מחשב בסקירה: Asus ZenBook 13 UX333F – לא רק בגלל שהוא יפה, אבל זה ממש לא מזיק

הנה שאלה שחייבים לפעמים לשאול: האם בעולם המחשוב המודרני יופי הוא סיבה לביצוע רכישה? אני בטוח שבשוק הטלפונים זו כבר עובדה לכל הדבר. אפשר לראות את זה בא לידי ביטוי דווקא בשוק הנמוך, או שוק הכניסה בלשון מכובסת יותר, בו אפילו מכשירים של עשרות דולרים בודדים מתגאים בסכימות צביעה, בשוליים דקים ובאיכות גימור. אבל ZenBook 13 UX333F הוא לא טלפון, הוא מחשב נייד, האם זה החוק הנוכחי גם עבור מחשבים ניידים?

פעם זה היה ככה ללא ספק, במיוחד בתקופת מחשבי ה-Netbook שאני לא ממש בטוח שזכורה לטוב. אבל לא רק: מדי פעם צצה יצרנית כזו או אחרת שמציעה מחשבים בעיצובים מיוחדים כאלו או אחרים. HP השתמשה יותר מאחת בשירותיה של מעצבת האופנה ויויאן טאם כדי לעצב מחשבים לנשים, לפחות עבור אלו שיש להם מודעות אופנתית; לנובו (Lenovo) שיטפה פעולה עם דיסני (Disney) כדי להשיק מחשב Yoga 920 בעיצוב של מלחמת הכוכבים לקראת הסרט “מלחמת הכוכבים – אחרון הג’דיי”; אסוס עצמה ידועה ככזו שמציעה מחשבים בשלל צבעים, ובטוח שפשפוש ארוך יחלץ מבוידם הזיכרון עוד מקרים לא מעטים.

אז ה-UX33F למעשה מוכיח שאסוס לא נטשה את ההיבט הזה לחלוטין. ה-ZenBook 13 הזה, יחד עם חבריו למשפחה הקטנה שמכילה גם את ה-ZenBook 14 וה-ZenBook 15 בגרסאות מעודכנות לתחילת 2019, הוא אחד המחשבים היפים ביותר בהם נתקלתי בשנה האחרונה לפחות, אם לא יותר. הוא אפילו זכה בפרס יופי כשפורום העיצוב הבינלאומי iF בחר בו כאחד מהזוכים לשנת 2019. בדרך כלל אני לא ממש מתרגש מפרסים כאלו או אחרים, אבל במקרה המסוים הזה, ובגלל שהוא הגיע לסקירה, אז מצאתי לנכו להזכיר את זה, כי זה מתאים למה שאני חושב.

ולמה אני חושב זאת? קיבלתי דגם שמציע צבע כחול עמוק שמלווה בשילובים של צבע זהב, שהכל ביחד משתלב יפה מאוד כולל המידות הדקיקות והזעירות יחסית למחשבים עם מסך 13 אינץ’. אבל זה לאו דווקא רק בחירת הצבעים, וזה גם לאו דווקא השילוב של הצבע הזהוב במקומות מוגדרי ובולטים, כמו למשל הצבע המוזהב של התווים המוטבעים במקשים השונים של המקלדת המותאמת בצבעה לצבע הכללי של המחשב, וזו גם לא רק הדקיקות שלו. זה הכל ביחד, וזה עובד מול העיניים נהדר.

המקלדת והמראה הכללי היפה של ה-ZenBook 13 החדש של אסוס

על מידות וגם חיבורים

אחד ההיבטים המרשימים שאסוס הביאה ב-ZenBook 13 UX333F אל השולחן הוא מזעור אמיתי אליו התייחסה החברה גם במסיבת העיתונאים שערכה בארץ: UX333 קטן יותר מקודמו, UX331, בלא פחות מ-14%. הוא אמנם מעט עבה יותר, 16.9 מ”מ במקום ‘השמן’ ביותר, אבל אורכו 303 מ”מ לעומת 310 מ”מ, ורוחבו צומצם מ-215 מ”מ ל-189 מ”מ בלבד. גם המשקל, שעומד על 1.09 ק”ג, מוצלח במיוחד עבור מחשב עם מסך בגודל של 13.3 אינץ’.

