בדיקת מצב: Samsung Galaxy S10e – זנב רציני לאריות, אבל לא חף מבעיות

איך שלא תסתכלו על זה, ההשקה של משפחת מכשירי ה-Galaxy S10 הייתה היסטורית עבור סמסונג (Samsung) בעצם העובדה שלצד שני האחים בהם כבר ‘הרגילה’ את השוק היא הציגה טלפון מעט קטן יותר. עם זאת, ה-Galaxy S10e למרות הצל הגדול של שני שותפיו בתא המשפחתי, הוא הכל אבל ממש לא טלפון שאפשר לומר עליו שהוא מיועד לשוק הביניים. ממש לא.

מי שחושב כך, צריך להוציא את זה מיד מהראש. אם תרצו אולי תחליטו שהוא יוצר מעין קטגוריית ביניים חדשה – בין צמרת מכשירי שוק הביניים הנוכחית לבין הצמרת בכלל של שוק הטלפונים, כי אי אפשר לקרוא למכשיר שעולה 2,999 שקלים, פלוס מינוס, מכשיר שוק ביניים. למרות עליית המחירים ‘העליזה’ שמובילות על חשבון הכיס שלנו סמסונג ויריבותיה לצמרת וואווי (Huawei) ואפל (Apple), ולמרות שהן מושכות אחריהן את כל השוק המוכר לנו, עדיין מדובר במחיר גבוה בכמה מאות שקלים מזה של מכשירי שוק ביניים ‘אמיתיים’.

ובכל זאת הסיבה שה-Galaxy S10e הגיע לעולם היא המחיר – המחיר הגבוה של שני האחרים במשפחה, כשלאנשי סמסונג לא ממש הייתה אארוקה, אלא יותר החלטה לאמץ סוג של מגמה, שלא לומר העתקה אסטרטגית: מאוד קשה להתעלם מכך שבסופו של דבר, בהיבטים רבים, Galaxy S10e הוא עבור ה-Galaxy S10 ועבור +S10 בדיוק כמו שה-iPhone XR הוא בשביל ה-iPhone XS ו-XS Max, כלומר קטן מידות, אבל לא קטן מדי בביצועים, וגם ממש לא זול.

אז מה ההבדלים?

יש הבדלים, יש בהחלט, לכל האורך, ובמיוחד באורך, למרות שהאורך זה רק כי הוא הרי חייב להיות קטן יותר, לא? הרי זאת אחת הנקודות הבולטות של ה-S10e. אז כן הוא הקטן בין השלושה עם מסך 5.8 אינץ’ כשהשניים האחרים מציעים מסכים בגדלים של 6.1 ו-6.4 אינץ’. זה גם אומר שבמונחים של ימינו זה מכשיר מאוד קומפקטי, והוא אכן קל, ונוח מאוד להחזקה ביד, וכבר ככזה הוא יכול להיות מועדף על רבים שאינם אוהבים את הכיוון הענקי אליו פנו מסכי הטלפונים בשנה האחרונה.

כמו בשני האחרים מדובר בתצוגת Dynamic AMOLED בתצורת Infinity O שפירושה חריר בצד הימני העליון שמתחתיו מסתתרת המצלמה הקדמית בכדי לאפשר מעבר לכך מסך מלא ונקי עם שוליים דקיקים מאוד ותמיכה בתקן +HDR10 שמעניקה איכות תצוגה גבוהה מאוד – והיא נהדרת, למרות במקרה של Galaxy S10e מדובר ברזולוציית +FHD בלבד ולא 2K. כמו כן זהו מסך ישר, ללא קימורים בצדדים, בסגנון 2.5D קלאסי שמכוסה בזכוכית ההגנה Gorilla Glass 5 ולא 6 – ואני מסכים עם אלה שחושבים שזו שאלה של טעם וריח לגבי מה יפה יותר: קימורים או ישר ונקי. גם הגב של המכשיר, דרך אגב, מכוסה ב-Gorilla Glass 5, ובינ שני הצדדים יש פס אלומיניום דק ורגיל למראה.

