בדיקה מקרוב: Nokia X6 – מכשיר ביניים כיף לשימוש שנותן תחרות יפה

אם איני טועה עברו פחות משנתיים מאז המותג נוקיה (Nokia) חזר בסערה למחוזותינו. עבור רבים זה אפילו היה אירוע משמח. עבור חברה לא מעטים שעובדים בנוקיה ההשלמה של מיקרוסופט (Microsoft) עם הכישלון של מערכת ההפעלה שלה, סגירת המותג לומיה (Lumia) מאחורי סורגי ההיסטוריה, ושחרורה של נוקיה לידיים חפצות, היו סיבות טובות לפתיחת בקבוק שמפניה.

אז נכון שהנוקיה של היום אינה הנוקיה של פעם, והיא אם נרצה או לו בעצם רק מותג שמיוצר בידי HMD Global, שלפחות החזירה את הנכס לסקנדינביה, אבל עדיין מדובר במותג חזק שלא איבד את הזוהר של פעם – כך נראה.

ב-HMD Global גם הבינו שכדי לחזור לשוק במספרים משמעותיים צריך לעשות את זה מלמטה. כולם מפנטזים על טלפוני דגל, הרוב קונים מכשירי ביניים ומטה. עם מורות טובות כמו שאומי (Xiaomi) וכמו וואווי (Huawei), החברה מציפה את השוק עם הרבה מאוד דגמי טלפונים, לכל אורך נקודות המחיר של שוק הביניים. המטרה היא שבכל פעם שרוצים לקנות טלפון חדש, שיהיה שם בסביבה גם מכשיר שעליו כתוב נוקיה כאפשרות בחירה מעניינת ואמיתית.

אז מה המיקום של Nokia X6 בתמונה?

מושא הסקירה הזו, Nokia X6, הוא טלפון שוק ביניים קלאסי במונחים של ימינו. אפשר אפילו להגדיר אותו כמכשיר כניסה לשוק הביניים כי תג המחיר שלו מראה בדרך כלל מספר שנמוך מאלף שקלים.

הוא גם מוכיח עד כמה למדה החברה ממורותיה המוזכרות לעיל. למכשיר אמנם קוראים X6 וזה מדופס בשחור על לבן עלי קופסה, ומכיוון שהוא הגיע מסין, הכל כתוב בסינית מכל הכיוונים. אבל בדיקה קלה בדף ההגדרות של המכשיר מגלה שהשם שלו הוא בעצם Nokia 6.1 Plus – אותו מכשיר, שני שמות, שווקים אחרים, ולמעשה בגלל שמדובר במכשיר המבוסס על Android One זה לא ממש משנה כי לא יכולה להיות גרסה סינית וגרסה גלובלית אלא גרסת גוגל נקייה בלבד.

למה הכוונה מכשיר כניסה לשוק הביניים? רק מבחינת מחיר? לא, גם מבחינת תצורה כמובן – כי בדרך כלל בהיבט של שוק הביניים בלבד, המחיר כן מתייחס לרמת התצורה של הטלפון. כמובן שיש יוצאים מן הכלל, אבל מכשיר שעולה פחות מאלף שקלים, כמו ה-Nokia X6 – נו בכל זאת הוא הגיע תחת השם ולא Nokia 6.1 Plus – מציע תצורה פחות טובה מטלפון שעולה כפול. זה לא מתייחס תמורה, אלא פשוט למשוואה מחיר/תצורה.

מה בצורה?

קודם כל מסך IPS בגודל 5.8 אינץ’ ותהיו בטוחים שיש כמה שמייד יגידו שזה יופי, כי סוף סוף מגיע מכשיר לשוק הביניים שאינו מצויד בגודל 6 אינץ’ וצפונה משם. עם זאת, וגם אם מדובר בגוף שפעם מבחינה פיזית אכלס מסכי 5.2 אינץ’ פחות או יותר, זה לא טלפון קטן ועדיין אי אפשר להשתמש בו באמת עם יד אחת. רק להזכיר בהקשר הזה: Galaxy Note 2 של סמסונג (Samsung) נחשב בזמנו לענק הלוחש עם מסך בגודל 5.25 אינץ’.