אבל כנראה שהדבר המרשים ביותר הוא צמצום השוליים, ואם אתם אומרים כעת לעצמכם שמדובר בהיזון חוזר משוק הטלפונים, אתם צודקים במאת האחוזים. אסוס הביאה את מגמת העיצוב הזו גם ל-UX333. הוא מציע יחס מסך לגוף של 95% עם מסגרת שעובייה משמאל ומימין 2.8 מ”מ בלבד, ומעל רק 5.9 מ”מ שאליהם היא הצליחה לדחוס מצלמת IR שעובדת מצוין. אני יודע כי ניסיתי, ונכנסתי למערכת באמצעות Windows Hello בקלות, גם בלילה, בחושך – ואפילו בלי לספר בדיחות.

כחלק מהעיצוב מציע המחשב גם ציר מסך שהחברה מכנה ErgoLift. בזמן פתיחת המסך לעבודה הציר גורם לו לרדת אחורה ופנימה קצת מתחת למחשב, עד לזווית של 143 מעלות, ותוך יצירת זווית קטנה של 3 מעלות מתחת לגוף המחשב. בזווית זו נוח יותר להקליד, וברוב המקרים, גם נוח יותר לצפות בתצוגה של המסך שמציע רזולוציית FHD עם צבעים מלאי חיים ומדויקים למדי. רק חבל שהוא לא תומך במגע. זה די מתבקש במחשב שהוא קטן מידות. הציר בהתחלה היה שייך באופן בלעדי לסדרת ה-ZenBook S של החברה, ועכשיו היא מתחילה לשלב אותו גם בלסדרות אחרות.

למרות עוביו הדקיק של המחשב הוא מציע מספיק חיבורים כדי להרגיש בנוח. לעומת מחשבים דומים אחרים שכבר מגיעים רק עם חיבור USB Type-C, ב-UX333F יש תוספת של שני חיבורי USB מהדור הישן, אחד מהם 2.0 והשני 3.1, וכן יש חיבור HDMI בגודל מלא וחריץ לשילוב סים דור רביעי.

היציאות מצד ימין של ZenBook 13 UX333F של אסוס

בעבודה שוטפת

כפי שהוזכר לעיל המסך של UX333F משביע רצון ויותר בהיבטים של גוונים, רוויה, חדות ובהירות. הוא עם זאת לא כל כך מתאים לעבודה בצוות או להצצה מהצדדים, גם בגלל תבנית הפתיחה המיוחדת של המסך. הציר של המסך חזק, והפתיחה שלו קלה בזכות מגרעת בחלק התחתון של המחשב מקדימה, שמאפשרת לפתוח את המחשב גם כשהוא באוויר – אבל בכל מקרה יש צורך בשתי ידיים, וגם כשמניחים אותו על השולחן.

משטח השליטה, באופן טבעי ובהתאם לגודלו של המחשב, קטן יחסית, אבל המרקם שלו נעים מאוד ולמרות שאין כמעט הפרש גובה בינו לבין השטח הכללי של המחשב, קל להבחין בגבולותיו בגלל השוני במרקם. אבל הפואנטה שלו היא תכונה די מעניינת שכבר אינה ייחודית כי היא כבר משולבת בכמה וכמה מחשבים של אסוס: המשטח הוא דו תפקודי. בקצה הימני העליון שלו יש צלמית קטנה שלחיצה במשך שנייה עליה הופכת אותו ללוח מספרים. אולי לא שימושי עבור כולם, אבל נחמד שזה שם. לחיצה נוספת, והמשטח חוזר להזיז את סמן העכבר.

מקשי המקלדת, באופן קצת מפתיע, מרווחים למדי. רובם גם מספיק גדולים כדי להקליד במהירות ובנוחות. רובם. חלק מהמקשים בצד הימני של המקלדת, בעיקר הקבוצה הימנית התחתונה ביותר שמכילה את מקשי החצים, מקש ה-Fn הימני ומקש ה-Shift הימני, קצת קטנים מדי לטעמי, ולא אחת לחצתי על המקשים מסביב במקום על ה-Shift בטעות. כמו כן, המקלדת מעט שוקעת מדי בעת הקלדה חזקה, ולא רק במרכז.

