איך זה Portra? לאנשים שאוהבים לסגנן את התמונות שלהם

אחת האפליקציות החביבות והמוצלחות יותר בשנה שעברה הייתה Prisma, אפליקציה המאפשרת להחיל על תמונות מגוון רחב של מסננים המבוססים על יצירות של אמנים מפורסמים, זרמים בציור וכדומה. מדובר באפליקציה שמאפשרת כמעט לכל אחד עם מעט דמיון להפוך תמונות ליצירות אומנות קטנות. לא מפתיע בכלל שהיא זכתה להצלחה ווירלית גדולה ביותר.

והנה, ממש על סף סיום השנה הנוכחית, מגיעה לשוק אפליקציה חדשה שהיא בהחלט מועמדת להיזכר היטב גם בעוד שנה מהיום, כי היא מציעה באופן כללי בדיוק את מה שהציעה Prisma: להפוך צילומים לתמונות פשוט יפות, יפות אפילו הרבה יותר, בזכות שימוש באפקטים מיוחדים.

קוראים לאפליקציה הזו Portra והיא אף יותר קלה לשימוש מאשר חברתה המוזכרת לעיל, והיא מתרכזת בהיבט מעט אחר: שימוש בסגנונות צביעה וכלי ציור. המסננים שהיא מציעה, וכולם, מבוססים על ערכות גוונים של צבעים בתרכובת מסוימת, וההשפעה של המסננים הללו על התמונות ייחודית ביותר, מרעננת, ומאוד מרשימה. מילים גדולות קצת? אולי, אבל קשה שלא להתלהב ממסנן שגורם לתמונה להיראות כאילו צוירה בצבעי מים, בעוד שמסנן אחר מבוסס דווקא על ההשפעות של צבעי שמן, כשסנטימטר וחצי משם גם אחד שההשראה שלו באה בכלל מציירים שמשתמשים בפחם או בעיפרון כדי לבצע תרשימים.

בסך הכל מציעה כרגע האפליקציה 19 מסננים, כשהחברה מתחייבת להוסיף בעתיד מסננים נוספים, כשאפשר לשער כבר מעתה שגם אם חלק מהם יוצעו בחינם, כנראה שחלקם יוצעו כחבילות לרכישה.

אז מה בעצם עושים ב-Portra?

כפי שאפשר לנחש מהשם, Portra היא בעיקרון אפליקציה שרוצה לייפות את הפורטרטים של המשתמשים, או אם תרצו את צילומי הסלפי שלהם. זה לא אומר שאי אפשר להציע לה תמונות שמצולמות גם באמצעות המצלמה האחורית, אבל מה שנמצא בעיקרון במרכז, תרתי משמע, זה צילומי פנים – שכמובן, כנהוג בכל אפליקציית צילום, אפשר להשתמש בתמונה ששמורה בגלריה של הטלפון או לצלם ישירות מתוך האפליקציה עצמה.

ולמה השימוש בצמד המילים תרתי משמע? כי המסננים בנויים כך שההשפעה שלהם תהיה מקצות הצילום פנימה, עם מיקוד על מרכז התמונה באופן עגלגל למדי, באופן שמכוון בעיקרון לעטוף תמונת פנים. בנוסף, וכן, אכן, כמו באפליקציות אחרות שמתייחסות לעיבוד ועריכת תמונות, גם ב-Portra יש מחוונים שמשפיעים על התמונה.

לחיצה קלה על התמונה שעובדים עליה באותו זמן מגלה שני מחוונים: השמאלי משפיע על המידה בה התמונה העיקרית תהיה קרובה יותר לצבעים האמיתיים או רחוקה מהם, כלומר יותר מעובדת, ואילו המחוון השני משפיע על המעטפת מסביב למרכז, עד כמה היא תהיה עדינה או ‘אגרסיבית’ יותר.

מה שיפה הוא שהכל ב-Portra מתבצע כאן ועכשיו, בזיכרון של הטלפון. אין שליחה של נתונים החוצה לעיבוד בענן, והתוצאה שכל שינוי מוצג מיד, ולא משנה אם עוברים למסנן אחר או מזיזים את המחוונים. השליחה לענן ב-Prisma הייתה אחת מנקודות החולשה שלה, ולא רק בגלל המחשבה שהיא אוספת נתונים, אלא בעיקר בגלל שלעתים זה לקח יותר מכמה שניות עד שהשינוי בא לידי ביטוי.

שאלת טעם והריח

הדבר היחיד שאולי יכול ‘לעכב’ במקצת את העבודה, בערך לשתי שניות וחצי, הוא שבזמן התקנת האפליקציה היא מגיעה כברירת מחדל רק עם המסננים המקוריים שלה, כך שאם רוצים להשתמש במסנן שעדיין לא הורד, והוא מסומן בחץ מתאים, אז צריך לחכות רגע אחד קטן שהוא ירד מהרשת. בדיוק, אפילו פחות משתי שניות וחצי.

בסופו של דבר זה תמיד מגיע לשאלת הטעם והריח, ומבחינתי הטעם והריח של האפליקציה הזו מוצלחים מאוד, במיוחד לכל אלה שאוהבים לפרסם את התמונות האישיות שלהם ברשתות החברתיות, וכן אין כיום אפליקציה עלי אדמות וכוכבים שלא מתחברת הרי לרשתות החברתיות, וגם ב-Portra זה כך. מעבר לאפשרות לשמור פשוט לזיכרון הטלפון, אפשר לשתף ישירות עם Instagram (אינסטגרם) או Facebook (פייסבוק), או ללחוץ על הכפתור השלישי שמאפשר לשלוח לכל אפליקציה אחרת שקיימת במכשיר ותומכת באפשרות לפזר את היצירות שלכם ברחבי הרשת.

להורדה: אנדרואיד | iOS

אפליקציה זו פורסמה במקור, בשינויים קלים, במדור ‘אפליקציית השבוע’ בפורטל של ‘אנשים ומחשבים’

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.