סקירה בריצה: Plantronics Backbeat FIT 3100 – לרוץ בלי לפחד כלל

גם בישראל אי אפשר כבר מזמן להתעלם מתופעת הריצה שהפכה לעממית באמת, ולתחביב רציני של הרבה מאוד אנשים. זה קורה בכל העולם, זה קורה גם כאן, ויצרניות אוזניות הבלוטות’ נהנות במיוחד מהמגמה ההולכת ומתרחבת הזו. אפשר בהחלט לומר ששגעון האוזניות נטולות החוטים (True Wireless) אפילו חייב את ההצלחה שלו לכל אלה שרצים בכל פינה טובה. ובהיבט הזה, עבורי כרץ חובב, היה ברור כבר ממבט ראשון ש-Backbeat Fit 3100 של פלנטרוניקס (Plantronics) מביאות משהו שונה בהשוואה לרוב אוזניות הספורט שראיתי עד היום, למרות שאלו האוזניות הראשונות של החברה מהסוג הזה, ולו רק בגלל שהן מצוידות בחישוק אוזן שהוא חלק בלתי נפרד מהאוזנייה עצמה.

החשש התמידי שלי כאחד המשתמש מזה זמן מה באוזניות נטולות חוטים הוא שהן יפלו מהאוזן תוך כדי הריצה – ולעיתים קרובות זה קורה כמובן בדיוק ברגעים הכי לא צפויים והכי לא מתאימים.

רובן מסתמכות על כך שהן נכנסות חזק לתוך האוזן ונשארות במקום בזכות האחיזה של מתאמי הסיליקון בתוך התעלה הפנימית, ולחלקן יש גם מתאם שיושב בתוך המבנה החיצוני של האוזן כדי להוסיף עוד מעט יציבות. אני מאמין שהרצים ביניכם כבר יודעים שבקצת יותר מדי מקרים זה לא מספיק.

התוספת הזו של הקשת מעל האוזן אמנם גורמת לכך ש-FIT 3100 נראות גדולות מאוד ביחס לאוזניות נטולות חוטים אחרות, אבל הן מבטיחות שיש יותר סיכויים לחזור מהריצה עם הרכוש בתוך האוזניים. זה דגם שמשדר “אמנם תשלם עלינו ביוקר, אבל לפחות לא תאבד אותנו”.

מה בקופסה של BackBeat FIT 3100

הקופסה הסגורה של BackBeat Fit 3100


כפי שיכולתם לראות בפתיחת הקופסה שפורסמה כאן ב-‘איך זה?’ בדרך לסקירה הזו, Backbeat FIT 3100 מגיעות בתוך אריזה איכותית המשדרת יוקרה רבה, ומצליחה להעביר את המסר שמדובר באוזניות שמיועדות לאנשים שיוצאים לרוץ.

כל הפרטים החשובים, כפי שניתן לראות בתמונה נמצאים על הקופסה: חמש שעות פעילות ועוד עשר שעות טעינה באמצעות התקן טעינה נייד, עמידות בפני מים וזיעה בתקן IP57, היציבות על האוזן שמושגת באמצעות הקשת המוזכרת לעיל, וגם תכונה שבחברה מכנים Always Aware שפירושה שגם בזמן השימוש – ריצה כמובן במקרה שלי – נשארים מודעים לסביבה.

וכן, כמובן, גם אם שוכחים הסמליל בפינה הימנית התחתונה מזכיר שאלו הן אוזניות בלוטות’.

פתיחת הקופסה לא מאכזבת. גם בפנים ניכר היטב שבפלנטרוניקס השקיעו מחשבה רבה בעיצוב ובסידור כדי להקנות הרגשה יוקרתית, ואכן זה קורץ לעין. יש גם פרסומת פנימית שמדגישה שוב את ההתמקדות בעולם הריצה, וגם ממליצה להוריד את האפליקציה שמלווה אותה, BackBeat App – שכמובן מתאימה לכל האוזניות בסדרה הזו.

הדבר הבולט ביותר עם פתיחת הקופסה הוא נרתיק הטעינה בה נמצאות האוזניות ומחכות שמישהו יוציא אותן לאור, ולאוזן. העיצוב של הנרתיק ייחודי משהו והריץ’ רץ’ משדר נוחות שימוש. הוא מאפשר אחסון ונשיאה נוחה של האזניות, כשגם הטעינה מתבצעת בקלות. לחצן קטן באמצע בין האוזניות מאפשר לראות את מצב הסוללות, ואם צריך לבצע הטענה, יש בחלק האחורי של הנרתיק מחבר microUSB 2.0.

