איך זה Xiaomi Mi Max 3? לא רק מסך יותר גדול, אבל עדיין למאמינים בלבד

מדהים. בסך הכל עברו חמישה חודשים, ואפילו קצת פחות, מאז הכתבה בה הוצגו כאן המכשירים הגדולים בשוק. אבל בתקופה הקצרה הזו השוק, בהיבט הזה, עבר שינוי משמעותי למדי. Mi Max 2 שלט בשוק הזה כמעט לבד עם מסך ה-6.4 אינץ’ שלו, ועכשיו המחליף Mi Max 3 שלו מגיע לשוק עם מסך 6.9 אינץ’ וכס המלכות כבר לא של שאומי (Xiaomi) אלא של וואווי (Huawei) לאחר שהשיקה בפועל את Honor Note 10 עם מסך בגודל של 6.95 אינץ’.

השתנות השוק יכולה גם לעזור ל-Mi Max 3 בדיוק כמו שהיא מעמידה בפניו תחרות קשה. אלו שרכשו את ה-Mi Max 2 היו צריכים אולי שכנוע יותר מקל לפני שהעזו לרכוש מכשיר עם מסך גדול כל כך, אבל עכשיו כבר לא צריך שכנוע כזה גדול כשרואים שהנטייה למעלה הולכת וגדלה. לצעשה Mi Max 3 נכנס למסגרת בה נמצאים רוב המכשירים של שאומי: שאלת התמורה לכסף.

שאומי אולי פספסה קצת עם עיתוי ההשקה של Mi Max 3, אבל זו לא השאלה העיקרית שעומדת בפני המכשיר הזה. מי שרוצה תשובה הוא בעיקר משתמשי Mi Max 2 שזכה להצלחה רבה יחסית, ואף תרם יותר מה-Mi Max המקורי לחדירה של מסכי הענק לשוק בצורה מסיבית כל כך. אלו הם רוצים לדעת האם מדובר בטלפון שכדאי לשדרג אליו שנה אחרי שהמכשיר שלהם הגיע לשוק.

אז האם יש כאן מספיק משתנים שמצדיקים שדרוג, וחשוב יותר, האם התמורה לכסף טובה הפעם?

השוואה ראשונה מתבקשת

Mi Max 3 מאפשר בהשוואה שלו ל-Mi Max 2 לראות עד כמה שיטת המסך המתוח עובדת.

ההבדל בין שני המכשירים מבחינת אורך הוא בסך הכל 2.1 מ”מ, וזה כמעט ולא מורגש בעין וגם ממש לא שמחזיקים את המכשירים ביד – 176.2 מ”מ לעומת 174.1 מ”מ, כשהמכשיר החדש צר יותר עם 87.4 מ”מ לעומת 88.7 מ”מ. העובי של Mi Max 3 אמנם עלה ל-8 מ”מ מ-7.6 מ”מ, אבל בשורה התחתונה מבחינת אחיזה אין כל שינוי בהרגשה ובחוויה.

אבל כאמור בהפרש כזה קטן צמח המסך ל-6.9 אינץ’ וזה הפרש עצום אם תחשבו על זה. מה שהשתנה כמובן הוא שהשוליים הצטמצמו והשטח שהוקדש ב-Mi Max 2 כדי לספק מקום לכפתורים הפיזיים מוזעיר כמעט לחלוטין במכשיר החדש והושאר מקום רק עבור מחבר הטעינה , כשגם למעלה צמצום מסוים באיזור שמוקדש למצלמה הקדמית וחיישן האינפרא-אדום. זה גם הוביל לכך שיחס המסך לגוף צמח מ-74% ל-79.8% – וכן זה עדיין לא ממש מדהים. יש גם יותר פיקסלים כמובן כי יחס ההיבט צמח מ-16:9 ל-18:9.

כמובן שצריך לקחת בחשבון שבפועל יש למטה בקצה התחתון של המסך שורת כפתורי ניווט וירטואליים, אבל ברגע שהממשק יעודכן ל-MIUI 10 יהיה אפשר לוותר עליו לטובת שימוש במחוות בלבד ‘ולהרוויח’ חזרה את השטח.

יש גם לציין שלמרות הפאנל נותר IPS LCD יש הרגשה שהוא מציע בהירות מעט גבוהה יותר, וניגודיות טובה יותר, אבל לא משהו שאפשר לרוץ לספר עליו בבית.

