נמצא בתנועה: Xiaomi Mi Band 4 – קפיצת מדרגה קלה של צמיד הכושר הפופולרי

Mi Band 3, צמיד הכושר החכם הקודם של שאומי (Xiaomi), זכה להצלחה רבה למדי. המבקרים אהבו אותו ברובם, וגם הציבור, אפשר לומר, הצביע בידיים – לא כמו במקרה של השעון החכם ומוביל התחום של אפל (Apple), אבל בכל זאת לא רע. אבל בעוד שהוא לא ממש הציע שיפורים גדולים בהשוואה ל-Mi Band 2, הפעם בדור החדש של צמיד הכושר, Mi Band 4 כמובן, יש הפעם לפחות שינוי אחד בולט לעין – תרתי משמע.

כשמוציאים את Mi Band 4 מקופסת הקרטון הפשוטה בה הוא מגיע, המראה החיצוני של הצמיד מזכיר יותר את הדור השני ולא את הדור השלישי מכיוון שהתצוגה שטוחה לחלוטין, ללא קצוות מקומרים כמו בדור השלישי. העיצוב הנוכחי/המשוחזר נאה יותר לדעתי ומקנה הרגשה קצת יותר רצינית, שלא להגזים ולומר מקצועית, לצמיד החדש לעומת קודמו.

אבל מעבר לכך בעיצוב הכולל לא השתנה דבר: היחידה הראשית היא באותו גודל, גם הרצועה נראית אותו דבר, במיוחד בצבע השחור שלה שמגיע כברירת מחדל עם הצמיד.

בנוסף, ובדיוק כמו בדור הקודם של צמיד הספורט של שאומי, כדי לבצע את ההטענה צריך להפריד בין היחידה עצמה לרצועה שלה ולהשתמש במטען דמוי האמבטיה הייחודי והקנייני שמלווה אותם.

אפשר בהחלט לשאול מדוע בשאומי מתעקשים על שיטת ההטענה הזו. אמנם הצמיד לא צריך לבקר יותר מדי פעמים באמבטיה לשטיפה חשמלית, אבל בכל זאת, מדוע בכל פעם כזו צריך לשלוף את היחידה ממקומה, למה אי אפשר היה להוסיף למטה חיבור miniUSB 2.0 ישן ולא חשוב אם טוב או כל שיטת טעינה אחרת שלא דורשת פירוק? למה שוב עובר דור ושוב השאלה הזו עולה?

אם בוחנים את ההיצע הגדול למדי הרצועות הצבעוניות שזמינות למשלוח בכל חנויות הרשת, רצועות שהופיעו מיד עם כש-Mi Band 4 היה לזמין למכירה בפועל, אפשר לחשוד שבשאומי פשוט השאירו כך הרבה מקום לשותפים, ואולי גם לעצמה, למכור רצועות להחלפה שההחלפה שלהן יחסית קלה – ואולי כמובן אפשר לחשוב שהם חושבים שזו שיטה טובה יותר להטענת הצמיד.

Mi Band 4 – קודם כל בגלל הצבע

Xiaomi Mi Band 4 - on phone reflecting

אבל כשמפעילים את הצמיד אי אפשר להתעלם מהשינוי הגדול, ואם תרצו, אפילו קפיצת רגל בהיבט הפנימי של המשפחה – מסך AMOLED רב צבעים, מדויק גוונים, ונוח מאוד לעיניים אם כי לא כשהשמש נמצאת במקום גבוה בשמיים. הוא מציע בהירות מרבית של 400 ניט, וניתן לשלוט בה, איך לא, דרך תפריט ההגדרות שבצמיד עצמו עם בחירה של אחת מחמש רמות שהאחרונה שבהן כבר חשוכה מדי, במיוחד אם נמצאים מחוץ לבית. מול תצוגת ה-AMOLED האפורה של Mi Band 3 מדובר בסוג של קפיצת מדרגה.

מי שמכיר במקצת את שוק רצועות הכושר בהיבט של החנויות הסיניות המקוונות, ואולי גם מעבר לכך, יודע כבר מזה תקופה ארוכה אפשר למצוא שם דוגמאות רבות מאוד לצמידי כושר עם מסכים צבעוניים, אבל אלו הם מסכי LCD בעיקר שמציעים צבעים חיוורים למדי, והם בדרך כלל מגיעים מחברות שלא בטוח שיותר מדי אנשים אפילו בסין מכירים את שמן. ובכל זאת, טוב לראות ששאומי החליטו לעשות את קפיצת הדרך שאולי הייתה צריכה להתרחש כבר בדור הקודם – וכן, אפשר גם לומר עדיף מאוחר מבכלל לא.

