איך זה Silicon Power Bolt B75? כונן SSD חיצוני קל משקל וקשיח במיוחד

כונני ה-SSD, כמו הכונן החיצוני Bolt B75 של סיליקון פאור (Silicon Power), התחילו במסע ארוך שמטרתו לכבוש את שוק האחסון מהרגע שהם הגיחו לשוק לראשונה. זה היה אמצעי אחסון מאוד יקר בהתחלה, אבל לכולם היה ברור שעם הביקוש יגיעו המפעלים, ועוד יצרנים, ועוד כוננים והמחירים ילכו ויהפכו לעממיים.

אז כונני ה-SSD מבוססי זכרונות ההבזק מסוג NAND לא יצליחו לדחוק לחלוטין את רגליהם של הכוננים המכניים. יש לכך הרבה סיבות, והראשונה היא היכולת של יצרניות כונני הפלטות וראשי הקריאה להפתיע כל הזמן בעוד חידושים ובעוד נפחים מטורפים, אבל מצד שני SSD בהחלט בדרך להפוך למוצר הרבה יותר עממי ונגיש.

וכנראה ההוכחה הכי טובה לכך היא שיש כבר בשוק היצע גדול למדי של כונני SSD חיצוניים, קטני גזרה, קלי משקל ומהירים פי כמה לעומת אחיהם הוותיקים שפרצו את הדרך. 

השאלה איפה בתמונה הגדולה הזו Bolt B75, ועד כמה הוא מתמודד עם שאלת התמורה, שבא כרגע עדיין כונני SSD מפסידים באופו כמעט קבוע לכוננים הקשיחים אלה שמכונים HHD.

קצת רקע על Bolt B75 בבקשה

סיליקון פאור היא חברה טייוונית שמייצרת מוצרי זיכרון לשוק הצרכני ולשוק התעשייתי כאחד. מעבר לכך היא שולחת את ידה בייצור סוללות ניידות ואביזרים אחרים כמו מטענים ואפילו אוזניות. אבל תחום הזיכרון הוא התחום העיקרי שלה, ובמסגרת הזו היא גם מייצרת כוננים קשיחים וכונני SSD זה לצד זה.

Bolt B75 הוא כונן ששייך למשפחת הכוננים החיצוניים הקשיחים והמוגנים שלה, כשלהבדיל מכוננים קודמים, להוציא Armor A75, הוא מציע מעטפת אלומיניום עם מספר בליטות ארוכות לכל האורך. ההשראה, כך מספרים בחברה, היא ממטוס התובלה Junkers F.13 הגרמני שערך את טיסת הבכורה שלו לפני כמאה שנים, או ליתר דיוק ב-25 ביוני 1919.

מטרת הבליטות הללו היא להוסיף לקשיחות של המעטפת הכוללת, בדרך שמונעת את האפשרות לעקם את הכונן בין השאר. מעבר לכך, לפי סיליקון פאור הן גם מונעות את הכתמת מעטה הכונן בגלל שהן מונכעות מגע ישיר עם הקופסה עצמה. השילוב הזה גם מאפשר לו לעמוד בתקן הצבאי לשרידות בזעזועים ונפילות.

קצת תצורה סביבתית

Bolt B75 שוקל פחות מ-70 גרם ועוביו בסך הכל 12.2 מ”מ, כך שמדובר בכונן שיכול להיות חבר לדרך מושלם מהבחינה הזו. לצורך העניין, כל מה שצריך זה למצוא כיס בפנוי בתיק, ואפילו בחולצה, וממש לא מרגישים שהוא שם עד שצריך אותו בפועל. יש לו נורית הפעלה מקדימה, ומאחור יש יציאת USB Type-C. הכבל שמגיע באריזה הפשוטה משהו הוא מצד החיבור למחשב עם מחבר מסוג USB Type-A.

חבל שלא צירפו לחבילה גם מתאם קטן מ-A ל-C, או ההפך כמובן – כולל ראש הכבל. כיום מתחילים להגיע לשוק מחשבים כמו ה-ZenBook S החדש של אסוס (Asus) שבשם הדקיקות מגיעים עם חיבורי Type-C בלבד. מצד שני, כבר חלפו הימים בהן היצרניות בכל תחום המחשוב היו נדיבות.

כדי להשיג את התוצאות המיטביות והמרביות מ-Bolt B75 כדאי לחבר אותו למחבר שתומך ב-USB 3.1. רק אז אפשר להתקרב למספרים שמבטיחה החברה. בחיבור USB 3.0 יש כבר צניחה של כ-20% לעומת ביצועי השיא המובטחים. זה אומר שמיצוי המהירות מובטח רק במחשבים מודרניים. השאלה היא מה אם יש מחשב יותר ישן? עוד מעט גם לזה תהיה תשובה. החיבור עצמו מבוסס על תקן SATA III.

ועכשיו לדבר הביצועי

בסופו של דבר מה שחשוב בכונן קשיח כלשהו זה המהירות בה מעבירים קבצים, נכון? בסיליקון פאור מספרים שהכונן יכול להגיע למהירות קריאה מרבית של 440 מגה-בייט/לשנייה בחיבור סדרתי רציף ולמהירות כתיבה סדרתית של 430 מגה-בייט/לשנייה. ובכן, ברוב המבחנים הצליח הכון להתקרב פחות או יותר לכ-90% מהמספרים המובטחים, לפחות בהיבט של הקריאה.

הבעיה העיקרית הייתה דווקא בכתיבה והיא הייתה חוסר יציבות כלשהו במבדקים ובתוצאות, בעיקר דווקא בקריאה הסדרתית. המספרים לא היו אחידים לכל אורך הבדיקה, והם השתנו גם ממבחן למבחן באופן קצת מפתיע. בכל מקרה מדובר בכונן מהיר מאוד, ושוב, כאמור אם מחברים אותו למחבר USB 3.1.

ומה קורה אם מחברים אותו למחבר USB 3.0? המהירות יורדת כמובן, וכפי שנרמז לעיל, ההפרשים היו כ-10% עד 15%. אבל, בכל מקרה, בבדיקת השוואה מול כונן חיצוני מכני של ווסטרן דיגיטל (Western Digital) מסדרת ה-Essentials היה ה-B75 מהיר יותר מפי שלושה בקריאה ובכתיבה רציפה. בבדיקות של קריאות וכתיבות אקראיות הפער כבר הגיע למספרים בלתי נתפסים כמעט.

ובשורה התחתונה?

סיליקון פאור הכריזה על Bolt B75 באפריל השנה. הוא אמור להגיע בקרוב לארץ והוא יופץ בידי היבואנית הרשמית Aladin. המחיר של גרסת ה-120 גיגה-בייט שנבדקה במבחן הזה אמורה להיות כ-300 שקלים, והחברה מציעה אותו גם בגרסת 240 גיגה-בייט (430 שקלים) ו-480 גיגה-בייט (770 שקלים).

מהבחינה הזו המחירים של Bolt B75 כבר יחסית נוחים, בעיקר למי שמחפש מהירות עבודה, וגם כונן שיהיה בטוח לנשיאה. הוא אולי אינו מגיע לקצה המובטח של הביצועים, אבל הוא מציע ביצועים מכובדים ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.