ועוד הבדל אחד או שניים קצת חשובים

Mi Max 3 Review Title

אחת האכזבות הגדולות שקשורות ל-Mi Max 2, במיוחד עבור אלו שרצו לשדרג את הטלפון שלהם מ-Mi Max, הייתה השנמוך שעבר המכשיר בהיבט של המערכת על שבב, כולל השבב הגרפי המלווה אותה. עד היום לא ממש ברור מה הייתה הסיבה שהויבלה את שאומי במקום Snapdragon 650 להציע במכשיר את Snapsragon 625 עם שבב Adreno 506 במקום Adreno 510, וכנראה שתוספת הזיכרון המשמעותית והגדלת הסוללה היוו את גורם המכירה העיקרי. וטוב, אולי גם העיצוב היותר מוצלח.

הפעם בשאומי כן הולכים קדימה ו-Mi Max 3 מגיע עם Snapdragon 636 שמבוסס על שמונה ליבות Kryo 260 – ארבע במהירות מרבית של 1.8 גיגה-הרץ והאחרות במהירות מרבית של 1.6 גיגה-הרץ. אמנם המהירות המרבית של הליבות ירדה לעומת ה-Snapdragon 625, אבל הן יעילות הרבה יותר – ויחד עם שבב גרפי משופר, Adreno 509, ועם מודם מעט טוב יותר, יש כאן בהחלט שיפור, ובהמשך תהיה הוכחה שזה לא רק על הנייר.

מבחינת זיכרון, ברמת המכשיר הבסיסית, אין הבדל וגם הפעם המכשיר מגיע עם 4 גיגה-בייט זיכרון עבודה בשילוב עם 64 גיגה-בייט זיכרון אחסון מובנה.

ועם זאת יש הרגשה שאפשר היה לקבל יותר, כי שאומי לא ממש סגרו את הפער באופן יחסי. ההפך. בנוסף, כשבוחנים את החומרה, מגלים שלוח האם של המכשיר הוא sdm660. האם החברה פשוט לקחה צעד אחד אחורה והתכוונה בהתחלה לשלב את Snapdragon 660? הניחוש שלכם טוב בדיוק כמו של כל אחד אחר.

גם ב-Mi Max 3 יש שתיים

אבל ההבדל המשמעותי ביותר נמצא מאחור והוא השילוב, בפעם הראשונה בסדרה, של שתי מצלמות. כן, גם בתמונות שיצולמו במכשיר הזה תופיע, כברירת מחדל, הכיתובית Shot on Mi Max 3, יחד עם Mi Dual Camera.

שאומי שילבה בטלפון מצלמה ראשית עם חיישן 12 מגה-פיקסל שמציע מפתח סביר בהחלט של f/1.9 עם תמיכה ב-PDAF. מצלמה זו, בפני עצמה, מציעה שיפור קל לעומת המצלמה של Mi Max 2 שהציעה מפתח של f/2.2 ואותה אבחנה. במצלמה המשנית שולב חיישן 5 מגה-פיקסל שמספק את אפקט העומק ומאפשר לצלם את תמונות הבוקה. המצלמה הקדמית שופרה גם היא, מ-5 ל-8 מגה-פיקסל כשמפתח הצמצם נותר f/2.0 כמו בטלפון הקודם.

התוצאה? סבירה בהחלט, וכן יש בהחלט שיפור באיכות, אבל Mi Max 3 לא ייכנס לרשימה של DxOMark. ממש לא. תמונות המקרו שצולמו באור יום מציעות גוונים נהדרים ומדויקים בדרך כלל, אבל בזוויות שונות ניתן להבחין בקצת טשטוש פרטים. בצילומי נוף מרוחקים הלבן ‘מתנהג יפה’ ואינו שורף את התמונה וגם לא ניתן להבחין בעיוותים, אבל מנגנון הטשטוש גורם לפעמים לאיבוד פרטים בקצוות של התמונה. ויותר מכך: אפקט הבוקה מורגש היטב בצילומים המתבקשים כאמור, אבל קוטר ההתמקדות לא אחיד בכל התמונות. ההבדלים בין הגוונים מורגשים היטב כשהתמונה טובה, ואין התערבבות ומריחה.

Xiaomi Mi Max 3 - Photos

כמו ברוב הטלפונים עלי אדמות, איכות הצילום יורדת במקביל לירידה בתנאי התאורה הסביביתיים או בכניסה לעבודות צילום בתוך הבית. לא נורא, עד שמגדילים את התמונות לעומק ומגלים עד כמה שהן גרעיניות יותר ויותר ככל שהתאורה בחדר נמוכה יותר ויותר. אבל לעיתים די קרובות מאשר לא התמונות בהחלט סבירות לעין.

