לשמוע יותר: Plantronics BackBeat FIT 3200 – יותר קלות, יותר זמן, יותר שקט מסביב

בשורה התחתונה של הסקירה שביצע יובל עבור ‘איך זה?’ על BackBeat FIT 3100 – האוזניות שמושא הסקירה הזו BlackBeat FIT 3200 באות להחליף – למרות שהוא היה מאוד מרוצה מהן, הוא סימן כמה דברים שהוא היה שמח שהיו מוגשים אחרת באוזניות נטולות החוטים ההן. הוא כתב, בין השאר, כי חבל שבפלנטרוניקס (Plantromics) – או פולי (Poly), אם תרצו – בחרו שלא לשלב באזניות טכנולוגיה לביטול רעשים. כן ציין את העובדה שחבל שלא ניתן להחליף את קונכיות הסיליקון שהן חלק מהאוזניות.

למרות שהסקירה הייתה חיובית ביסודה, כנראה שהוא לא היה היחיד שציין את הדברים הללו, או אולי מישהו בצוות העיצוב של פלנטרוניקס קרא בטעות את הסקירה. כך או כך, BackBeat FIT 3200 נותנות, בין השאר, מענה מדויק לשתי הנקודות הללו: כך, כשפותחים את קופסת האביזרים והמסמכים מוצאים בה עוד שני זוגות של קונכיות סיליקון להחלפה, וכפי שצריך להיות, זוג אחד קטן וזוג אחד גדול יותר מזה שמורכב כברירת מחדל.

אבל הדבר החשוב יותר מתגלה כשמכניסים את BackBeat FIT 3200 לאוזניים. בבת אחת רמת הרעש החיצוני מונחתת במידה ניכרת. מהנדסי פלנטרוניקס תכננו מחדש את קונכיות הסיליקון שנכנסות לאוזן כך שגם בלי טכנולוגיית ANC מבוססת שבבים, ברגע שמתחילים לשמוע מוזיקה, הניתוק מהעולם כמעט מושלם. לא שהספקתי לשמוע בכלל את מה שקורה מסביב – עדיין אפשר לשמוע מכונית אם היא מצפצפת ועדיין ברור שככל שעוצמת הקול נמוכה יותר כך שומעים יותר רעשי מהסביבה, אבל היא הרבה פחות מפריעה, וגם מה ששומעים הוא בעוצמת קול נמוכה יחסית, אפילו עד מאוד.

כמובן שמדובר פה בעניין של טעם וריח. אני מאלה שאוהבים לצאת להליכה, לבד או עם פלוטו כלבי, ולהתנתק. אם צריך תמיד אפשר לשלוף את האוזניות מהאוזניים. אם אתם מעדיפים בכל זאת לשמוע את הסביבה באופן פעיל, אבל בכל זאת רוצים כמה מהשיפורים שמציעה פלנטרוניקס ב-BackBeat FIT 3200, אפשר במקום זאת לחפש את BackBeat FIT 3150 ששומרות על הקו של ה-FIT 3100 בהיבט של הבידוד הסביבתי.

BackBeat FIT 3200 בסגנון לא לקלקל

כפי שכנראה כבר הבנתם פחות או יותר מהפתיח הארוך יחסית לעיל, ההבדלים בין ה-BackBeat FIT 3200 ל-3100 אינם ענקיים. בפלנטרוניקס בחרו בגישה, נכונה לדעתי, שאומרת ‘נא לא להרוס אתמה שכבר עובד טוב’. אחד הדברים החשובים שנובעים מכך היא המראה החיצוני, העיצוב והשימוש באוזניות החדשות.

למעשה אם יניחו לכם מול העיניים את FIT 3200 ולצידן FIT 3100 כנראה שלא תוכלו להבחין ביניהן עד לרגע שתכניסו אותן לאוזן – ואז תגלו כבר, כמוזכר לעיל, מי מנחיתה את רעשי הסביבה באופן אגרסיבי משהו ומי הרבה פחות.