המסך לא רק צבעוני. הוא גם גדול יותר ומפורט יותר. גודלו של המסך ב-Mi Band 4 הוא 0.95 אינץ’ לעומת 0.78 אינץ’ של קודמו, ומדובר בתוספת נכבדה של יותר מ-20% לשטח המסך. זה בא לידי ביטוי באופן מיטבי ברזולוציה שקפצה מ-128×80 פיקסלים ב-Mi Band 3 אל 120×240 בצמיד החדש.

אבל, כאמור, האורך הכללי של הצמיד עצמו אינו גדול יותר. הסיבה לכך היא שכפתור הבית הגדול מתחת לתצוגה בצמיד הקודם הפך לחיישן מגע קטן וזעיר ב-Mi Band 4 שהתפקודיות שלו ככפתור בית/הוצאה משינה זהה לחלוטין – והוא מגיב היטב למגע למרות שהוא קטן יותר במידה משמעותית כל כך. בכל מקרה, אם תשדרגו אל הצמיד החדש מ-Mi Band 3 תוכלו לשמור על הרצועות שלכם, אם רכשתם, כי אין שינוי במידות הכלליות.

אבל לא רק בגלל הצבע

Xiaomi Mi Band 4 - Just the Device

אז כן, ככל הנראה שמסך ה-AMOLED הצבעוני הוא הדבר החדש המרגש ביותר שמציע Mi Band 4, אבל יש עוד כמה דברים מתחת למגע שראוי וכדאי להתייחס אליהם, ואל שאר פרטי התצורה של השעון. אתחיל בסוללה. היא צמחה מ-110 מילי-אמפר/שעה בדור השלישי ל-135 מילי-אמפר/שעה בדור הרביעי, אבל בשורה התחתונה זה לא ממש משנה כי המסך צבעוני וגומר. זה אומר כי Mi Band 4 כמו קודמו מציע עד 20 ימי עבודה.

במהלך ימי הבדיקה של הצמיד, לקראת כתיבת הסקירה הזו, איבד השעון בכל יום בין 3% ל-5% כשהצמיד מוגדר לעבודה שוטפת כדי שבדיקת השינה, ובדיקת הדופק יתבצעו באופן שוטף ללא צורך בהתערבות חיצונית בכל פעם מחדש. זה אומר שהחשבון שעשו מהנדסי שאומי כנראה נכון פחות או יותר, וזה אומר שצריך להגיע לאמבטיה ולפיני הפוגו שלה לא יותר מאשר פעם בשבועיים אם לא שלושה. הטעינה עצמה מהירה יחסית – טוב, נו, בכל זאת סוללה בנפח זעיר לעומת טלפונים, לדוגמה.

כמו קודמו מציע הצמיד החדש עמידות למים בעומק של עד 5 אטמוספרות. האם רק לי זה נראה כמו דרך חדשה לומר IP68 אבל בלי? בכל מקרה הצמיד יכול לשמש למעקב אחר פעילות שחייה שבחברה טוענים שהוא יכול גם לזהות את סוגי השחייה השונים. שחיין אני ממש לא, אבל עם רחיצות באמבטיה עם הרבה סבון ובפעולות רחיצת כלים הוא התמודד בקלות מרשימה, כצפוי.

שימושיות אפלקטיבית

יפתיע מישהו שכדי להגדיר את Mi Band 4 לשימוש מלא צריך להוריד לטלפון את Mi Fit? כנראה שלא. האפליקציה קצת השתנתה לאחרונה והיא נראית קצת יותר בוגרת ואמינה, אבל אני עדיין חושב שהיא לא הגיעה ליכולות של Google Fit בהיבט של המעקב השוטף אחרי הפעילות, אבל זו דעה אישית.

כך או כך השימוש באפליקציה מאפשר לתמד את הצמיד לטלפון בקלות, גם אם יש צורך בסבלנות מה. היא גם מאפשרת את עדכוני הקושחה שמוצעים מדי פעם ומותקנים בכל פעם שמבוצע סנכרון בין הצמיד לטלפון – והיו כמה עדכונים מאז שהצמיד הגיע אלי. היא גם מאפשרת במקרה של Mi Band 4 להגדיר תמונת רקע לצמיד ממש כמו בשעון/טלפון חכם. הבעיה שיש 77 רקעים כאלה, ובינתיים אין סימנים שאפשר יהיה ליצור לבד או ששאומי מתכוונת לרענן את ההיצע. אבל יש מספיק למי שמעניין אותו.