בשורה התחתונה: כיף יותר לצלם ב-Mi Max 3 לעומת הצילום בדורות הקודמים של הטלפונים במשפחה, אבל זה לא המכשיר שכדאי לרכוש אם הצילום נמצא במקום הכי גבוה ברשימה. בעצם, גם לא במקום השני.

ועוד השוואה אחת בלתי נמנעת

שאומי השנה הצליחה לבלבל לא מעט מהאוהדים שלה עם התצורות והשמות שהיא העניקה למכשירים השונים, וכן גם ה-Mi Max 3 נכנס למערבולת ההשוואה הפנימית מול Redmi Note 5 או Redmi Note 5 Pro, תלוי באיזה מקום בודקים את הדגם. על פניו נראה כאילו לקחו את ה-Note 5 עם מסך ה-5.99 אינץ’ שלו ומתחו אותו בעוד אינץ’ אחד. זה כמובן משפיע גם על גודל הסוללה, אבל לא על המראה.

וגם לא על התצורה שרובה דומה מאוד: אותה מערכת על שבב, אותה כמות זיכרון בדגם הבסיסי, ושתי מצלמות באותה אבחנה של 12 ו-5 מגה-פיקסל, אבל הראשית מעט פחות איכותית עם מפתח של f/2.2, ועם הבדל גדול במצלמה הקדמית שמציעה במקרה של ה-Note 5 חיישן בגודל של 20 מגה-פיקסל ומבזק קדמי. וכן, עוד משהו קטן: מחבר microUSB 2.0.

אז כן, מאוד דומים אבל ההבדל הוא לא רק הגודל של המסך.

מבחנים, סוללה וכל השאר

עם סוללה בגודל של 5,500 מילי-אמפר/שעה ועם ההיסטוריה הטובה שנלמדה בשיעורי ה-Mi Max 2, לא היה ספק לרגע ש-Mi Max 3 יעבור את מבחן זמן העבודה בצבעים בוהקים, עם תוספת של סימני פלוס ליד הציון המושלם, ועם 12 שעות ו-18 דקות עבודה הוא יותר מהצדיק את הציפיות ממנו, וכן שמר פחות או יותר על אותה תוצאה שהשיג גם קודמו עם מסך קטן יותר.

מבחינת ביצועים, ובכל היבט של הביצועים, מדובר במכשיר שוק ביניים טיפוסי אבל בהשוואה הבלתי נמנעת לקודמו הוא מספק קפיצה קדימה – ובכל מבחן כמעט, להוציא זמן העבודה. מדובר בשיפור שנע בין גדול לגדול מאוד. כך לדוגמה במבחן הליבה היחידה של Geekbench התוצאה הייתה 1,329 מול 864 נקודות, ובמבחן ריבוי הליבות התוצאה הייתה 4,911 מול 4,161 נקודות. ההבדלים הללו, כאמור, היו באותה עוצמה גם במבחנים האחרים שנערכו למכשיר.

אבל כאמור, בהיבט הכללי, מכשיר שוק ביניים טיפוסי, ולא לחלק העליון שלו. בכל זאת רק Snapdragon 636.

ובסופו של דבר: כן או לא?

קשה לשכנע את אלו שלא משוכנעים, גם כיום, שטלפון עם מסך ענק זה ממש לא מפחיד, וזה אפילו נוח. הענק של הימים הנוכחיים כבר לא מפחיד אולי כמו לפני שנה, אבל הוא עדיין גדול – גדול במסך, לא בגודל. Mi Max 3, כפי שתואר לעיל, מביא לידי ביטוי באופן מצוין איך החברות מצליחות כיום לדחוס יותר מסך לאותה כמות של מסגרת אלומיניום – כך שבהיבט הזה אין ממש הבדל פיזי בינו לבין קודמו, ומכיוון שכך זה שיפור משמעותי למסך בגודל 6.9 אינץ’ למי שבאמת אוהב מסכים גדולים.

ומעבר לכך יש לו מערכת על שבב טובה יותר שמובילה לביצועים טובים יותר באחוזים גבוהים, ומצלמה כפולה שמביאה סוג של מרפא למצלמה הלא ממש טובה שהייתה ב-Mi Max 2, והוא שומר על זמן העבודה הנהדר.

היה קצת מאכזב לגלות שהוא עדיין מגיע עם MIUI 9.5 ולא עם הממשק החדש MIUI 10, והוא גם קצת יקר יותר באופן יחסי מקודמו – אבל מי שאהב את קודמו, יאהב גם אותו, למרות שבסופו של דבר מדובר במכשיר שוק ביניים.

אז במילה אחת? כן. בשלוש: כן לחובבי הז’אנר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.