איך זה TUTUO QC020PT? מטען מהיר ותכליתי

הנה אמירה שאני כמעט בטוח שאף אחד לא יתווכח עמי אודותיה, ואני אפילו חושב שאפשר לומר שמדובר בעובדה: אין כיום בית, שלא נדבר על משרד, שיש בו רק מכשיר אחד שהסוללה שלו זקוקה למטען USB כדי שניתן יהיה להטעין אותה מחדש. למעשה, ההערכות מדברות על כך שבכל תא משפחתי יהיו בעתיד הקרוב יותר ממכשיר אחד בממוצע לכל פרט יחיד שיידרשו מטען שמחובר לכבל USB מסוג כזה או אחר, וזה רק שסופרים טלפונים וטאבלטים, ועוד לפני שמתחילים להוסיף לתמונה גם אביזרים נטענים אחרים כמו אזניות אלחוטיות, דיבוריות, רמקולים אלחוטיים, שלטי משחק ואפילו כבר כמה מחשבים.

מה זה אומר למעשה באופן הכי מעשי ופרקטי? ברור. שלכל מכשיר יש מטען, שלכל מטען יש כבל, וזה אומר גם לעתים קרובות שכבר אין ממה שקעים בבית, או ששולחים את אחד מבני המשפחה אל חנות חשמל כדי לקנות עוד אמבטיית שקעים.

ויש עוד היבט מסוים שלא חושבים עליו עד שחושבים עליו עד שחושבים עליו. המכשירים בבית נרכשים לאורך מספר שנים, והסטנדרטים לגבי טעינה השתנו מאוד במקביל. כיום הסוללות בדרך כלל, ובאופן השוואתי, גדולות יותר מאשר אי פעם כדי, לכאורה, לספק יותר זמן עבודה. אבל אם משתמשים במטענים ישנים בטעות, הטעינה יכולה להיות איטית להפליא. ועכשיו לכו לחפש בבית איפה בדיוק תקעתם את המטען המהיר, והאם בכלל מישהו אחר לא משתמש בו.

והנה Tutuo נכנסת לתמונה

טוב, זה לא בדיוק שרק טוטו (Tutuo) נכנסה לתמונה. יש הרבה מאוד חברות שמציעות כיום פתרונות כאלה, כלומר מטענים שמסוגלים להטעין כמה מכשירים ביחד, ואפילו מהר. היא גם אולי לא בדיוק הנודעת מכולן, אבל במקרה היא מציעה את Tutuo QC020PT, וזה במקרה מה ששמתי עליו את היד, ובסופו של דבר זה בדיוק מה שחיפשתי – לפחות על הנייר: חפיץ שמאפשר לחבר אליו בו זמנית עד חמישה מכשירים להטענה, ולא משנה כאמור אם מדובר בטלפונים, טאבלטים, דיבוריות וכל השאר, וגם עושה את זה מהר יחסית.

אם תרצו אפשר להגדיר את Tutuo QC020PT כ-‘רכזת הטענות עם חיבורי USB’, כי היא מאפשרת ליצור פינת הטענות מרוכזת, גם במשרד כמובן.

יש לה חמש יציאות הטענה, וכולן מהירות יותר מהממוצע שעומד כיום על מטענים שמספקים טעינה של 2 אמפר/5 וולט. ב-QC020PT יש שלוש יציאות USB בגודל תקני ישן, כלומר יציאות Type A, שמספקות על אותם 5 וולט זרם הטענה של 2.4 אמפר, ומדובר בשיפור משמעותי של קצב הטעינה. אולי לא בדיוק ב-20%, אבל בהחלט משמעותי, וזה מורגש, גם במכשירים ישנים יחסית. ואין מה לחשוש: ההפרש בזרמים, בין 2 אמפר ל-2.4 אמפר, לא יגרום להתחממות יתר של המכשירים ולא של המטען. ממש לא.

הגנות נגד התחממות גלובלית

Tutuo QC020PT הוא מטען שמצויד בכמה מנגנוני הגנה כדי למנוע פגיעה בסוללות המכשירים וגם ובו עצמו. אם יש קפיצה בזרם או במתח, בצד היציאה או בצד הכניסה, שיכולים להיגרם לדוגמה מסוללה לקויה, הוא מכבה את עצמו באופן מידי כך שהטעינה מופסקת באיבה. בכדי להחזיר אותו למצב עבודה צריך לנתק ממנו את כבל החשמל, לחכות מספר שניות, ואז לחבר שוב כדי לאפשר למנגנון ההגנה להתאפס חזרה. בנוסף, אם המטען מזהה שהסוללה שהוא מטעין כבר בקיבולת מלאה, הוא מפסיק את הטעינה ביציאה המתאימה וזאת כדי למנוע התחממות יתר. ההגנות הללו כמובן מופעלות גם בעת עליה חדה בטמפרטורה.

