איך זה Lenovo YOGA Tablet 2 עם מסך 8 אינץ’? פשוט מהנה

אם מישהו היה בודק את ההכרזות של לנובו (Lenovo) לאורך השנה האחרונה, אחת אחרי השנייה, הוא היה יכול לחשוב שאחד הדברים החשובים ביותר שיש למנהליה כיום הראש זה מאבק על שוק הטאבלטים. באיזשהו שלב כבר לא ממש יכולנו להמשיך לעקוב יותר, אבל את ההשפעות של הכרזה אחת אנחנו רואים מגיעות לשוק בצעדים מדודים, ומדובר בהכרזות שקשורות למשפחת ה-YOGA Tablet 2 שכוללת החל מטאבלטים עם מסכי 7 אינץ’ ועד גרסת ה-Pro של הסדרה עם מסך ה-13.3 אינץ’ (מאוד בקרוב באתר זה) האימתני, החל באנדרואיד (Android) וכלה בחלונות בגרסה 8.1, וגם עוד גרסאות שקשורות לטכנולוגיה כזו או אחרת שמיוחדת לדגם כזה או אחר.

טווח המחירים בהתאם. לנובו מוכרת כיום טאבלטים במחירים שמתאימים לכל אורך ורוחב השוק, כשמשעט ואין נקודת מחיר שלא תמצאו טאבלט של החברה שמתאים לה. אם תרצו, מדובר כאן בקריאת תיגר על החברות הפעילות בשוק, ועל סמסונג (Samsung) בעיקר, וזה הולך יד ביד עם שאר הפעילויות שלה בכל תחומי המחשוב המודרני, כולל רכישת מוטורולה מוביליטי (Motorola Mobility) מידיה של גוגל (Google) וכולל רכישת חטיבת שרתי ה-x86 מידיה של יבמ (IBM). הצעדים הללו, וההיצע המטורף, מראים מסגרת פעולה שמטרתה להביא את לנובו למקום הראשון בכל תחום בשוק.

האם זה יצליח לה? זה רק הזמן יוכל לספר. אנחנו כמובן לא מתכוונים לעשות כאן מעקב כלכלי, אבל אנחנו בהחלט מתכוונים לספר לכם מה היו החוויות שלנו מהשימוש ב-YOGA Tablet 2 מבוסס האנדרואיד עם מסך 8 האינץ’ שבדקנו לאחרונה.

מראה חיצוני

אי אפשר לטעות בכלל ולו לרגע במראה החיצוני הייחודי והבלעדי של הטאבלט הזה וחבריו לסדרה, ולא בכדי הצמידה להם לנובו את שם המותג YOGA. כמו במחשב הנייד הראשון אי פעם שנשא את השם הזה, גם ה-YOGA Tablet 2 מתהדר, או שלא וזה תלוי בעיני המתבונן, בציר אימתני וחזק שמאפשר להשתמש בו בכמה מצבי עבודה. השימוש הזה, בצמד המילים ‘מצבי עבודה’, שנולד בלנובו כדי להגדיר את העובדה שמחשבי ה-YOGA הם מחשבים הפיכים שיכולים לשמש גם כטאבלטים לעת מצוא, בא כאן להראות שאפשר להציב את הטאבלט על בכמה מצבי צפייה ושימוש שונים: אחד שהציר סגור וזה מצב ה-‘טאבלט’ הרגיל, אחד כשהציר מעט פתוח ואז יש ‘הטיה’ אל עבר המשתמש לקריאה נוחה יותר, השלישי ‘מעמד’ בו הציר הפתוח באופן חלקי משמש כמעמד עבור הטאבלט וזה נוח לדוגמה בצפייה בווידאו, והאחרון בו הציר פתוח לחלוטין במצב ‘תליה’ כי אז אפשר לתלות אותו על מתלה במטבח ופשוט להשתמש בו כטלוויזיה קטנה או כספר מתכונים או השד יודע מה.

כך או כך, הציר הזה, הוא ללא ספק הדבר הראשון שתופס את העין ובצידו הימני מוצאים כפתור הפעלה עגול וגדול שכל כך לשימוש וכל נגיש, שקשה קצת להבין אחר כך איך אפשר להסתפק בכפתור דקיק וקטן מהצד. לנובו גם משתמשת בציר הזה כדי לאחסן בשני הקצוות שלו שני רמקולים סטראופוניים מופנים קדימה של חברת JBL שמציעים עוצמה יוצאת דופן בשוק ואנחנו לא ממש זוכרים שנתקלנו ברמקולים בעוצמה כזו חזקה בטאבלט או בטלפון כזה.

