איך זה Asus ROG Strix GL553VD – מחשב משחקים שלא הולך עד הסוף

הנה דבר שככל הנראה לא תדעו על ROG Strix GL553VD, המחשב מושא המבחן הנוכחי שלנו: אם אינכם מכירים את המותג לא תדעו ככל הנראה מיהי החברה שמייצרת אותו, כלומר לא לפני שתעשו חיפוש. אבל מצד שני, אי אפשר לטעות ולחשוב שמושא הבדיקה הנוכחי שלנו הוא משהו אחר ממחשב משחקים. למה? כי אי אפשר בדרך כלל לטעות בניידים המיועדים לשוק הזה בזכות או בגלל עיצובם. וחוץ מזה, מי שקצת אפילו ממש קצת מכיר את השוק, יודע שמחשב או חלקי מחשב ששמם מתחיל ב-Republic of Gamers או לפחות מכיל אותו זה בדיוק לשוק המשחקים.

אסוס (Asus), כן אתם בטח כבר יודעים, מקדמת את המותג הזה כבר שנים לא מעטות. זה די דומה למה ש-Alieanware ו-OMEN עושים בשביל HP, והכוונה היא שמדובר במחשבים חזקים במיוחד שאמורים למשוך את תשומת הלב של חובבי קונסולת המשחקים הכי טובה בעולם – ולא תשכנעו אותי שיש קונסולה יותר טובה מ-PC.

אבל מצד שני זה לא ממש אותו דבר. המותג Republic of Gamers, או בפשטות ROG מכאן והלאה, מאוד שונה מ-Alienware. מצד אחד זה מותג שפותח בבית ומצד שני זה מותג ש-HP קנתה כדי להיכנס לשוק המשחקים, שוק ש-Alienware הוקמה כדי למכור אליו מחשבים מראשית דרכה. אבל זה באמת לא ממש חשוב.

מה שכן חשוב הוא שבמקרה של ROG Strix GL553VD, המותג בא לידי ביטוי באופן חכם למדי. המילה אסוס אינה מוזכרת בשום מקום. רק המותג.  אפילו כשפותחים את קופסת הקרטון בה מגיע המחשב, ומרימים את המכסה מעלה, מתרומם לו קרטון אלכסוני שמכיל עוד פרסומת שמספרת שמדובר במחשב של Republic of Gamers – ואני לא זוכר שנתקלתי בדבר כזה לפני כן – ואז גם מבחינים בלוגו של המותג כמעט בכל מקום אפשרי, על המחשב, על הקרטון, על הניירות. טוב, הבנתם – בכל מקום אפשרי.

מסביב ל-ROG Strix GL553VD

כמו במקרים רבים אחרים של ניידים שמיועדים בעיקר כדי לשחק בהם, גם במקרה של ה-GL553VD באסוס לא ממש השקיעו מחשבה רבה מדי לעובי של המכשיר, כמו גם לא למשקל ועוד אלמנטים אחרים שחשובים מאוד למחשבי אולטרבוק, למשל, כמו כמה מסגרת יש בין המסך לקצה המחשב. אבל מצד שני כל מה שחשוב במחשב משחקים לא חסר: יש מספיק יציאות, יש אפילו כונן אופטי, ומה שלא פחות חשוב, וזה כנראה מין סוג תקן שאף פעם לא באמת פרסמו אותו, זה שילוב הצבעים שחור עם אדום. סליחה, ב-ROG המסוים הזה דווקא הלכו על כתום.

בגב המחשב, ממש בקצה, מופיע השם המפורש Republic of Gamers כשבאמצע מופיע הסמליל בגדול כשהוא תחום בידי שני אלכסונים. עוד מהכתום הזו מתגלה כשפותחים את המחשב: סמליל של המותג שמופיע בצד ימין למטה , וצבע המסגרת של משטח השליטה. השם של המותג, דרך אגב, מופיע גם מתחת למסך עצמו. עוד קצת כתום, ולא זה לא השחור החדש כי השחור שולט מסביב ביד רמה, מקדימה במיקום של שני הרמקולים.

מצד אחד של המחשב מוצאים את הכונן האופטי ויציאת USB אחת, ומצד שני מוצאים שלוש יציאות USB, יציאת HDMI וחיבור RJ45 לרשת מקומית. מתוך שלוש יציאות ה-USB הצמודות אחת היא USB 3.1 Type-C, כשהשתיים האחרות הן יציאות USB 3.0. היציאה הרביעית היא USB 2.0.

