תחת ביקורת: Chuwi Hi9 Pro – טאבלט מדיה פשוט, שלא מבטיח הרבה אבל מקיים

אחדהדברים הכי בולטים כיום בשוק הטלפונים הוא הגודל של מסכי הטלפונים. המעבר למסכיםמאורכים והמאבק על הקצה העליון של השוק הביא למצב שהקו הדק שנשמר פעם, ביןהטלפונים לטאבלטים, נקרע ובלי להסתכל לאחור. אמנם האשמה העיקרית היא וואווי (Huawei),אבל גם שאומי (Xiaomi) נמצאת על הקצה, והן לא יהיו האחרונות. ממש לא. מכיוון שכך, לאפלא שהציפייה בשוק, שדווקא הפתיע ברבעון השלישי של 2018, שטאבלטים עם מסכים בגודל7 אינץ’ ילכו וייעלמו בהדרגה – בעצם, אלה שכבר נותרו.

אבל מה יהיה עם מכשירים עם מסכי 8.4 אינץ’, וגם קצת פחות? כמראה שרוב הטאבלטים שיימכרו בעתיד בקרוב יהיו עם מסכי 10 אינץ’ פחות או יותר, אבל בינתיים עדיין נשמר כבודם של הטאבלטים הללו. ואיך נלחמות החברות שבכל זאת מייצרות טאבלטים עם מסכים כאלה? בשתי חזיתות: מחיר טוב, לפחות בשוק היצרניות הסיניות הקטנות, וגם כמו במקרה של ה-Hi9 Pro על ידי הוספת אפשרות לשלב סים בדרך פשוטה מאוד – וזאת תוך שמירה על המחיר הנמוך, זה מנדטורי.

אם פעם האפשרות לשלב סים, ובמקרה של הטאבלט הזה מדובר בסים דור רביעי, הייתה משהו יוצא דופן זה כבר זלג למטה וכאמור מגיע גם אל החברות שמציעות מוצרים יחסית זולים כמו צ’ווי (Chuwi). אבל זה לא הדבר הטוב היחידי שיש ל-Hi9 Pro להציע. כמו בהרבה מקרים דומים, גם הטאבלט הזה מציע מעין שילוב של אלמנטים מודרניים יותר עם כמה פחות, והשאלה היא כמובן תמורת המחיר לכסף, ועד כמה הוא עומד בהבטחות שלו – לצורך הדיון כמובן.

מבט מסביב ועוד כמה פרטים חשובים

צ’ואי היא חברה שלוקחת את עצמה ברצינות. לא, אין פה כוונה לזלזל. ההפך גוטה. הכוונה היא דווקא לציין לטובה את ההתייחסות שלה לכל מעטפת ההגשה והמכירה, כפי שזה בא לידי ביטוי לדוגמה במארז בו מגיע הטאבלט. מעבר לכך שהקופסה מציעה צבע קרם בולט לעין, במיוחד לצד הקופסאות השחורות והלבנות של רוב המוצרים מסביב, היא גם מספקת את הפרטים העיקריים אודות התצורה באופן ברור לעין. זה לא שחברות אחרות לא מציינות את הפרטים על הקופסה, אבל אני לא זוכר תצוגה כל כך ברורה כמו במקרה הזה.

אתם יודעים מה? אם צריך להדגיש את ההיבט הזה עוד קצת, אפשר להתייחס גם למטען שמגיע עם הטאבלט. מטען שחור פשוט למדי, אבל נפח העבודה שלו – 5V/2A לצורך העניין – מוצג באותיות גדולות וברורות. לא צריך זכוכית מגדלת, ולא צריך לצלם בטלפון ואז להגדיל את התמונה. סתם אנקדוטה? יכול להיות. מבחינתי זה משהו שהרבה חברות צריכות ללמוד ממנו.

העיצוב של Hi9 Pro, צריך לומר, אינו מדהים ולא חדשני. הוא מזכיר במשהו טלפונים שהגיעו לשוק לפני שלוש שנים עם פסי אנטנה רחבים מאחורה, אבל הוא מאוד פרקטי. אפילו בהיבט של שימוש כטלפון – אם מישהו מתעקש – הוא שימושי גם אם מניחים אותו על השולחן כדי לדבר תוך שימוש ברמקול, ולו בגלל הסיבה שלטאבלטים עם מסך בגדול של 8.4 אינץ’ יש עדיין אוריינטציית שימוש אנכית כמו בטלפון, להבדיל מטאבלטים עם מסכי 10 אינץ’.

