לכל הגודל: HP Z32 – מסך 4K מהטובים שיש לשימושים כלליים

אחד הדברים העיקריים שמוכיח Z32, מסך ה-31.5 אינץ’ של HP, הוא שאם יש מספיק כסף בכיס, ובדרך כלל ברמה התאגידית והמקצועית כסף זה עניין פחות מהותי מאשר ברמה הצרכנית, אפשר לשים על השולחן מסכים שעל הגודל שלהם עד לפני מספר שנים בודדות אולי היה אפשר רק לחלום.

בעצם, למה ללכת סחור סחור: גדלים כאלה היו שמורים עד לאחרונה ממש למסכי טלוויזיה, שהיה צריך לתכנן עבורם או למצוא להם מקום מיוחד בסלון, ועכשיו הם פולשים אל שולחנות העבודה.

נכון, אני מסכים עם אלה שטוענים שלא תמיד גודל שווה איכות, אבל במקרה של ה-Z32, שהוא נשוא הביקורת הזו, מדובר במשהו שדווקא הצליח ל-HP.

זהו מסך שבאופן עקרוני מיועד לשימושים כלליים והוא מציע שילוב מוצלח של איכות תמונה עם יכולות בקרה, והוא נוח לשימוש ומאד נוח לעיניים, גם אם כמובן בגלל גודלו הפיזי צריך למקם אותו על שולחן שמציע מספיק עומק כדי שאפשר יהיה למקם את המסך במרחק בו יהיה נוח לעיניים – כי אי אפשר לשבת ולבהות במסך כזה גדול ממרחק של כמה סנטימטרים בלבד. לא כדאי אפילו לחשוב לנסות את זה.

HP Z32 בעבודה בפועל

Z32 נוח לשימוש, או במילים אחרות נוח לעיניים, גם בהגדרות ברירת המחדל שלו. הרזולוציה הטבעית שלו היא 4K והחיבור הזה בין בגודל לרזולוציה מבטיח הרבה מאוד מקום לחלונות פתוחים על המסך.

בהיבט הטכני שלו מדובר במסך המבוסס על פאנל IPS עם זמן תגובה איטי מאוד של 14 אלפיות-השנייה. זמן התגובה הזה, שנמדד מאפור לאפור, כמובן מוציא מהתמונה את האפשרות להשתמש בו למשחקים. סליחה, אומר זאת בדרך מדויקת יותר: הוא לא ממש מתאים למשחקים מהירים עתירי פעולה כי אז, גם בגלל העובדה שהוא לא תומך ב-G-Sync של NVIDIA או ב-FreeSync של AMD, יכולים להופיע בעיות תצוגה כמו גמגום, קריעת תמונה וכדומה. מצד שני הוא תומך באופן מלא במרחבי הצבעים sRGB ו-BT.709, והוא מגיע לאחר כיול במפעל, עם התמונה שמספקת צבעים מדויקים להפליא כך שהוא שימושי מאוד למי שזקוק למסך מתקדם בעבודות יצירת תוכן.

הבהירות של Z32 היא 350 לומנס. היא אולי לא גבוהה במיוחד, אבל ציפוי ההגנה נגד השתקפויות שלו עובד היטב וזה אולי אחד היתרונות הגדולים שלו בהיבט הזה של מסכי ענק שיותר מדי מהם הופכים למראות ענק בזוויות רבות מדי.

מבחינה חיצונית הוא אלגנטי למדי, במיוחד עבור סביבה עסקית, עם מסגרת דקיקה מאוד מכל הכיוונים. ניתן לשנות את הגובה שלו לאורך הציר הראשי עם תנועה על ציר באורך של 12 ס”מ, לסובב אותו לצדדים בזווית של עד 45 מעלות לימין או לשמאל וכן לשנות במקצת את ההטיה שלו אל עבר המשתמש. לא בטוח שצריך יותר.

