטי מאחור למצלמה. הוא קרוב מדי, הוא קטן מדי ורדוד מדי כדי להרגיש אותו בנוחות, ויותר מפעם אחת משתמשים שבדקו את המכשיר בהיבט הזה לא הבינו למה המצלמה לא פותחת להם את המכשיר מנעילה. שזה כבר קורה, הפתיחה של המכשיר מתבצעת באופן מיידי.

יש עוד כמה חסכונות קטנים שמטרתם כנראה הייתה לאפשר לסמסונג לקצץ עוד כמה דולרים בדרך למדפים: Galaxy J6 מגיע עם תמיכה ב-WiFi 801.11n בלבד, עם בלוטות’ 4.2 ועם מחבר microUSB 2.0 שהוא כנראה עדיין זול יותר ליישום, כולל המטען שמגיע עם המכשיר, מאשר מחבר USB Type-C. לפחות בהיבט של מערכת ההפעלה של המכשיר סמסונג לא שיחקה ושילבה את Smaung Experience 9.0 מעל אנדרואיד 8.0 כך שלפחות בתחום הזה לא יכולות להיות תלונות.

מה עם הסוללה והמצלמות? הנה זה כבר מתחיל להגיע.

ביצועים, כי זה חשוב גם במכשירי שוק כניסה

לסוללה אנחנו מגיעים כבר עכשיו. סמסונג ציידה את Galaxy J6 בסוללה בנפח עבודה של 3,000 מילי-אמפר/שעה. השילוב של סוללה בהחלט בירה עם מערכת הפעלה שהיא, לפחות לדעת כותב שורות אלו, הטובה ביותר שיש בשוק כיום עבור מכשירי אנדרואיד, והעובדה שרזולוציית המסך היא HD בלבד, הצליחו להוביל לזמן עבודה רציפה של 10:47 שעות וזה מרשים בכל קנה מידה. רק חבל שלקראת הסוף כבר ניתן היה להרגיש שהמכשיר מתחמם קצת יותר ממה שראוי.

במבחנים הסינתטיים לא חיכתה הפתעה מעבר לפינה כזו או אחרת. Galaxy J6 התגלה כטלפון יחסית חלש, בוודאי במונחים הנוכחיים של השוק. כך, לדוגמה, ב-Antutu הוא הגיע ל-62,283 נקודות לכל היותר. אם מחפשים השוואות, אז Redmi 5 Plus של שאומי (Xioami) הגיע באותו מבחן ל-76,241 נקודות, ואפילו ה-Mi Max 2 של אותה חברה, טלפון שכבר עוד מעט חוגג שנה הגיע ל-67,921 נקודות. גם ב-Geekbench התמונה הייתה דומה כשהמכשיר הגיע ל-3,664 נקודות בלבד במבחן ריבוי הליבות. לשם השוואה רק ה-K3 של אוקיטל (Oukitel) הגיע לתוצאה נמוכה יותר בתקופה האחרונה עם 2,285 נקודות. Redmi 5 Plus המוזכר לעיל הגיע ל-4,355 נקודות, וזה כבר הפרש משמעותי.

גם במבחנים הגרפיים לא ציפתה ל-Galaxy H6 הישועה מבחינת ההישגים במבדקים השונים. במבחן Slingshot Extreme של 3DMark הוא הגיע לתוצאה די מביכה של 260 נקודות. אם נמשיך בהשוואה למכשיר שוק הכניסה של שאומי, ה-Redmi 5 Plus, זה הגיע ל-464 נקודות שאינן מחמיאות בפני עצמן. מכשיר שוק הביניים היפיפה של אלפון (Elephone) שנסקר באתר זה, ה-U Pro, הגיע לדוגמה ל-1,352 נקודות ובלי להתחמם כלל.

אז מצד אחד, כך התברר בעקבות הבדיקות, יש כאן טלפון שמציע זמן עבודה יותר ממרשים עם ביצועים לא מרשימים – מכשיר שוק כניסה טיפוסי, אם תרצו, עם תוספת מצוינת של זמן עבודה. מה זה אומר? למסקנות עו נגיע לקראת הסוף.

האם המצלמה מספקת?

מי שכבר מכיר את כותב השורות הללו יודע שהעובדה ש-Galaxy J6 מצויד רק במצלמה אחת מאחור אינה גורמת לו לומר ‘בלבד’. ברוב המקרים גם מצלמה אחת מספקת את רוב צרכי הצילום של רוב המשתמשים, ולא משנה אם מדובר באחת מקדימה או מאחת מאחורה.

המכשיר מגיע עם מצלמת 13 מגה-פיקסל מאחור עם מפתח f/1.9 שהוא, בפני עצמו, איכותי יחסית לתחום הזה של השוק בליווי של מבזק לד ועם מיקוד אוטומטי כנהוג. מקדימה למצלמה יש את אותו מפתח, אבל החיישן הוא בגודל של 8 מגה-פיקסל.

התוצאות? כמובן שסבירות לחלוטין ולמעלה מכך באור יום מלא, וגם אין אפקט עומק פר-סה, אפשר במרחק הנכון ובמעט כיוונים להוציא תמונות איכותיות שהן יש הרגשה של מיקוד/טשטוש. אולי לא באופן של שליפה מהכיס וצילום מהיר, אבל אפשר. גם תמונות הסלפי ברוב המקרים היו מוצלחות, אבל בתמונות נוף בהם נדרש לבוא לידי ביטוי רוחב הצילום ניתן היה להבחין באיבוד פרטים עדינים על רקע לבן/בהיר מאוד, וגם במעט עיוות ממש בקצוות.