בנוסף, וזה קורה בלא מעט מכשירים, המסך והגב של Hi9 Pro מהווים מלכודת לטביעות אצבעות שומניות, וכנראה שאין ממש דרך לברוח מזה.

ועוד כמה מילים על העיצוב: הרמקול היחיד ממוקם בגב הטאבלט למטה. הדופן התחתונה פשוט ריקה. מימין כפתור ההפעלה/כיבוי שלו צבוע בצבע אדום מתכתי מבהיק שניתן להבחין בו אפילו אם התאורה קצת חלשה מסביב, וזה נחמד ובולט. למעלה יש את יציאת ה-3.5 מ”מ המתבקשת לחיבור אוזניות, חיבור USB-C מפתיע קצת לטובה למרות שהוא ממוקם למעלה, ומגירת הסים/כרטיס זיכרון ממוקמת ממש על הקצה העגלגל של המכשיר – שהעיצוב הכולל שלו הוא בסגנון 2.5D – ימינה מחיבור האוזניות.

מאחור המצלמה ממוקמת בתוך אזור פס האנטנה העליון קרוב לקצה השמאלי של הגב, והיא מעט בולטת, אבל ממש בעדינות, מגוף המכשיר ויש לה קצה מעט מורם להגנה. המצלמה הקדמית ממוקמת באמצע בתוך, וכן אם מביטים היטב אפשר לראות, משהו שנראה בדיוק כמו מגרעת רק שהוא לא – כלומר היא שם ללא ספק, אבל יש שוליים שמקיפים אותה ולא מסך.

קצת על שימושיות

Chuwi Hi9 Play Front Vertical Hero

המסך נהנה מזוויות צפייה טובות חדות, כך שלא ממש צריך להחזיק אותו צמוד לעיניים ישר. מצד שני הבהירות הייתה יכולה להיות קצת יותר גבוהה. באור שמש ישיר קשה לראות את כל הפרטים, במיוחד על רקע בהיר, ומנורות חזקות מובחנות היטב. עם זאת, מדובר בנקודות הקיצון. ברוב תרחישי השימוש אין כל בעיה, במיוחד בשימוש בין כתלי הבית, והניגודיות יותר ממספקת.

עוד דבר שצריך להתייחס אליו הוא גודל הגופן בו משתמשים. זה מוכר היטב במסכי מחשב שמציעים רזולוציה מאוד גבוהה, וזה בא לידי ביטוי גם בטאבלט הזה שמציע רזולוציה של 2K על שטח של 8.4 אינץ’ בלבד. גודל ברירת המחדל יכול להיות קטן קצת להרבה אנשים, במיוחד כשמנסים לכתוב או מצד שני לקרוא באתרים שלא יודעים להתאים את עצמם לחלוטין לגודל התצוגה וגם מסתמכים על הגדרת המערכת. בחירת התצוגה הגדולה ביותר והגופן הגדול ביותר בהגדרות – תחת תצוגה ואז הגדרות מתקדמות – יכולה לעזור ברוב המקרים, במיוחד לקריאה.

המשקל של Hi9 Pro מאוזן לכל אורך המכשיר, והוא נוח להחזקה, ואפילו ביד אחת, בשימוש אנכי או אופקי כאחד. להשתמש ביד אחת? נו, באמת לא צריך להגזים.

מה יש ל-Hi9 Pro להציע מתחת למכסה?

המכשיר מצויד, כמוזכר לעיל, במסך 8.4 אינץ’ מסוג IPS וברזולוציית 2K או 2560×1600 פיקסלים. מתחתיה מוצאים את Helio X23, המערכת על שבב בעלת עשר הליבות של מדיה-טק (MediaTek). יצרנית השבבים אולי כבר לא מייצרת מעבדי עשר ליבות, אבל אחת הדרכים להגיע לתג מחיר נמוך היא להשתמש במעבדים של דור אחד, ולפעמים מעט יותר, אחורה. צ’ווי עושה זאת רבות, כמו שחקניות אחרות בשוק הזה.

כך או כך, המערכת מציעה שלוש שכבות עיבוד: 4 ליבות Cortex-A53 במהירות 1.4 גיגה-הרץ לעבודה שוטפת, 4 ליבות זהות אך במהירות של 1.85 גיגה-הרץ לעבודה יותר מאומצת ותובענית משאבים, ו-2 ליבות Cortex-A72 במהירות 2.3 גיגה-הרץ לעבודה שבאמת זקוקה לכוח השרירים הטכנולוגי. נו, שרירים יחסיים כאמור בפסקה לעיל.

