זמן בתנועה: Galaxy Watch Active – שעון ספורט מוצלח, והוא ממש לא רק לספורטאים

השעונים הקודמים של סמסונג (Samsung), בעיקר אלו שהושקו במסגרת משפחת שעוני Galaxy S3 אבל גם השעון הקודם Galaxy Watch, שהושק כחצי שנה לפני השעון בסקירה הנוכחית, היו שעונים מסיביים למדי. זה לאו דווקא בגלל המסך שלהם. זה יותר בגין הגלגלת המסיבית מסביב לשעון שבאמצעותה, בסיבוב עם כיוון השעון ונגדו, המשתמשים עברו בין המסכים השונים. למעשה זה הדבר הראשון בו מבחינה העין ב-Galaxy Watch Active שהוכרז בפברואר האחרון במקביל להשקה של שלושת טלפוני ה-Galaxy S10 – ובעצם, ההפך.

Galaxy Watch Active נראה שעון עדין, כמעט שונה לחלוטין. כעת, במקום להשתמש בטבעת ולסובב אותה כדי לעבור בין המסכים השונים וביםן האפליקציות, משתמשים באצבע ומחליקים על פני מסך המגע שמאלה וימינה כדי להשיג את אותה המטרה. גם המסך, כאמור, קטן יותר וקוטרו הוא 1.1 אינץ’ בלבד לעומת 1.3 אינץ’ בשעונים הקודמים. כתוצאה משני הדברים הללו עוביו של השעון עומד על 10.5 מ”מ בלבד ומשקלו כ-25 גרם, ושוב בלבד. אלו נתונים נהדרים עבור שעון חכם, ולאורך כל הבדיקה שלו הוא התגלה ככזה שאפשר לשכוח לפעמים שהוא על היד.

מה שיש ב-Galaxy Watch Active

השעון מתבסס על המערכת על שבב Exynos 9110 של סמסונג שכוללת שתי ליבות שפועלות במהירות מרבית של 1.15 גיגה-הרץ. הוא מצויד בזיכרון עבודה של 768 מגה-בייט וזיכרון אחסון של 4 גיגה-בייט והוא תומך בקישוריות WiFi, בלוטות’ 4.2 וגם NFC המשמשת בעיקר את הארנק הדיגיטלי ואת שירות Samsung Pay שלא ממש רלבנטי במקומותינו.

מסך ה-AMOLED מציע רזולוציה של 360×360 פיקסלים. מדובר במסך איכותי מאוד, חד מאוד והוא מציע צבעים עשירים. הוא בהיר מספיק לשימוש פנימי, אך ההרגשה היא שבחוץ הבהירות לא לגמרי מספיקה. השעון מציע גם אפשרות לבחור להשתמש בבהירות אוטומטית, אבל כמו שאני מוותר על האפשרות הזו בטלפונים, אז גם פה לא ממש אהבתי להשתמש בה. המסך מוגן ב-Gorilla Glass 3 והיחס שלו לגוף אינו מרשים במיוחד ועומד על כ-60% בלבד.

ואם נחבר בהיבט הזה שני קצוות: אובדן הגודל בהיבט של המסך התברר כמאוד לא משמעותי. אמנם הרזולוציה לא השתנתה במעבר בין הדורות והדגמים, אבל האיכות שלה גבוהה מאוד והתצוגה מאוד נוחה לעין, מאוד קריאה ומאוד ברורה בעברית וגם באנגלית – והעברית טובה מאוד דרך אגב.

מערכת ההפעלה נשארה Tizen 4.0, בדיוק כמו בדור ה-Gear, וזה אומר שהשעון עובד חלק ומהר מאוד והממשק הטוב נשאר טוב, במיוחד אם משווים אותו ל-wearOS של גוגל (Google). למעשה, יחד עם המעבד של סמסונג, חוויית השימוש – לפחות בהיבט של המעבר החלק בין המסכים – הרבה יותר טובה גם בשעון הזה של סמסונג מאשר בשעוני ה-wearOS שמצוידים ב-Snapdragon Wear 2100 המיושן.