המסך מציע את האלמנטים להם מצפים ממכשיר ביניים אמיתי בעידן הנוכחי: מסך מוארך ביחס היבט של 19:9 עם יחס מסך לגוף של 81.5% וברזולוציית +FHD. וכן, יש גם מגרעת למעלה בקצה המסך – יש מישהו שחושב שזה יפה? ברצינות, אשמח לדעת – והיא פחות או יותר תופסת כרבע עד שליש מרוחב המכשיר ובה ממוקמת המצלמה הקדמית והאפרכסת.

השוליים של המכשיר צרים למדי, אבל לא יותר מדי, ויש גם שול תחתון רחב למדי שמספיק כדי לכלול את השם המלאה של המותג. למעשה, במבנה שלו דומה המכשיר יותר למכשיר 2.5D קלאסי, אם כי בעל פינות עגולות לחלוטין.

המסך מקדימה מוגן בזכוכית Gorilla Glass 3.0 כמו גם גב הזכוכית של המכשיר שהינו מבריק במיוחד, וגם מציע סיכויי החלקה לא קטנים אם מניחים את המכשיר בלי כיסוי על משהו חלק אחר. שתי המצלמות מאחור מסודרות זו מעל זו באמצע המכשיר החלק העליון של הגב בתוך גוף מוגדר שמעט מוגבהה מהמכשיר עם מסגור של פס אלומיניום מסביב. הגובה הנוסף נעלם לחלוטין כמובן ברגע ששמים את ה-Nokia X6 בתוך מגן הפלסטיק שמגיע בקופסה. חיישן טביעות האצבע שנמצא מתחת למצלמות מוקף גם הוא במסגרת אלומיניום דקיקה והוא שקוע מעט פנימה מה שכמובן מקל על הזיהוי שלו בחיפוש באמצעות חוש המישוש. הוא גם עובד כמו שצריך.

Nokia X6 הוא מכשיר צר יחסית עם רוחב של 71 מ”מ ומבחינת העובי, 8 מ”מ, הוא סביר ולא יותר. הוא גם מגיע עם חיבור USB Type-C עם תמיכה בטעינה מהירה בתקן Quick Charge 3.0, והחברה בחרה גם להשאיר – כמו ברוב מכשיריה – את חיבור ה-3.5 מ”מ הקלאסבי לאוזניות.

מה בתצורה, ומה מול Mi A2 של שאומי?

טוב, ניתן להניח שאיכשהו ידעתם שזה יבוא. בסופו של דבר כדי להצליח בשוק הביניים של הטלפונים החכמים נוקיה, כמותג, וה-HMD Global כחברה, חייבים ‘להתעמת’ עם הטלפונים שמציאה שאומי. Nokia X6 מזכיר מהרבה בחינות, ובעיקר מבחינת גודל המסך, את ה-Mi A2 Lite של שאומי וגם בגלל העובדה הברורה ששניהם מכשירי Android One – שניהם גם מכוונים אל אותו מגזר שוק, אם כי X6 מעט יקר יותר בדרך כלל.

אז Mi A2 Lite מציע מסך 5.84 אינץ’ באותו יחס היבט ובאותה רזולוציה אבל עם יחס מסך לגוף של 79.5% והוא נמוך יותר גי זה מכשיר רחב יותר ב-0.7 מ”מ, ארוך יותר בכ-2 מ”מ – וגם עבה יותר ב-0.8 מ”מ וגם שוקל הרבה יותר עם 178 גרם לעומת 151 גרם, אבל זה לא משנה כמובן ליחס המסך לגוף, והוא גם שוקל יותר כי הוא מציע סוללה גדולה יותר של 4,000 מילי-אמפר/שעה מול 3,060 מילי-אמפר/שעה ‘בלבד’ של ה-Nokia X6.

אז מול ניצחון בנקודות במידות מול ניצחון מכריע בנפח סוללה, מגיעים לתצורה וכאן A2 Lite מציע את Snapdragon 625 הישנה שגם מגיעה עם שבב גרפי שהוא מעט נחות יותר. למכשיר של שאומי יש גם חיבור microUSB 2.0 מיושן והוא גם נמצא דור אחד מאחורי ה-X6 בהיבט של קישוריות WiFi ובלוטות’ כאחת – האחרון מגיע עם WiFi 802.11ac ועם בלוטות’ 5.0. גם המצלמות מקדימה ומאחור נמצאות בכלל ברמה אחרת, לטובת המכשיר של החברה הפינית, ואנחנו נתייחס אליהן בהמשך.

