הצצה ראשונה ל-MIUI 10 בעברית – מה חדש?

פחות משנה לאחר ההשקה הראשונית של גרסאות הבטא של MIUI 9, ופחות משנה לאחר שנחשפתם כאן לראשונה להבדלים בין MIUI 8 לגרסה החדשה יותר של מערכת ההפעלה של שאומי (Xiaomi), אתר הסקירות והכתבות הטכנולוגיות ‘איך זה?’ חוזר עם הצצה ראשונה ל-MIUI 10 בגרסה העברית של הממשק.

שאומי הציגה לראשונה את MIUI 10 לפני כחודש וחצי ומאז היא נעה יחסית מהר ומציעה את גרסאות הבטא של הממשק הקנייני/מערכת ההפעלה שלה למכשירים שיתמכו, שכפי שכולם יודעים, לכל מכשיר יש גרסה משלו פחות או יותר. זה לא מונע מהחברה, כמו במקרה של המערכת הקודמת, להצהיר שהיא תציע גם את MIUI 10 לעשרות מדגמיה עם תמיכה ארוכה אחורה.

בימים האחרונים התחילה החברה לשחרר גם את גרסאות הבטא של הגרסאות הגלובליות של המכשירים שלה, והיא גם הרחיבה במידה מסוימת את מעגל המכשירים שכבר יכולים לבחון את המערכת החדשה. כך, בין השאר, היא הגיעה גם ל-Mi Max 2 המכשיר שגם שימש לצורך הסקירה הראשונית בפעם שעברה. הגרסה שמהווה את הבסיס לכתבה הזו היא MIUI 10 8.7.12. כפי שכבר למדנו להכיר, זו גרסת הבטא השבועית שהושקה ב-12 ביולי.

דרך אגב, למרות שמדובר כבר בגרסת ממשק חדשה, לפחות במקרה של ה-Mi Max 2, אנדרואיד לא ממש השתדרגה. בהיבט הזה המכשיר ממשיך לעבוד על גרסה 7.1.1 של המערכת של גוגל (Google).

אז מה חדש ב-MIUI 10? איזה דברים כבר אפשר להבחין בהם בעיניים בלי להתאמץ יותר מדי?

עיצוב ממשק התראות חדש

משיכה קלה מהקצה העליון של המכשיר מטה חושפת את העיצוב החדש של תפריט ההתראות, הפעולות המהירות ובמיוחד של פס קביעת עוצמת התאורה. אי אפשר לטעות ולא להרגיש בהשפעה החזקה של העיצוב שכנראה יעמוד בבסיס של אנדרואיד פיסטוק, השם שנבחר סופית, ככל הנראה, עבור Android P. רואים זאת לכל האורך של התפריט וכל חלקיו. זה מתחיל עם תצוגת  שעה גדולה יותר ותאריך בצד ימין – תזכרו שמדובר בגרסה העברית של הממשק. עוד בחלק הזה של התצוגה ניתן לראות כעת שצלמיות המצב צמודות אל חלון הפקודות המהירות במקום לקצה העליון של המסך.

בנוסף, שדות התצוגה צרים יותר לעומת השדות ב-MIUI 9 – יש מעט מרחק מקצה התיבה עד לקצה המסך לעומת ריבוע מתוח מצד לצד. כמו קצות התיבות עגולים יותר באופן משמעותי.

והכי בולט בשינוי הזה הוא פס עוצמת התאורה שהפך ממחוון דק לפס שמנמן שהרבה יותר קל לשימוש. עוד שינוי בולט הוא שכל ההתראות לאחר מכן מופיעות בתוך תיבה אחת ארוכה ולא כל אחת בתיבה נפרדת. בנוסף, הצלמיות של הפעולות המהירות נראות גדולות יותר במידת מה לעומת אלו בהן נעשה שימוש ב-MIUI 9.