ויש עוד הבדל אחד שקשור לתצוגה, גם אם באופן עקיף, והוא מאוד משמעותי: מתחת למסך של Galaxy S10e אין חיישן טביעות אצבע. אבל בסמסונג, בהחלטה נכונה בעיקרון, לא השאירו אותו מאחור וזאת על מנת לשמור על החזות הזהה של שלושת המכשירים במשפחת ה-Galaxy S10. במקום זאת הם שילבו אותו בצד המכשיר בכפתור ההפעלה/כיבוי בצד הימני של המכשיר – שעקב כך שהוא צריך לשמש כמשטח שמאפשר לזהות הנחת אצבע נכונה, היה לשטוח ומעט שקוע.

איך זה מבחינת שימושיות למעשה? קצת פחות טוב: לוקח זמן להתרגל, וגם אחרי שמתרגלים שוכחים לפעמים שצריך להניח את האצבע כך שהיא תכסה את כל הכפתור, כך שיוצא שתהליך שאמור לקצר תהליכים בעקרון לעיתים דווקא מאריך אותו (וכן, ככה דרך אגב נכנסתם איתי כבר לסקירה בפועל).

על תצורה והשוואות נוספות

למרות שהוא קטן יותר, ובואו נחליט לצורך העניין שהוא גם פחות מושקע מבחינת עיצוב, בתוכו של Galaxy S10e פועמת מערכת על שבב זהה לזו של אחיו הכגדוליםף וזו Exynos 9820 החדשה שהושקה לטובת הדור הזה של מכשירי ה-Galaxy S ומורכבת מ-2 ליבות Moongoose M4 שפותחו בידי סמסונג בליתוגרפיה של 8 ננו-מטר ומציעות מהירות מרבית של 2.73 גיגה-הרץ, 2 ליבות Cortex-A75 במהירות 2.31 גיגה-הרץ, ו-4 ליבות בסיס המבוססות על Cortex-A55 במהירות גג של 1.95 גיגה-הרץ.

המערכת על שבב הזו מציעה גם את השבב הגרפי Mali G76 שמשולב בגרסת ה-12 ליבות שלו, ויחד עם 6 גיגה-בייט זיכרון עבודה ו-128 גיגה-בייט זיכרון אחסון, בדגם שהגיע אלי לבדיקה, זועל הנייר תצורה חזקה ויפה מאוד.

יש עוד הבדל אחד, לפני שאגיע לנושא המצלמות, וגם הוא אולי די משמעותי ונובע מגודל המכשיר, וזה הסוללה. ב-Galaxy S10e משובצת סוללת 3,100 מילי-אמפר/שעה וזאת לעומת סוללת 3,400 מילי-אמפר/שעה ב-Galaxy S10. אבל למרות שהיא קטנה יותר היא מציעה את אותן תכונות כמו הסוללות במכשירים הגדולים היתר: טעינה אלחוטית וטעינה מהירה שתיהן בהספק של 5 וואט, וכן שימוש כמטען לעת צורך, כולל באופן אלחוטי ועבור התקנים נתמכים, בהספק של 9 וואט.

מעבר לכך יש תמיכה בתקן WiFi 802.11ax החדש, תמיכה בבלוטות’ 5.0, תמיכה ב-Dolby Atmos ובטכנולוגייה של AKG – שגם סיפקה את האוזניות שמגיעות בקופסה ומתחברות למחבר ה-3.5 מ”מ שנמצא בחלק התחתון, ויש כמובן את כפתור ה-Bixby שנמצא בצד שמאל של המכשיר מתחת לכפתור השליטה בעוצמת הקול – אם כי הפעם סוף סוף סמסונג מאפשרת לשנות את הייעוד שלו, למרות שזה לא קל ואינטואיטיבי לביצוע, ודורש קצת השקעת זמן.

פינת הצילום

וכן, הנה המצלמות. זה הוא אכן הבדל משמעותי נוסף ב-10e לעומת השניים האחרים במשפחה כי מאחור יש ‘רק’ שתי מצלמות במקום שלוש. עם זאת הן זהות לשתיים מהשלוש – אחת עם חיישן 12 מגה-פיקסל שתומכת בצמצם שבוחר את המפתח שלו בהתאם לצורך בין f/1.5 או f/2.4 ועם מייצב תמונה אופטי ועם זווית רחבה משהו של 77 מעלות, והשנייה 16 מגה-פיקסל עם מפתח f/2.2 ועם זווית צילום עוד יותר רחבה של 123 מעלות. המצלמה מקדימה היא בעלת חיישן בגודל של 10 מגה-פיקסל עם מפתח צמצם f/1.9 ועם תמיכה ב-PDAF של שני פיקסלים, היא גם תומכת ב-‘מיקוד חי’, הכינוי שבסמסונג הצמידו לאפקט ה-boke.

