איך זה Xiaomi Mi Max 2? הפיל של אנרג’ייזר

הדבר הברור הראשון שאפשר לומר על Mi Max 2, טלפון הענק החדש של שאומי (Xiaomi), הוא שהוא נותר גדול בדיוק כמו קודמו בדור, ה-Mi Max המקורי שאהבתי – ולא סתם אהבתי, הוא נמצא ברשימה הקצרה של חביבי האתר. בדיוק כמו קודמו גם ה-Mi Max 2 יכול להרתיע ברגע הראשון את מי שלא ניסה לשלוח ידו עד עתה במכשיר עם מסך גדול שכזה. ובדיוק באותה מידה, אחרי שימוש קצר, ואחרי שמבינים שאי אפשר להפעיל ביד אחת כל מכשיר עם מסך בגודל 5.15 אינץ’ ומעלה, פחות או יותר, אלא אם משתמשים בהתאמת תצוגה, ושהטלפון בכל זאת נוח לשימוש כי הוא דק יחסית, אז לא רק שמתרגלים אפילו מתחילים ליהנות. למה, כי מסך גדול ברזולוציית FHD, עם בהירות יותר מממוצעת, יהפוך כל מכשיר לאחד שכיף להשתמש בו לצורך משחקים, צפייה בסרטים, ואפילו כדי לכתוב מסמכים ב-Word for Android. ואת זה כל זה יש ל-Mi Max 2 בדיוק כמו לאחיו המבוגר יותר שהקדים אותו בשנה.

בדור הקודם עוד הייתה ל-Mi Max מעט תחרות, ובכל זאת הוא זכה בכתר הגודל, והשנה קוטף Mi Max 2 את התואר בינתיים בקלות עם מסך ה-IPS שלו בגודל 6.44 אינץ’ שלו, ועם העיצוב שאפשר לומר עליו, קצת בעדינות, שהוא יוקרתי למראה. ובכל זאת, ברגע הראשון קצת קשה להבין שמדובר במכשיר חדש – ובהמשך תגלו שזה קשה לא רק במבט הראשון. הדמיון בין שני המכשירים זועק לשמיים גם בלי להשתמש בשופר. רק בבחינה השנייה מתחילים לשים לב להבדלים, והם מיד יפורטו.

עכשיו, תרשו לי לחרוג לרגע מהנושא כדי להסביר משהו שקשור מאוד לנושא. בדרך כלל, כשמכריזים על סרט המשך לסרט קולנוע טוב יש לא מעט שפולטים מהפה מין ‘אוף’ קטן כזה. לצד כמה וכמה הצלחות של סרטי המשך, ידע עולם הקולנוע שורת ארוכה יותר של סרטים שהראשון היה טוב והשני, ולפעמים השלישי, הפך לסוג של בדיחה. כלומר, אין בעולם הסרטים הנחה שהדור הבא של סרט יהיה ‘משודרג’. אבל בעולם הטלפונים? 3 חייב להיות יותר טוב מ-2, וכמובן ש-2 חייב להיות יותר טוב מ-1, ואמל כמה חברות הספירה כבר מגיעה אלי 8 ו-X וכל סוג אחר של ספירה. אני לא מאמין שיש מישהו בעולם שחושב אחרת, וזה חייב להיות שדרוג מוחלט.

בעצם סליחה, יש אנשים כאלה. קבוצה כזאת של אנשים יושבת בשאומי. התכנון שלהם, כך מתברר בדיעבד, היה שה-Max 2 יהיה רק מעין שדרוג. כלומר, יש בו אלמנטים שבפירוש מצביעים על תנועה קדימה, אבל יש כמה דברים שבהחלט מעוררים תהיות, ואפילו גורמים לגרד בראש.