המסך בגודל של 15.6 אינץ’ והוא מציע רזולוציית FHD שמספיקה בהחלט לרוב המשחקים ובטח לצפייה בסרטים, להוציא אולי שמי שמגדירים עצמם קודם כל כחובבי סרטים בעיקר בדרך כלל לא ממש משחקים, לפחות לא הרבה. במקרה כזה אולי בכלל עדיף מחשב מדיה כדוגמת המחשב הקודם של אסוס שנסקר כאן ה-ZenBook Flip UX560U. זוויות הצפייה של המסך לא ממש הדאיגו מישהו בסביבה, כי בכל זאת, מדובר ב-PC ולא בקונסולה שמתחברים אליה שני שחקנים למאבק כזה או אחר, אבל אפשר היה בהחלט להעריך את תצוגת הצבע הטובה, ולאסוס לא ממש הייתה בעיה בתחום הזה אי פעם.

ועכשיו זמן תצורת החומרה

ה-ROG Strix GL553VD שהגיע לבדיקה הגיע עם המעבד Core i7-7700HQ ממשפחת ה-KabyLake של אינטל (Intel) שהושק בינואר 2017. מדובר במעבד עם ארבע ליבות שתומך בעבודה בריבוי נימים (Multithreading) . הוא פועל במהירות בסיסית של 2.8 ג’יגה-הרץ ויכול להגיע במצב טורבו עד ל-3.8 ג’יגה-הרץ. זיכרון המטמון מסוג L3 שלו הוא 6 מגה-בייט, וה-TDP עומד על 45 וואט – גבוה משהו עבור מחשב נייד, כי אסור לשכוח גם את החום שנפלט מכרטיס המסך הייעודי – GeForce GTX 1050 של NVIDIA, אחד מהכרטיסים היותר בינוניים שמציעה החברה עבור שווקי מחשבי המשחקים הנוכחיים. הכרטיס מגיע עם 640 יחידות הצללה, רוחב פס עבודה של 128 ביט ויש לו גם 4 ג’יגה-בייט זיכרון מסוג GDDR5, ובואו נוריד את זה מיד מהמחשבות: זה ממש לא GeForce GTX 1080 ומעלה, כפי שגם הוכח בהמשך.

מעבר לשני הפריטים המרכזיים הללו במחשב אפשר להזכיר גם כי השבב הגרפי הבסיסי, זה שמגיע משובץ במעבד, הוא HD Graphics 630. כמו כן מצויד המחשב בלא פחות מ-32 ג’יגה-בייט זיכרון מסוג DDR4 וכונן SSD בנפח 256 ג’יגה-בייט עם ממשק SATA 3 וכן כונן HDD בנפח של 1 טרה-בייט. מבחינת קישוריות אלחוטית הוא תומך ב-WiFi 8201.11ac, והמידות הפיזיות שלו הן 383x255x30 מ”מ שנמתחים על פני 2.5 ק”ג שזה משקל די רגיל עבור מחשב מסוג זה.

תור המקלדת, משטח השליטה ועוד כמה דברים מסביב

מה הדבר הראשון שקופץ לעין בכל מה שקשור למקלדת? גם ב-ROG Strix GL553VD יש מקלדת עם תאורה צבעונית מאחור, וזה מסוג הדברים שכבר מתחילים לקבל כמובנים מאליהם במחשבי משחקים. מדובר, אם אין טעות באמירה זו, באחד המחשבים הראשונים של אסוס שמציע מקלדת עם תאורה צבעונית מאחור, אם לא הראשון אי פעם. אפשר לשלוט בתאורה הזו באמצעות לוח הבקרה הראשי שינותח כאן מיד, או באמצעות יישום בשם ROG Aura Core. אפשר לשמור כמה פרופילים לשימוש, והקביעות והשימושיות אינן שונות בהרבה מאשר במחשבים דומים אחרים.

מדובר במקלדת צ’יקלט (Chicklet) ולא מקלדת מכנית, עם כל מה שמשתמע מכך, כולל מרחק ירידה של המקשים. עם זאת, הירידה של המקשים במחשב המסוים הזה, אולי בגלל שיש לו שלדה חזקה שאפשרית במכשירים בהם משקל הוא לא משהו שממש לוקחים בחשבון, מעט יותר עמוקה מאשר במקלדות צ’יקלט אחרות, כך שההקלדה בהחלט נוחה.