בדיוק כמו בדור הקודם מה שמאפיין את הBackBeat 3200, וגם מבדיל אותן מההמון, הוא חישוק אוזן שהוא חלק בלתי נפרד מהאוזנייה עצמה, כשהכל ביחד משתלב ביחידת סיליקון אחת קלה שגם כנסת לאוזן ממש בקלות. החישוקים הללו לא רק שאינם מפריעים במהלך השימוש הם גם מספקים את הביטחון שאפשר לצאת לריצה, לדוגמה, ולהיות בטוח שכל עוד לא מוציאים את האוזניות מהאוזניים בכוונה תחילה, מגיעים חזרה לנקודת הסיום/פתיחה כשהן עדיין במקומן.

עיצוב האוזניות נותר נאה ואף יותר. כאמור האוזניות מורכבות כיחידה אחת ללא חלקים זזים או מתפרקים, להוציא הפעם קונכיות הסיליקון שכאמור ניתנות להחלפה – אבל היא לא ממש קלה, ונדרש מעין סיבוב של הסיליקון יחד עם אצבעות טובות וזריזות כדי לבצע זאת. צידי האזניות הן בעיצוב מתכתי מבריק ומשטח המגע שלהן חלק ונעים מאד לשימוש.

גם נרתיק הטעינה העשוי פלסטיק עם גימור שמזכיר מרחוק דווקא בד נוקשה, לפחות מבחינת העין, נותר כמות שהוא עם הריץ’ רץ’ העוטף מסביב ועם ארבע הנוריות והכפתור בין התושבות של האוזניות שמאפשרים לבדוק את מצב הסוללה הפנימית. גם חיבור ה-microUSB 2.0 נותר בדיוק באותו מקום מאחור, וגם פה, וכן בקופסה בה מוגש הכל ללקוח, מורגש שפלנטרוניקס פשוט לא רצו להרוס בלי כוונה משהו שהם בטוחים שעובד טוב.

אבל יש גם מקצה שיפורים טכנולוגי

האוזניות אולי נראות בדיוק אותו דבר, ובעצם לא ממש אולי, אבל בכל זאת יש כמה הבדלים בין BackBeat FIT 3200 ל-FIT 3100 בפני עצמן. למעשה מדובר, אם חושבים על זה, בכמה הבדלים מרשימים לטובת האוזניות החדשות יותר כמובן, וזאת למרות שהן שוקלות כעת רק 13.5 גרם כל אחת לעומת 22 גרם בדור הקודם, וזה למרות שהן מצוידות בדיוק באותו דרייבר בגודל 13.5 מ”מ.

למרות הירידה המשמעותית במשקל, ואם אתם רוצים חשבו לבד את האחוזים המדויקים, BackBeat FIT 3200 – ולצורך העניין גם ה-FIT 3150 שהוזכרו מוקדם יותר – מציעות שיפור ניכר בזמני העבודה: 8 שעות לעומת 5 שעות ניגון רצוף וזאת למרות שמדובר בסוללה פנימית בנפח עבודה זהה של 90 מילי-אמפר/שעה. גם נפח העבודה של הסוללה ניותר זהה ועומד על 740 מילי-אמפר/שעה ובכל זאת היא מספקת עוד 16 שעות עבודה מול 10 שעות בדגם הקודם – ובסך הכל 24 שעות מול 15, וזה שיפור מרשים בכל היבט ומכל פרספקטיבה.

וזה לא מסתיים בזה. אם ב-FIT 3100 רבע שעה הטענה בנרתיק הספיקה לשעה ניגון מוזיקה, כעת ב-FIT 3200 רבע שעה כבר מספיקה לשעה וחצי. בנוסף, אם הטלפון אליו מבצעים את הצימוד תומך כמו האוזניות בבלוטות’ 5.0, הן יכולות להישאר מחוברות אליו מכל מרחק עד 30 מטרים לעומת 10 מטרים בלבד ב-FIT 3100. כן, קצת מצחיק לכתוב ‘בלבד’.