מצד ימין, ממש בצד, מוצאים את כפתור השליטה בעוצמת הקול ואת החריץ לכרטיס ה-SD. במסגרת מצד ימין באמצע מוצאים את המצלמה הקדמית, ואילו המצלמה האחורית ממוקמת גם היא בקצה הציר מאחור בצד שמאל (או בימין אם הופכים את הטאבלט).

מסביב יש פס אלומיניום שיחד עם השילוב של הגב בצבע אפור מקנה לטאבלט מראה יוקרתי משהו, אבל זהו גב פלסטיק לכל דבר ועניין שהחספוס שלו מקנה הרגשה טובה של אחיזה בזמן שמחזיקים אותו ביד, אבל גם צובר לכלוך בקלות. בנוסף, מכה קטנה יכולה לשחרר את הגב המסגרת שלו, אמנם לא לחלוטין ואפשר לחזק אותה בחזרה למקום בקלות, אבל היינו מצפים שזה לא יקרה.

אם מתעלמים מהרגלית יש ברגע הראשון הרגשה שמחזיקים ביד טאבלט בגודל 7 אינץ’ בלבד. המסגרת אמנם לא ממש דקיקה אבל היא לא רחבה מדי בטח לא במידה שאפשר למצוא בטאבלטים ‘הלבנים’ או אלו שפשוט מדביקים עליהם מדבקה עם שם כלשהו.

שימושיות

בדרך כלל אנחנו מגיעים לנקודה הזו קצת מאוחר יותר בסקירה, אבל בגלל הציר המיוחד והמעמד החלטנו להקדים אותה, כי זה אחד ההיבטים החשובים ביותר על ה-YOGA Tablet באשר דגמו הוא.

וכן לוקח זמן מה להתרגל לעבודה עם הציר הזה, ללמוד שאי אפשר לפתוח אותו עם יד אחת וכמה כוח להשקיע. לוקח גם כמה פעמים כדי לזהות שיש שתי עצירות מדויקות בדרך, אחת למצב ‘ההטיה’/’מעמד’ ואחת למצב ‘התליה’ עד הסוף למעשה, אבל אחרי שמתרגלים זה הופך למשהו טבעי לחלוטין והוא מבוצע לאחר יד תוך שבוחרים כמעט באופן אוטומטי את המצב המתאים לשימוש הרגעי.

עם זאת, הציר, והמשקל הרב של הדברים שממוקמים בו, בהחלט קצת מפריע בשימוש הרגיל של הטאבלט, כשמחזיקים אותו ביד. יש הרגשה של חוסר איזון, ולמרות שהוא משמש כמעין מאחז ליד, היד מתעייפת די מהר מהאחיזה השונה כל כך מאשר בטאבלט רגיל, ואם מחזיקים בצד שני, אז המשקל שמושך בהחלט מעייף. בשתי ידיים או על הברכיים זה כבר הרבה פחות משמעותי, אבל כמכשיר לקריאת ספרים, ה-YOGA Tablet 2, לפחות בגרסת ה-8 אינץ’ שלו, לא ממש מומלץ.

אחד המצבים במערכת ההפעלה, שמבוססת על קיט-קט (KitKit) בגרסה 4.4.2 (לא ידוע בינתיים על תוכניות לעדכון גרסה) שמעליה משגר של לנובו, אמור להציע אפליקציות מומלצות לכל אחד ממצבי השימוש. בפועל לא ממש שמנו לב לכך.

כפתורי השליטה הם מבוססי תוכנה והם נעלמים מהעין כשאין בהם צורך. אם אמנם משאירים פס שחור מתחת לתמונה הכוללת, אבל זה דווקא נחמד לעין. נגיעה קלה באזור המסוים הזה מציגה אותם, כמו גם החלקה מלמעלה שמציגה את פס ההתראות והחלקה מלמטה שמציגה את ההגדרות המיידיות של המכשיר.

מסך ה-IPS מגיב מצוין בכל רגע של העבודה ולא נתקלנו אפילו פעם אחת בבעיה כלשהי של תגובה ללחיצה או להחלקה של המסך, גם כשהמכשיר היה עמוס מאוד בעבודה. עוד יתרון גדול של המכשיר הוא שגם לאחר שעות ארוכות של שימוש הוא מגיע לכל היותר להתחממות קלה בלבד, ובימים אלו של חורף זה כמעט ולא מורגש.