בקופסת הקרטון בחלק האחורי יש מדריך קצר אבל ממש לא ברור, כבל טעינה קצרצר שלטעמי לא שמיש בכלל וגם מאכזב משהו כי ברמת מחיר כזו ניתן יהיה לצרף כבל שימושי יותר – גם אם ההנחה שלכל אחד יש גם ככה כמה כבלים ומטענים היא כנראה נכונה.

בולטות בהעדרן בערכה, קונכיות סיליקון להחלפה, בגדלים שונים, להתאמה מיטבית למבנה האוזן. זה אומר ש-BackBeat FIT 3100 הן בעצם אוזניות שאמורות להתאים לכל אחד.

העיצוב של האוזניות מרהיב. האוזניות מורכבות כיחידה אחת ללא חלקים זזים או מתפרקים, וכפי שנרמז לעיל יכול להיות שיהיו אנשים שלא יאהבו את העובדה שלא ניתן להחליף את יחידות הסיליקון אם הן מתבלות או לחילופין לבצע התאמה אישית ומדויקת יותר. צידי האזניות הן בעיצוב מתכתי מבריק ומשטח המגע שלהן חלק ונעים מאד לשימוש.

כמה נתונים טכניים

משקל האוזניות 22 גרם, ובסך הכל הן קלות משקל למרות התוספת של החישוקים לאוזן. כפי שהזכרנו לעיל הם מציעות עמידות בתקן IP57 בפני זיעה, ואמורות לתפקד היטב גם בגשם.

בכל אוזניה יש סוללה בהספק עבודה של 90 מילי-אמפר/שעה והן אמורות לפי היצרנית להחזיק כ-5 שעות של השמעת מוזיקה. בנרתיק משולבת סוללה של 740 מילי-אמפר/שעה והוא אמור לספק שני מחזורי טעינה מלאים לפני שיש צורך להטעינו. זה אומר שאם מטעינים את הנרתיק בזמן הנכון, בהחלט אפשר לחזור הביתה לאחר יום עבודה שלם מלא בשיחות וגם בהאזנה למוזיקה בלי להיות תלויים במקור חשמל קבוע, ואפילו להישאר עם עודף.

למה הספק עבודה של 740 מילי-אמפר/שעה מספיק רק לשתי טעינות ולא לארבע? כנראה שזה לא בחינה בחשבון. בכל מקרה, אם מצליחים להגיע למצב בו הסוללות של האוזניות מתרוקנות לחלוטין, הכנסתן לנרתיק הטעינה לרבע שעה בלבד תספק שעת עבודה.

הדרייברים באוזניות הם בגודל של 13.5 מ”מ והם מספקים היענות קול לכל תחום התדרים של האוזן האנושית, מ-20 ועד 20,000 הרץ. הצימוד מבוצע באמצעות בלוטות’ 5.0, ועל הנייר ניתן להשתמש באוזניות במרחק של עד 10 מטרים מההתקן אליהן הן מצומדות מה שאומר שימוש ביתי/משרדי יותר מאשר שימוש בשטח.

צימוד תחילה

BackBeat Fit 3100 בנרתיק הטעינה שלהן לפני השימוש הראשון

כאשר מוציאים את האוזניות מנרתיק הטעינה הן נדלקות מיד – בדיוק כמו שהן נכבות מיד כשמכניסים אותן בחזרה לצורך טעינה.

האוזניה הימנית היא האוזניה הראשית, ומכיוון שכך משולבת בה בה נורה המהבהבת באדום ולבן כסימן לכך שהיא במצב צימוד. יש כמובן ברגע זה לגשת לטלפון כדי לבצע את תהליך ההתקנה וזה כמובן התהליך שיש לעשות בכל פעם שמצמדים אוזניית בלוטות’ כזו או אחרת לטלפון, ובעצם לכל התקן שמע אחר שתומך בבלוטות’ – ואם כבר בעצם, גם בעצם עבור כל אביזר בלוטות’ שרוצים לחבר להתקן אחר.

בכל מקרה, יש לבצע לאחר מכן לחיצה בת שתי שניות על האוזנייה השמאלית כדי לבצע את האיחוד בין שתיהן, להשלים את ההתאמה מול הטלפון, ולהיות מוכנים לשימוש.

שימושיות עכשיו

אי אפשר לומר שלא מרגישים לחלוטין את ה-BackBeat Fit 3100 על האוזניים, אבל הן התגלו כנוחות מאוד ולא מציקות גם לאחר שעות של שימוש. הן לא הציקו גם אחרי ריצה ארוכה ומזיעה במיוחד ביום חם, וגם תפקדו היטב, בהתאם להצהרה של פלנטרוניקס, בתנאי גשם חזק. למעשה, מכיוון שלרגע לא הייתה ירידה באיכות השמע מעצם העובדה שהן כלל לא זזות, די מהר ‘שכחתי’ בכלל שהן נמצאות שם על האוזן.

