סקירת טלפון: Cubot X19 – למי שרוצה טלפון שהוא קודם כל טלפון, וגם לא מרוקן את הארנק

מצב שוק הטלפונים הנוכחי אומר שקל מאוד לאבחן מה הוא מכשיר פרמיום, מאלו שנמצאים בצמרת הגבוהה של השוק: פשוט צריך להסתכל על תווית המחיר. אפשר לומר שכיום, במונחים ארץ ישראליים, הקו המבדיל עומד פחות או יותר על 3,000 שקלים. אבל הבעיה היא לא המחיר של המכשירים הללו עצמם, אלא גם מה שקורה בעקבות כך למחירים בכלל השוק שנמשכים כלפי מעלה ולא בטוח שלא רק בגלל שפשוט אפשר. מצד שני לפחות יש כמה עוד מכשירים כמו Cubot X19 שמציעים חלופה שהיא עדיין זולה המיועדת למי שממש לא רוצה להשתולל מבחינה כספית, וגם זקוק בעיקר לטלפון ולא למערך צילום שגם מאפשר דרך אגב לחייג.

קאבוט (Cubot) היא יצרנית קטנה במונחים סיניים, ובוודאי גלובליים, והיא כמעט ואינה מוכרת כנראה מחוץ לגבולות סין. אבל לאחרונה, כמו יצרניות קטנות אחרות, היא מנסה למלא את החלל שהשאירו החברות שצמחו קדימה מהר ולהציע מכשירים שיתאימו במחירים שלהם גם לאלה שהמעה לא ממש שופעת בכיסיהם. לא שהיצרניות הידועות יותר ויתרו על שוק הביניים וגם לא על שוק הכניסה, אבל גם במרחבים הללו של השוק נדרשת פרמיה מסוימת על מותג שהינו מוכר יותר מאחרים, וגם אם המחירים שמציעים לתחום הזה חברות כמו וואווי (Huawei) ושאומי (Xiaomi) נמוכים יחסית אליהן, הן עדיין גבוהים יותר ממה שיכולה להציע חברה זעירה כמו קאבוט – המחיר של ה-X19 עומד פחות או יותר על 450 שקלים בלבד, והוא מהווה דוגמה טובה לטלפון חכם שהוא פשוט יחסית.

אז מה המחיר?

תמונת מסך ראשי של Cubot X19 שמראה שמדובר באנדרואיד נקי

כמובן שמכשיר שמציע תווית מחיר נמוכה לא יציע תצורה גבוהה כמו מכשירים שעולים אלף, אלפיים גם שלושת אלפים שקלים יותר. כדי להגיע לנקודת מחיר כזו יש תמיד צורך בוויתורים, ויש מחיר שצריך לשלם בכל ההיבטים.

באופן עקרוני אפשר לסמן שלושה היבטים עיקריים בהם יש צורך בוויתור: מערכת על שבב יחסית מיושנת, מערכת הפעלה שהיא דור אחד אחורה ומערך הצילום.

אז מה התצורה? במקרה של ה-X19 השתמשה היצרנית ב-Helio P23 מתומן הליבות אך המיושן יחסית של מדיה-טק (MediaTek). אמנם מדבור במערכת שמציעה מהירות מרבית סבירה של 2.5 גיגה-הרץ, אבל בסך הכל הביצועים שלה, כולל אלו הגרפיים, נמוכים גם בהיבט של שוק הביניים הנוכחי, ואני אציג זאת בקצרה עוד מעט.

אבל X19 מגיע עם כמות זיכרון סבירה בנפח של 4/64 גיגה-בייט, ויש חיישן טביעות אצבע מאחור שמתפקד פשוט היטב, ויש לו גם מחבר Type-C שנעדר לעיתים גם מטלפונים יקרים פי שניים ושלושה, ומערכת ההפעלה היא אמנם אנדרואיד 8.1 ולא 9, אבל היא מוצעת בדרך הכי נקייה ופשוטה שאפשר והיא כל כך פשוטה שאני מכיר לא מעט חברים שהיא אפילו תגרום להם להוציא אנחת רווחה: היא פשוט אינה מסבכת את החיים בשלל אפשרויות שכנראה אף פעם לא ניתן יהיה ללמוד עד הסוף.