באור יום, כצפוי ככל הנראה, התוצאות בעת צילום תמונות מרשימות מאוד ומציעות חדות גבוהה מאוד עם דיוק צבעים נהדר. אפליקציית הצילום עשירה ביכולות ואחת מהן שימושית במיוחד והיא האפשרות לבחור בקלות האם להשתמש בעדשה הרחבה או בעדשה עוד יותר רחבה מצב הצילום הרגיל: פשוט לוחצים על הצלמית של שלושת העצים שבמרכז המסך כדי לצלם עם העדשה שמציעה את הזווית של 123 מעלות. לחיצה על צלמית שני העצים מחזירה, או יותר נכון עוברת, להתמקדות במצלמה שמצוידת בעדשה מציעה זווית צילום של 77 מעלות.

רואים את השינוי הזה על המסך, ורואים אותו כמובן גם בתוצאות. זה בא לידי ביטוי גם בקבצים המצולמים עצמם. בדיקה שלהם מקרוב מראה שתמונה שמצולמת באמצות העדשה הרחבה יותר גדולה ברחוב וגם באורך ב-14% יותר מתמונה שמצולמת במצלמה עם העדשה הפחות רחבה, בדיוק באותה סצנה. התמונות להלן הוקטנו אמנם בצורה משמעותית לצורך הכללתן בסקירה הזו של Galaxy S10e, אבל היחסים הללו נשמרו היטב.

צילום באמצעות העדשה ‘הרגילה’
צילום באמצעות העדשה הרחבה הרבה יותר

הרגשתי מרוצה גם מהתמונות שצולמו בעת חשיכה עם תאורה סביבתית ואפילו בשעת לילה מאוחרת. הורגש שהתמיכה ב-HDR נכנסת לתמונה, תרתי משמע, והתוצאות היו מספקות לחלוטין אם כי אי אפשר היה להתעלם כמובן מהירידה באיכות הצילום. אבל עדיין, מדובר ברמת חדות מספקת ואף למעלה מכך.

האפשרות לבחירת עדשות זמינה גם בעת צילום וידאו, ויותר מכך, היא גם מועתקת למצלמה הקדמית היחידה. במקרה כזה אמנם הצלמיות מתחלפות ומציגות ‘אנשים’, אבל בפועל כמובן מדובר במניפולציה דיגיטלית המבצעת את שתי הפעולות כדי להציע את אותה מידה של קרבה/התרחקות. בעין, בכל מקרה, זה עובר היטב.

מעבר לכך מציעה האפליקציה את מצב המזון המוכר, שכמובן שימושי לא רק לצילום מזון, ומאפשר התמקדות על פריט אחד עם טשטוש רקע גדול אף יותר מזה של המיקוד החי, מצבי צילום וידאו בקפיצות זמן, בהילוך איטי ובהילוך איטי מאוד – כשמצב זה מאפשר תוצאות טובות רק כשתנאי הצילום הסביבתיים טובים באמת, וכן מצב מקצועי עמוס באפשרויות שגם כולל הליך שנראה כמנתח את סביבת הצילום.

מקומה של הבינה המלאכותית אינו נפקד כמובן, והיא מוצגת כצלמית קטנה מימין לצלמיות בחירתת העדשה במצב הצילום הרגיל. היא מכונה בידי סמסונג ‘ממטב הסצנות’. כשמו והיא בעצם עוזרת לאפליקציה לזהות את מצב הצילום ומושא הצילום ולשנות את ההגדרות באופן אוטומטי, עם תמיכה בתרחישים רבים. יש כמובן גם גישה למדבקות שונות, ליצירת אימוג’י אישי, ועוד כמה וכמה שעשועים נחמדים שכנראה יהיה צריך ספר קטן כדי לתאר אותם במלואם – ובכל מקרה, הם פחות שימושיים עבור הרוב המכריע של המשתמשים.

בשורה התחתונה: צמד המצלמות עומד בציפיות ממנו וברמה יחסית גבוהה, אבל שום דבר שממש מפתיע.