אפשר לחבר ל-Z32 מחשב אחד נוסף מעבר למחשב העיקרי. זה יכול לדוגמה להיות מחשב נייד שרוצים לחבר באופן זמני לצורך כזה או אחר, מעבר למחשב הרגיל שנמצא במשרד. במקרה כזה אפשר לבחור להציג את שני מקורות התצוגה ביחד בתצוגת תמונה בתוך תמונה (PiP) או בתצוגת תמונה לצד תמונה (PbP), כשאפשר לשלוט בגודל המוקצה לחלון הנוסף, וכן להגדיר את מיקומו המדויק על המסך.

בקרות נוחות לשימוש

כדי לעשות זאת משתמשים בבקרות שנמצאות מצד ימין של המסך, מאחור. בדרך כלל בקרות פיזיות מספקות את אחד מכאבי הראש המשמעותיים ביותר במסכים מתקדמים. אבל הפעם זה לא קורה. מדובר בשורה של ארבעה כפתורים נוחים מאוד המגיבים היטב, ולמרות שהם נמצאים מאחור, הם ממוקמים במקום נוח מאוד להגעה, כמו גם כפתור הכיבוי/הדלקה שנמצא מעט יותר למטה – וכאמור, הם אינם זקוקים ליותר מלחיצה קלה.

בכל לחיצה מוצג התפריט הפנימי של המסך שבעזרת ציורים קלים מאוד להבנה מאפשר לבצע בחירות שונות החל ממצב עבודה מוגדר מראש כמו מצב לילה או מצב קריאה, ועד בחירה ידנית של הגדרות הבהירות, רוויית וטמפרטורת הצבעים וכדומה – אין כאן שום דבר מפתיע, אולי מעבר למצופה, אבל הכל מוגש היטב בצורה נוחה שכנראה מוכיחה שהושקעה בהיבט הזה מחשבה לא מעטה.

אם בכל זאת מוצאים כי הכפתורים לא נוחים בגלל סיבה כזו או אחרת, אפשר במקום זאת להשתמש באפליקציה בשם Display Assistant, שניתנת להורדה בחינם מאתר החברה. אפליקציה זו מספקת גישה קלה באמצעות העכבר כמעט לכל האפשרויות שכלולת בתפריט הכפתורים הפיזי, והרבה יותר: יש אפשרות להגדיר בהיבט של תוכנה אזורים ב-Z32 כדי להקל את סידור החלונות בלחיצת כפתור קלה. אחרי שימוש קל לומדים שמדובר באפליקציה שמומלץ מאוד להתקין עבור כל מי שיחליט לרכוש את ה-Z32 הזה של HP.

Z32, כאפשרויות חיבור, מציע חיבור HDMI 2.0, DisplayPort 1.2 בגודל מלא וגם בגודל מיני וכן מחבר USB Type-C שמשמש כאפשרות לחיבור DisplayPort 1.4. חבל מאוד שב-HP החליטו להסתפק בכניסות הללו ולא לשלב לפחות עוד יציאת HDMI נוספת. אמנם זה בדרך כלל מספיק כדי לתת מענה לחיבור מחשב יחיד, אבל במקרה בו רוצים לחבר שני מחשבים, כשתקני ה-DisplyPort לא ממש הצליחו לצבור תאוצה לאורך השנים, יש בעיה קלה שרק גוברת אם רוצים לחבר מחשבים שהם לא כל כך חדישים.

מעבר לחיבורים הללו, וכנהוג אפשר לומר, יש גם רכזת USB שמשולבת במסך אם רוצים לחסוך את המרחק אל המחשב ולהתחבר למסך. החיבור בין המחשב למסך מבוצע באמצעות USB Type-C בקצה של המסך, והוא מספק בעצמו שלושה חיבור Type-A 3.0.

המחיר של Z32 הוא כנראה נקודת החולשה האמיתית היחידה שלו. הוא אמנם איכותי מאוד, ומספק חוויית עבודה שהיא יותר מנוחה, אבל כדי להוסיף אותו לשולחן העבודה שלכם תצטרכו להוציא מכסכם כ-3,950 שקלים. אם תעשו זאת, תהנו ממסך איכותי, וכאמור, לשימושים כלליים ולא למשחקים.

מבוסס על סקירה שבוצעה עבור פורטל ה-IT של אנשים ומחשבים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.