תחת ביקורת: Asus TUF Gaming FX705G – לשחק בלי לחשוב כל הזמן על הסוללה

אני חייב לומר שהייתי לרגע אחד די מופתע עת התקשר איש היח”צ של אסוס (Asus) והציג לי לבדיקה מחשב משחקים של החברה ששמו הוא TUF Gaming FX705G. “הרי כל אחד יודע”, חשבתי לעצמי, “שאסוס דוחפת את מותג המשחקים החזק שלה כבר שנים רבות וקוראים לה (כולם במקהלה), Republic of Gamers, או ROG בשביל כל השאר. מה דוחפים לי פה?”

אז זהו, ש-ROG לא נעלם לשום מקום, ולמרות שקוראים למחשב TUF, לא מדבר במותג של אסוס עצמה. בעצם, גם של אסוס, אבל לא רק. זהו בעצם שמו של תאגיד חברות שמייצרות רכיבים, אביזרים וכל השאר לשוק של אלו שמשתמשים במחשב כדי לשחק. התאגיד זה, שמכונה TUF Gaming Alliance, מונחה לדברי דוברי בידי מטרה להביא לשוק המשחקים רכיבים באיכות גבוהה ברמת מחיר שניתן להגדירה כשפויה.

ואיך זה בא לידי ביטוי ב-מקרה של ה-TUF Gaming FX705G? מדובר בהחלטה של אסוס להרחיב את ההשתתפות שלה במותג הזה גם עם מחשבים ניידים. בהתאם לקו המנחה של המותג, היא גם שלחה את FX705G לעבור את מבחני התקן הצבאי MIL-STD-810G וזה כמובן מצביע על כך שמדובר במחשב קשיח שלא אמור לפחד מנפילות – לפחות נפילות מגובה נורמלי.

במקרה של FX705G, גם במחיר

אבל כמו שנכתב לעיל, ההיבט הכי חשוב כנראה של המחשב הזה הוא רמת המחיר. אז
בתצורה בא הגיע המחשב לבדיקה הוא עולה כ-6,290 שקלים. בכל נקודת מבט שבוחנים את המחיר הזה, מדובר בעלות שפויה עבור מחשבי משחקים חזקים באמת, שלעתים קרובות מדי טסים במהירות צפונה מקו עשרת אלפי השקלים. כן, גם זה לא ממש זול, אבל בהחלט סביר כשמשווים לשוק.

ומה שמקבלים במחיר הזה, בהחלט סביר. המסך הוא מסוג IPS בגודל 17.3 אינץ’ ברזולוציה של 1920×1080 וקצב רענון של 144 הרץ שלא ממש צפוי למצוא במחשב משחקים שהוא בעצם ברמת הכניסה לשוק.

המעבד עומד בהחלט בתקן עבור מחשבי משחקים מהסוג הזה. מדובר ב-Core i7-8750H, מהדור השמיני של מעבדי ה-Core של אינטל (Intel). זהו מעבד עם 6 ליבות פיזיות ו-12 ליבות לוגיות שמציע מהירות בסיסית של 2.2 גיגה-הרץ ומהירות טורבו מרבית של 4.1 גיגה-הרץ. מעטפת צריכת הכוח שלו, בהתייחס לעוצמה, סבירה בהחלט ועומדת על 45 וואט.

כרטיס התצוגה הייעודי במחשב הזה, וכאמור מדובר במחשב המסוים הזה ויש תצורות נוספות חזקות וחלשות יותר, הוא GeForce GTX 1050Ti של NVIDIA. הוא מגיע עם 4 גיגה-בייט של זיכרון ייעודי מסוג GDDR5. בגרסה ששולבה ב-TUF Gaming FX705G יש 48 מעבדי מרקמים, 768 מעבדי הצללה וגם כמות של 32 יחידות ROP. השבב יחסית איטי במהירות 139 מגה-הרץ ומהרות הזיכרון האפקטיבית, ברוחב פס של 128 ביט, עומדת על 810 מגה-הרץ. הוא כמובן גם לא מגיע לבד – לצידו השבב הגרפי המשובץ במעבד UHD Graphics 630.

אסוס ציידה את המחשב ב-16 גיגה-בייט זיכרון RAM מסוג DDR4 במהירות 2,666 מגה-הרץ ויש שני כוננים כנהוג ברוב מחשבי המשחקים: כרטיס SSD בנפח של 256 גיגה-בייט מבית ווסטרן דיגיטל (Western Digital) וכונן מכני בנפח 1 טרה-בייט עם 5,400 סל”ד גם הוא מאותה חברה.

מעבר לכך תומך המחשב ב-WiFi 802.11ac ובבלוטות’ 5.0 ומבחינת חיבורים הוא מציע חיבור USB 2.0 אחד ושני חיבורי USB Type-A 3.1, כמו גם יציאת HDMI 2.0 וגם חיבור לרשת מקומית. יש לו שני רמקולים בעוצמה של 2 וואט כל אחד המספקים צליל נקי ואפילו חזק יחסית, ואם משתמשים באוזניות אפשר ליהנות, אם הן תומכות כך, משבב DTS Headphone: X שמספק 7.1 ערוצים.

