תוך כדי הליכה: Baseus Encok W01 – אוזניות ללא חוט פשוטות שטובות למוזיקה, אבל לא להרבה יותר

התחלתי להשתמש באוזניות בלוטות’ לפני כמה שנים, וכמובן שהסיבה העיקרית הייתה מטעמי נוחות – העובדה שאין חוט שמחבר אותן לטלפון. כאשר התחלתי לרוץ, התחברתי אליהן עוד יותר, ואז כבר ממש לא יכולתי יותר לחזור אחורה לשימוש באוזניות רגילות. לפני כשנתיים התחלתי להשתמש באוזניות ללא חוטים בכלל, אלו שנהוג כיום לכנות כאוזניות True Wireless, כדוגמת האוזניות שעומדות בלב הסקירה הזו ונקראות Encok W01 של חברה סינית בשם בייסאס (Baseus). מאותו רגע, בכל אופן, כבר לא יכולתי אפילו לחזור אחורה לאלו שיש להן חוט כלשהו שמחבר בין האוזניות עצמן, מסביב הצוואר.

למרות הנוחות שמציעות אוזניות כמו Encok W01 בשימוש בריצה, בסופו של יום השימוש העיקרי שלי הוא בדרכים, כשאני משתמשת בתחבורה ציבורית, וכשאין חוט שיסתבך בתיק או באנשים אחרים באוטובוס כשנדחסים זה לזה, המצב מעולה, וזה מאפשר בכל זאת להתרכז פנימה בעולם משלך.

הצצה ראשונה מקרוב ב-Encok W01

Baseus W01 TWS Earphones with all stuff

זה אולי קצת מפתיע, אבל הקופסה שמלווה את האוזניות דווקא נראית רצינית. למה דווקא? כי לרבים יש עדיין נטייה, למרות השנים שעברו, להתייחס למותגים סיניים שלא מוכרים כאן יותר מדי קצת בזלזול. בכל מקרה הקופסה מצהירה על מוצר שלכאורה הוא די איכותי, לכאורה לפחות לנקודה זו בסקירה, והיא קשיחה, נוחה לתלייה גם בחנויות מסורתיות, והיא מספקת את מירב הפרטים שזקוקים להם כדי לקבל החלטה – כמובן כשיודעים מה מחפשים וכמה מוכנים לשלם.

אחד הפרטים הללו עזר לא להיות מופתעת לגלות עם הפתיחה שמארז הטעינה של האוזניות, הוא יחסית גדול, ואולי אפילו גדול מאוד. פשוט אפשר ללמוד את זה מהתמונה שעל הקופסה. יחד אתו מוצאים בפנים כבל microUSB 2.0 לטעינה של המארז, וכמקובל, עוד שני זוגות של מתאמים לאוזן: זו מתאמים גדולים יותר וזוג קטנים יותר, ואלו מתאמים שנראים כאילו הדביקו שני מתאמים אחד מעל השני. עוזר לאחיזה? כנראה שכן.

המארז נראה מעט גדול, כאמור, ויש לו עיצוב פשוט בקווים נקיים זורמים. כשפתחתי אותו, האוזניות בפנים נראו יחסית קטנות ונחמדות. הן לא היו גסות כמו אוזניות אחרות בהן יצא לי להשתמש לאורך הזמנים, ואשר לומר שאהבתי אותן כבר מהרגע הראשון, ומאותו רגע כבר היה פחות אכפת לי הגודל של המארז. האוזניות זהות לחלוטין זו לזו מבחינת עיצוב, למרות שעל אחת כתוב L ועל אחת R, כלומר ניתן לשים כל אוזניה בכל אוזן. באופן אישי, אני אוהבת את זה. לא אוהבת שאני צריכה להתחיל לבדוק לאיזה צד אוזנייה זו מתאימה ולאיזה צד האחרת – פשוט להכניס וזהו.

ועוד כמה מילים על המארז, שגדול ב-50%, לדוגמה, מזה של ה-Elite Active 65t של ג’אברה (Jabra). למרות גודלו מבחינת משקל הוא לא כל כך כבד. להרגשתי הוא אפילו קל יותר מהמארז של האוזניות Gear IconX 2018 של סמסונג (Samsung), והוא נכנס היטב לרצועת היד בה אני משתמשת לריצה, כך ששוב, מעבר להתרשמות הראשונית, הגודל לא מהווה בעיה.

והסוללה עצמה?

BaseusEncok  W01 TWS Earphones in charger box

נקדים קצת מאוחר? למה לא. אז המארז מציע נפח הטענה של לא פחות מ-2,000 מילי-אמפר/שעה, ממש כמו טלפון קטן מפעם. בהתחשב שכך שהסוללה של כל אוזניה היא בגודל 60 מילי-אמפר/שעה, והן מספיקות לפי הבדיקה שלי ליותר מחמש שעות רציפות של מוזיקה (שש לפי היצרנית), אפשר לחשב די בקלות שבשימוש רציף, גם אם לא מנצלים לחלוטין את סוללת האוזניות ואת מה שמציע המארז, מגיעים להרבה מאוד שעות של מוזיקה – לפחות ליומיים וחצי רצופים ללא טעינה. זה מספיק? אפילו יותר ממספיק.

כשכבר מגיעים לצורך להכניס את האוזניות בחזרה למקום הן מתייצבות במקום באמצעות שני מגנטים קטנים, וטעינה מלאה שלהם נמשכת כשעה וחצי. טעינה מלאה של מארז הסוללה המלווה נמשכת כארבע וחצי שעות.