SAmsung's Galaxy S10e - Camera Roll

הרצות ותוצאות

אם מישהו מכם צריך עוד הוכחה שלא מדובר בטלפון שהוא ראש לשועלים אלא זנב חזק מאוד לאריות מבחינת ביצועים לפחות, אז הנה ההוכחה הסופית: תוצאות המבחנים. מבלי להיכנס ליותר מדי פרטים והסברים, אומר זאת כך בפשטות: בכל בחינות הביצועים שעבר המכשיר התברר שהוא נופל, ורק במקצת, מהעוצמה שמציעים גרסאות ה-S10 וה-+S10 שהושקו יחד איתו עם המערכת על שבב תוצרת הבית של סמסונג, וגם מכל שלושת המכשירים בגרסת ה-Snapdragon 855 שאינה זמינה ביבוא רשמי בארץ אלא מיועדת לארצות הברית וסין. זהו. המרחק מלמטה משמעותי מאוד עדיין וזה אומר גם מכל שורת המכשירים המובילים של וואווי שלפי הרשימות של Antutu הטוב שביניהם הוא ה-Honor V20 עם ציון ממוצע של 305,599 נקודות.

אבל יש אבל אחד גדול מאוד, והוא אותי הפתיע מאוד, גם אם הוא הוכיח שוב שאין כנראה טוב בלי קצת רע – ואולי קצת יותר מרק קצת רע. במצב ברירת המחדל של המכשיר, מבלי להיכנס לדקויות האפשרויות של מה שמוצע במסכי ההגדרות שלו, הרצות בדיקת הזמן של ה-Galaxy S10e שביצעתי הסתיימו בתוצאה המאכזבת של 4:33 שעות.

שוב אזכיר כמו בכל מבחן שמדובר כמובן בשיטה בה הטלפון מורץ ללא הפסקה בפעילות יזומה, ונכון שזה לא משקף את השימוש האמיתי בטלפון, אבל זהו מדד, ובהשוואה לכל המכשירים שבדקתי לאחרונה מדובר בתוצאה שהיא פשוט מאוד מאכזבת ואפילו אפשר לומר גם לא אמורה להיות מקובלת כבר בדור הנוכחי, בוודאי מחברה שעוזרת להעלות את המחיר הממוצע של הטלפונים בשוק.

הממשק: One UI

השקת הדור הנוכחי של מכשירי ה-Galaxy S היא גם סימן הדרך להשקת הממשק החדש One UI, והוא רק הפך את הממשק שהיה נוח לנוח עוד יותר, ובעצם מבלי לשנות יותר מדי את מה שכבר היה שם. כך, לדוגמה, צלמיות ברירת המחדל מציעות מראה שעבר רענון עיצוב, והן נרקאות נקיות ושטוחות יותר, ואפילו מעט גדולות יותר באופן יחסי. יש גם אפשרות לבחור לעבוד במצב לילה בממשק ההגדרות עצמו, והחלפת ערכות יכולה בחלקן להשפיע גם על הצבעים של מסך ההגדרות.

One UI מבוסס כמובן על אנדרואיד 9 של גוגל, ואחד הביטויים לכך שהוא שסמסונג מאפשרת לאמץ פס ניווט שבעצם אינו קיים אלא מבוסס על מחוות, עם החלקה מלמעלה למטה כדי לבצע את הפעולות הרגילות של שלושת הכפתורים שמרכיבים אותו. מי שרוצה יכול גם לבחור להציג שלושה פסים במקום שלושת הכפתורים כדי לזכור מאיפה לבצע את פעולות הגרירה, אבל כדי להתחיל להתרגל לעתיד, עדיף להיפטר מזה.

למרות שהמסך שטוח ולא קמור, סמסונג הכלילה את ממשק ה-Edge גם ב-Galaxy S10e כברירת מחדל. כמובן שאפשר בהגדרות לומר לו שלום ולא להתראות, וכמובן שאם רוצים אפשר לבחור כמה וכמה תפריטים של קיצורי דרך מוגדרים, ובכל מקרה הוא שם בהגדרות.