כפתור ההפעלה/כיבוי של המחשב ממוקם בשורת המקשים העליונה של מקשי פעולות המיוחדים/פונקציות שמוצעים כמובן בחצי גודל מהמקשים הרגילים, בדיוק כמו בכל מקלדת כיום. כברירת מחדל לחיצה על המקשים הללו מפעילה את התפקודים המיוחדים שלהם, לדוגמה שינוי עוצמת הקול או השתקת הרמקול. עם זאת, לחיצה על מקש ה-Fn השמאלי יחד עם Esc בו זמנית משנה את התפקוד שלהם למקשי פונקציה, מ-F1 עד F12, והם כמובן מתפקדים בהתאם ליישום הפעיל. נורית לד קטנה במקש ה-Fn מצביעה על כך שהמקלדת היא במצב ה-Fx.

מה שיש בתוך ה-ZenBook 13

אין שלא תהפכו אותו, בסופו של דבר ZenBook 13 UX333F הוא קודם כל מחשב אולטרה-בוק (Ultrabook) קלאסי לחלוטין, וכן גם בגלל העובדה שהמסך שלו אינו תומך במגע. למעשה, אפשר לומר שבמידה מסוימת בזכות הדקיקות והגודל שלו, הוא מביא לידי ביטוי את החזון כמעטי עד סופו.

וכמחשב אולטרה-בוק לא מפתיע שהוא מצויד במעבד שמכוון לשוק הזה, Core i5-8265U, עם 4 ליבות פיזיות ו-8 לוגיות במהירות בסיסית של 1.6 גיגה-הרץ ומהירות טורבו מרבית של 3.90 גיגה-הרץ. זהו אחד המעבדים הבודדים של משפחת Whiskey Lake שהושקה בעקרון ברבעון השלישי של 2018. כמו רוב המעבדים שמסומנים באות U – וכן זה אכן לציין שהם מיועדים לשימוש במחשבי אולטרה-בוק – ה-TDP של המעבד הזה מסתכם ב-15 וואט, וכן זה בהחלט עוזר לכך שהמחשב לא מתחמם. השבב הגרפי המשולב UHD Graphics 620, עם מהירות בסיסית של 300 מגה-הרץ ומהירות מרבית של 1.1 גיגה-הרץ בוודאי לא יכול להמחשב להתחמם יותר מדי, ובכל מקרה הוא מיועד לעבודה בסיסית ואולי למשחקים בסיסיים אבל ממש לא יותר. זה גם עוזר מאוד בהיבט של רעש סביבתי – יותר נכון להיעדר רעש כי הפעולה של המאוורר שקטה מאוד. הוא לא ממש צריך להתאמץ.

המחשב הגיע לבדיקה בדגם שמכיל 8 גיגה-בייט זיכרון מסוג LPDDR3 במהירות 2,133 מגה-הרץ, מסוג הזיכרונות שמשלבים במחשבים שרוצים לחסוך בצריכת משאבי החשמל שלהם, ולצידו יש כונן SSD של ווסטרן דיגיטל (Western Digital) בנפח של 256 גיגה-בייט. בסך הכל הרכב תצורה סביר, במיוחד אם לוקחים בחשבון את הדקיקות שלו ואת גודלו הפיזי הכללי הקטן – כן, אפשר בקלות לנפנף איתו ביום חם כדי להשיב מעט אוויר לפנים מבלי שהיד תתעייף יותר מדי.

המחשב מגיע עם מערכת קול בשם Asus SonicMaster שאמורה לספק קול היקפי וכן היענות טובה יותר עבור אודיו בתדרים נמוכים. המערכת פתוחה באמצעות הרמן קרדון (Harman Kardon) וזאת הסיבה שהשם שלהם מוזכר על המחשב. יש גם תמיכה בעוזרות הקוליות Alexa ו-Cortana, אבל כמו שאתם יודעים הן לא בדיוק שימושיות בארץ.