FX705G בהיבט העיצובי

אחד ההיבטים שבולטים ב-TUF Gaming FX705G הוא שהוא לא נראה כל כך גדול. אסוס השיגה את הקטנת המארז, בין השאר, באמצעות קיצוץ השוליים בצידי המסך. הם קוראים לזה NanoEdge, וזה אומר בעברית שהרוחב של המסגרת בצדדים עומד כעת רק על 7.18 מ”מ. זה אמנם יחסית צר, אבל תרשו לי לנחש שבדור הבא זה יהיה עוד יותר דק.

אני לא יודע אם זה רק בגלל הקטנת הגודל הכוללת, אבל המחשב הזה, למרות שהוא מצויד במסך 17.3 אינץ’, מציע משקל של 2.6 ק”ג שפעם לא היה גורם להרמת גבה אפילו עם מחשבי 15 אינץ’. עם משקל כזה הוא כבר נייד הרבה יותר, וכפי שתראו בהמשך, הוא גם יכול להחזיק יום עבודה/לימודים/שטח שלם – כן, ברור שלא יום משחקים שלם. בכל זאת.

החלק האחורי של המחשב הוא בעצם פתח אוורור אחד ענקי ויש גם פתחי אוורור מלמטה. במחשב יש שני מאווררים יחסית חזקים שעוזרים לפלוט את האוויר החם החוצה וגם דואגים לעזור למנוע כניסת אבק מיותר פנימה שיכול כמובן לגרום נזק לאורך זמן. הבעיה שלהם, וזו לא הפעם הראשונה שאני כותב את זה לגבי ניידים של אסוס, הם רועשים מדי ולאו דווקא במהירות הכי גבוהה שלהם – וכן, אפשר לשלוט במהירות שלהם. כך או כך, גם לאורך זמן הצמד הוכיח את עצמו היטב והמחשב, אם אפשר לומר, פשוט סירב להתחמם יותר מדי.

מבחינת עיצוב די ברור שמדובר במחשב משחקים גם אם צבעו אינו שחור לחלוטין. הלוגו הגדול של אסוס על המכסה זורח בצבע זהב או אדום כשהמחשב פועל, ויש גם כל מיני קווים ועיטורים שמובילים אליו מן הקצוות של המכסה שחתוכים ומחודדים בלי סימנים של עדינות, ויש גם עיצוב המיוחד של אזור המקלדת ומשטח השליטה הענק אם כי לא מספיק מדויק ונוח לטעמנו, אבל כשמשחקים, מי לא משתמש בעכברים חיצוניים?

וכמובן המקלדת הצבעונית. יותר נכון: גם FX705G מגיע עם תאורה אחורית בצבעי ה-RGB כולם, והם משתנים ומבריקים, ואפשר לראות אותם היטב גם בחושך. כמובן שגם מקשי ה-WASD בולטים במקלדת כשהם מוגשים בצבע לבן שקוף. אבל חבל שהתגלה שברירת המחדל של התאורה הזו, ASUS Aura שמה, היא פשוט החלפת צבע כל שנייה או שתיים, מצב שבאסוס מכנים ‘מצב צבעים משתנים’. לפי החברה יש עוד מספר מצבי שימוש – נושם, סטטי ומהבהב – כמו גם אפשרות לבחור צבע, אבל המחשב לא הגיע עם האפליקציה שמאפשרת זאת כמו במחשבי ה-ROG של החברה. לפחות אפשר בקלות דרך המקלדת לשלוט ברמת התאורה של המקשים ואף לבטל אותה לחלוטין. לפעמים זה אפילו מתבקש. לכבות כלומר.

המקלדת עצמה נוחה מאוד לשימוש, עם ירידה מספיק טובה, עם מקשים קפיציים ונוחים ועיצוב נוח לקצוות האצבעות. כן, היא נוחה מאוד גם לאנשים שלדוגמה רוצים לכתוב סקירות מחשבים ניידים שכוללות די הרבה מלל. עוד דבר שעומד לזכותה הוא הבסיס החזק שלה כך שהיא לא שוקעת במרכזה פנימה בזמן הקלדה, בעיה המוכרת היטב מהרבה מאוד מחשבים ניידים.

ונעבור למבחנים? כן, למה לא

ניסיתי פעם לחשב כמה מחשבים ניידים סקרתי בימי חיי. אין סיכוי. כדי לעשות את זה אני כנראה אהיה חייב לבזבז כמה וכמה ימי עבודה טובים. טוב, לא לשם זה כינסתי אתכם אלא כדי לספר לכם מסקנה אחת מובהקת למדי לגבי מחשבים ניידים למשחקים: הם לא ממש ניידים. אם עקבתם אחרי הסקירה ברצף, אז אתם יודעים בוודאות שהכוונה שלי אינה למשקל שלהם אלא למשהו אחר – זמן עבודה. כן, מחדר לחדר בבית כנראה תצליחו להגיע בלי שהמחשב יציק לכם בעת משחק שהוא זקוק לבלון חשמל, אבל בזמן נסיעה ברכבת, מטוס, סתם שמחכים בבית קפה לפגישה? מזל שיש שקע חשמל ברוב המקומות.