בהגדרות יש גם די הרבה דברים שקשורים לעוזרת האישית Bixby, וכפי שהזכרתי מוקדם יותר, כשנכנסים למסך של המקש Bixby אפשר להגדיר את הכפתור לשימושים אחרים, כשבכל מקרה לחיצה ארוכה על הכפתור תפתח את ממשק הזיהוי הקולי של העוזרת. אפשר לבחור האם כדי לבצע את הפקודה הנבחרת מבצעים לחיצה אחת או כפולה, ואפשר לבחור להריץ אפליקציה או להפעיל פקודה מסוימת שבעצם ‘מחקה’ דיבור. זה דורש הקדשת זמן כדי להבין בדיוק מה זה, כי בעצם מדובר ביותר במעין הפעלה של תרחישים.

והנה הקצה

האמת ש-Galaxy S10e הוא מכשיר שמציב בעיני דילמות רבות, וכן, לשורת המחיר יש בהחלט קשר לכך – אם כי כמובן שלא הייתי זורק אותו מהשולחן אם לא הייתי צריך לשלם עליו.

אם נתעלם רקע מהכסף, מדובר במכשיר מצוין בהיבט של ביצועים נטו שמציע אמנם פחות מאחיו בעלי המסכים הגדולים יותר, ואולי גם המעוצבים יותר, אבל ככזה הוא דווקא יכול להתאים מאוד לאלו שרוצים הרבה עוצמה ביד, כזו שאינה נופלת מטלפונים הגדולים יותר, אבל בתצורה יותר קומפקטית. גם איני בטוח שעבור רוב המשתמשים התמיכה שלו ב-+FHD בלבד היא חסרון כזה גדול, בוודאי בשימושים השוטפים של רוב האנשים.

אני גם מקבל כעובדה שיכולות הצילום פחות טובות משל שני אחיו, אבל עדיין, מדובר במכשיר שעבור רוב המשתמשים יפיק תמונות שהם יתמוגגו מהם, וישמחו להראות לחברים ולבני המשפחה – ועם תמונות נוף יפות ויותר.

אבל קצת קשה לי לקבל את זמן העבודה של הסוללה, וזה פגם שעבור חלקכם יכול להיות משמעותי, וזה עוד יותר משמעותי כשמחזירים לתמונה את תווית המחיר. Galaxy S10e הוא מכשיר יקר מדי, אם כי כנראה רק בינתיים לאור ההתפתחות המדאיגה של המחירים בשוק.

וכמו שאתם יודעים כבר: לתמונות של המכשיר אחראית ביתי דורון קצבורג

5 thoughts on “בדיקת מצב: Samsung Galaxy S10e – זנב רציני לאריות, אבל לא חף מבעיות

 • 7 ביולי 2019 at 8:24
  Permalink

  תודה על הסקירה.
  אני קצת בדילמה. רציתי לקנות את ה S9 בגלל המחיר. והציעו לי בחנות את ה 10e המחיר מעט רק גבוה ממנו. ונכנסתי להתלבטות. לא רציתי לייקר את הקניה. כמה שווה ההבדל ביניהם?

  Reply
  • 7 ביולי 2019 at 8:50
   Permalink

   אני בדרך כלל נמנע מהמלצות, ולו בגלל ההתכנות שההמלצה שלי תתגלה כלא מתאימה בפועל, אבל במקרה הזה אני באופן אישי הייתי הולך על ה-10e. אני ממש אהבתי אותו. הוא נוח מאוד ביד, הוא בסגנון השטח של המסך – כן, לא אוהב את השיפולים המיותרים – והתמונות בהחלט טובות. הוא גם יותר חזק. זמן הסוללה אולי קצת מאכזב, אבל בשימוש יום יומי זה לא ממש בא לידי ביטוי

   Reply
 • 15 ביולי 2019 at 16:23
  Permalink

  יש לי מספר חודשים את הגלקסי 10E ולפניו היה לי שיאומי
  אני לא כלכך מרוצה הוא לא עומד בקצב שלי כמו שהשיאומי היה
  ויש הרבה פעמים שהדפדפן נתקע והוא לא מהיר מאוד

  Reply
 • 9 בינואר 2020 at 12:24
  Permalink

  האם הגיוני שהמכשיר איטי יחסית?

  Reply
  • 12 בינואר 2020 at 8:49
   Permalink

   בדרך כלל זה נובע מבעיות תוכנה
   נסי לאתחל את המכשיר לראות אם יש שינוי
   ויותר חשוב: תבדקי כמה אפליקציות פתוחות ברקע, כולל אלו שיכולות להקפיץ התראות

   Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.