Hi9 Pro מגיע עם 3 גיגה-בייט זיכרון עבודה, וזה לדעת כותב שורות אלו מעט קצת בטאבלט שמתיימר להיות מכשיר מדיה ומשחקים ביתי, ועם 32 גיגה-בייט זיכרון אחסון. אבל, במגירת הסים אפשר לשלב גם כרטיס microSD בנפח של 128 גיגה-בייט לכל היותר, כך שזיכרון אחסון זו ממש לא בעיה כאן. אחד היתרונות של המכשיר הוא אנדרואיד 8.0 נקייה לחלוטין, כך שרוב זיכרון האחסון פנוי לשימוש ולא הולך לאיבוד על אפליקציות ו/או ממשק חליפי לזה של מערכת ההפעלה הבסיסית. ולמי שכבר התרגל לקצת יותר, כן, לפעמים היא ממש בסיסית.

המצלמה מאחור, המבוססת על חיישן של סמסונג (Samsung) לפי צ’ווי, מציעה חיישן בגודל של 8 מגה-פיקסל. לקדמית יש חיישן של 5 מגה-פיקסל, ופה פחות או יותר אפשר להפסיק לדבר על מצלמות בהקשר של Hi9 Pro. כלומר, אם חייבים אפשר לצלם, והתמונות באור יום יצאו אפילו סבירות לחלוטין, אבל הרי במרחק קצר יש גם טלפון חכם ומעודכן – נכון?

מסע קצר בעולם הביצועים

Hi9 Pro מצויד בסוללה בנפח עבודה של 5,000 מילי-אמפר/שעה. היא הספיקה בבדיקות העבודה הרציפות ל-6:30 שעות עבודה לערך, ולזהכיר, זה עבור מסך ברזולוציית 2K. זה אומר שבעולם האמיתי אפשר יהיה אפשר לראות כמה וכמה סרטים ברציפות בלי לחשוש שהמכשיר יתחיל לבכות באמצע שהוא מאוד זקוק למנה של חשמל, ולא משנה איך.

למרות שה-Helio X23 היא מערכת על שבב יחסית ישנה, יש לה עוד מספיק כוח במותניים כדי לספק את העוצמה הנדרשת כדי להתמודד עם הרבה מאוד מכשירי ביניים שקיימים כיום בשוק הטלפוניה והטאבלטים כאחד.

ציון של 101,332 במבחן הדרכים של Antutu וציון של 4,579 נקודות במבחן ריבוי הליבות של GeeBanch הם ציונים שבהחלט מספקים עבור מי שיודע בשביל מה טאבלט, בעיקר ברמת המחירים הנמוכה, באמת מיועד: בעיקר כדי לראות סרטים בנוחות, לשחק וכמובן לגלוש באינטרנט. אלו הן תוצאות שהביטוי שלהן בפועל הוא עבודה חלקה ונקייה ברוב תרחישי השימוש הממוצעים.

עם זאת, Hi9 Pro הוא לא טאבלט לשימושים כבדים, והכוונה בעיקר למשחקים כבדי משקל ועמוסי גרפיקה. ציון של 927 נקודות במבחן Slinkshot של 3DMark. סביר ולא יותר, ומתאים מאוד לשבב הגרפי ARM Mali-T880 שמשובץ במערכת על שבב.

רמה של ציפיות

בסופו של דבר הכל בחיים הוא רמה של ציפיות. זה מתחיל מהציפיה מה טאבלט יכול בכלל לספק למשתמש, ואם מחפשים טאבלט מדיה אז כמה רוצים שהוא יציע ביצועים והאם מה שהוא מציע זה מספיק כדי לראות סרטים, כדי לגלוש באינטרנט או כדי לשחק.

אז אולי בשביל משחקים Hi9 Pro לא מספיק, בוודאי לא לכבדים, אבל בשביל לראות סרטים – ויוזכר שוב שהמסך מציע רזולוציית 2K – וכדי לגלוש באינטרנט הוא בהחלט מספיק.

הוא כמובן לא חף מבעיות, ואסור לשכוח שכנראה מערכת ההפעלה שלו לא תזכה לעדכון כך שאנדרואיד 8.0 זה מה שיש ומה שיהיה, אבל אז צריך להתייחס גם למחיר. הוא הגיע לסקירה מ-Gearbest והמחיר שלו הוא פחות מ-500 שקלים. במחיר כזה, ואם לא זקוקים למסך גדול יותר, Hi9 Pro הוא טאבלט מדיה שמציע תמורה יפה מאוד לכסף.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.