המדריך: 9 טיפים מהירים ל-Redmi 5 Plus שכדאי להכיר

הכניסה של שאומי (Xiaomi) לשוק המכשירים עם המסכים המאורכים הגיעה דרך מכשירי ה-Redmi 5 וה-Redmi 5 Plus, ואם קראתם את הסקירה, אתם יודעים כבר מה חושבים כאן עליו – מכשיר שוק ביניים ראוי בהחלט שנמצא באמצע הדרך בין הדור הישן לחדש, כשבעצם החידוש העיקרי זה מסך ה-5.99 אינץ’ עם השוליים הצרות יחסית והעדרו של כפתור בית פיזי. כלומר, חדש בהיבט של שוק ביניים מבחינת שאומי, כי ה-Mi Mix 2 כבר עשה את זה הרבה לפניו.

וכמו תמיד, כשרוכשים מכשיר חדש, במיוחד מכשיר שמגיע עם ממשק עמוס הגדרות כמו MIUI 9 – עד כדי רמה של מערכת הפעלה של ממש – כדאי ללמוד להכיר כמה דברים בתחילת הדרך כדי להקל על השימוש במכשיר.

אז הנה אוסף של כמה עצות וטיפים לתחילת העבודה עם Redmi 5 Plus.

1. להתחיל באבטחה

האם לנעול את המכשיר או לא לנעול? זאת השאלה? כן גם זו סוג של שאלה שצריך להתייחס אליה עם רכישת מכשיר חדש. במסך ההגדרות לחצו על ‘מסך הנעילה וסיסמה’ כדי להתחיל לטפל בנושא, וכן, גם תגלו שזה המקום בו שאומי בחרה משום מה להכניס את ההגדרה שקובעת אחרי כמה זמן בלי שימוש המכשיר ילך לישון, אבל זה כבר נושא אחר. זה גם המקום להגדיר שימוש בחיישן טביעות האצבע שבחלק האחורי של המכשיר. אבל כמו שתגלו אם תבחרו את האפשרות הזו בטרם הוגדרה סיסמה אחרת, צריך קודם כל, כן, להגדיר סיסמה. אפשר לעשות זאת מראש באמצעות בחירת האפשרות ‘הגדר שיטה לנעילת המסך’.

מה מסתתר בדף הבא? לא מעט דברים. כמו שתשימו לב בהמשך השימוש כדי להגיע למסך הבא צריך להכניס את הסיסמה, ורק סיסמה, לא טביעת אצבע ולא דבר אחר. לחיצה על ‘שנה שיטת נעילת המסך’ מאפשרת לבחור בין תבנית – ציור קו בין תשע נקודות על המסך; PIN – עד חמש ספרות; סיסמה – סיסמה מוגדרת תווים שצריכה להכיל ארבעה תווים לפחות. תמיד אפשר לשנות, אחרי שמכניסים את הסיסמה הנוכחית.

שימוש לב לעוד אפשרות מעניינת במסך הזה והיא ‘דלג על מסך הנעילה’. מי שלא מעניין אותו מסך הנעילה יכול לדלג עליו בעת הלחיצה על כפתור ההפעלה/כיבוי. זה גם אומר שלא יוצגו התראות ולא ניתן יהיה להפעיל אפליקציות כדוגמת ‘נגן המוזיקה’.

2. ועוד קצת אבטחה לסיסמת תבנית

אם תבחרו להשתמש בסיסמה מסוג ‘תבנית’ תצטרכו לצייר אותו בכל מקום בו תדרשו לסיסמה, וכמובן בעיקר בעת שמוציאים את המכשיר ממצב שינה – אלא אם כמובן בוחרים להשתמש בטביעת אצבע, אבל נניח לזה לצורך העניין. כברירת מחדל העברת האצבע בין הנקודות שעל המסך כדי לשרטט את תבנית הסיסמה גורמת להצגת קווים שמחברים בין הנקודות. כל אחד יכול לראות את הקווים האלה אם יש לו נקודת מבט טובה אל מסך המכשיר שלכם. כדי להקשות מעט, ולהוסיף עוד נדבך של אבטחה, בטלו את האפשרות ‘הפוך תבנית לגלויה’. מאותו רגע העברת האצבע בתבנית המתאימה במסך הנעילה לא תשאיר מאחוריה עדות.