מבחינת זיכרון עבודה ואחסון ניתן לומר ששניהם זהים, לפחות בתצורה בה Mi A2 Lite מצויד ב-4/64 גיגה-בייט זיכרון, ואם יש נקודה מסוימת בה המתחרה מבית שאומי יותר טוב הוא במהירות המודם הסלולארי – Cat6 עם מהירות הורדה מרבית של 300 מגה-ביט לשנייה ברשתות LTE-A לעומת Cat4 ומהירות הורדה מרבית של 150 מה-ביט ב-Nokia X6.

וכן, תהיו בטוחים שחלק מהקוראים מנידים את ראשם ואומרים לעצמם כי אכן, בהשוואה הזו של ה-Nokia X6 מול Mi A2 Lite, על פניו המכשיר מבית HMD Global טוב יותר. רק שתדעו, שגם ביקום של טעם וריח, יש הצדקה רבה למחשבה זו. וכמובן שגם מתעוררת שאלה חדשה – האם נוקיה יכולה לזנב באמת בגדולות בשוק? אבל זה כבר נושא לדיון אחר.

צילום מפתיע לטובה

על הנייר שתי המצלמות מאחור של Nokia X6 לא ממש מרשימות. וכן, אתם בטח זוכרים שעד לנקודה הזו גם לא ממש סופר מי ומה הן בדיוק. אז הגיע הזמן לקבל את המצלמה הראשית עם חיישן 16 מגה-פיקסל שמציע מפתח צמצם f/2.0 ותמיכה ב-PDAF ומתחת חיישן בגודל 5 מגה-פיקסל עם מפתח צמצם בגודל f/2.4 ועם חיישן עומק לצילומי הבוקה. ואם כבר אנחנו במעמד זה, יוזכר שהמצלמה הקדמית זהה למעשה למצלמה הראשית מאחור, ומספקת צילומי סלפי יפים וטובים, אבל בזווית צילום צרה יחסית.

למרות שאין ספק שיש כמה וכמה אנשים שבוחרים את הטלפונים שלה לפי מצלמת הסלפי דווקא, הסקירה הזו יוצאת מנקודת הנחה שרוב האנשים מתרגשים יותר מהמצלמות מאחור. וכן, גם בשוק הביניים, וגם בחלק הנמוך שלו, עולה השאלה: איך זה המצלמות של זה?

אז רגע. עוד רגע. קודם כמה מילים על אפליקציית הצילום של ה-Nokia X6. סליחה בעצם אפליקציית הצילום של גוגל. כן, אסור לשכוח. קשה להאמין שיש מכשיר Android One, לפחות אלה שכבר עודכנו לגרסה 9 של מערכת ההפעלה, שמגיע עם אפליקציה אחרת. ולמה זה חשוב? כי Nokia X6 מוכיח כמה אפליקציה יכולה להיות חשובה בהיבט של הצילום.

אפליקציית הצילום של גוגל מציגה את כל אפשרויות הצילום הראשיות למטה, כשהמעבר ביניהם בוא באמצעות גלילה/שמאלה ימינה ולחיצה על האפשרות המבוקשת. ברגע שבוחרים אפשרות למטה מופיעה בחלק העליון של המסך רשימת האפשרויות הזמינה, וכשבוחרים את האפשרות הידנית, ההגדרות הניתנות לשינוי מופיעות בצד הימני של המסך ולחיצה עליהם פותחת את רשימת הקביעות הקיימת.

אחד הדברים שמוצאים בתפריט העליון הוא את הצלמית של Lens. לפי גוגל עצמה, “באמצעות Google Lens אפשר לברר פרטים או לבצע פעולות הקשורות לתמונות או לדברים בסביבה”. מה זה אומר? זה אומר שאפשר לכוון את המצלמה אל עבר טקסטים, ברקודים, חפצים שונים ולקבל כל מיני קישורים והפניות לאתרים שמציעים אפשרויות שונות.

זה לא אמור לעבוד עם עברית, אבל הבדיקות הביאו עימן הפתעה לטובה: כרטיסי ביקור בשפת הקודש עברו בצורה כמעט מדויקת לאנשי הקשר עם צורך בתיקון קל פה ושם; סימון החלק האחורי של טלפון מבית אוקיטל (Oukitel) הציג כמה קישורים שהתייחסו דווקא לשם בעברית; לחיצה על עכבר בצמונה שהחילה עוד כמה פרטים פתחה רשימת חנויות מקומיות עם הצעות לעכברים שונים ועוד. עם טקסטים היו אחוזי הצלחה נמוכים הרבה יותר.