מעבר לכך תומך המחשב ב-WiFi 802.11ac ובבלוטות’ 5.0, ולפי החברה סוללת הליתיום פולימור מספקת 50 וואט/שעה שאמורים להספיק לעד 14 שעות עבודה.

עוד תוספת נחמדה, במיוחד עבור מי שמרבה להסתובב בדרכים, היא שהמחשב עבר את מבחני MIL-STD-810G בשלום, כך שלא צריך לחשוש מכל נפילה ומכל מכה.

ההתמודדות עם המבחניםכמו תמיד אני מתחיל את ההיבט של הבדיקות עם כמה זמן סוללה אפשר להוציא מהמחשב. כפי שאתם רואים בתמונה במבחן הזמן של PCMark 8 מבית UL Benchmarks הוציא המחשב זמן עבודה של 4 שעות ו-28 דקות שהוא בסדר, אבל ממש לא יותר מבסדר. זה הרי מחשב שהניידות היא בעיקר מה שהוא אמור להציע, ולכן ציפיתי למעט יותר. אולי הדקיקות במקרה הזה משפיעה קצת לרעה?

במבחני הביצועים הוא דווקא הפתיע לטובה במיוחד לאור העובדה שמדובר במעבד U בסופו של דבר, ועוד Core i5. למרות זאת חילץ UX333F ציונים יפים יחסית במבחנים של GeekBench, ושניים מהם אפשר לראות בטבלה לעיל. Yoga 730 של לנובו, לדוגמה, הוציא במבחני המעבד ציונים של 4,184 ו-9,173 בהתאמה, אבל מצד שני EliteBook 1050 G1 המרשים של HP הוציא במבחנים הללו ציונים של 4,760 ו-17,779 נקודות בהתאמה, אבל הוא לא מחשב אולטרה-בוק.

גם במבחן הביצועים PCMark 10 הוא בהחלט עמד בכבוד עם ציון כללי של 3,177 נקודות שהוא טוב יותר ממה שהיה ל-Yoga 530 למשל להציע.

מבחינה גרפית לא ממש ציפיתי לגדולות, וגם לא קיבלתי. בכל זאת מדובר במחשב שמציע את השבב הבסיסי של אינטל בלבד, כך שהוא אינו מיועד למשחקים. ציון של 577 נקודות במבחן Valley של Unigine, שמביא לידי ביטוי ממוצע של 13.8 פריימים/לשנייה ברזולוציית המסך המלאה של UX333F, מראה שהוא אולי יכול להתאים למשחקים ישנים משהו, אבל לא יותר מכך – ועם מסך 13.3 אינץ’, מי ממש רוצה לשחק?

עת לסיכום

אז נחזור לשאלה הראשונה: האם יופי היא סיבה לרכוש מחשב? אולי לא, אבל זה כן יכול להוסיף. מאוד יכול להוסיף. זה לא יעזור, אנחנו יצורים שאוהבים תשומת לב, וה-ZenBook 13 UX333F הוא מחשב נייד שבהחלט מושך תשומת לב כי הוא מציע עיצוב נהדר, במיוחד בצבע הכחול שלו.

אבל כאמור יופי לא מספיק, ויש עוד סיבות טובות מעבר לכך לרכוש את המחשב הזה אם אתם זקוקים למחשב שילווה אתכם בדרכים ושיהיה קל משקל. אמנם זמן העבודה שלו לדעתי היה יכול להיות יותר טוב, אבל מעבר לכך הוא מספק את מה שצריך ממחשב שמיועד לשיטוט בדרכים ועם מערכת שמפתיעה אפילו לטובה במידה מסוימת.

הוא לא מושלם, אבל במחיר שכיום עומד מתחת ל-4,000 שקלים, הוא צריך בוודאות להיות ברשימה הקצרה שלכם אם אתם מחפשים מחשב קל ודק.

ולסיום תודות שוב לביתי דורון שקיבלה על עצמה להכין את התמונות לסקירה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.