Mi Max 2 מול Mi Max – העיצוב

כמו שכבר הבנתם, אחרי כמה שניות מתחילים לראות את ההבדלים שבכל זאת יש בעיצוב בין ה-Mi Max 2 לבין ה-Mi Max. כמו שאתם רואים צלם גדול אני לא, אבל בכל זאת ההבדלים קצת בולטים – ושהתמונה לא תטעה אתכם, המכשירים הם באותו גודל, פחות או יותר, ואם כבר Mi Max 2 מעט גדול יותר. המידות שלו הן 174.1×88.8×7.6 מ”מ לעומת  173.1×88.3×7.5 מ”מ, הפרשים שלא ממש מורגשים בטח לא בעין, גם לא ההפרש במשקל: 211 מול 203 גרם לרעת המכשיר החדש יותר.

אבל אי אפשר להתעלם מפסי האנטנה הגדולים והמשמעותיים שכוסו בפלסטיק לעומת האנטנות החדשות, הדקות בצורת U במכשיר החדש. כעת הגב כולו מאלומיניום, אם כי מדובר באלומיניום דקיק ודי פגיע לשריטות ואפילו למכות קטנות. המעבר לגוף אלומיניום אחוד גם הוביל לעיצוב שמציע עכשיו קימורים בכל כיוון, והמכשיר החדש בהחלט נראה טוב יותר מקודמו, למרות שהייתי מוותר על תופסת הטקסט מתחת ללוגו שמספרת שזה מכשיר סיני. עוד שינוי שרואים כאן הוא שהמצלמה החליפה מקום עם המבזק. נו, עדיין הצלחתי להסתיר את העדשה עם האצבע בלא מעט צילומים. מה שלא רואים כאן בתמונה הוא שמחבר ה-microUSB הוחלף במחבר USB Type-C, וטוב שכך.

ויש עוד דבר קטן שבסופו של דבר גם מבחינים בו בעין, אם לא בפעם הראשונה בה לוקחים את המכשיר ליד לסיור. בעוד שכל השוק נע לכיוון שולי מסך כמה שיותר דקים, ב-Mi Max 2 זה הפוך: הצדדים יותר עבים מאשר במכשיר הראשון, וזה נראה לעין גם אם זה לא ממש ‘הרסני’. למעשה, יחס המסך לגוף ירד מ-74.8% ל-74%, וזה כאמור דבר שרואים בעין. והנה עוד דבר קצת מוזר: המכשיר החדש זוכה גם הוא להגנה של Gorilla Glass כמו המכשיר הראשון, אבל היא ירדה מ-4 ל-3. עד כדי כך הפרש המחיר משמעותי, שאומי?

ועכשיו, מה שקורה בפנים

גם בתוך המכשיר יש תערובת מוזרה של צעד קדימה, צעד אחורה וכדומה. אם המסך נותר כמות שהוא, המערכת על שבב Snapdragon 650 הוחלפה ב-Snapdragon 625, מערכת שמורכבת מ-4 ליבות Cortex-A53 ושתי ליבות Cortex-A72, בטכנולוגיית big.LITTLE ובמהירות מרבית של 1.8 ג’יגה-הרץ, הוחלפה במערכת שמורכבת משמונה ליבות Cortex-A53 במהירות מרבית של 2.0 ג’יגה-הרץ, אך ללא תמיכה בטכנולוגיית big.LITTLE. על פניו החלפה ראויה, אבל במקרה של קוואלקום (Qualcomm), האמא והאבא של שתי המערכות על שבב, אין טעות במספרים: 650 יותר טובה מ-625, וכמו שתראו בהמשך זה בא לידי ביטוי במבחנים, גם בגלל השבב הגרפי הנחות יותר, Adreno 506 לעומת Adreno 510.

הטלפון הפעם מגיע עם 4 ג’יגה-בייט זיכרון עבודה ועם 64 ג’יגה-בייט זיכרון אחסון, וזה גידול לעומת הטלפון הבסיסי שהוכרז בדיוק שנה לפני עם 3/32 ג’יגה-בייט זיכרון. הזיכרון, בכל מקרה, ניתן להרחבה עם כרטיס microSD במקום סים 2 במגירת הסימים, בנפח של 256 ג’יגה-בייט לכל היותר. מבחינת קישוריות אין שדרוג, אבל זה בסדר עם WiFi ברמה של עד 802.11ac, עם תמיכה ב-DLNA ובבלוטות’ 4.2. מערכת ההפעלה שודרגה כמובן לאנדרואיד 7.1.1, והמכשיר אמנם מגיע עם גרסת MIUI 8 של מערכת ההפעלה של שאומי, אבל כבר אפשר להתקין בו בקלות רבה את גרסת הבטה המעודכנת של MIUI 9, ולדעתי כדאי.