Nokia X6 - Photos Roll

אבל נעבור לעיקר. איכות הצילום. ברוב התרחישים הופתענו לטובה. גם בצילום וידאו איטי, צילום וידאו מהיר, ובדרך כלל גם במצב ‘אפקט בוקה חי’. למה רק בדרך כלל? כי כאן באה לידי ביטוי האפליקציה. לא תמיד היא סיפקה תוצאות מספיק טובות. במקרים מסוימים טושטשו יותר מדי פרטים באופן יותר מדי חזק, כך שבתמונה ממש נראה כאילו מישהו מרח חמאה או וזלין על העדשה. אמנם השימוש באפשרות הזו אינטואיטיבי, והיכולת לקבוע ידנית את נקודת המיקוד לביצוע אפקט הבוקה וכן לשלוט פחות או יותר במרחב הטשטוש מבורכת עד מאוד, אבל כאמור לא תמיד זה עוזר. לפעמים אף נראה שלמרות הסימון על המסך, האפליקציה לא ממש מבינה במה היא צריכה להתמקד.

אבל המקרים הללו בדרך כלל שוליים במספרם, והתוצאות באופן כללי מרהיבות עד שמנסים לצלם דברים במרחק ומתברר עד כמה צריך זום אמיתי, גם אם בהגדלה של התמונה לפתע מופיעים פרטים שלא מובחנים לגמרי על מסך הטלפון, ואפילו במחשב.

צילומי המאקרו היו מצוינים, וגם בצילום בחושך מוחלט התוצאות היו יותר ממרשימות. לוקח שנייה או שתיים לצלם בחושך מוחלט, וכמובן שיש גרעיניות מסוימת בצילום, אבל התוצאה לא רחוקה ממדהימה. אם יש תלונה היא מתייחסת לצבעים בתוצאה הסופית שמעט קרים יותר לעומת המקור הנראה בעין, אבל תוך שמירת על אבחנה טובה בין הגוונים, ורק לעיתים רחוקות, ובדרך כלל בצילום רגיל, יש מעט השתלטות ‘שורפת’ של לבן אם מצלמים שמיים בהירים, לדוגמה.

בשורה התחתונה זה עובד, וזה מספק. Nokia X6 לא יכול להתמודד עם שתי, שלוש ועכשיו גם ארבע המצלמות של מכשירי הדגל, והוא גם לא צריך. ברמת המחיר שלו הוא מפתיע לטובה. ויותר.

המערכת הנקייה של Nokia X6

עד כמה השימוש במערכת אנדרואיד נקייה טוב או רע למשתמשים? ללכת על זה או לא ללכת על זה, זאת השאלה. בעצם, יש להתחיל בכך שמי שלא אוהב אנדרואיד נקי, אין לו בעצם לחפש בכלל עם טלפונים כמו Nokia X6, אז אם אתם כאן אז כנראה שזה משהו שאתם כן שוקלים או מעוניינים לבחון.

היתרון הראשון של שימוש ב-Android One בא לידי ביטוי מייד עם לאחר הפעולות הראשונות שבוצעו עם הטלפון. מייד התקבלה הודעה שיש עדכון גדול למערכת ההפעלה, ואחרי זמן מה כבר עודכנה מערכת ההפעלה מאנדרואיד 8.1 עמה הגיע המכשיר לאנדרואיד 9, כולל כמובן האלמנטים החדשים בממשק, וגם עדכון האבטחה האחרון ששחררה גוגל הותקן במקביל.

מעבר לכך יש כמובן גם עדכונים מהירים של האפליקציות מבית גוגל, כדוגמת  Lens שהוזכרה לעיל בפסקת הצילום. כך, גם לדוגמה, התכונה החדשה של ‘מנוחה מהדיגיטל’ הופיעה מייד עם שחרורה וכדומה. אפשר להנוסיף לרשימה גם את השימוש ב-Google Assistant. אומרים OK Google, אומרים מה רוצים לחפש, באנגלית כמובן כי העוזרת הווירטואלית הזו כנראה אף פעם לא תלמד עברית, והתוצאות מופיעות על המסך. ברוב המקרים הזיהוי נכון, לפעמים זה משעשע, ותוצאות שקשורות לחיפוש מקומות אכן מתייחסות למפת גוגל הישראלית. אפשר, אם רוצים, לבטל בהגדרות את האפשרות הזו.