בכל מקרה מכיוון שהצמיד מגיע מעט מאוד זיכרון, 512 קילו-בייט זיכרון עבודה ו-16 מגה-בייט זיכרון אחסון, הוא שומר רק תמונת רקע אחת מעבר לשלוש ששמורות כברירת מחדל. זה אומר שאם רוצים לשנות את הרקע באמצעות ההגדרות בצמיד, ההיצע עומד על ארבעה רקעים בלבד – כולו אותו אחד שהועבר מהאפליקציה. שוב, זה חשוב רק למי שזה חשוב לו.

האפליקציה כמובן תומכת בקביעה האם להציג התראות והודעות ואם כן מאיזה אפליקציות בטלפון, ואחרי זמן מה פשוט ויתרתי על זה כמו על האפשרות לקבל התראת צלצול. שאומי לא הוסיפה תמיכה בעברית כך שלמעשה כל מה שרואים זה ריבועים במקום אותיות אלא אם המסרים הם באנגלית. בכל מקרה אפשר להשתמש בצמיד גם כשעון מעורר וכן כדי לפתוח נעילת מסך וכדומה. שווה להיכנס לקרביים שלו דרך האפליקציה ולבחון את האפשרויות השונות, והיא עצמה מבחינת עברית מוגשת בצורה טובה מאוד.

שימושיות חומרתית

Xiaomi Mi Band 4 - On Hand

כמוזכר לעיל, לחיצה על כפתור הבית בקצה התחתון של השעון פותחת את המסך הראשי שלו שמציג את תמונת הרקע הנבחרת שמכילה פרטים בסיסיים כולל שעה ומספר צעדים שבוצעו. כדי לעבור בין האפשרויות צריך להחליק מעלה ומטה על גבי המסך. התגובה מהירה וטובה בדרך כלל, אבל היא מזהה גם נגיעות קלות כי היא מאוד רגישה. צריך להתרגל לכך כי אחרת לא תמיד מגיעים לאן שרוצים או יוצאים מהאפשרות הנבחרת יותר מדי מהר, או לפני שמבצעים את מה שרוצים בפועל. לפחות לא נשארים מאחור סימני טביעות אצבע על המסך.

אחרי שבוחרים אפשרות, כמו מזג אוויר, מבצעים תנועה ימינה על מנת לחזור לתפריט הראשי, או במקרים בהם יש תפריטי משנה שנכנסים קצת יותר לעומק, אז לתפריט הקודם. בחלק מהתצוגות צריך לבצע החלקה מעלה מטה כדי לראות את כל הנתונים, ויש בהחלט צורך בתרגול כדי להגיע לשליטה מלאה בתצוגה.

אפשר לצאת עם הצמיד לבד להליכה או ריצה או סיבוב על אופניים, ואפשר להגדיר ב-Mi Band 4 את הפעילות שרוצים שהוא יעקוב אחריה, ובכל מקרה שחוזרים ומתקרבים לשעון – ובעצם הוא לא צריך להיות כל כך קרוב כי הוא תומך בלוטות’ 5 – הסנכרון מול האפליקציה מתבצע באופן אוטומטי, ואם לא, מספיק להפעיל אותה.

ומה לגבי הדיוק? Mi Band 4 כמו כל קודמיו וכמו הרבה מאוד צמידי כושר ושעונים חכמים בשוק, לא ממש מדויק. במדידת מרחקים שונים הוא פעם היה קרוב, פעם היה פחות, ופעם הראה יותר. ההפרשים נעו בין 15%, גם בהשוואה מול Galaxy Watch 2.0 שנמצא אצלי בשימוש השוטף.

יש גם תמיכה ב-NFC ובתשלומים דיגיטליים, אבל שוב, בהיבט המקומי זה לא ממש משנה.