את Galaxy Watch Active אפשר לענוד אותו במקלחת, בבריכה ובמקומות מלאי מים אחרים בלי כל חשש כי הוא תומך ב-IP68, וזה אחד ההיבטים הבולטים הנוספים שהוא מציע כחלק מהחבילה, וכחלק מהמיקוד שלו בפעילות שגרמה לחברה להוסיף לו את הכינוי Active. עוד משהו שסותר אולי את המראה העדין שלו הוא עמידות לנפילות וזעזועים בהאם לתקן הצבאי MIL-STD-810G. קשוח הקטן הזה, כך מתברר.

השעון משתמש ברצועות 20 מ”מ תקניות. הוא מגיע עם רצועה קצרה כברירת מחדל, אך יש ארוכה יותר בקופסה שמתאימה היטב גם לידיים רחבות הרבה יותר. החלפת הרצועה קלה: כל מה שצריך לעשות זה להזיז מתג קטן על הרצועה עצמה לשחרורה מהשעון, וגם בתהליך ההחזרה. קצה הרצועה נכנס מתחת לרצועה עצמה בנוחות, ואין צורך בחבק נוסף שיתפוס את הקצה החופשי- שיכול להיקרע וללכת לאיבוד.

קצת על האפליקציה


כמו כל שעון חכם ורצועה שמודדת ולו צעדים עלי אדמות, בלי אפליקציה בטלפון זה לא הולך. במקרה של Galaxy Watch Active זו האפליקציה הכללית של סמסונג הנושאת את השם Galaxy Wearable. למעשה בלעדיה השעון אינו קיים. כל תהליך ההגדרה של השעון וההכנה שלו לעבודה מבוססים על צימוד לטלפון, והוא עובר לאחר כבוד ישירות מהשעון לאפליקציה שמוגשת בעברית מלאה ותקנית ויחד עם השעון מספקת הדרכה בשיטת צעד אחר צעד, לכל האורך, כולל עוד התקנה של שתי אפליקציות משלימות. לאחר כמה דקות, בהן כאמור לא ממש צריך להפעיל את הראש אלא את האצבעות, השעון מוכן לעבודה.

מעבר לכך פעולות רבות שרוצים לעשות בשעון, ובדרך כלל כאלה שקשורות להגדרות, שולחות את המשתמש שוב אל הטלפון – ולפעמים אפילו באופן אוטומטי המעבר גם פותח את העמוד הרלוונטי באפליקציה, ואחד מהם הוא עמוד ניהול ההתראות.

למעשה מומלץ למדי להקדיש את הזמן שצריך עם תחילת העבודה עם השעון כדי לעבור על כל האפשרויות באפליקציה לפחות כדי לבדוק, ואולי ללמוד. כך או כך, אם רוצים עוד רקעים או ערכות נושא עבור השעון, ואולי להוסיף אפליקציות מהחנות יש צורך בהתחברות לחשבון משתמש בסמסונג.

סוללה, זמן עבודה והטענה

;

השעון מגיע עם סוללת 230 מילי-אמפר/שעה שבדרך כלל הספיקה בבדיקות שלי לשימוש שנמשך כיממה ומחצה כשהמסך אינו פעיל כל הזמן. זה אומר בכל זאת שמי שרוצה לצאת כל בוקר מהבית בלי צורך ללהידרש להטענה במשך יום העבודה, כדאי שליתר בטחון יטעין את השעון בזמן ששותים את כוס הקפה הראשונה של הבוקר. בסמסונמג, דרך אגב, טוענים שהסוללה צריכה להחזיק כ-45 שעות, אז 36 שעות בממוצע בבדיקות שלי זה בהחלט סביר לאור השימוש הלא ממוצע שמבוצע בדרך כלל בזמן בדיקות.