כשהמצלמות נבדקו בתאורה ביתית, ולאו דווקא בשעת ערב מאוחרת, כבר בשעות היום הורגשה נפילה באיכות, וככל שהתאורה הייתה חלשה יותר, הגרעיניות פרחה. בלילה התמונות במקרים מסוימים לא היו ראויות לשמירה. באולם אירועים, עם תאורה יחסית גבוהה אבל באיכות שווה מכל הכיוונים, המצלמה תפקדה בסך הכל היטב.

בשורה התחתונה, עבור רוב תרחישי הצילום של העולם המודרני, המצלמות מספקות את העבודה. הן אולי לא איכותיות במיוחד, אבל סבירות – ושוב אם משווים אותם למגזר השוק בו הטלפון הזה ‘צריך לשחק’.

Samsung Galaxy J6 2018 - Camera

שימושיות בסגנון של סמסונג

היבט מסוים של המצלמה הקדמית כיום, ולא רק במכשירים מבית סמסונג, הוא כמובן שימוש לפתיחת המכשיר מנעילה. באור יום בהיר במיוחד, זה פשוט עובד. עם זאת, נדרשת פעולת הדלקה לפני שהמכשיר יכול לזהות את הפנים, אבל זה לא ממש נורא בשוק הנמוך. אבל, כמו בהרבה מכשירים אחרים, זיהוי הפנים מאוד מאוד תלוי בתאורה הסביבתית, וכניעה לקונספירציה לפיה הבינה המלאכותית כבר משתלטת על העולם, גם יכולה לגרום להרגיש שהתכונה הזו עובדת רק אם יש לה חשק באותו רגע – אם באותו יום דווקא כן בא לה. לא מעט פעמים מגיעים בסופו של דבר למסך בו צריך להכניס את הקוד או לשרטט אותו.

מכיוון שרוב מומחי האבטחה אומרים שהשימוש בזיהוי פנים אינו ממש תכונה מאובטחת ובטוחה לשימוש, ויש עדיפות פי כמה לשימוש בקוד טוב. או בחיישן טביעות אצבע, כמובן. כפי שכבר הוזכר לעיל, החיישן ‘קצת’ לא זה ו-‘קצת’ לא ההוא, אבל אם מצליחים להתרגל לקרבה לעדשת המצלמה ולגודלו הקטן יחסית, וכנראה שזו רק שאלה של אימון, התגובה היא כמעט מיידית. וכן, לא צריך להדליק את המכשיר לפני.

אבל פתיחת המכשיר היא כמובן רק חלק קטן מהשימושיות היום יומית בטלפון. אחד היתרונות הגדולים שיש ל-Galaxy J6 הוא סביבת העבודה שהחברה הטמיעה בו. בנקודת מבט רחבה, אין הבדל למעשה בממשק ובהגדרות של המכשיר הזה לעומת המכשירים המובילים של החברה, כמובן בניקוי ההיבטים שפשוט אין בו. זה אומר סביבה שמתפקדת יותר מטוב, עם מערכת הגדרות שבנויה היטב, מסודרת היטב, ובהיבט מקומי, גם ברמת לוקליזציה מהגבוהות שאפשר למצוא בשוק אם לא הטובה ביותר. זו בהחלט סביבת עבודה שמקנה שקט נפשי, והטלפון, כל עוד לא מאמצים אותו, עובד חלק, נקי ומספק את חוויית השימוש שמשתמש מהשורה מחפש.

וזה מוביל: לשורה התחתונה

תרשו להגיש את המנה העיקרית מיד: Galaxy J6 הוא טלפון שהמחיר הנדרש עבור התצורה שלו גבוה קצת. לא קצת, אפילו עוד מעט יותר מעל הקצת.

ככה זה כשרוצים מכשיר של סמסונג, וגם כשהחברה אומרת “Galaxy J6 – תרשה לעצמך סמסונג” זה לא אומר שאי אפשר למצוא מכשירים דומים יותר זולים. בהחלט אפשר, וגם לא פחות טובים בהיבט של הביצועים.

אבל אחרי שזה נכתב, יש לומר כי משתמש שמחפש טלפון פשוט לשימוש יום יומי אלמנטרי – וזה כמובן אומר בימינו גלישה לאתרים חברתיים, שימוש באפליקציות חברתיות וגם שיחות טלפון ואולי משחקים פשוטים – צריך להחליט אם האמינות, העיצוב המוצלח יחסית עבור מכשיר שוק כניסה, יציבות המערכת וזמן העבודה המוצלח מאוד שווים את ההפרש.

ויש עוד דבר שעומד לזכות המכשיר הזה: הגודל שלו. לא כולם אוהבים את מגמת הגודל של המסכים במכשירים של ימינו, ועבור אלו מציע ה-Galaxy J6 מעין פתרון ביניים וזה שוליים יחסית דקים, בלי התפרעות, עם התייחסות לעיצוב הקלאסי 2.5D, ועם מידות שמאפשרות להחזיק אותו בקלות ביד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.