והנה בא מחשב שקוראים לו TUF Gaming FX750G ונותן לתיאוריה הזו סטירת לחי יפה מאוד. למה יפה? תסתכלו על התמונה לעיל: הוא סיים את המבחן הסטנדרטי ביותר מחמש וחצי שעות. מחשב משחקים, יותר מחמש וחצי שעות. כלומר, באמת אפשר להשתמש בו ביום ביום בלי להתחבר לחשמל. הוא אפילו מסוגל להיות מחשב עבודה שיכול לעבוד יום שלם במסע מחוץ למשרד. הפתעה לטובה שהביאה יפה לידי ביטוי את סוללת ה-64 וואט/שעה שלו. זה גם אומר כמובן שאפשר לשחק איתו יותר זמן ממחשבים דומים אחרים, אבל עדיין צריך לזכור שבמשחקים ברמה גבוהה הוא כנראה יקרוס קצת קודם אם לא קצת יותר.

אחרי הסוללה התחילו המבחנים הסינתטיים, וה-FX750G עמד בהם בכבוד, ואין תמונה – בעצם תמונות – טובה יותר להראות את זה מאשר המבחנים של Geekbench שמראים ציונים יפים לכל אורך סדרת המבדקים – של מבחני הליבה האחת וריבוי הליבות ושל מבחני הכרטיס הגרפי עם ציון נהדר של 30,862 נקודות אפילו בבדיקה עם השבב הגרפי המובנה של אינטל, ה-HD 630.

אי אפשר היה שלא ליהנות גם מהביצועים הגרפיים של המחשב, וזה כמובן היה צפוי. אמנם, זה לא מחשב שמציע את הליין האחרון והמעודכן של כרטיסי התצוגה – וזה יקרה כבר בקרוב עם בואם של מחשבים משחקים עם כרטיס GeForce RTX גם לשוק הישראלי – אבל עדיין לא צריכה להיות בעיה לשחק היטב במשחקים החדשים ביותר.

כך, לדוגמה, במבחן Valley של Unigine הצליח המחשב להגיע לקצב פריימים ממוצע של 61.9 פריימים/לשנייה עם שיא של כ-107 פריימים/לשנייה במהלך הבדיקה.

מנוע הבדיקה החדש של Unigine, שאותו אני מריץ רק במחשבי משחקים, הראה עם זאת שמדובר בכל זאת במחשב בינוני עבור שוק המשחקים – הבחירה שלו בבדיקה ברמת הביניים הייתה אוטומטית. הוא גם מראה שהשבב הגרפי יחסית לא מתחמם יותר מדי, וגם בבדיקה הזו, שמבוססת על DirectX 12, הגיע המחשב למהירות נאה של קצת יותר כ-31 פריימים/לשנייה. שחיק, בהחלט שחיק.

בדיקה מעניינת אחרת הייתה זו שבוצעה ב-3DMark והיא הראתה את המיקום המדויק של המחשב בשוק המסוים שלו. במבחן Firestrike הגיע FX705G לציון של 5,478 נקודות. זהו, על פניו ציון לא רע בכלל, אבל בהשוואה לכלל השוק, באתר של ULmark, המיקום שלו בהיררכיה היה ברור מאוד – הרבה מעל ניידים רגילים אבל די רחוק אחרי מחשבי המשחקים שעומדים בשורה הראשונה.

אז מה אומר כל זה?

מי שרוצה ללכת עד הסוף לא יכול להסתפק במחשב המשחקים המסוים הזה. TUF Gaming FX705G הוא מחשב שוק כניסה. אמנם קשה קצת לכתוב על מחשב שהמחיר ההתחלתי שלו עומד על 5,490 שקלים שהוא מחשב כניסה, אבל הוא ממש לא קרוב למחשבי המשחקים החזקים באמת כפי שנכתב כאן בהתחלה.

והוא גם עמד בציפיות, לכל אורך הדר וכמעט בכל ההיבטים. אם אתם רוצים לעשות צעדים ראשונים עם נייד משחקים, GeForce 1050 Ti הוא כרטיס תצוגה שמאפשר בהחלט לשחק בכל המשחקים המודרניים ברמה סבירה בהחלט. אמנם ‘רק’ ברזולוציית FHD, אבל אני חושב שזה יותר ממספיק.

עוד נקודה לזכותו היא העובדה שהוא יכול לשמש למחשב לכל מטרה כמעט בגלל הניידות הגבוהה שלו, וזה בדרך מחשבי משחקים לא מציעים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.