בדרך כלל אני שומר את ההתייחסות לתצורת המצלמות ולסוללה לפסקאות הצילום והמבחנים, אבל הפעם נתייחס אליהן מראש, ולו רק בגלל שקשה לומר משהו מיוחד על המצלמה האחורית. איכות הצילום לא הייתה משהו מודגש ב-Mi Max והיא אף פחות מכך ב-Mi Max 2 כי חיישן המצלמה הוקטן מ-16 מגה-פיקסל ל-12 מגה-פיקסל כשגם מפתח הצמצם הוגדל מ-f/2.0 ל-f/2.2, וזה אחד הדברים הכי לא ברורים בהם נתקלתי במכשיר הזה. מילא שלא בוצע מעבר לשימוש במערך של שתי מצלמות מאחור, אבל להקטין את החיישן? מוזר. המצלמה מקדימה נותרה בגודל 5 מגה-פיקסל עם צמצם בגודל f/2.0, וזה ממש לא מפריע.

מבחנים הם לפעמים החזות להרבה דברים

טוב בכל זאת השארתי את הסוללה לסעיף הזה, ומיד תבינו למה. החלפת האנטנות הרחבות באנטנות דקיקות פינתה מקום מתחת למכסה של ה-Mi Max 2. בשאומי ניצלו זאת כדי להחליף את סוללת ה-4,850 מילי-אמפר/שעה ב-5,300 מילי-אמפר/שעה. כבר על פניו היה ברור שאפשר לצפות לכ-15% תוספת זמן לפחות, במיוחד עבור שאומי שיודעת לעשות את העבודה שלה בהיבט של הסוללות, וכאחד שבוחן כמה וכמה טלפונים בשנה, אני כבר לא ממש מופתע מכך שהמכשירים שלה שוברים שיאים.

ה-Mi Max למשל שבר את השיא בשנה שעברה עם 11:53 שעות במבחן Time 2.0 של PCMark for Android בו מורדת בהירות המסך עד לגובה של כ-30%, כך שעדיין ניתן לקרוא בקלות את הטקסטים בחדר בתאורה טבעית, ה-WiFi עובד, ואפליקציית הבדיקה לא נותנת למכשיר לנוח לשנייה, במיוחד לא למסך ולקישוריות. אבל שום דבר לא הכין אותי לכך שהבדיקה של ה-Mi Max 2 תסתיים לאחר 18:23 שעות. גם אם טעיתי במקצת, והזמן הנכון היה צריך להיות אפילו שעתיים פחות, עדיין מדובר בעבודת סוללה יוצאת מן הכלל. אין ספק גם, כדי שיהיה ברור, שהשנמוך ל-Snapdragon 625, שהיא מערכת על שבב חסכונית יותר מבחינת צריכת אנרגיה, גם תרמה אחוזים לזמן המרשים הזה. איפה השפן של אנרג’ייזר איפה? תזהר שהפיל של שאומי לא ידרוך עליך. דרך אגב, במקום השלישי בבדיקת הסוללה נמצא ה-Mi 6 של שאומי שאת הסקירה שלי עליו תוכלו לקרוא ב-TGspot.

