איך זה Oukitel K3? יותר מאשר רק סוללה גדולה, וקצת פחות

בעת שהעולם נגרר קדימה, עם הרגשה אפילו שהוא ממש נמשך באף, אל עבר שוק בו כל היצרניות מרגישות שהן מוכרחות להציע מסכים ביחס היבט מוארך של 18:9 וצפונה, קשה ממש לנחש שעד לאחרונה ממש מסכים ‘רגילים’ עוד שלטו בקלות. קשה גם להבין משטף ההכרזות שיש עדיין כמה מכשירים שנמצאים בשוק ועדיין מציעים מסך בגודל 5.5 אינץ’ ביחס היבט של 16:9 כמו שמציע לדוגמה Oukitel K3 שמונח כאן לפניכם.

K3 מוכיח, שוב, שבשוק רחב כל כך כמו השוק הסיני, ועם הבנה שלא כולם רוצים בסופו של דבר את אותו דבר בדיוק כמו שיש לאחרים, יש מקום להכל. ובכלל, אוקיטל (Oukitel) היא מסוג היצרניות שעושות צעד קדימה עם צעד אחורה, ומנסה לשחק על כל הקופה בקצוות שלה כדי להציע מכשירים שמיועדים לחלק התחתון של שוק הביניים, ואפילו לשוק הכניסה. כמו מכשירים רבים אחרים של אוקיטל גם ה-K3 מתרכז בעיקר בסוללה, אבל המעטפת במקרה שלו, לא רעה בכלל בהתייחס למחיר, וכן זה סוג של קיצור עניינים.

אבל איך הוסקה המסקנה הזו? על כך בדיוק תקראו בכמה מאות המילים להלן.

המבנה שנראה קשוח

כן, קשוח, לא קשיח. K3 הוא לא מכשיר שמוצע למי שמחפש הגנות מפני נפילות ועבודה ללא הפרעה בתנאי שטח קשים, אבל הוא נראה קשוח כזה, גם אם באוקיטל לא ממש התכוונו שהוא יהיה כזה. אולי זה בגלל שהוא עבה יחסית? אולי בגלל שהוא כבד יחסית? אולי בגלל שכבר לא רגילים לראות כל כך הרבה שטח מסביב למסך עצמו? כנראה שהכל נכון. עם מידות של 158x78x9.9 מ”מ ועם משקל שמתקרב ל-215 גרם זה בהחלט לא אחד המכשירים העדינים שבשוק.

מצד שני, למרות הפסקה לעיל, הוא דווקא נראה די טוב במיוחד בצבע הכחלחל בו הוא נרכש, וגם בגלל שהשוליים הצדדיים שלו אולי הם לא בסגנון של ‘עולם הולך ונעלם’, אבל הם גם לא בסגנון של ‘היי תראו מה יש כאן’. תהליך ההברקה שעבר הגב, יחד עם המיקום היפה של מתחם המצלמות ששטח למדי ואינו בולט כמעט מהגב, מקנים בסך הכל הרגשה של מכשיר ששווה קצת יותר ממה שהוא עולה, ובהיבטים מסוימים, גם מעט מושך את העין בגלל שהוא נראה שונה.

מקדימה השוליים למעלה ולמטה הן כאמור בסגנון הישן, ובכל צד יש משהו בולט: למעלה שתי מצלמות בצד ימין, ונגיע אליהן בהמשך, למטה כפתור בית ‘קלאסי’ גדול ומשמעותי שהתברר בהמשך גם כחזק, והוא גם זה שמציע לשימוש את חיישן טביעות האצבע של המכשיר. כמו כן כפתורי הניווט הפיזיים משני הצדדים של כפתור הבית אינם מעומעמים כמו במכשירים אחרים, אלא בולטים ונראים היטב לעין בכל מצב עבודה.

התצורה הטכנית שמתאימה לשוק הביניים הנמוך

למרות מחירו הנוח יחסית, וכן גם את זה תדעו בסוף, Oukitel K3 מציע תצורה סבירה, במיוחד אם לא שוכחים להתייחס למגזר השוק אליו הוא מכוון ולא מנסים להשוות אותו למכשירים שעולים 2,000 שקלים וצפונה משם עד מאוד. מסך ה-5.5 אינץ’ שלו מציע רזולוציית FHD ולא מסתפק רק ב-720p כמו במכשירים רבים אחרים סביב נקודת המחיר שלו, והוא גם זוכה להגנה של זכוכית מסוג Asahi Glass. השם לא מוכר במחוזותינו, וקשה לדעת עד כמה היא איכותית בהשוואה ל-Gorilla Glass, אבל אפשר להעריך את עצם העובדה שבחברה החליטו לשלב במכשיר הגנה נוספת ברמה כלשהי.