3. הקלטת שיחות, איך ומה

משתמשי MIUI לא ממש התרגשו לשמוע שגוגל (Google) סיפרה שהיא עומדת לשלב את האפשרות להקליט שיחות טלפון. הם כבר מכירים את האפשרות הזו מזמן. בעת ביצוע שיחה פשוט לוחצים על צלמית ההקלטה במסך שיחת הטלפון, והשיחה נשמרת בזיכרון המכשיר. אבל מאחורי הקלעים יש עוד כמה היבטים לאפשרות הזו.

ראשית צריך להגיע למסך שמציע את האפשרויות השונות שקשורות להקלטת שיחות. במסך ההגדרות לוחצים על ‘יישומי מערכת’ > ‘טלפון’ > ‘הקלטת שיחות’. לחלופין לוחצים בחייגן על צלמית התפריט ואז בוחרים בצלמית הגדרות, ואז ב-‘הקלטת שיחות’.

מוצאים במסך זה כמה אפשרויות, ואחת מהן היא האפשרות לבחור בפשטות להקליט את השיחות שמבצעים באופן אוטומטי. כפי שמופיע בהגדרה עצמה, השיחות יישמרו בתיקייה MIUI/sound_recorder/call. אפשר לפתוח אותן, כפי שניתן להבין משם התיקייה, גם דרך האפליקציה ‘רשמקול’ שמגיעה כחלק מ-MIUI. אם בוחרים להקליט שיחות באופן אוטומטי ניתן לקבוע שכל השיחות יוקלטו, וניתן לבחור אלו שיחות יוקלטו באופן אוטומטי, לדוגמה ממספרים לא ידועים, או באמצעות בחירה מותאמת אישית של אנשי קשר. ובכל מקרה, תמיד ניתן ללחוץ על כפתור ההקלטה באפליקציית החייגן גם במקרים שמוצאים מהכלל.

4. להעיר את המסך מהר

אולי אצלכם זה מעט שונה, אבל ביצוע הקשה כפולה על המסך כדי להעיר את הטלפון ממצב שינה זו פעולה שהפכה כבר למשהו טבעי לחלוטין עבור משתמשים רבים מאוד, שלא לומר הרוב המכריע. משום מה בשאומי בוחרים באופן קבוע שלא להפעיל את האפשרות הזו כברירת מחדל במכשירים חדשים. אז אחד הדברים הראשונים שאתם צריכים לעשות ב-Redmi 5 Plus שלכם הוא ללחוץ על ‘תצוגה’ במסך ההגדרות ולמטה בתפריט, תחת הכותרת ‘מערכת’, להפעיל את האפשרות ‘הקשה כפולה להערת המסך’.

5. למה שכפתורי הניווט יפריעו לכם?

טוב, ברור שהם לא תמיד מפריעים, אבל יש לפעמים אפליקציות שבזמן השימוש בהן לא רוצים שהם יהיו שם למטה, או מהצד במקרה של סיבוב המסך. במשחקים, לדוגמה, עודף התלהבות יכול בטעות לגרום ללחיצה על כפתור הבית אם כפתורי הניווט מוצגים באופן קבוע. אז מה לעשות? כמובן שלעשות.

בתפריט ההגדרות הראשי של Redmi 5 Plus לחצו על האפשרות ‘הגדרות נוספות’ > ‘קיצורי דרך באמצעות לחצנים ומחוות’ > ‘השבת את לחצני הניווט באופן אוטומטי’. בחירת האפשרות הזו תציג את כל האפליקציות המותקנות במכשיר, כשמתחת לכל אפליקציה מוצג מצב ‘ההשבתה’ שלה, וכברירת מחדל ‘אל תשבית לעולם’. לחיצה על אפליקציה פותחת תפריט משנה בו ניתן לשנות את הגדרת ברירת המחדל גם ל-‘שאל לפני השבתה’ או ‘השבת תמיד’. בפעם הבאה שתבקרו במסך הזה, כל האפליקציות שמצב ההשבתה שלהן שונה מברירת המחדל יוצגו בתחילת המסך. זהו זה, בפעם הבאה בנטפליקס (Netflix) לא תצאו מהסרט באמצע שיא המתח.

6. למה שגודל המסך יפריע לכם?

אז נכון המסך בגודל 5.99 אינץ’ של ה-Redmi 5 Plus מוגש במעטפת קומפקטית מתמיד, אבל עבור לא מעט אנשים גם מסך בגודל 5.5 אינץ’ היה גדול מדי, במיוחד ברגעים בהם צריך להפעיל את המכשיר ביד אחת. אבל ב-MIUI 9 אפשר לעבור למצב מסך קטן יותר בקלות רבה יחסית.