אבל אחרי התרוממות הרוח שחשתי מהביצועי הסוללה, לא היה אפשר שלא להתאכזב מביצועי המעבד והשבב הגרפי. במבחני הליבה הבודדת ב-Geekbench 4 הוא הגיע לציון של 877 נקודות בלבד לעומת 1,478 נקודות של ה-Mi Max, וגם כיום רוב האפליקציות עדיין יודעות להשתמש רק בליבה אחת, כולל משחקים רבים, כך שהציון של ריבוי הליבות שהיה טוב יותר ועמד על 4,288 נקודות, והוא יחסית סביר, בדרך כלל לא בא לידי ביטוי. ב-Antutu 6 הציון הכללי של המכשיר עמד על 63,708 נקודות לעומת 79,446 בבדיקה הזהה שביצענו ל-Mi Max בזמנו. במבחן הגרפיקה באיכות הגבוהה של Basemark X הגיע Mi Max 2 ל-10,388 נקודות לכל היותר, כ-50% פחות מזו של אחיו ‘הזקן’ שהגיע ל-15,328 נקודות.

בשורה התחתונה סוללה מדהימה, ביצועים פחות טובים מזה של ה-Mi Max, ומספרים שמתקשים להתמודד גם עם מכשירים אחרים שנמצאים במרכז שוק הביניים.

שימושיות

אז איך זה בא לידי ביטוי ביום יום? קודם כל אני חייב לציין שכבר מהרגע הראשון הייתה הרגשה שבכל מה שקשור להורדת/העלאת קבצים יש שיפור לעומת המכשיר הקודם. כנראה שהאנטנות החדשות טובות יותר מאלו של הקודם, ולא רק בהיבט של העובי. מעבר לכך, כיף להשתמש במכשיר כשאין חשש שהוא עומד להיכבות, ובעבודה שוטפת שלא כוללת משחקים וצפייה בסרטים, המכשיר עובד חלק ונקי ללא בעיות, ואף מעט טוב יותר עם משדרגים ל-MIUI 9, אז מתברר שגם העבודה במצב פיצול מסך לא ממש גורמת לו להתעייף. עוד דבר שבלט הוא שהמכשיר כמעט ולא מתחמם באופן בולט, גם כשמעמיסים עליו עבודה.

אבל במשחקים כבדים כן הורגש שהביצועים פחות טובים, וזאת למרות שכמות הזיכרון הפנויה גדולה יותר כמובן, וזאת למרות שגם ניהול הזיכרון במכשיר טוב. במקרים מסוימים היו ממש גמגומים במשחקים כבדים, כולל השתהויות קטנות ומוזרות שבמשחקים מסוימים גרמו לפגיעה בהנאה.

כשמשחקים או צופים בסרט במצב אופקי של המכשיר מגלים עוד בונוס קטן: גם מצד ימין, באזור של יציאת ה-3.5 מ”מ לאזניות, יש עוד רמקול שביחד עם הרמקול הממוקם בגריל בחלק התחתון של המכשיר, מספקים איכות מפתיעה לטובה של מוזיקה.

Xiaomi Mi Max 2

וגם מסקנות

והנה הגעתי למסקנה הראשונה: אל תחליפו אם יש לכם Mi Max חי נושם ובריא. ההשקעה לא כדאית. מצד שני, אם עד חששתם משימוש במכשיר גדול, אז הנה יש לכם עוד הזדמנות לעשות את זה עם מכשיר שהמילטון היבואנית הראשית מוכרת בארץ במחיר של 1,499 שקלים, שהוא המחיר בו נמכר גם ה-Mi Max כשהגיע לשוק. זמן הסוללה מכפר על כל דבר אחר שקשור למכשיר הזה, אבל אי אפשר לקחת לו גם את המראה המוצלח לדעתי האישית. מי שרוצה שילוב של מכשיר גדול עם סוללה שלא מפסיקה לעבוד, כמו פיל או כל חיה אחרת שאתם מחבבים, אין לו כרגע אפשרויות מתחרות של ממש.

את המכשיר המסוים הזה קיבלתי לבדיקה מ-GearBest ואת הקישור אל דף המכירות שלו תמצאו כאן. המחיר בעת כתיבת שורות אלו עומד על פחות מ-940 שקלים לפני מסים. יש גם גרסת 128 ג’יגה-בייט שעולה הרבה יותר, כ-1,365 שקלים.

4 thoughts on “איך זה Xiaomi Mi Max 2? הפיל של אנרג’ייזר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.