בקר עוצמת קול משופר ונוח לשימוש

‘ההעתקה’ הכי בולטת מאנדרואיד 9.0 בהיבט של עיצוב הממשק. לחיצה על אחד מכפתורי עוצמת הקול פותחת כרגל את בקרת הקול, והיא כאמור עברה שוב שינוי ב-MIUI 10 אחרי שעברה טיפול מתקדם גם ב-MIUI 9. בצד הימני של המסך מופיע פס גדול שמקל מאוד על קביעת עוצמת הקול בהחלקה קלה של הפס הכחול מעלה ומטה. מתחת יש כפתור שמעביר את הטלפון למצב השתקה, וכפתור נוסף בצורת שלוש נקודות שפותח על המסך את לוח הגדרות הקול המלא.

במסך זה אפשר לקבוע שהטלפון יעבור למצב ‘לא להפריע’. גם מכאן אפשר לעבור ל-‘מצב שקט’, אבל להבדיל כאן ניתן לקבוע כמה זמן המצב יהיה פעיל בין חצי שעה ועד 8 שעות בקפיצות מסוימות.

אלה אותן אפשרויות שהוצגו ב-MIUI 9, אבל אם שם הן היו בחלון קטן בחלק בעליון של המסך, כאן הן מקבלות תשומת לב רבה יותר ויותר קל להשתמש בהן, וזאת מעבר ליישור הקו הגרפי.

עוד שינוי במסך האפליקציות הפתוחות

עוד היבט במערכת ההפעלה/הממשק של שאומי שעבר שינוי ב-MIUI 9 מבחינה גרפית ותפעולית ושוב עובר שינוי ב-MIUI 10. האפליקציות הפתוחות מוצגות כעת באופן מדורג זו לצד זו מלמעלה למטה וזאת במקום בשורה אחת נגללת בה תצוגות האפליקציות היו זו לצד זו. יותר הגיוני? אולי. יותר מהיר לעבור בין האפליקציות, במיוחד אם יש הרבה פתוחות? כנראה כי בבת אחת אפשר לראות יותר אפליקציות על המסך מאשר בשיטת הקודמת ביניהן התזוזה ביניהן הייתה שמאלה/ימינה. בכל מקרה יש משהו חדש באמת מעבר לתצוגת האפליקציות הפתוחות. לחיצה ארוכה על חלון של אפליקציה מציגה תפריט שמכיל שלוש אפשרויות: נעילה – כך שאי אפשר יהיה לסגור אותה במסך הזה, אפילו לא בטעות, וכמובן פתיחה לאחר שנועלים; פתיחת האפליקציה לעבודה במסך מפוצל – כשבצעד השני בוחרים את האפליקציה שתופעל לצידה או יותר נכון מתחתיה; מעבר לעמוד האפליקציה – העמוד בו מוצג מידע כמו שטח האחסון שהיא תופסת, השימוש שלה בנתונים וכיוצא בכך, כולל קביעות כמו הפעלה אוטומטית, הגבלת שימוש בנתונים וכפיית עצירה.

שינוי קל במסך ניהול האפליקציות

מסלך ניהול האפליקציות/יישומים עבר רענון קל. ב-MIUI 9, וגם ב-9.5 למעשה, שלוש האפשרויות הראשיות בדף זה הן ‘נועל היישומים’, ‘יישומים משוכפלים’ ו-‘הרשאות’. ב-MIUI 10 מחליפה האפשרות ‘הסרת התקנה’ את ‘נועל היישומים’ שכמובן נגיש כמו תמיד דרך אפליקציית האבטחה של שאומי. מסך הסרת ההתקנה פשוט מאפשר בקלות לסמן את האפליקציות שרוצים להסיר, ולמחוק אותן בבת אחת בקלות רבה. זה נוח במיוחד עבור משתמשים שמרבים בהתקנה ובמחיקה של אפליקציות. הרשימה מסודרת לפי ‘לא היה בשימוש לאחרונה’, וזה אומר שהאפליקציה לא הייתה בשימוש יותר מ-24 ימים, כי אחר כך האפליקציות מסודרות לפי מספר הימים בהם לא נעשה בהן שימוש.