הצד הטכני

ה-Tablet 2 המסוים שבדקנו מצויד במערכת על שבנויה על ה-Atom Z3745 של אינטל (Intel) מרובע הליבות שאינו תומך בעבודה בריבוי נימים, אבל עובד ב-64 ביט ומיוצר ב-22 ננו-מטר. המערכת עובדת במהירות בסיסית של 1.33 ג’יגה-הרץ, אך במהירות טורבו של 1.86 ג’יגה-הרץ וברוב הזמן היא עובדת במהירות המרבית שלה, אלא אם מורים לה אחרת. מהירות העבודה ‘הרגילה’ של מעבד ה-BayTrail הזה היא 1.33 ג’יגה-הרץ אבל הוא יכול לעבוד גם במהירות מינימלית של 512 מגה-הרץ, אבל הבעיה היא ‘שהצעדים’ לא ממש קיימים. או שהוא משייט לו בשקט במהירות המינימלית, או שהוא מזנק למהירות המרבית כמעט תמיד. להבדיל מהצעות אחרות בשוק, מעבדי ה-BayTrail כבר משתמשים בשבב גרפי פנימי של אינטל שעובד במהירות של 311 הרץ.

בקר הזיכרון הפנימי של המעבד הזה תומך בעד 4 ג’יגה-בייט של זיכרון עבודה מסוג DDR3 במהירות של 1,066 מגה-הרץ, מכיוון שמדובר בקיט-קט, לנובו בחרה להשתמש ב-2 ג’יגה-בייט זיכרון עבודה. זיכרון האחסון הוא בנפח של 16 ג’יגה-בייט. כרטיס ה-microSD מאפשר להוסיף עוד 64 ג’יגה-בייט לכל היותר.

מעל כל אלה נמצא כמובן מסך ה-IPS בגודל 8 אינץ’ שמספק בהירות של 100 ניט שהיא סבירה בכל מה שנוגע לטאבלטים. המסך פשוט נהדר, וברזולוציה של 1900×1200, או FHD+, התמונה פשוט נהדרת למראה ובאה לביטוי עוד יותר נהדר במשחקים, ולמרות צפיפות יחסית בינונית של 283 פיקסלים לאינץ’ התמונה חלקה לחלוטין. המסך משתקף במקצת, אבל לא עד כדי אי יכולת לעבוד בשמש. גם זוויות הצפייה יוצאות מן הכלל, אבל אין ממש סיבה במסך היחסית קטן שלו להביט מהצדדים.

המצלמה האחורית היא עם חיישן 8 מגה-פיקסלים והיא מציעה מירוד אוטומטי, והקדמית היא ברמה של 1.6 מגה-פיקסלים בלבד. אלו המילים היחידות שאתם הולכים לקרוא בהקשר הזה. הן פשוט לא מספיק טובות, וגם באור שמש סבלו התמונות מגרעיניות יתר, אם כי אין איבוד פרטים גם אם מצלמים בתאורה חלשה יחסית.

הטאבלט תומך ב-WiFi עד 802.11n ובבלוטות’ 4.0 וגם ב-GPS (סופר מדויק). יש גם גרסה שתומכת בסים דור רביעי (LTE), וזו היא שבעיקר תמצאו כרגע בארץ. חריץ ה-microUSB 2.0 תומך בהטענת מכשירים אחרים. הסוללה מספקת כוח עבודה של 6,400mAh שזה מרשמים למדי על הנייר, ובהמשך נראה אם גם בפועל.

הממשק

לנובו, כמו חברות רבות אחרות, ‘מסתירה’ את אנדרואיד במשגר משלה שמכונה בפשטות Lenovo Launcher HD והוא בגרסה 1.2 כעת. אחת התופעות הבולטות של המשגר הזה הוא היצמדות ל-iOS בכל מה שקשור להצבת הצלמיות של היישומים ישירות בדפי הבית. תופעה אחרת היא פתיחה של חלון ההתראות בגרירה מלמעלה ובנפרד מבצעים גרירה מלמטה כדי לפתוח את חלון ההגדרות המיידיות, כשגם למעלה וגם למטה אפשר לגשת למסך ההגדרות הראשי של המכשיר.

אחת התכונות המעניינות של המשגר הזה היא ביצוע צילום מסך קליל ישירות מחלון ההגדרות המיידיות, אבל, להבדיל מכל מה שראינו עד היום, לפני שמצלמים את תמונת המסך משתמשים במעין שכבה שמאפשרת לסמן בדיוק את התמונה שרוצים לתפוס, כך שלא צריך לתפוס את כל המסך אלא רק את החלק שבאמת רוצים, וזה יכול להיות ממש נהדר בדפי אינטרנט כמובן.