במארז יש גם כפתור קטן מקדימה, מעל מחבר ה-microUSB. לחיצה עליו גורמת להדלקת נורית הלד הארוכה בקצה של המכסה. כשהאוזניות בחוץ התאורה מציגה את מצב הסוללה הפנימית: כחול – מעל 80%, כחול/אדום – בין 20 ל-80%, רק אדום – מתחת ל-20%. כשהאוזניות בפנים הלד שעליהן נדלק בצבע אדום כשהן בטעינה, והוא משתנה לכחול עם סיום הטעינה. הלד החיצוני מהבהב כל כמה שניות כדי להראות שהטעינה מתבצעת בלי שצריך לפתוח את המארז.

בעבודה ובמלאכה

Baseus Encok W01 close look

הצימוד של האוזניות לטלפון היה פשוט מאוד. שתי האוזניות התחברו מייד עם החיפוש הרגיל אחר התקני בלוטות’. בעיקרון הן יוצאות מהמארז כשהן מוכנות מייד לעבודה, ולכן לא צריך לכבות אותן בכלל, כי הן גם מתנתקות כשמכניסים למארז הסוללה. אם בכל זאת מכבים אותן באמצעות לחיצה ארוכה, אז כשמדליקים כדאי לבצע לחיצה ארוכה ביחד בשתיהן. אם לא שומעים באחת מהן לאחר הצימוד, אז פשוט ללחוץ על הכפתור שלה שוב.

האוזניות ישבו לי בצורה נוחה מאוד באוזן. הן ממלאות באופן מלא את האפרכסת בזווית של כ-105 מעלות לפי החברה, הן לא זזו והאטימות הייתה טובה. עבורי הגודל הקטן של הסיליקון הספיק לחלוטין ולא היה לי חשש שהן יפלו מהאוזן בהליכה מהירה או בריצה, או בכל פעילות אחרת – ומי שמשתמש באוזניות מהסוג הזה מכיר את החשש המובנה.

ההבדל היחיד בין האוזניות של Encok W01 הוא השימוש בכפתורים והוא קל מאוד: לחיצה קצת יותר ארוכה מקצרה באוזניה השמאלית, בערך חצי שניה, מעבירה שיר. אותה לחיצה באוזן הימנית אמורה להחזיר שיר, בפועל היא החזירה לתחילת השיר הנוכחי. לחיצה קלה עוצרת את הניגון, ולחיצה של כשנייה בערך מפעילה את העוזרת הווירטואלית בטלפון.

הכפתורים על האוזניות אמורים כמובן גם לשמש להתחלת וסיום שיחת טלפון, ואם רוצים אפשר גם להשתמש באחת בלבד כדיבורית. האם זה מומלץ? לא ממש. איכות השיחה לא משהו, ולפחות לא יציבה באיכות. והיה אף מי שלא הסכים להמשיך את השיחה כך. לפעמים זה דווקא עבד טוב, והמרחק מהטלפון לא ממש השפיע – כלומר עד עשרה מטרים.

אבל הבעיה הכי קשה מבחינתי היה שלא שלא ניתן לשלוט בעוצמת הקול מהאוזניות עצמן, אלא רק דרך הטלפון. לא ממש נוח. בנוסף, מדובר באוזניות שגם בעוצמה נמוכה יחסית מבודדות היטב את רעשי הסביבה, ובעוצמה בינונית כבר ממש אי אפשר לשמוע גם אם מדברים מקרוב – אפילו צועקים. מי שלא אוהב את הבידוד הזה, אין דרך אחרת.

אני לא אודיופילית, ולכן אני יכולה לומר שאיכות השמע הייתה טובה, וגם בעוצמה גבוהה יחסית לא היו עיוותי קול, לא למעלה ולא למטה. אבל שוב, כשאין דרך לשלוט במוזיקה דרך האוזניות עצמן , זה לא ממש משנה לי. מדי פעם יש גם ניתוקים קלים, אבל זו תופעה ידועה כמעט בכל האוזניות ללא חוטים, והם באמת קלים.

האם יש בשורה?

ועוד כמה נתונים ממש לפני סיום כדי לסכם לחלוטין את ענייני המדידות: אורכו של מארז הסוללה 88 מ”מ וגובהו 48 מ”מ, כשהוא פתוח, ואילו אורכה של כל אוזניה כ-20 מ”מ ורוחבה כ-15 מ”מ עם משקל של כ-5 גרם – וגם אחרי כמה שעות שהן באוזן מרגישים אולי שהן שן בפנים, אבל ממש לא מטרידות. הם גם חסינות בפני מי גשמים וזיעה.

בסופו של דבר Encok W01 של בייסאס עולות כ-27 דולרים. זה אומר שמראש הייתי קצת סלחנית לגבי האיכות שלהן. אבל באופן אישי, כיוון שחייבים את הנייד בהישג יד על מנת לשלוט בשמע, ולא ניתן לנהל בהן שיחה סבירה מספיק, עבורי הן טובות לשמיעת מוזיקה בדרכים בלבד, לא לניהול שיחות ואני לא בטוחה שגם לריצה. אז אולי אין פה בשורה של ממש? אולי, אבל כאמור העלות נמוכה מאוד: 40 דולרים עכשיו בבנגוד.

צילומים: דורון קצבורג

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.