Galaxy Watch Active תומך בטעינה אלחוטית בתקן Qi. בעצם, לא תומך אלא נטען רק באמצעות טעינה בתקן הזה. ובעצם גם זה לא ממש נכון: ניסיתי להטעין את השעון עם משטחי טעינה אחרים בתקן Qi וזה לא ממש הצליח לי, והייתי חייב להשתמש במשטח הטעינה שמגיע עם השעון בקופסה שלו. טוב, לא שכחתי שהוא גם ייטען אם ישימו אותו על גבו של Galaxy S10 Plus, אבל אני באופן אישי לא ממש יצא לי לבדוק את זה.

אין יותר מדי פרטים על העוצמה של משטח הטעינה, אבל עם הסוללה הקטנה יחסית של השעון זה לוקח בכל זאת בערך שעתיים. בכל מקרה הטעינה עצמה קלה מאוד ופשוט צריך להניח את השעון על המשטח והוא מתחיל להיטען, ואף פעם לא ממש בדקתי אם זה באמצע או בצד – העיקר שהוא היה שם מלמטה.

שימושיות כשלא הכל זה גן עדן

מתוך 4 גיגה-בייט זיכרון עמו מגיע השעון נותרים בפועל לשימוש כ-1.5 גיגה-בייט בלבד, וזה אומר שאי אפשר להתקין אפליקציות בלי סוף. אבל כן אפשר לבחור להשתמש בשטח הזה כדי להעביר אליו כמה וכמה שירים, ומכיוון שאפשר לצמד אליו ישירות אוזניות בלוטות’ זה גם אומר שניתן לצאת עמו לפעילות בלי להיגרר עם הטלפון, מה שמקל כמובן על החיים הספורטיביים של מי ששומר על חיים כאלה.

עם זאת תרשו לי להביע הסתייגות קלה לגבי רמת הדיוק, לפחות בבדיקה של היבט ספירת הצעדים. בהשוואה מול השעון החכם היום יומי שלי, Huawei Watch 2 לצורך העניין, פעם הראה Galaxy Watch יותר צעדים, פעם אחרת פחות צעדים – ולפעמים היה מדובר בהפרשים די משמעותיים, ולשני הצדדים. זה אומר לדעתי שיש להשתמש בשעון יותר כדי ללמוד את סדר הדברים בגדול, כנראה, אבל לא חפש דיוק לחלוטין. ודרך אגב, זה לא השעון החכם היחיד שכנראה לא לגמרי אפשר לסמוך עליו בהיבט הזה.

עוד דבר שחסר מאוד מאוג בשעון הזה זה רעש: אין רמקול. מי שבונה שהשעון ישמש אותו לצורך התראות או התעוררות צריך לסמוך על רטט בלבד. זה רע, במיוחד עבור משתמשים כמוני שמשאירים את הטלפון בתיק ומסתמכים על הצלצול בשעון כדי להכניס את הדיבורית לאוזן. אפשר להבין מהיכן הבחירה הגיעה: Galaxy Watch Active אינו תומך בשילוב של סים LTE ואם לא צריך רמקול כדי לנהל שיחות, אז לא צריך בכלל. כנראה.

בשורה התחתונה

יש רבים שאומרים על Galaxy Watch Active, בכלל מידותיו הקטנות יחסית, שהוא שעון נשי. נו, ואני אומר שזו כמובן שאלה של טעם וריח, ומבחינתי מדובר בשעון אלגנטי למראה, נוח מאוד ללבישה במיוחד למי שאוהב שלא להוריד את השעון מהיד, ועוד יותר נוח עבור אלו שמשלבים בחיים שלהם בקביעות פעילות ספורטיבית – כולל שחיה.

המחיר שלו עומד כיום על כ-890 שקלים, ובמחיר כזה הוא מהווה גם בחירה טובה מאוד למי שרק נכנס לתחום לראשונה, אפילו אם הוא בוחר להתעלם מכל האפשרויות הספורטיביות שלו. יש בעיות, כמוזכר לעיל, אבל כף המאזניים נוטה בבירור לטובה – שעון מהנה.

צילום תמונות, ואפשר כבר לומר כרגיל: דורון קצבורג

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.