שימושיות

בעיקרון אין סיבה להדליק ולכבות את האוזניות, אבל אם רוצים עושים זאת באמצעות לחיצה בת ארבע שניות על הכפתור הרב השימושי בכל אחת מהן. להדלקה, לאחר שמבצעים את הצימוד הראשוני, יש צורך בלחיצה בת שתי שניות על כל כפתור. אבל למה באופן עקרוני לא צריך? כי הן כבות ברגע שמכניסים אותן למקומן לנרתיק והן מופעלות מיד ברגע שמוציאים אותן ממנו.

בכל מקרה, אם כן רוצים לצמד אותן באופן ידני עושים זאת עם האוזניה הראשית שהיא הימנית: לחיצה בת שש שניות עד ששומעים Power on Pairing, והנורית באוזניה מתחילה להבהב באדום ולבן. בוחרים את האוזניה בהגדרות הבלוטות’ בטלפון כדי לצמד את האוזניה הימנית. לאחר מכן לוחצים למשך שתי שניות על האוזניה השמאלית והיא מתחברת לזו הימנית. מאותו רגע, כאמור, אפשר לכבות ולהדליק והן תתחברנה בעצמן לטלפון.

למרות ההודעות הקוליות ששומעים, כולל על מצב הסוללה, אי אפשר להגדיר אותן כחכמות ממש. אם מוציאים אותן מהאוזניים הן ממשיכות לנגן, לדוגמה.

BackBeat FIT 3200 נוחות לשימוש ולא גורמות הרגשה של חוסר נעימות גם לאחר שימוש ממושך, והן תומכות בתקן IP57 מה שאומר שהן עמידות היטב בפני זיעה וגם בגשם, ואת החלק השני של המשוואה הזו למדתי על בשרי הרטוב היטב. למעשה אפשר גם לשחות איתן למשך חצי שעה ועד לעומק של מטר לפי החברה, אבל כאן המקום לציין שזה חסר טעם לחלוטין: אות בלוטות’ לא עובר דרך מים.

עוד היבט אחד של שיפור, והיבט חשוב, הוא איכות הקול בזמן שמיעת מוזיקה. אחת הקביעות בביקורת על FI 3100 הייתה שהיא לא ממש מיועדת לאודיופולים מושבעים. אני לא יכול לדבר בשם מי שמגדיר את עצמו ככזה, אבל יש בהחלט שיפור גם באיכות המוזיקלית, במיוחד למי שחובב הרבה בס בצלילים שהוא שומע. ייתכן מאוד שהאטימה הטובה ביותר באוזניים תורמת לכך, במיוחד בגלל שאין הבדל הרי בדרייבר עצמו.

לא לדיבורית

בין לבין כנראה הבנתם שאפשר להשתמש באוזנייה הימנית בשם עצמה, גם ללא אחותה משמאל. מתי? כשמחפשים שימוש כדיבורית כמובן.

ובכן, לא משנה אם משתמשים באחת מאוזניות ה-BackBeat FIT 3200 כדיבורית או בשתיהן, כמו בדור הקודם, זה לא ממש מוצלח. אלו אוזניות לשמיעת מוזיקה. כמעט בכל השיחות שבוצעו במהלך תקופת הבדיקה הצד השני החל להתלונן שהוא לא שומע טוב או שאני לא ברור, וכל משב רוח קטן הפריע מאוד לשיחה.

בדרך כלל אפשר לפתור את הבעיה אם מדברים לאט ומדגישים את המילים היטב, אבל לא נוח לדבר כך. ההפרש בין איכות שמיעת המוזיקה לבין איכות הדיבור גדול.