משטח העכבר אכזב מעט בבדיקות השימושיות. הוא אמנם גדול וחלק ומהיר, אבל לא מספיק מדויק לדעתנו, וגם לא מגיב מספיק טוב ללחיצות, בעיקר כשרוצים להשתמש ב’-כפתור הימני’ של העכבר. חבל לבזבז זמן ועצבים בניסיון להשתמש בו לצורך משחקים. חברו עכבר.

הרמקולים מספקים עוצמת קול סבירה, אבל הבס די חלש, וזה מורגש במיוחד כשמשמיעים מוזיקה. עם זאת חייבים לציין לטובה יישומון נוסף בשם AudioWizard, גם הוא נגיש בלוח הבקרה הראשי, שמאפשר לבחור פרופיל אודיו לשימוש עם מעט כוונונים. זה טוב במיוחד כשמחליטים להשתמש דווקא באוזניות.

הלב של ROG Strix GL553VD – מרכז הבקרה והשליטה

הדבר הכי חשוב במחשב הזה, מעבר לתצורה שמתחבאת בפנים, נגיש באצעות כפתור מיוחד בשורה העליונה של המקלדת, שמסומן בלוגו של ROG. לחיצה עלי הכפתור הזה פותחת את לוח הבקרה המתקדם של המחשב שאסוס העניקה לו את השם ROG Gaming Center – וכן, נכון, זה לא שם יצירתי מדי. היישום הזה למעשה שולט בעבודה השוטפת של המחשב, ולא רק בהיבט המשחקיות שלו. אפשר להגיע אליו גם באמצעות לחיצה כפולה על הצלמית שלו במחשב, אבל השימוש במקש במקלדת מהיר יותר.

אחד הדברים הבולטים בלוח הבקרה, מעבר לכלים הרבים שממוקמים בו, זה נתונים מעודכנים על מצב המחשב, כולל מצב הכוננים והמקום הפנוי בהם, מצב הליבות של המחשב, כשאפשר לבחון כל אחד מהנימים באופן עצמאי, כמה זיכרון RAM פנוי יש וכמה תפוס וגם מה מהירות העבודה הנוכחית של השבב הגרפי, וגם הטמפרטורות.

כפי שכבר צוין לעיל, חלק מהכלים זמינים גם באמצעות יישומים ייעודיים, אבל הכללתם בלוח הבקרה הראשי מקלה מאוד על חיי המשתמשים. אחד מהכלים הללו, דרך אגב, הוא Splendid הידוע של אסוס שמאפשר לבחור את מאפייני התצוגה עבור תרחישי שימוש שונים. הוא מציע גם מצב בשם Eye Care, שזמין בפני עצמו בנפרד, שמטרתו להפחית את כמות האור הכחול הנפלט מהמסך אלי עיני המשחק. כן, זה די ברור מהשם. ועצם, טוב שכך, למה לנחש ולחפש?

אחד הדברים החשובים במסך הזה, שמצדיקים את שמו, הוא היכולת לקבוע עד שלושה פרופילים לשימוש במשחקים. עבור כל אחד מהם אפשר לקבוע האם משטח השליטה יהיה פעיל או לא, וכך גם לגבי מקשי ה-Windows ו-ROG. כן ניתן לקבוע הרצה של יישום מסוים לפני הפעלת משחק ואפילו, כפי שהזכרנו לעיל, תצוגת מקלדת ואיזה מערך קול לבחור, וכן תרחיש תצוגה ב-Splendid. הדבר היחיד שהורגש שחסר הוא האפשרות להקצות קיצורי דרך כדי לעבור במהירות בין הפרופילים גם כשנמצאים מחוץ ללוח הבקרה.

יש בלוח הבקרה של ROG Strix GL553VD עוד כלים רבים, אבל האחרון שיוזכר הוא זה שמאפשר לשלוט באופן ידני במהירות המאוורר. אם מרגישים שהמחשב קצת מתחמם יותר ממה שרוצים, ואם חושבים שהתפעול האוטומטי של המחשב לא יעשה את העבודה באופן מספק, אז אפשר להגביר את הסל”ד באופן משמעותי. זה נשמע נהדר, וזה אכן טוב עבור קירור מהיר, רק שזה גם מתקשר עם אחת הבעיות המרכזיות של המחשב הזה, וזה אולי אישי, באוזני המשתמש.