המערכת על שבב שנבחרה עבור ה-K3 היא MT6750T של מדיה-טק (MediaTek) שמורכבת מ-8 ליבות Cortex-A53, חצי במהירות מרבית של 1.5 גיגה-הרץ, וחצי השני במהירות מרבית של 1 גיגה-הרץ, בתצורת bigLITTLE מסורתית, ועם השבב הגרפי Mali-T860 בתצורת שתי הליבות שלו ובמהירות מרבית של 650 מגה-הרץ. זיכרון ההפעלה שמוצע עם המכשיר הוא בנפח של 4 גיגה-בייט כשלצידו 64 גיגה-הרץ זיכרון אחסון מובנה. מגירת הסימים יכולה להכיל כרטיס ננו-סים לצד כרטיס הרחבת זיכרון מסוג microSD או שני סימים מדור רביעי.

כאמור למכשיר יש 4 מצלמות, שתיים בכל צד, ובשני המקרים מדובר בצמד של 13+2 מגה-פיקסל, כשהמצלמות הראשיות עוברות אינטרפולציה ל-16 מגה-פיקסל – וללא צורך, לעניות דעתנו. כל צמד גם מלווה במבזק לד בהיר בלבד. מבחינת קישוריות מציע K3 תמיכה בסגנון דור אחד אחורה עם WiFi 802.11n ועם בלוטות’ 4.1, וגם עם מחבר USB 2.0 מיושן. זה אומר שאין מה לחשוש, והחיפוש אחר מחבר 3.5 מ”מ מסתיים מהר מאוד בהצלחה.

גם בהיבט של הסוללה ניתן תקציר קצר בפתיחה, ועכשיו תור הפירוט. הסוללה ב-K3 מציעה נפח עבודה מרשים של 6,000 מילי-אמפר/שעה, וזו כמובן אחת הסיבות לעובי ולכובד של המכשיר. מעבר לכך שהיא מציעה זמן עבודה מרשים, כצפוי, היא גם מלווה במטען יחסית סביר של 9V/2A, ועל פניו זה סוג של טעינה מהירה גם אם המחבר במכשיר הוא מיושן, כאמור.

אז איך זה להשתמש ב-Oukitel K3 ביום יום?

אי אפשר להתעלם מהמשקל של המכשיר. בכל זאת, מדובר במכשיר ששוקל הרבה יותר מ-200 גרם וזה נחשב הרבה למדי בימים אלו. זה גם מורגש היטב ביד, למרות שהגרמים מחולקים היטב לכל אורך המכשיר כך שבסופו של דבר נוח להחזיק אותו. המכשיר מגיע עם אנדרואיד 7.0 בלבד, אבל בכך הוא לא יוצא דופן מהרבה מאוד מכשירים אחרים בשוק הנוכחי הבסיסי שמשגר מכשירים לשוק הביניים ואף למטה מכך. מבחינת ממשק אין כמעט הבדל לעומת אנדרואיד נקי גם אם הצלמיות נראות קצת אחרת, כשהן שומרות על אחידות עם גרסאות קודמות של הממשק מדורות קודמים של מכשירי החברה.

המסך מגיב היטב לנגיעות אבל אל כפתורי הניווט הפיזיים צריך להתרגל מחדש, או יותר נכון לכפתור הבית. למה? כי ממש צריך ללחוץ עליו, לא מספיק לגעת. לא מדובר בלחיצה רק כדי להגיע לעמוד הבית הראשי של Oukitel K3, זה נכון גם לפעמים לגבי פתיחת המכשיר באמצעות זיהוי טביעת אצבע. לפעמים ממש צריך ללחוץ שזה יקרה, וזה כבר לא כל כך מקובל, או שאולי זה כן מקובל בקנה מידה של מכשירים ברמת המחיר הזו? עד כמה זה מפריע? לא ממש, כי בסופו של דבר מתרגלים, כמו לכל דבר בחיים, ובכל זאת זה הרי לא נגזים ונאמר שצריך להביא פטיש אוויר כדי להפעיל את הכפתור.

מעבר לכך אין למעשה בעיות כלשהן בשימוש במכשיר והוא מתנהג כצפוי מהתצורה שלו. לטובתו אפשר לומר שהוא לא מתחמם גם כשמעמיסים עליו עבודה, כולל משחקים, והגלישה חלקה ונקייה ללא בעיות.