עוד כמה שינויי עיצוב קלים

גם באפליקציית החיוג אפשר לראות שינוי. בזמן שיחה הרקע כבר לא לבן ‘ויבש’. במקום זאת מוצגת באופן מעומעם מאוד תמונת מסך הנעילה של המכשיר. דווקא נחמד. גם האפליקציה עצמה נראית מעט שונה מאשר ב-MIUI 9, אבל חילק מהשינוי כבר הוצג ב-MIUI 9.5 וזה שהכותרת איבדה את צבעה ירוק לטובת דף מלא בצבע לבן. עם זאת, כעת כל שיחה תופסת שתי שורות בלבד: שם איש הקשר ואז כל הפרטים על השיחה האחרונה לעומת שלוש שורות בגרסה הקודמות. זה מאפשר לראות לפחות עוד שיחה אחת במסך. טוב, לא ממש מדהים.

אפליקציית מזג האוויר של שאומי עברה גם היא שינוי עיצוב גרפי שכך שהיא משדרת את אותו מראה ואת אותה שפת עיצוב כמו האלמנטים הראשיים של הממשק. היא גם קצת יותר יפה.

תפריט המשחקים

שאומי התחילה ב-MIUI 9 להשקיע יותר התייחסות בהיבט של המשחקים כשהוסיפה, דווקא דרך אפליקציית האבטחה, את האפשרות להאיץ משחקים וגם לקבוע שלא תהיה להם הפרעה. מעבר לכך שאפליקציית האבטחה עברה שינוי עיצוב בו ניתן דגש רב יותר לנושא של האצת המשחקים, מתוך הבנה עד כמה הטלפונים הפכו לפלטפורמת משחק חזקה לכל עניין ודבר, בשאומי לקחו את הנושא של המשחקים עוד צעד אחד קדימה וכעת אפשר במשחקים להציג ולהשתמש בתפריט שמסתתר ברקע וזמין על ידי לחיצה על צלמית בצורת סהר קטן בצד השמאלי או הימני העליון (לפי בחירה). לחיצה על הסר הקטן הזה פותחת תפריט גרפי שמכיל כמה אפשרויות: לכידת תמונת מסך, צילום סרטון וידאו של מה שקורה על המסך, ניקוי זיכרון לטובת המשחק וגם מעבר למצב ‘נא לא להפריע בזמן המשחק’. שימושי ביותר למי שבאמת משחק בטלפון שלו ובמיוחד למי שרוצה לתעד את המשחקים שלו. לחיצה על החץ לצד התפריט קובעת באיזה צד תמוקם צלמית הפתיחה. זה בהחלט שימושי – יש משחקים שהיא יכולה להפריע.

ומה שלא רואים

בשאומי מספרים שהם השקיעו עבודה רבה ב-MIUI כדי להפוך את הבינה המלאכותית לשימושית באמת, ולא רק בתמונות. לפי החברה המערכת אמורה ללמוד את צורת העבודה של המשתמשים והאיץ את הפתיחה של אפליקציות שנמצאות יותר בשימוש מאחרות. בבדיקות לקראת הכתבה הזו קשה לומר שממש ניתן היה להבחין בכך, אבל באמת שלא עבר הרבה זמן.

נושא אחר הוא שימוש במחוות. שאומי שילבה כבר ב-MIUI 9/5, בחלק מהמכשירים, תמיכה במחוות כדי להיפטר לחלוטין מהתפריט הראשי – כך למשל ב-Mi Mix 2S אפשר לוותר לגמרי על הכפתורים והשימוש במחוות קל, נוח וטבעי. החברה התחייבה להביא ב-MIUI 10 את האלמנט הזה לכל המכשירים, אבל קשה להאמין שהיא תשלב את האפשרות הזו במכשירים בהם יש כפתורים פיזיים כמו ב-Mi Max 2, אבל חזון למועד. בכל מקרה, בבדיקה הזו האפשרות הזו עוד לא הייתה קיימת עבור המכשיר המסוים הזה.

חדי אוזן אולי גם יבחינו שיש שינוי קל בטונים ובגוונים של צלילי ההתראות שמוגדרים כברירת מחדל במכשיר, אבל לא ברור בדיוק באיזה היקף.

ומה אתם אומרים?

האם הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה/הממשק של שאומי באמת לוקח את המכשירים שלה קדימה? האם השינויים הללו אומרים משהו על מעמדה של החברה? והתמיכה אחורה? השמיעו את קולכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.