מסקנות

Xiaomi Mi Band 4 - Close

היתרון הגדול והממשיך של משפחת צמיד הכושר Mi Band היא המחיר. אני רכשתי את הגרסה הגלובלית בכ-35 דולרים באחת החנויות הסיניות, והמחיר בארץ לא הרבה יותר יקר. הוא גם יכול לשמש את כל אלה שלא ממש צריכים שעון חכם, אלא כל מה שמעניין אותם זה לראות מה השעה וגם קצת למדוד פעילות לאורך היום – מכיוון שבדרך כלל הטלפון לא ממש נמצא רחוק מאיתנו אפשר בהחלט לוותר על קבלת התראות והודעות, במיוחד אם לא רוצים שעון עם סים עצמאי.

אבל Mi Band 4 לא מתאים לאלו שבאמת רוצים לעשות כושר וזה חלק ממש מהותי בחיים שלהם. הוא גם לא מתכוון להיות כזה.

שאומי, כמו שאומי, מציעה גם בדור הנוכחי של צמיד הספורט שלה קפיצת דרך קלה בלבד, והאמת היא שאם יש לכם Mi Band 3 לא יקרה כלום אם לא תחליפו אותו ב-Mi Band 4. מצד שני אם אין לכם צמיד כושר, ואתם מחפשים משהו זול ואמין, הוא נותן פתרון נוח וכיף לשימוש. זמן העבודה הנהדר והעמידות למים הם בונוסים רציניים, גם אם לא חדשים.

המחיר המעודכן נכון לסוף אוגוסט הוא 50 דולרים, וניתן למצוא אותו כאן.

11 thoughts on “נמצא בתנועה: Xiaomi Mi Band 4 – קפיצת מדרגה קלה של צמיד הכושר הפופולרי

 • 12 ביולי 2019 at 19:49
  Permalink

  יש לי גירסה גלובלית ורק שאני משנה את שפת הטלפון לאנגלית גם הצמיד נהפך לאנגלית, ברגע שאני מחזיר לעבירת זה חוזר לסינית
  יש לזה פתרון?

  Reply
  • 13 ביולי 2019 at 11:00
   Permalink

   אני לא מומחה עד כדי כך, אבל על פניו נראה שאין לך גרסה גלובלית אלא סינית/אנגלית
   בצמיד שאצלי אפילו לרגע לא ראיתי סינית, רק אנגלית מהשנייה הראשונה, והטלפון בעברית

   Reply
   • 14 ביולי 2019 at 6:42
    Permalink

    מתחרה מתבקש הוא Honor Band 4
    מסך אמולד 0.95
    מציג תוכן הודעות ומיילים ושמות מתקשרים בעברית מלאה. בלי צריבות והתעסקות (המי בנד מציג ג’יבריש)
    ניתן להטענה בלי פירוק. ויותר זול מנשוא הסקירה שלך
    מפסיד למי בנד רק בזמן סוללה, סביב 7-9 ימים אצלי
    עברתי אליו אחרי מי בנד 1, 2, 3 ולדעתי טוב מהם בגלל הפונטים בעברית.

    Reply
    • 14 ביולי 2019 at 7:25
     Permalink

     ייתכן מאוד, לא מכיר לצערי

     Reply
    • 13 בספטמבר 2019 at 10:59
     Permalink

     על 4 לא אוכל לספר לך… אבל על ה-5 זה יקרה בקרוב… והוא לא מפסיד רק בזמן סוללה, בעוד כמה פרטים קטנים, אבל גם מנצח בכמה דברים ולא רק בגלל העברית

     Reply
 • 15 באוגוסט 2019 at 18:19
  Permalink

  איך משנחם את השפה מסינית?

  Reply
  • 7 בספטמבר 2019 at 12:01
   Permalink

   חגית זה דרך צלמית ההגדרות, או דרך האפליקציה Mi Fit שבכל מקרה צריך להשתמש בה להגדרות של הרצועה

   Reply
   • 11 בספטמבר 2019 at 14:17
    Permalink

    היי, אני לא מצליחה לשנות את השפה… עברתי על כל אופציה אפשרי באפליקציה ולא מצאתי כלום על שינוי שפה. אפשר עזרה מהמבינים?

    Reply
    • 13 בספטמבר 2019 at 10:58
     Permalink

     ניסית בהגדרות בשעון עצמו?

     Reply
    • 23 בספטמבר 2019 at 18:31
     Permalink

     היי חגית מצאת פתרון? אני גם עם אותה בעיה

     Reply
 • 30 בדצמבר 2019 at 15:00
  Permalink

  אני עם אותה בעיה לא מצליחה לשנות שפה, אפשר עזרה?

  Reply

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.