המכשיר גם מציע תמיכה במחוות להפעלת אפשרויות שונות בשיטת התן לאצבעות לעשות את זה במקומך, והן די מגוונות – החל מנקישה כפולה כדי להוציא את המכשיר ממצב שינה, ועד העברת שלוש אצבעות במהירות כדי לבצע צילום תמונת מסך, כלי הכרחי כבור סוקרים באשר הם.

מה מספרות המצלמות של Oukitel K3?

כאמור, כפי שסיפרנו, אחד הדברים הבולטים שמציע הטלפון הזה הוא שילוב של ארבע מצלמות: שתיים מקדימה זו לצד זו ושתיים מאחור זו מעלה זו כשביניהן המבזק. כמובן שאי אפשר לצפות למצוא במכשיר שמיועד לשוק הביניים התחתון מצלמות באיכות ‘שתשבור’ את השוק, וגם המקרה הזה אינו יוצא דופן. אפליקציית הצילום יחסית פשוטה, אבל היא יודעת להביא לידי ביטוי את שילוב המצלמות, כולל העומק הנדרש כפי שאפשר לראות בתמונות. עם זאת, ניכרת מעט חוזר אחידות בתוצאות למרות שגם אם ממש לא מתאמצים אפשר להוציא תמונות ממש מוצלחות בתנאי תאורה רגילים, כלומר בעת צילום באור יום בחוץ. עוד היבט מוצלח מאוד הוא תצלומי המקרו.

עם זאת, צריך לשים לב לתוצאה, כי מדי פעם אפשר בקלות לטשטש את התמונה, ומספיקה תזוזה קלה בלבד. כמו כן, איכות המצלמות באה לידי ביטוי בתמונות בהן אפשר להבחין לצד חלקים בהן יש מריחת צבע כלשהי, במיוחד של צבעים בהירים , בחלקים שמציעים חדות צבע יוצאת מהן הכלל עם שעתוק נכון ועם הפרדה מצוינת בין הצבעים. קצת מוזר, אבל לאחר זמן מה של בדיקה ניתן לומר במפורש שבסך הכל יש הרבה יותר תמונות טובות מאשר פחות טובות.

Oukitel K3 Camera

ומה קורה כשמצלמים במסגרת ביתית בתאורה לא ממש מיטבית? גרעיניות וגם אפקט בוקה שפחות בא לידי ביטוי. אבל בשורה התחתונה, המצלמות של K3 מבטיחות שיהיו מספיק תמונות שבעליהן יהיו גאים בהן בעת שיעלו אותן לרשת חברתית כזו או אחרת, ולא משנה אם מצלמים מקדימה (ויש אפקט ייפוי פנים) או מאחור.

על שולחן ניתוחי הביצועים

מה אפשר לצפות ממכשיר שמרכז הכובד שלו, תרתי משמע, הוא הסוללה הענקית שלו? שיספק זמן עבודה כמובן, ובמובן ה-‘הרבה’ של המילה. 11:59 שעות, הזמן השני הכי טוב שיצא ממכשיר שעבר בידיים אלו בדיקות Time 2.0 של PCMark for Android מבית פיוצ’רמרק (Futuremark), היא תוצאה בהחלט מספקת. בעצם, אולי טיפונת אפילו קצת מאכזבת. איך זה מסתדר עם המשפט הקודם? כי Mi Max 2 של שאומי (Xiaomi) עם סוללת 5,300 מילי-אמפר/שעה הוציא הרבה יותר, 18:23 שעות כזכור, וגם כי ה-Mate 10 Pro המרשים של וואווי (Huawei), עם סוללת 4,000 מילי-אמפר/שעה ‘בלבד’ הוציא במבחן הזה 11:34 שעות, וזה לא ממש רחוק. זה אומר שאוקיטל אמנם מציעה סוללת ענק וזמן עבודה מרשים, אבל לא ממש יודעת, או אולי לא ממש ניסתה, להוציא מהמכשיר המסוים הזה שלה, בלי להתייחס לאחרים, את המיטב.

מהצד השני של המפה, שבמפה הפעם הכוונה היא להטענה של הסוללה, המתינה לנו הפתעה נעימה, במיוחד לאור העובדה שהמכשיר מגיע, כפי שכבר סופר לעיל, עם מחבר USB 2.0 שלא ממש מתאים להטענה מהירה, על פניו. אחד הפרסומים של אוקיטל בנוגע למכשיר הזה התייחס לכך שהטענה מלאה של המכשיר נמתחת על פני 2:40 דקות, ויורדת אפילו עד 1:50 אם מטעינים את המכשיר מאפס כשהוא כבוי. באופן מפתיע, אלו בדיוק המספרים שהתקבלו בבדיקות הנוכחיות של המכשיר וזה בהחלט מרשים עבור תצורה כזו של מכשיר.