עוד תכונה, שראינו עד היום רק בחלק מהטאבלטים של סמסונג, היא אפשרות לפתוח כמה חלונות עבודה בו זמנית על המסך, עד ארבעה לכל היותר. לאחר שפותחים אותם אפשר להשתמש בצלב שמופיע באמצע המסך בין החלונות כדי להגדיר במדויק מה יהיה הגודל של כל חלון בהתייחס לאחרים. הבעיה היא שכמו במקרה של הטאבלטים מבית סמוסנג, בחירת האפליקציות שאפשר להריץ במצב הזה מוגבלת מאוד.

הטאבלט גם מגיע עם עם מספר יישומים מובנים. אחד מהם הוא Security HD, יישום אבטחה, והאחר, לדוגמה, הוא SHREit שמאפשר שיתוף נתונים בין מכשירים. אבל בסך הכל, אין מעבר לכך הרבה שינויים מעבר לאנדרואיד בסגנון של גוגל.

המבחנים

בדף המוצר של הטאבלט מבטיחה לנובו עד 18 שעות שימוש ועד 13.5 ימי המתנה. אנו כמובן מתייחסים לבדיקת הזמן שלנו קצת אחרת ומריצים את PCMark בגרסת האנדרואיד כדי לבדוק כמה זמן עבודה רציף מסוגל המכשיר לספק עד 20% סוללה, והתוצאה שקיבלנו הייתה שסוללת ה-6,400mAh היא בהחלט מרשימה – הבדיקה הסתיימה לאחר 7 שעות ו-41 דקות, זמן הבדיקה הממושך ביותר אע פעם שנמדד במכשירים שלנו מאז שהתחלנו בבדיקות, ולשם השוואה, מדובר בכשעה ועשרים דקות יותר ממה שחילצנו מה-Galaxy Tab S עם מסך ה-10.5 אינץ’ המרשים בפני עצמו של סמסונג. אז אנחנו לא יודעים אם אכן תוכלו להחזיק את המכשיר ער 18 שעות עבודה, אבל שלושה סרטים כנראה ככל הנראה תוכלו לראות בו ברציפות.

התוצאה ב-Basemark OS II הייתה הטובה ביותר שהשגנו בטאבלטים עד היום עם 957 נקודות שמה שדחף את הציון קדימה זה ציון המערכת על שבב והטיפול בזיכרון. ב-Antutu אתם יכולים לראות את התוצאה לב ד בגרף המצורף, ובמבחני הגרפיקה הוכח שהשבב הפנימי של אינטל כבר מספיק חזק כדי לספק תוצאות מרשימות, וזה אומר לדוגמה ציון גבוה מאוד של 15,558 נקודות במבחן ה-Unleashed של 3DMark. דווקא במבחן ה-OpenGL ה-Tablet 2 קצת אכזב עם קצב 35.5 פריימים לשנייה שזה בדבר, אבל מאוד בינוני בהשוואה לטאבלטים אחרים שדומים לא, כגון ה-G Pad של LG שהגיע ל-58.5 פריימים לשנייה.

מסקנות

רק לאחר שסיימנו את הבדיקות עצמן גלשנו כדי לבדוק את המחיר של ה-YOGA Tablet 2 ומה שמצאנו הפתיע אותנו קצת לטובה: 1,399 ש”ח למסך ה-8 אינץ’ מחיר ממוצע לגרסה שמאפשרת לשלב סים דור רביעי. למה הופתענו לטובה? כי אם לוקחים בחשבון את התוספת שצריך לשלם עבור האפשרות הזו, וגם אם לא, מדובר במחיר טוב מאוד לטאבלט עם מסך כזה מגיע מביתה של אחת היצרניות המובילות בשוק. אם לקוחים בחשבון שזה אחד הטאבלטים המהנים ביותר שיש כיום בשוק עם מסך בגודל הזה, כשלוקחים בחשבון את הרעיון של מצבי העבודה שונים שכאמור מתורגם מצוין בעבודה היום יומית, כשלוקחים בחשבון את העוצמה ואת זמן העבודה, מגלים שלנובו מספקת כאן מכשיר נהדר משביא באופן מוצלח מאוד לידי ביטוי את היכולות של מעבד ה-BayTrail שבקרבו. גם אם הסקירה לא שכנעה אתכם באופן מיידי, זהו בפירוש טאבלט שאתם צריכים לכלול ברשימה הקצרה, ואפילו המאוד קצרה, של המכשירים שכדאי לכם לבחון מקרוב אם אתם מתייעדים לרכוש בקרוב טאבלט מדיה לשימוש ביתי כולל. אני לא יודע עד כמה אשטון קוצ’ר היה מעורב בפועל בתכנון של סדרת הטאבלטים, אבל במקרה הזה, התוצאה מאוד מוצלחת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.