יש גם עוד נקודה קטנה שהוזכרה בפסקה לעיל כדרך אגב, אבל זה משהו שגם כדאי אולי לקחת בחשבון. החיבור של QC020PT לתקע החשמל הוא באמצעות כבל הזנה רגיל, שגם מתפרק ממנו כפי שהוסבר לעיל. מעבר לכך שאפשר לחבר כבל ארוך יותר אם צריך, זה גם אומר שאם מחברים את המטען המסוים הזה לאמבטיית שקעים, הוא לא יפריע לשימוש בהתקנים אחרים, מה שלעתים די קרובות עם מטעני USB רגילים של טלפונים וכיוצא בכך.

הוא גם מאוד קומפקטי, ולטעמי אפילו נאה לעין. מדובר בריבוע בגודל של 8×8 סמ”מ ובגובה של 2.8 ס”מ. לא הרבה יותר גדול ממטען ברירת המחדל שמגיע באריזות של הטלפונים למיניהם. וכן, עוד פעם אחת, גם יותר יפה. מה יש? אסור?

איפה המהירות האמיתית?

שתי יציאות ההטענה הנוספות של המטען בהרבה יותר מעניינות. קודם כל בגלל שאחת מהן היא בתצורה מודרנית של USB Type-C. יציאה זו של Tutuo QC020PT מספקת הטענה ברמה של 3.0 אמפר/5 וולט, או הספק טעינה של 15 וואט, 50% יותר מאשר מטען תקני. שוב, זה לא אומר שקצב ההטענה בסופו של דבר הוא באמת ב-50% יותר גבוה, אבל הוא בהחלט מתאים לתקנים המודרניים ולאיכויות שאמורה לספק טעינה באמצעות USB Type-C בפני עצמה.

היציאה האחרונה, או הראשונה תלוי מאיזה צד מתחילים לספור, היא המעניינת מכולן והיא אולי בעצם הייתה המוטיב העיקרי שגרם לי להושיט את סמן העכבר אל כפתור הקנייה של המטען הזה, מעבר לריבוי יציאותיו: היא תומכת בטעינה מהירה בתקן Quick Charge 3.0 של קוואלקום (Qualcomm). אפשרויות הטעינה של היציאה הזו מגוונות כי היא תומכת בטענה ב-3 אמפר/6-6.5 וולט, ב-2 אמפר/6.5-9 וולט וגם בתצורה של 1.5 אמפר/9 וולט. במקרה הקיצוני זה אומר שאפשר להגיע לטעינה ברמה של 19.5 וואט, כמעט פי שתיים לעומת מטען תקני, והרבה יותר לעומת מטענים ישנים.

יש לציין שבסך הכל יכול המטען לספק עד 40 וואט בו זמנית, וזה אומר בדרך כלל שאם מחברים לו חמישה מכשירים בו זמנית, קצב ההטענה אינו מגיע למקסימום האפשרי.

בדקתי? בקצרה, ויש גם מסקנה

קשה לי להאמין שגם במכשירים שתומכים ב-Quick Charge 3.0 משך הטעינה יהיה אכן קצר במחצית מהזמן הרגיל, אבל אין ספק שהוא יקוצץ באופן משמעותי. מבחינתי הבדיקה הטובה ביותר הייתה הסוללה האימתנית של Mi Max 2 של שאומי (Xiaomi) שסקרתי לאחרונה. נפחה של הסוללה הזו, כזכור, עומד על לא פחות מ-5,300 מילי-אמפר/שעה. הטעינה שלה מסתיימת בדרך כלל אחרי קצת פחות משעתיים, ולפעמים עד כדי 1:50 שעות. עם המטען הרגיל של המכשיר היא נמשכת יותר משעתיים וחצי.

דרך אגב במכשירים תומכים גם רואים בתפריט ההתראות את הסמל של Quick Charge בעת ההטענה באמצעות היציאה הזו.

אז מה השורה התחתונה? במשך השימוש כבר קרה מספר פעמים שהייתי צריך לנתק את הכבל מהמטען ולחבר שוב, אבל בסך הכל אני מאוד מרוצה מהרכישה הזו. היא מצדיקה את ההוצאה, במיוחד שהעלות עומדת על כ-80 שקלים בלבד. שוב, יש פתרונות נוספים דומים חלקם אף יקרים יותר. כך או כך, מדובר בפתרון נוח עבור מי שמחפש טעינה מהירה, רבת מכשירים וגם נוחה ואף בטוחה למדי.

אני רכשתי את המטען הזה ב-GearBest, ואם תרצו תוכלו למצוא אותו כאן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.