כאמור, האוזניות יושבות היטב על האוזן ומקנות בדיוק את מה שהן מבטיחות וזה תחושת בטחון שהן לא יזוזו. ‘קונכיות הסיליקון’ בקצה יושבות בנוחות בכניסה לתעלת האוזן, אבל אין אטימה מוחלטת מרעשי הסביבה, בדיוק כפי שמצוין על הקופסה. יש שיאמרו שזה יתרון, כי יש רצים שרוצים להיות מודעים לסביבה ולרעשים, אך יש כאילו שרוצים ניתוק מוחלט ולא רוצים לשמוע גם לא את הרעש של הנעליים והחיכוך שלהן עם הרצפה, כך שרק בשביל העובדה הזו יחליטו לחפש אוזניות אחרות.

קשה לומר שהשמע באוזניות הוא איכותי ביותר אבל הוא ברמה מספקת מאד, וגם בהיבט זה האיטום החלקי לא תורם כמובן.

בשיחות טלפון, שמעתי היטב את הדוברים ונשמעתי היטב על ידי הצד השני, ולמרות שאין לאוזניות טכנולוגיה של סינון רעשים, אין בעצם בעיה כיוון שהשיחה נשמעת כאילו משתמשים בטלפון עצמו.

הלחצן הרב שימושי באוזנייה הימנית משמש להעברה קדימה ואחורה של שירים, למענה וניתוק לשיחה, כדי להעיל את העוזרת הווירטואלית בטלפון, וכן לבצע כיבוי והדלקה. עושים זאת בכל זאת באמצעות סדרה של לחיצות שמפורטות במדריך. באוזנייה השמאלית משתמשים כדי לשלוט בעצמת השמע: כדי להעביר את עוצמת הקול מבצעים סדרה של לחיצות, וכדי להנמיך מבצעים תנועות משיכה. צריך קצת תרגול כדי ללמוד היטב את השימושים השונים בשתי האזניות, אבל זה קורה מהר.

אחד הדברים המעניינים באפליקציה BackBeat App שמלווה את BackBeat Fit 3100 הוא האפשרות להגדיר פעולה שמכונה My Tap. מדובר בקביעה של פעולה אחת שתתרחש בעת שמבצעים טפיחה קלה על האוזנייה. לדוגמה, אפשר להגדיר שהיא תתחי השמעה של רשימת שירים מוסימת, ניתן להפעיל שעון עצר, ועוד.

מעבר לכך יש אפשרות לקבוע שדווקא האוזנייה השמאלית תהיה האוזנייה הראשית, כדי שהתפעול יתאים יותר לשמאליים, ניתן לאתר את האוזניות אם שוכחים אותן מתחת לעיתון או לכרית, ועוד.

כמו כן יתכנו מדי פעם עדכוני גרסה לאזניות, והעדכון יתבצע דרך האפליקציה שזמינה להתקנים תומכי אנדרואיד ו-iOS כאחד.

Plantronics Backbeat FIT 3100 בתוך ומסביב לאוזן

השורה התחתונה

אין ספק ש-BackBeat Fit 3100 הן אזניות שמתאימות לרצים, וכנראה גם לרוכבי אופניים, שרוצים לשמוע מוזיקה תוך כדי פעילות, ועם זאת להישאר עירניים לסביבה שבה הם נמצאים. ככאלה הן עושות את העבודה שלהן היטב, גם אם הן לא מתאימות לחלוטין לאודיופולים מושבעים.

עם זאת מוזר שבפלנטרוניקס בחרו שלא לשלב באזניות טכנולוגיה לביטול רעשים לפחות עבור אותם רגעים בהם משתמשים באוזניות לשיחות טלפון. למעשה יש קצת הרגשה שהאפשרות לבצע שיחה היא משהו מקרי לחלוטין.

ויש כמובן גם תגית המחיר שמוצמדת לאוזניות הללו ועליה רשום כעת, במחירי שוק, 649 שקלים בממוצע, מחיר שמציב אותה שם למעלה עם האוזניות נטולות החוטים היקרות בשוק. במחיר כזה, אני חושב שניתן היה לצפות לתמורה קצת יותר גבוהה.

מה שבטוח הוא שלא צריך לפחד כלל, לא מרטיבות ולא מאיבוד האוזניות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.