עוד דבר שניתן היה לצפות לו מראש, לאור התצורה, זה ביצועים בינוניים במבחנים הסינתטיים השונים, ובמיוחד בתחום הגרפי. זה לא מכשיר לשחק בו משחקים גרפיים כבדים. כמו שאפשר לראות, במבחנים של 3Dmark for Android הוא הגיע למספרים של שוק ביניים נמוך, היכן שמסתובבים מכשירים כמו ה-Kiicaa Mix של ליאגו (Leagoo) המאכזבת. מכשירים בחלק הגבוה יותר של שוק הביניים כבר משיגים תוצאות כפולות במבחנים הללו, כמו לדוגמה +Galaxy A8 של סמסונג (Samsung) שהגיע ל-735 נקודות במבחן Slingshot Extreme. ההפרשים הללו, ופחות או יותר באותו יחס, הובחנו היטב גם במבחנים הכלליים כמו Geekbench 4.1 עם תוצאות של 614 נקודות במבחן הליבה היחידה ו-2,251 נקודות במבחן ריבוי הליבות.

אבל במכשיר שמתרכז בסוללה ובמחיר, כנראה שבדרך כלל אי אפשר לצפות ליותר.

אז לאן זה מוביל?

קודם כל צריך לספר מה המחיר. בבדיקה אחרונה, ממש לפני הפרסום, באחד מאתרי המכירות הסיניים בבחירה אקראית לחלוטין, עומד המכשיר למכירה במחיר של פחות מ-550 שקלים. במחיר כזה, ולאור המבדקים שעבר המכשיר, הוא בהחלט טלפון שראוי להתייחס אליו כבחירה אפשרית, ולו רק בזכות זמן העבודה שלו. מעבר לכך, למרות שהשוק מכתיב למשתמשים שמסך מוארך זה מצווה, זה לא בדיוק נכון. אין שום בעיה עם מסך 5.5 אינץ’ בתצורה הקלאסית. למעשה, הבעיה היחידה האמיתית במכשיר הזה היא כפתור הבית המעט קשיח. מעבר לכך, ולאחר תקופה של כחודשיים בשימוש, מתברר ש-Oukitel K3 הוא בהחלט אחד המכשירים שנרשמו בצד הטוב של הרכישות ממדינת הייצור הענקית.

וגם לדורון יש מה לומר (והיא גם אחראית לצילומי המכשיר)

כילדה שמצלמת הרבה, לטלפון יש הרבה מצבי צילום וכמה וכמה אפקטים מגניבים שנותנים לתמונה מראה אחר ומגניב יותר, וכשעושים סלפי אז זה נראה הרבה יותר טוב בזכות העובדה שיש שתי מצלמות קדמיות, וזה עוזר לי להתמקד במה שצריך לצלם בסלפי וזה אני והחברות שלי.

הטלפון קצת כבד וגדול, אבל לגודל הזה של המסך אני כבר רגילה, כי כבר היה לי טלפונים עם מסך בגודל 5.5 אינץ’, ולכובד מתרגלים, וההפרש לא כזה נורא. ובכלל יש לי באופן אישי קצת ניסיון עם מכשירים של אוקיטל, ולמדתי שהסוללה של הטלפונים של החברה הזו מחזיקה הרבה זמן בדגמים שאני השתמשתי בהם, וזה אחלה.

יש בכל זאת בעיה קטנה: אני התרגלתי לכפתור הבית שרק נוגעים בו, ופה צריך ממש ללחוץ עליו, ואני עדיין לא תמיד זוכרת ולא מבינה למה כשאני נוגעת זה לא עובר למסך הבית. זה גם משפיע קצת על פתיחת המכשיר עם טביעת אצבע, לפעמים מגיב מיד ולפעמים צריך ללחוץ על הכפתור, וזה קצת מבאס כי זה קצת איטי.

אבל באופן כללי אני כן אוהבת את המכשיר כי המסך גדול, התמונה יפה, יש הרבה זיכרון ולמרות המשקל הוא יציב ביד והכי חשוב הוא מגיב טוב ומהר. על כסף תשאלו כבר את אבא שלי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.