במסך ההגדרות לוחצים על ‘הגדרות נוספות’ > ‘מצב יד אחת’ ומפעילים את המתג במסך הבא. בנוסף, בוחרים את גודל המסך הקטן הרצוי מבין 3.5 או 4 או 4.5 אינץ’. הזזת האצבע על כפתורי הניווט, ימינה  או שמאלה מכפתור הבית, ממזערת את המסך ומצמידה אותו לקצה הימני או השמאלי של המסך המלא בהתאם לכיוון התנועה. לחיצה על מקום ריק במסך מחזירה אותו לפריסה מלאה.

7. למה שלא תנצלו את גודל המסך?

אם בפסקה הקודמת ההתייחסות הייתה לאלה שלא ‘מתרשמים לטובה’ מגודל המסך, לפחות לא בכל מצב, בפסקה הזו ההתייחסות היא לניצול גודל המסך כדי להציג יישומים זה לצד זה, פעולה שהפכה ב-MIUI 9 לקלה מאוד יחסית לביצוע.

לחיצה על כפתור האפליקציות הפתוחות בתפריט הניווט מציגה כמובן את רשימת האפליקציות הפתוחות, ובאופן גרפי ברור. למעלה יש צלמית ‘מסך מפוצל’ שלחיצה עליה מפעילה את התהליך.

מהרשימה של האפליקציות הפתוחות גוררים מעלה אפליקציה אחת, ומבצעים לחיצה כפולה על האפליקציה שרוצים להציג בחצי התחתון של המסך. ניתן גם ללחוץ על כפתור הבית ואז לבחור אפליקציה אחרת. במקרה שאפליקציה אינה מתאימה לעבודה במסך מפוצל תופיע עליה הודעה מתאימה. כדי לשנות את הפרופורציה של חלוקת המסך בין האפליקציות פשוט גוררים את הפס הקטן שביניהן מעלה או מטה. כדי להחליף חלונות, מבצעים לחיצה כפולה על הפס הזה. כדי לחזור למסך מלא, גוררים את הפס עד קצה המסך – מעלה כדי להשאיר את האפליקציה התחתונה, מטה כדי להשאיר את האפליקציה העליונה.

8. כמה מקום פנוי יש בכלל בזיכרון?

אבל בדרך כלל מגיעים למסך האפליקציות הפתוחות כדי לסגור אפליקציות כדי שלא יעיקו על זיכרון העבודה של המכשיר. אבל עד כמה הן מעיקות? כברירת מחדל הנתון הזה לא מוצג במסך, אבל כדי שהמצב הזה ישתנה, לוחצים בתפריט ההגדרות על ‘מסך הבית ואחרונים’ ואז מפעילים את האפשרות ‘הצג סטטוס זיכרון’. מאותו רגע תדעו אם המצב עוד סביר או שכדאי מהר לסגור כמה אפליקציות.

9. ואיך סוגרים אפליקציות?

ב-Redmi 5 Plus, כמו בכל מכשירי שאומי עם MIUI 9, כדי לסגור את כל האפליקציות לוחצים על כפתור ה-X בתחתית המסך, וכדי לסגור אפליקציה מסוימת, גוררים את תמונת המסך המוקטנת שלה כלפי מעלה.

יש עוד?

ברור שיש. יש עוד הרבה מאוד דברים שמסתתרים ברחבי תפריט ההגדרות של Redmi 5 Plus עם MIUI 9. אלה הן רק כמה מההגדרות הראשוניות שתצטרכו ללמוד, אבל כדאי שתבדקו את מסכי ההגדרות לעומק אם תרצו לגלות את כל מה שיש לממשק של שאומי להציע, וגם ב-‘איך זה?’ עדיין לא נאמרה המילה האחרונה.

(צילום תמונה ראשית: דורון קצבורג)

2 thoughts on “המדריך: 9 טיפים מהירים ל-Redmi 5 Plus שכדאי להכיר

 • 13 בנובמבר 2018 at 4:44
  Permalink

  שלום שמי יוסף
  אני מאד מתקשה במשהו עם המכשיר redmi note 5 שלי אני לא מצליח להסיר את ההסתרה של מסך הנעילה עד עכשיו הייתה מוצגת תמונה במסך הנעילה אבל היא נעלמה ועכשיו אין תמונה במסך הנעילה רק מטושטש פליז איך משנים את זה

  Reply
  • 13 בנובמבר 2018 at 6:48
   Permalink

   היי,
   לא מכיר מקרוב את המכשיר,
   ולכן אני שואל משהו שלא כתבת:
   אבל ניסית פשוט להחליף תמונת רקע?

   Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.