אבל יש גם חסרונות. כך, לדוגמה, גם אם רוצים אין הגדרה שיכולה להסתיר את המגרעת על ידי צביעת הצדדים שלה ברקע שחור. אי אפשר גם לבצע הקלטות, לא רק בעת שיחות טלפון, אלא בכלל. כלומר לפחות לא כברירת מחדל, ועבור לא מעט אנשים זו אפשרות חשובה מאוד.

לא תהיה כאן כניסה לפרטים לעומק לגבי ההמשק הנקי של אנדרואיד 9, ו-Android One באופן כללי, אבל פחות או יותר התמונה של מה מקבלים די ברורה.

שקט, רעש, מבחנים

ביצועים פה, כי הרי ברור שמגיעים לנקודה הזו, וקודם כל לפני הכל – וכרגיל – זמן סוללה. כפי שהוזכר לעיל מדובר בסוללת 3,060 מילי-אמפר/שעה ובמבחן הזמן בו משתמשים באתר ‘איך זה?’ הגיע ה-Nokia X6 לזמן של 7:18 שעות. הוא יתקשה להתחרות במכשירים של שאומי שכבר הוכיחה את עצמה יותר מפעם אחת בהיבט הזה, גם בסוללות בקנה מידה שכזה. עם זאת, עדיין מדובר בזמן סביר עבור מי שלא שוכח להטעין את המכשיר שלו בערב, כך שבבוקר הוא מוכן לצאת בראש שקט לעבודה או ללימודים ולהשאיר בבית ברוגע את המטען.

כפי שהוזכר כאן לאורך הדרך Nokia X6 הוא מכשיר שוק ביניים טיפוסי, ובלבושו הגלובלי כ-Nokia 6.1 Plus הוא הושק רק באוגוסט האחרון, כך שנוקיה ידעה היטב לאן היא מכוונת אותו. באופן לא מפתיע בבדיקות הביצועים הוא השיג תוצאות דומות מאוד לאלו של ה-Mi Max 3 של שאומי שמצויד באותו מעבד ועם אותה כמות זיכרון: 1,335 נקודות במבחן הליבה היחידה ב-GeekBench 4 ו-4,893 נקודות במבחן ריבוי הליבות, ו-114,178 במבחן הכללי של Antutu, קצת פחות מ-118,666 נקודות שהשיג ה-Max 3, אבל באותה רמה בדיוק. הוא גם הפתיע קצת לטובה במבחן Work 2.0 של PC Mark for Android עם 5,946 נקודות. רק לדוגמה, Redmi 5 Plus הגיע לציון של 4,925 נקודות במבחן הזה, אבל הוא כמובן לא יכול להתחרות מבחינת ביצועים עם מכשירים כמו 16th של מייזו (Meizu) שמבוסס על Snapdragon 845.

גם בביצועים הגרפיים הוא לא הלהיב, אבל יש לציין שכצפוי. זה לא טלפון לאלו שרוצים לשחק משחקי אנדרואיד מתקדמים. תוצאה של 943 נקודות במבחן Slingshot Extreme מוכיחה זאת.

וכן, רגע, ההשוואה שהתחלנו בה לעיל ל-Mi A2 Lite. ההפרשים גדולים ותוכלו לבחון זאת בעצמכם בדפי התוצאות של GeekBench לדוגמה: כאן עבור Mi A2 Lite וכאן עבור Nokia X6.

ונעבור למסקנות

המכשיר הגיע לבדיקה מ-GearBest ובימים כתיקונם הוא עולה קצת פחות מ-900 שקלים בגרסה בה הוא נבדק כאן עם 4/64 גיגה-בייט זיכרון. בימים אלו של מבצעי נובמבר הוא נמכר בכ-700 שקלים. בשני המקרים, לאור התצורה, העיצוב והמבנה, התמורה גבוהה עד גבוהה מאוד, וזהו מכשיר שוק ביניים שבהחלט נותן תחרות יותר מיפה לכל מכשיר שקיים כיום בשוק ונמכר מתחת לרף של 1,000 שקלים ואפילו קצת יותר.

הוא מוצע בצבעי כחול עמוק, לבן ושחור, ומי שמעוניין במכשיר Andorid One ועוד יותר במכשיר נוח יחסית ליד מבחינת גודל, צריך לשים אותו במקום מאוד גבוה ברשימת האפשרויות לרכישה – ולא משנה אם קוראים לו Nokia X6 או Nokia 6.1 Plus.

אם לא ראיתם – פתיחת הקופסה של ה-X6

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.