לחיצות ונקישות

זוכרים שסיפרתי לעיל שהאוזנייה הימנית בצמד היא הראשית? זה אומר שהיא גם שולטת במוזיקה למעשה: לחיצה כדי להפעיל או לכבות את המוזיקה, שתי לחיצות מהירות להעברת שיר קדימה, שלוש לחיצות מהירות כדי להתחיל את השיר הנוכחי מחדש. לחיצה אחת כדי לענות לשיחה ועוד אחת כדי לנתק אותה, ויש גם לחיצה בת כמה שניות להפעלת העוזרת הווירטואלית בטלפון.

באוזניה השמאלית שולטים בעקרון בעוצמת הקול, אם כי באמצעות הגדרות האפליקציה כפי שתראו בפסקה הבאה, ניתן לשנות זאת. השליטה קלה הרבה יותר מאשר בדור הקודם: לחיצה או נגיעה קלה במשטח של האוזנייה השמאלית מגבירים את עוצמת הקול, ואילו נגיעה והחזקה קלה מורידים את עוצמת הקול.

BackBeat FIT 3200 – האפליקציה

זוכרים שסיפרתי לעיל שהאוזנייה הימנית בצמד היא הראשית? לא חייבים להינעל על זה כי האפליקציה המלווה BackBeat, שכמעט ולא השתנתה והיא אינה ייעודית דווקא ל-BackBeat FIT 3200 כפי שהיה וכי שיהיה כנראה גם בעתיד, מאפשרת להחליף את התפקודים בין שני הצדדים. היא גם זו שמאפשרת לעדכן את קושחת האוזניות אם יש עדכון.

כמו בפעם שעברה יש אקולייזר בסיסי בלבד שמאפשר לבחור בין העדפת בס, בין העדפת טרבל, ובין מה שבפלטרוניקס מכנים ‘האיזון הידוע שלנו’. אפשר אם רוצים לבטל את השימוש במגע בכפתורים הרב שימושיים של האוזניות, ואפילו להגדיר מסגרת זמן שלאחריה המגע חוזר לתפקד.

וגולת הכותרת נותרה My Tap שהיא האפשרות לוותר על השליטה בעוצמת הקול באמצעות האוזנייה השמאלית, כשהיא משמשת כאוזנייה שמאלית, לטובת ביצוע פעולות שונות כשמבצעים נגיעה אחת או כפולה. אפשר לדוגמה להגדיר שינוי של האקולזייר בכל נגיעה, לקבוע שנגיעה כפולה תגרום להשמעת השעה,, ואפשר אפילו לבחור רשימה ב-Spotify או ב-Deezer שרוצים לשמוע, ועוד. נחמד, אבל אז צריך לשלוט בעוצמת הקול באמצעות הטלפון.

מסקנות ומחירים

BackBeat FIT 3100 היו אוזניות נטולות חוטים טובות, ולעומתן BackBeat FIT 3200 טובות עוד יותר. כשסופרים את כל הדברים הקטנים שכן שופרו, בלי לפגוע כלל במה שהיה טוב עד מצוין גם בקודמות, אני יכול לומר שהן אפילו הרבה יותר טובות.

בפלנטרוניקס בהחלט הצליחו לגעת ולשפר את הנקודות הנכונות כדי להפוך אותן לטובות יותר בעיני, ולשימושיות יותר עבור מי שאוהב להרגיש בעיקר מנותק מהסביבה שלו כשהוא מכניס אוזניות לאוזניים כדי לשמוע מוזיקה.

המחיר הרשמי שלהן כאן בארץ הוא 649 שקלים, בדיוק כמה שעלו ה-FIT 3100, וברמת המחיר הזו יש תחרות לא מעטה בשוק. הן גם נותרו ייחודיות למדי, כלומר אם מוציאים לרגע מהתמונה את האוזניות הקודמות ואת האחיות הנוכחיות FIT 3150, בתצורה שלהן שמכילה את החישוק המובנה מעל האוזן ועם ההבטחה שחוזרים עמן מהריצה כשהן במקומן – אלא אם מוציאים אותן מהאוזן באופן יזום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.