עוד היבט נוסף שמעניק ל-Cubot X19 נקודות חיוביות למאזן הוא המסך. אמנם מדובר במסך LCD יחסית רגיל, אבל הוא מציע רזולוציית +FHD עבור מגזר שוק שמסתפק בהחלט גם ב-+HD וזה בונוס קטן ונחמד. הוא גם מציג גודל של 5.93 אינץ’ ומי שמחפש מכשיר שלא נכנע למוסכמות הענקיות הנהוגות כיום, יש כאן פתרון טוב.

אבל ככל הנראה האלמנט הכי מוצלח שקשור למסך היא הבהירות הגבוהה מאוד שלו: בתוך חדר אפשר להוריד את בהירות המסך עד למינימום כי גם כך הוא יהיה מספיק בהיר לשימוש. בחוץ, באור שמש מלא, אפשר לעבוד איתו בקלות ללא כל הפרעות גם אם לא מושכים את מחוון הבהירות עד הסוף. מפתיע מאוד לטובה, ומשהו שלא מוצאים בכל טלפון, בלשון המעטה.

אפקט המעט צילום

וכן יש גם שתי מצלמות מאחור, וכמו שאמרתי לעיל, ההיבט של הצילום הוא אחד המחירים שצריך לשלם עבור תג מחיר נמוך. ואכן, לא מדובר בפאר היצירה, בלשון המעטה. החיישן הראשי הוא בגודל של 16 מגה-פיקסל וחיישן מצלמת העזר בגודל 2 מגה-פיקסל. הן לא מציעות אפקט צילום מיוחד, אין שתעזור בבחירת ההגדרות הנכונות, וגם אפליקציית הצילום מאוד פשוטה.

כן, זה נכון, אם אתם מחפשים מצלמה שהיא גם טלפון, זה לא מכשיר בשבילכם. לדוגמה, למרות שתי המצלמות, אין אפקט בוקה אמיתי אלא תכונה שמאפשרת להתמקד במה שרוצים לצלם ולטשטש באופן מלאכותי משהו את הסביבה, בהיקף שרוצים פחות או יותר, וממש אין הרגשה של עומק.

התוצאות בלילה בלתי אכילות בדרך כלל, וגם אם יש מעט תאורה מסביב התוצאות לא מרשימות בלשון המעטה. אבל במשך היום התמונות סבירות, גם אם לעיתים יש הרגשה של חוסר איזון עם תמונות שנראות קצת שטופות מדי, ואז תמונות שהצבע נראה רווי מדי. עם זאת, עיוותים של ממש לא תמצאו אלא בהגדלה מלאה של התמונות ועבור רוב תמונות הסלפי ותמונות ה-‘היי תראו הייתי כאן ושם’, ה-Cubot X19 יספק את הסחורה.

Cubot X19 - Camera Roll

אז מה הביצועים של ה-Cubot X19?

כפי שכבר נרמז לעיל, המערכת על שבב, שבסופו של דבר קובעת את ביצועי המכשיר, יחסית מיושנת. אני לא אכנס לניתוח כרגע מדוע זה קורה בכלל בטלפונים שמגיעים לשוק כחדשים, אבל העיקר זה כמובן העלות הנמוכה שלהן וגם ההשקפה שיש דברים אחרים שמעניינים בטלפון חוץ מביצועים כביצועים.

כי בשימוש שוטף לא נתקלתי בבעיה בכלל בעת הבדיקה של ה-X19, כל עוד כמובן לא נדרשתי למשחקים מודרניים עמוסי גרפיקה. בגלישה, בקריאת דואר בצפייה בסרטונים לא אמורה להיות בעיה. רק כשהטלפון היה עמוס באפליקציות שפועלות ברקע, עם הרבה רקע חברתי, ניתן היה להרגיש רק מדי בתגובה איטית, אבל לא כזו שמפריעה בשימוש.