בזמן הבדיקות נשמע רעש שלא ממש נשמע במקומותינו זמן רב. לקח יותר משנייה אחת להבין שמדובר במאוורר שמרעיש בצורה מדהימה, מעבר לכך שהוא קצת התחיל לעבוד מוקדם מדי. למעשה ניתן היה להרגיש בפליטת חום מצד המחשב הרבה לפני שניתן היה להרגיש חום כלשהו בחלק העליון של המחשב, כלומר מאזור המקלדת ומשטח השליטה, אם בכלל,. הרעש היה ממש לא נעים, והוא נשמיע קולו ברמה הרבה קודם, וחבל, כי זה מאוד מפריע למי שלא אוהב לשחק עם אזניות מבודדות רעשים.

ואיך הוא עבר את המבחנים?

בכל מה שקשור לביצועים סינתטיים, ROG Strix GL553VD עמד בהחלט בציפיות ממנו, הציפיות שנבנו עקב התצורה הגבוהה של המערכת, מבלי להתייחס לכרטיס התצוגה כמובן. את מבחן הכיווץ של WinRAR הוא סיים במהירות רבה עם קצב כיווץ של 7,709 קילו-ביט/לשנייה, כמעט פי שתיים ממחזיק השיא הקודם, חברו לחברה ה-Zenbook Flip UX560UA שסיים את המבחן עם קצב של 4,396 קילו-ביט/לשנייה. גם במבחן העבודה של PC Mark 8 הוא הגיע לתוצאה גבוהה שעמדה על 3,538 נקודות, התוצאה השנייה בטיבה שקיבלנו בשנתיים האחרונות בבדיקות המחשבים שלנו, שעומדת מאחורי ה-3,688 נקודות של ה-ideaPad Y900, מחשב המשחקים האימתני של לנובו (Lenovo).

מבחני הגרפיקה הובילו בדיוק לאן שציפינו עם כרטיס המסך של המכשיר, שאמנם שייך לדור החדש של כרטיסי ה-GeForce GTX של NVIDIA, אבל לחלק האמצעי עד אחורי שלו. ובכל זאת אין תלונות. תוצאה נאה של 2,331 נקודות במבחן Valley ועם קצב פריימים ממוצע של 55.7 לשנייה, ו-1,772 נקודות במבחן Time Spy החזק של 3DMark שהן ברמה בפני עצמה, אבל רחוקה מאוד מה-5,049 נקודות שהשיג ה-Y900 המוזכר לעיל שמצויד ב-GTX 1080, וזה בעצם ההבדל כיום בין נייד משחקים חזק ומחוזק לנייד משחקים שהוא בסדר, אבל לא הרבה יותר מבסדר.

אבל היה דבר שמאוד אכזב. זמן העבודה של המחשב. זמן העבודה במבחן ה-PC Mark 8 שלנו היה 1:49 שעות בלבד, התוצאה הכי נמוכה שהושגה במבחן הזה מאז הוא התחיל להיכלל במערך בדיקות המחשבים של האתר, ואפילו פחות מה-PX60 6QE של msi שבדיוק לפני שנה הפך למחזיק השיא השלילי עם 1:53 שעות עבודה. רע מאוד.

אז מה גזר הדין?

מצד אחד ROG Strix GL553VD של אסוס הוא מחשב מעוצב היטב שבהחלט מתאים לשימוש עיקרי כמחשב לגיימרים. עם זאת, לא גיימרים מהשורה הראשונה, אלא שלב אחד מתחת, ולא משנה אם מדובר בשחקן שאוהב מהירות או שחקן שאוהב רזולוציה מאוד גבוהה או אחד שרוצה שילוב טוב של השניים.

התוכנה שמלווה את המחשב טובה מאוד ומאפשרת לגיימרים להוציא את המיטב ואת המרב מהחומרה שמגיעה עם המחשב המסוים הזה, אבל לא אהבנו את הרעש של המאוורר ולא את זמן העבודה של המחשב.

מצד שני אם אתם מחפשים תחנת משחקים שמטרתה לא להיות ניידת במיוחד, ואם אתם מעדיפים להשאיר את הקצה לאחרים, תמצאו כאן פתרון נוח למדי. מחיר השוק הוא כ-6,200 שקלים בממוצע, וזה מחיר סביר לדעתנו לחומרה שמציע המחשב.

הסקירה בוצעה עבור אתר הטכנולוגיה הישראלי TGspot

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.