זה לא שהתוצאות הסינטטיות שלו רעות. הן ממש לא נוראיות. תוצאה של 93,442 נקודות בבדיקה של Antutu, לדוגמה, שמה אותו נמוך בטבלה מ-X6 של נוקיה (Nokia) שהגיע לציון של 114,178 נקודות, ומ-Mi Max 3 של שאומי (Xiaomi) עם 118,66 נקודות, אבל יותר ממכשירי שוק הביניים של שנה שעברה, כולל ה-Redmi S2 שהגיע ל-75,762 נקודות. באופן דומה, 3,136 הנקודות במבחן Compute של GeekBench 4 ממקם אותו בסביבה הקרובה מאוד של ה-P Smart 2019 של וואווי (Huawei) שהגיע לציון של 3,214 נקודות.

ויש עוד דבר שהפתיע לטובה בטלפון הזה, במיוחד בהתייחסות וההשוואות למכשירים: זמן עבודה. ה-X19 לא יתחרה אולי על המקומות הראשונים בקטגוריה הזו, אבל הוא יסיים את התחרות באופן מאוד מכובד כי את מבחן הזמן שלו הוא סיים אחרי 8:24 שעות שהושגו חלקן בזכות סוללה יחסית גדולה של 4,000 מילי-אמפר/שעה.

קצת על העיצוב

הגב של המכשיר הוא מפלסטיק, אבל החברה העניקה לו צביעה מיוחדת בגוונים משתנים של כחול מעורב עם ירוק, לפחות בדגם שהגיע לסקירה, והוא נראה הרבה יותר יוקרתי ממה שתג המחיר שלו קובע. כפי שאתם יכולים לראות בתמונות שמלוות את הכתבה – וכן דורון כרגיל צילמה אותן – זה גם נראה יפה ומעניין מאוד. קצת פחות כשמכסים עם כיסוי הסיליקון שמגיע בקופסה, אבל בכל מקרה זה כדאי כי אחרת הגב מוכתם במהירות גבוהה.

מקדימה המסך מציע יחס היבט של 18:9 וזה מזכיר את הדור הראשון של המסכים המתוחים, והעיצוב בהתאם. השוליים הצדדיים דקיקים יחסית, אבל בשני הכיוונים האחרים, למעלה ולמטה, יש שוליים משמעותיים – אבל לפחות אין מגרעת, ויש לא מעט אנשים שמגרעת מפריעה להם יותר.

אז Cubot X19 כן או לא?

אני אפתיע אתכם אם אומר שמאוד כן? כלומר מאוד כן אם אתם מחפשים בעיקר תמורה לכסף. נכון, הוא ממש לא הצעקה האחרונה באף היבט, אבל הוא בהחלט יכול להיות בחירה מוצלחת עבור מי שרוצה טלפון פשוט וזול שעושה את העבודה שלו בסדר ויותר – ומצליח בנוסף לשמש כנגן מדיה לא רע בכלל, גם מבלי לרוץ לחפש שקע. ויש עוד בונוס קטן הוא גם מגיע היישר מהקופסה עם זכוכית הגנה מודבקת.

אני קיבלתי את Cubot X19 לבדיקה מ-Gearbest ואם תרצו תוכלו למצוא אותו כאן.

ולמרות שהיא כבר הוזכרה לעיל עוד קרדיט קטן לביתי היקרה דורון קצבורג על התמונות

3 thoughts on “סקירת טלפון: Cubot X19 – למי שרוצה טלפון שהוא קודם כל טלפון, וגם לא מרוקן את הארנק

 • 2 באוקטובר 2019 at 8:03
  Permalink

  יש לי טלפוןx19 והמחיר ממש מצחיק!!!! לדעתי הטלפון שווה 1000 שקל פחות או יותר .. זה אחלה טלפון, זה טלפון יפה, טוב,נוח, איכותי, גדול, ובקיצור, אחלה טלפון! מאוד ממליץ לקנות..😁😁😁😁😁😁

  Reply
 • 11 בנובמבר 2019 at 12:42
  Permalink

  האם יש עברית במערכת?

  Reply
  • 13 בנובמבר 2019 at 11:42
   Permalink

   כן, מערכת הפעלה נקיה

   Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.